Rizikové faktory pro infarkt

Rizikové faktory pro Coronary Heart Disease

Tohle mám od Kena Berryho. Parádní doktor.

Projdeme si tyto faktory od nejvýznamnějšího.

Cukrovka

Všimněte si, že největší risk je cukrovka druhého typu. Po pravdě cukrovka je mnohonásobně lepší prediktor infarktu než předchozí infarkt. To znamená, že člověk s cukrovkou má mnohonásobně větší šanci infarktu, než člověk bez cukrovky, který už infarkt měl.

Cukrovka druhého typu je problémem inzulínu/krevního cukru. Tělo produkuje obří množství inzulínu a stejně to nestačí na pořešení cukru. V té chvíli máte vysoký krevní cukr (tělo už ani za boha nedokáže vysokou hladinu srazit), konečně se to objeví v krvi na lačno a doktor vám dá oficiální diagnózu.

Celé to začalo nějakých 10-15 let předtím.

Když je v krvi moc molekul cukru, začnou se lepit na proteiny. Když se přilepí například na červenou krvinku, tato přestane fungovat jako nosič kyslíku. Taky je taková molekula moc velká a ucpe nějakou tenkou vlásečnici v periferii. Tam přestane proudit krev, tkáň odumře a amputace je na světě.

Aneb jak diabetici přicházejí o nohy.

Metabolický syndrom

Metabolický syndrom je kombinace cukrovky, vysokého krevního tlaku a obezity. Na tuto diagnózu musíte splňovat aspoň 3 z 5 následujících kritérií:

  • vysoký krevní tlak
  • vysoký obvod pasu
  • vysoký krevní cukr
  • vysoká hladina triglyceridů v krvi
  • nízký HDL cholesterol

Přesná čísla pro jednotlivé položky si můžete dohledat. Kdo splňuje 2 kritéria, je na cestě k dalším. Takže pokud splňujete jen 2, stejně je třeba něco změnit.

Jde o problém inzulínu/cukru.

Vysoký krevní tlak

HTN je zkratka pro hypertension. Problém krevního cukru. Je přímo zahrnut v předchozím riziku. Také je spojený s cukrovkou. Na vysokou hladinu inzulínu reagují ledviny zadržováním soli a tekutin. Vysoký krevní tlak. Při nízkém příjmu sacharidů (a tedy nízkém vyplavování inzulínu) lze toto vyřešit v rámci dnů.

Obezita

Netřeba nic dodávat, příliš sacharidů ve stravě vede k obezitě. Rostlinné oleje ve stravě taky hrají významnou roli. Opět to znamená problém inzulínu/krevního cukru.

Kouření

První věc, která není problémem inzulínu/krevního cukru. Kouření stejně jako krevní cukr poškozuje buňky, které vystýlají krevní stěny. Tělo má mechanismus, jak takové poškození opravit. Opravuje to pomocí cholesterolu (proto je cholesterol mylně spojen s infarktem, ve skutečnosti je to nevinný opravář a ne příčina infarktů). Pokud míra poškození přesahuje schopnost opravy, pracujete na infarktu nebo mrtvici.

Věci podobné kouření fungují stejně. Mám na mysli dýchání v prostředí, kdy se skrz plíce dostávají do krve nanočástice.

Triglyceridy

Asi jste už pochopili, že tělo nechce mít moc cukru v krvi a snaží se to řešit zvyšováním inzulínu. Další mechanismus, jak to tělo může vyřešit je přeměnit nadbytečný cukr na triglyceridy. To se děje v játrech. Chcete mít menší triglyceridy v krvi? Nejezte sacharidy. Co třeba keto nebo carnivore diet?

Nadváha

Slabší verze obezity, způsobeno zpracovanými potravinami (rostlinné oleje) a/nebo přílišným množstvím sacharidů.

LDL p

První zmínka o cholesterolu v rizicích. Doporučuji tento článek pro podrobnější pohled na věc. Tam se dozvíte, že LDL p (počet LDL částic) může hrát roli.

Dodám svůj vlastní pohled na věc. LDL sloužící jako opravář může přispět k problému, pokud je LDL částice poškozena. Jak ji poškodíte?

Buď krevním cukrem, který se přilepí na protein v LDL částici. Tento proces se jmenuje glykace a je to stejný proces jako popsaný výše u cukrovky, kdy se glukóza přilepí na červenou krvinku.

Nebo tuková složka LDL je zoxidovaná. Jeden z důvodů, proč jsou rostlinné oleje tak špatné. Oxidují v rámci hodin po výrobě. V době, kdy si dáte v restauraci řízek smažený v řepkovém oleji, který se dodává v průhledné plastové láhvi (už je dávno zoxidovaný, proč jej chránit před světlem tmavým sklem), tuk je dávno zoxidovaný. Takový tuk se zabuduje do LDL částice.

To byl můj pohled na věc, tohle není exaktní ověřená věda. To jsem popsal moje chápání z toho, jak jsem se touto problematikou podrobně zabýval.

Vysoké CRP

CRP je ukazatel zánětu v těle. Ukazuje v podstatě jakýkoliv zánět a je to citlivá hodnota. To znamená, že když máte třeba jen slabé nachlazení, na CRP to díky citlivosti poznáte.

Laboratoř, která dělala moje krevní testy má optimální rozsah CRP menší než 5 v jednotkách mg/l. Já měl 1,3. V ten den jsem pár hodin před odběrem intenzivně trénoval a udělal mimo jiné tehdejší osobák na shyb se zátěží. Stejně jsem měl CRP velmi malé, ale větší než 1.

Moje žena měla CRP menší než 0,3. Laboratoř neudala přesnou hodnotu, pod 0,3 už to nerozlišují. To ani nejí carnivore, ale jen jakžtakž carnivore diet se zeleninou, ovocem a bramborama. Kafe, čaje občas i obilná kaše. Z tohoto vidíte, jak nízkosacharidová strava snižuje zánět v těle.

Od mnoha lidí jsem slyšel, že na carnivore diet mají CRP menší než 1. Je to strava minimalizující zánět v těle.

No a teď vidíte, že minimalizuje riziko infarktu nebo mrtvice.

Pasivita

Nejmenší z rizik infarktu/mrtvice. K tomuhle není co dodat. Kdo sedí přes den v kanceláři, po cestě do práce a z práce v autě a večer na gauči, doporučuji změnu.

Shrnutí

Asi jste si všimli, že zhruba tři čtvrtiny rizik pokrývají sacharidy/cukry. Pokud nechcete infarkt, nejlepší co můžete udělat je jíst málo sacharidů a nekouřit.