Recepty

Vaječný pudink
Konzistence přesně jako klasický pudink

Tento recept jsem našel na youtube od Steak and Butter Gal. V nejjednodušší variantě jsou dvě ingredience, z toho jedna je voda. Druhá je vejce (překvapivě). Důkladně rozmýchejte v poměru 1:1 vodu a vejce do misky. Já už to odhadnu, nemusí to být moc přesně. Ze začátku to párkrát změřte.

Já dělám většinou 3 vejce, což je zhruba 2dl vody. Celé to pak uděláte v páře a je hotovo. To znamená na dno hrnce asi centimetr vody a do toho nějakou ocelovou mřížku nebo něco, co udrží misku nad hladinou vody. Já používám klasický napařovač na zeleninu nebo železnou mřížku sloužící jako podložka pod horký hrnec.

Napařovač na zeleninu, do něj misku s rozmýchanou vodou a vejci, pod něj vodu.

Aby to bylo rychleji, na hrnec dejte zvrchu pokličku a klasicky napařit jak zeleninu. Spodkem lžičky do toho občas zvrchu poklepu a čekám, až se to bude vlnit jako želé nebo pudink. Pak je hotovo. Celé to trvá asi 10 minut, s tím, že jak začne voda v hrnci vařit, pudink ze 3 vajec trvá zhruba 6 minut podle tloušťky misky.

Pak jsou tady možnosti jak si s tím vyhrát. Třeba použít mléko nebo jogurt místo vody. Káva se dá použít na kávový pudink. Vršek posypat kakaem nebo skořicí. Já si dávám kousek másla na vršek a nechám rozpustit. Možností jsou spousty. Kdo chce víc nasladko, může si do směsi přidat med nebo marmeládu nebo něco sladkého.

Palačinka

Do mixéru dám dvě vejce, malý kousek jater zhruba 30g, případně špetku soli a rozmixuju. Pak to smažím na pánvi jako palačinku, na smažení používám ghee. Výživová hodnota tohohle jídla je těžko srovnatelná s čímkoliv jiným. Játra, vejce, ghee. Jen si je projděte co se vitamínů, minerálů a dalších mikronutrientů týče. Kdo chce, dá si na hotovou placku máslo nebo cokoliv chcete. Klidně si dejte na vrch rozpustit sýr, nebo třeba jogurt a borůvky. Prostě co vás napadne. Nebo máslo přímo do směsi. Placka má pak jemnou chuť.

Hodí se výkonný mixér, který vajíčka našlehá trošku do pěny, těsto je pak nadýchané. A chuť jater je schovaná.

Ghee

Asi jste si všimli, že ty recepty nejsou zrovna z nejsložitějších. To se rozumí, když to zvládnu já. Vemte hrnec pokud možno s tlustým dnem. Rozpusťte v něm máslo a při velmi malé teplotě pomalu vařte. Ať to jen tak jemně bublá. Na povrchu se udělá pěna, na dně zůstanou mléčné kousky. Nakonec pěna ubude a tekutina je průhledná. To je hotovo. Pak to sceďte do skleničky přes jemné plátýnko, starou utěrku nebo jemné sítko. Z jedné kostky másla to celé trvá tak 20 minut i s úklidem.

Křupky z vepřové kůže

Tohle zbožňuje moje žena. Vepřová kůže je zadarmo, jen se řezníka zeptejte. Jinak by to vyhodil. Prvně kůži povařím ve vodě, jde o dezinfekci a aby změkla. Zhruba půl hodiny stačí. Pak je krásně jemná, nakrájejte ji na kousky libovolné velikosti. Já to dělám zhruba na jednohubky. Krájení jde strašně snadno, stačí ji nožem jen přejet. Pak jednotlivé kousky prosušte v lednici. Já to rozprostřu a aspoň den nechám v lednici.

Pak to osolené peču v troubě (myslím, že to možná není třeba sušit a dá se to rovnou péct), až dokud to nepraská a neprská. Tuk vám zaprská troubu, na to je třeba se připravit. Já použiju zapékací mísu a přikryju to, ale ne úplně. Nechám škvírku, aby se voda mohla odpařit a zároveň aby to neprskalo na vnitřek trouby. Jde použít i horkovzdušná fritéza, ale bude zaliskaná prskajícím tukem. Probíhá tam stejná reakce jako když puká popcorn.

Vzniklé křupky jsou naprosto perfektní chuťově. Ale je to pracné a zas tak často to poslední dobou neděláme.

