Evolučně správná strava

Objem mozku se během evoluce zvětšoval až do začátku zemědělství
(zhruba 12 000 př. Kr.), od té doby se zmenšuje.

Co jsme asi jedli v době ledové, když trvala třeba 4000 let. To je hodně dlouhá doba, kdy je dost omezená dostupnost rostlin. Ale zvířat bývalo na planetě hodně (hlavně megafauna, zvířata zhruba 45kg a víc). Jaktože Eskymáci jsou zdraví bez civilizačních nemocí a přitom jí maso většinu roku? Pokud je v mase rakovina, jaktože kultury, které nejenže maso jí, ale dokonce jí (skoro) jenon maso nemají výskyt rakoviny? Tohle samo o sobě vyvrací teorii, že konzumace masa způsobuje rakovinu.

Když teorie nesouhlasí s realitou

Když mám teorii a nesouhlasí s realitou, je teorie špatně. Albert Einstein tohle dobře věděl. Někteří výživáři dnes tuhle jednoduchou myšlenku nechápou. Při setkání s faktem, který vyvrací jejich teorii tento fakt radši ignorují, než aby přiznali chybu.

Pro člověka evolučně správná strava je z naprosté většiny maso. Každý druh má svoji optimální stravu a je to přesně ta, na které se vyvinul. Když nad tím přemýšlíte, dává to smysl. Proto nevidíte nikde lva, který by jedl brambory nebo mrkev a zároveň v přírodě nevidíte lva, který by byl tlustý a měl civilizační choroby. On jí to, co jedl vždy a jeho tělo to umí použít pro svoje potřeby.

Někdo řekne, každý je jiný, každý je individuální a každý má jinou optimální stravu. Optimální stravu máme všichni podobnou. Jistě, budou tam odchylky, ale pokaždé to bude nízkosacharidová strava bez průmyslových potravin. Přežít sice dokážeme na kdečem, ale prosperovat, to je jiná.

V přírodě nenajdete druh, jehož dva zástupci by měli zásadně odlišnou optimální stravu.