Slunce, ne jen vitamín D

Toto se netýká přímo carnivore diet, ale je to nesmírně důležitá věc pro zdraví. A často podceňovaná. Jde o slunce.

Tohle vidět je příjemný pocit. Věda tenhle pocit nazývá zvýšený serotonin.

Po mnoho milionů let jsme každé ráno přijali informaci do našeho organismu, že nastal nový den. Stačilo se probudit a otevřít oči. Skrz oči se informace dostane do mozku a mozek může všechno synchronizovat. Na základě této informace se celý komplexní stroj vyladí a synchronizuje a biologické děje v nás začnou šlapat jako hodinky.

Melatonin

Skoro každý ví, že melatonin je spánkový hormon pomáhající nám večer usnout. Ale jeho produkce začíná už ráno. Pokud večer nemůžete usnout, chybu jste udělali hned ráno. Je potřeba vystavit se dopolednímu slunci. Melatonin je silný antioxidant (silnější a přirozenější našemu tělu než borůvky, granátové jablko atd.). To znamená neutralizuje poškození vzniklé oxidativním stresem.

Většina melatoninu vzniká přímo v našich buňkách, kde také působí přímo uvnitř mitochondrií, ve kterých vzniká oxidativní stres. Mitochondrie je něco jako elektrárna uvnitř buňky, kde vzniká energie. Jako palivo přichází atomy vodíku ze stravy a mitochondrie je přemění na ATP. ATP je forma buněčné energie. Tuto energii vaše tělo používá úplně na všechno. Pohyb, myšlení, trávení, mluvení, hojení. Všechno potřebuje ATP z mitochondrií. ATP je forma energie používaná všemi rostlinami a živočichy.

Mitochondrie umí další věci, například dělení buňky, vyhodnocení buňky jako vadné, a tedy její řízené zničení (apoptosis).

Melatonin je důležitý pro zdraví mitochondrií. Každá buňka má tisíce mitochondrií. Nefungující mitochondrie jsou základem v podstatě každé moderní nemoci, včetně rakoviny. Stačí se podívat, že mitochondrie řídí dělení buněk a řízené zničení buněk. Ani jedno z tohoto nefunguje u rakovinných buněk.

Vitamín D

Tuto látku můžete buď vstřebat ze stravy nebo si ji tělo syntetizuje samo z molekuly cholesterolu. Nicméně ze stravy je těžké ji získat v dostatečném množství. V podstatě jediný způsob je jíst pouze maso a vejce. Když jíte rostliny, sníte o to méně masa/vajec a dostanete méně vitamínu D3.

V rostlinách je vitamín D2, což je pro člověka nevhodná forma vitamínu. My totiž nejsme rostliny, ale živočichové a naše těla jsou biologicky bliž savcům než sóji.

Pro syntézu vitamínu D potřebujete cholesterol, to znamená maso a vejce. Slunce přemění cholesterol na formu vitamínu D, která je biologicky aktivní v našem těle. V té chvíli je to hormon.

Pro vstřebání vitamínu D nebo jakéhokoliv jiného vitamínu rozpustného v tucích (A, D, E, K) je zároveň potřeba tuk (že by maso a vejce?). A pro vstřebání tuku potřebujete žluč, ta vzniká v játrech z cholesterolu.

Bez cholesterolu tedy nezískáte ani vitamín D, ani jiný vitamín rozpustný v tucích.

Maso a vejce obsahují vitamín D, tuk i cholesterol

Tohle není náhoda. Příroda to vymyslela tak, že to dává smysl a je to pohromadě v jednom balíčku. Co nedává smysl, časem zanikne. To je evoluce. Příroda na to všechno totiž měla docela dost času. To jen člověk občas přijde s něčím novým a lepším a ono se časem ukáže, že kromě výhod to má i nevýhody.

Oxid dusný

Oxid dusný je další důležitá látka, jejíž produkce je ovlivněna sluncem. Tato látka pomáhá stabilizovat krevní tlak, reguluje průměr vašich cév. Také má vliv na mitochondrie, mimo jiné stimuluje tvorbu nových. Vyšší hladina oxidu dusného je spojena s větší délkou dožití. To není zas tak překvapivé, když nám to vlastně dává víc energie (víc mitochondrií v buňce). Víc energie na regeneraci, pro imunitní systém… Prostě silnější organismus.

Serotonin

Slunce stimuluje produkci serotoninu. To je látka, kterou když máme v krvi, cítíme se dobře. Tímhle nám evoluce říká: jdi na slunce moulo.

Ví se o dalších látkách v našem těle ovlivněných sluncem, nicméně tato oblast není vědou prozkoumaná. Asi si ale dovedete představit, že budou mít nějaký užitek.

Jak to bylo dřív, když jsme neměli moderní choroby

Slunce nás silně ovlivňuje a potřebujeme ho pro život. V dnešní době se ale všechno pokazilo a slunce blokujeme. Blokujeme ho sklem, slunečními brýlemi, oblečením, opalovacími krémy. Extra důležité je ranní a dopolední slunce. Obsahuje více červené, tahle vlnová délka (barva je fyzikálně vlnová délka) projde do mitochondrií a pomáhá vyrábět více energie. Večerní slunce taky obsahuje více červené, ale například z hlediska melatoninu už je pozdě. Na tom je potřeba pracovat ráno.

Miliony let jsme trávili na slunci všechen čas a teď je to najednou problém? Tady asi něco nesedí…

Sklo

Sklo mění spektrum slunečního světla. Blokuje UVB spektrum, takže ranní jízda do práce vám moc nepomůže. Uvnitř auta nebo kanceláře máte nepřirozené světlo.

Ale co spálení?

Když se spálíte, je to zpětná vazba vašeho těla. Znamená to, že už to je moc a máte jít do stínu nebo se zakrýt oblečením. To samozřejmě ano. Prosím, nespalujte se. O lepším opalování na carnivore diet je článek zde. Ze své vlastní zkušenosti potvrzuji lepší opalování na carnivore diet.

Tipy a shrnutí

Pokud to jde, každé ráno vylezte na denní světlo. I když jsou mraky a nevidíte slunce, vidíte denní světlo. Nepoužívejte sluneční brýle, dioptrické brýle ani kontaktní čočky. Pokud možno vylezte co nejdřív, ideální je zažít východ slunce. Když je teplo, nechte slunce svítit na co největší část kůže.

I 5 minut udělá rozdíl. Během dne a zejména dopoledne je dobré trávit čas venku. Aspoň otevřte okno, když už nic.

Co dělám já?

Já každé ráno vstávám hodně brzo, když většina světa ještě spí. Potichu se obleču a jdu ven. Zhruba po 40 minutách rychlé chůze se dostanu do lesa. Celou dobu poslouchám podcasty a vzdělávám se a asi uhádnete o čem se vzdělávám. Nakonec se vrátím za světla domů. Mám pohyb, mám ranní slunce, mám les, mám klid, mám vzdělávání o biologii, což je moje vášeň.

Tohle je část dne, kterou mám jen pro sebe, vstávám kvůli tomu ve 4 nebo 5 ráno a nenechám si to nikdy ujít. Ať je víkend nebo prší, každičký den. Tohle je součást mé péče o mou fyzickou schránku i o mou duši a je to skvělá věc.

Slunce je náš přítel a bez něj umřeme.