Škvarky

Tenhle recept připomíná výrobu ghee z másla. Koupím břišní hovězí tuk. Stojí to pár korun, poptávka po tomhle moc není. Pak to nakrájím na kostky a v hrnci to vařím. Tady není potřeba hlídat malý plamen, tohle se nespálí. Občas to zamíchám, ale asi to není moc potřeba. Tuk se vyškvaří, počkám až jsou škvarky do hněda a pak to přes síto vyleju do sklenice. Ve sklenici mám hovězí lůj, asi nejlepší tuk jaký jde. Profil mastných kyselin težko porazit. V sítku mám škvarky a upřímně, moc dlouho tam nevydrží. Pokud se nedržíme, tak je sníme ještě za tepla.

Z kilogramu tuku tohle celé trvá několik hodin, takže mnohem dýl než ghee. Ale míchat se moc nemusí, prostě to necháte vařit, až jsou škvarky do hněda. Snadná záležitost, že to dovedu i já.

Hovězí žebra

Každý zná vepřová žebra, ale hovězí žebra, to je vyšší liga. Já koupím plát žeber zhruba 1,25 kg, to se mi vleze do zapékací mísy. Pořádně to nasolím (soli se nebojte, maso snese hodně soli), peču to zakryté celkově aspoň 5 hodin. První zhruba hodinu na 175 stupňů, pak na 125 nebo jenom 100. Zhruba po 4 hodinách z toho masa hladce vytáhnu kosti a schovám do krabičky do mrazáku na vývar. U toho maso rovnou pokrájím a promíchám s vypečeným tukem. Takže není třeba polévat během pečení. Tohle mi chutná tak, že nemám problém na posezení pak sníst celou porci (to je tak 800g masa po vytažení kostí). Na dně zůstane vypečený tuk, do toho si později nasypu upečené mleté maso (mleté, které kupuji je přirozeně dost štíhlé). Mleté maso si během pečení vždy rozbiju na drobečky. Jak se to pak smíchá s vypečeným tukem, tak se po tom můžu utlouct.

Takže kosti se využijí na vývar, vypečený tuk se pak použije na doplnění tuku do mletého masa. Samotná žebra jsou super. Vlastně jde o trhané pomalu pečené hovězí maso.

Slanina

Moje rada zní, nekupujte vakuově balenou naplátkovanou slaninu. Pokud to uděláte, přečtěte si složení. Skoro vždy je v tom kromě chemie nějaká forma cukru. Dextróza, maltodextrin, glukóza, cukr, med, kukuřičný škrob nebo cokoliv jiného. Kupte si raději flákotu masa na slaninu. Nakrájejte to na plátky zhruba 0,5cm tlusté, nasolit a na pánev nebo do trouby s tím (tady já opět používám horkovzdušnou fritézu, což je funkční ekvivalent trouby). Pokud koupíte kvalitní maso (já kupuji bio), pochutnáte si tak, že to budete chtít každý den.

Vaječný salát

Honosně tomu říkám salát, ale jsou to jen vejce natvrdo se solí a buď tresčími játry (kdo nezná, neví co to je jemná chuť) nebo máslem. Vše rozmačkané vidličkou na salát. Kdo umí uvařit vejce tak, že je žloutek tekutý a bílek udělaný, zde se to dost hodí a co se obsahu nutrientů týče, je to nejlepší úprava vajec.

Ryby

Nejím steaky z finančních důvodů, ale mám rád lososa a dělám si ho jako steak (překvapivě v horkovzdušné fritéze). Ideálně i s kůží, je velice výživná. Bohužel mi celkově ryby moc nechutnají s výjimkou lososa. Někdy si dám sardinky (pokud je kupujete, čtěte složení, chcete jen sardinky, maximálně vodu a sůl, žádnou další ingredienci). Sardinky jsou extrémně zdravé, je to kompletní výživa se vším všudy. Plus už zmíněná tresčí játra v konzervě (opět čtěte složení, nesmí tam být přidaný olej nebo tak něco). Opět se jedná o nutriční bombu.

Mléčné

Pokud jíte mléčné a nědělá vám problém, tak sýrem se dá vylepšit prakticky všechno. Já osobně to ale nejím. Jednak mi to zvyšuje chutě a jednak to není dobré pro mou pleť. O mléčných výrobcích jsem našel a přeložil pěkný článek zde.