Peníze

Stojí carnivore diet víc než „běžná“ strava?

Carnivore diet vychází dokonce levněji, než klasická strava. Maso je sice drahé, ale když vezmete v úvahu, co všechno přestanete kupovat, tak peníze ušetříte. Veškeré pití včetně kávy a čajů. Přestal jsem jíst v restauracích a všechno co sním, si sám připravím. Jsou to drobnosti, ale nasčítá se to. I to koření je občas třeba koupit. Ovoce, zelenina, oříšky, semínka jsou všechno drahé věci. To ani nepočítám sladkosti, džusy a podobné zbytečnosti, za které lidé utrácí.

Kupujte ve velkém

Skvělý tip je nakoupit jednou za čas plný mrazák. Pokud si nemůžete dovolit steak, kupujte mleté maso. Vejce vychází velmi levně, když se vezme v úvahu kolik jich člověk sní na jedno jídlo. Taky se dívejte na akce a když je v akci něco, co vám chutná (pro mě to jsou hovězí žebra nebo maso na slaninu), nakupte do zásoby. Kosti schovávejte do mrazáku do krabičky a pak udělejte vývar z kostí. Když nepočítám vnitřnosti, vývar z kostí je asi nejhojivější jídlo pro trávení. Je to hromada živin ve velmi snadno vstřebatelné formě. Kdo si chce vyléčit například Crohnovu nemoc nebo ulcerativní kolitidu, vývar je jasná volba.

Vnitřnosti jsou levné, přitom výživné

Jasně, ne každému to chutná. Ale jsou to nejzdravější potraviny na světě a přitom stojí málo, protože je po tom malá poptávka. Existují různé tipy jak schovat chuť jater. Nechte si je přimlet do mletého masa, stačí malý kousek a dodá vám to spoustu nutrientů. Játra jsou nejlepší potravina na světě pro vaše zdraví. Vyberte si klidně jakoukoliv zeleninu nebo jinou rostlinu a porovnejte to s játrama.

Játra vs špenát na 100 gramů.

A to 100g jater sníte mnohem snadněji než 100g špenátu. Tahle tabulka ani neukazuje všechno a ještě nebere v potaz to hlavní, a to sice vstřebatelnost. Když započítáte, ne kolik které látky v potravině je, ale kolik jí tělo získá, s játrama se nic nemůže měřit.

Savec k savci má biologicky blíž, než savec k rostlině. Látky které zvíře ukládá v játrech jsou víceméně stejné jako látky, které já sám ukládám v játrech. Platí i pro ostatní orgány.

A tohle je prosím levná potravina. Já sám si dělám občas placku na pánvi. Vezmu dvě vejce, malý kousek jater a špetku soli. V mixéru to rozšlehám na těsto a šup na pánev (smažím na ghee, jeden z nejstabilnějších tuků na smažení). Výsledek mi chutná, játra v tom skoro nejsou cítit a je to nutriční bomba. Játra jsou tak výživná potravina, že to může být až moc. Jde hlavně o vitamín A, který naše tělo ukládá (samozřejmě v játrech) a může být toxický. Nejím to úplně často, řídím se chutí. Játrová paštika je skvělá a chutná věc, ale čtěte složení. Často tam najdete cukr (v jakékoliv formě) a chemii.

Odstřihněte prostředníka

Pro ušetření je ideální domluvit se přímo s řezníkem a kupovat přímo od něj. Lepší, než když to koupíte ze supermarketu. Navíc svými penězmi podporujete řezníka a ne velkoobchodní řetězec. Porovnejte si ceny a posuďte sami.

Na internetu najdete dost firem, které rozváží maso z místních farem. Udělejte si průzkum a třeba už ani nebudete muset do obchodu. Taky se zajímejte a ptejte, odkud maso berou a jak se tam zachází se zvířaty. Čím je krmí a tak. U přežvýkavců to není tak důležité. Kráva dokáže získat živiny i z trávy. Je to tím, že tu vlákninu ve skutečnosti netráví kráva, ale bakterie v její fermentační komoře. Kráva pak vstřebá tuky vyprodukované těmito bakteriemi. Proto 700kg zvíře dokáže získat dost energie žraním trávy. Pro přežvýkavce je tráva mnohem bohatější na energii než pro nás. Kráva získá tuk místo celolózy. Sní sacharidy, ale vstřebá tuk.

U kuřat a jiných zvířat s jedním žaludkem (osobně mi kuřecí už ani moc nechutná a je to typicky zvíře, se kterým masný průmysl zachází nejhůř) záleží na stravě. Co sní kuře dostanete v konečném důsledku do těla i vy. U zvířat s jedním žaludkem je ideální dbát, aby měla pokud možno přirozenou stravu. Když to nejde, tak to nebude ideální, ale velký problém to není. I konvenční kuřecí je zdravější než obiloviny nebo luštěniny. Spousta lidí se vyléčila na mase nízké kvality. Krůta je lepší, ta nesežere ochotně cokoliv jako kuře. Vepřové se taky dá.

Platby za léky, lékaře a doplňky stravy

Tohle je to hlavní, na čem ušetříte nejvíc peněz. Například zubař. Zubař znamená peníze. Hodně pěněz. Doporučuji tuto knihu. Z ní pochopíte, že zubní kazy, málo místa v čelisti pro osmičky, rovnátka, to všechno závisí na vitamínech ze stravy. Jde hlavně o vitamíny D, A, K2. Nemusíte číst celou knihu, ale vědět o čem je. Možná o tom sepíšu nějaký článek. Zatím vám stačí vědět, že všechny kultury lovců a sběračů neměli žádné zubaře, neměli žádné problémy se zuby, neměli průmyslové potraviny.

To je jen jeden lékař. Teď uvažte kolik ušetříte dlouhodobě na carnivore diet bez nutnosti doplňků stravy, léků a návštěv lékařů. Ušetříte i čas a starosti, dokonce peníze našemu zdravotnictví/státu. Jestli jste zrovna za tohle rádi, to už je jiná otázka.