V mase je rakovina ne?

Návod jak očernit maso

Tahle infografika je od člověka jménem Max Lugavere. To je docela známý člověk ve světě výživy. Napsal nějaký ten bestseller, má úspěšný podcast a má za sebou silný příběh.

Má dobré znalosti a je to zdroj informací, který můžu doporučit.

Není to propagátor carnivore diet.

Z obrázku vidíte, jak to jde zaonačit, aby maso vypadalo nezdravě. Vezmete nezdravé lidi, kteří zároveň jí maso. Třeba kuřáky, co si dávají pizzu, pivo a párky v rohlíku. Ejhle dostanou rakovinu, tak to je samozřejmě tím párkem.

Nebo dáte myším maso (což asi není jejich přirozená strava a nedělá jim to dobře), taky jim dáte cukr nebo třeba umělý olej. Ejhle dostanou rakovinu, tak to je samozřejmě tím masem.

Carnivore diet studie

Nikdo ještě neudělal studii, kde by lidi náhodně rozdělil do dvou skupin, jedna jedla carnivore diet a jedna „klasicky“. Všechno ostatní by bylo stejné pro obě skupiny. Všechny studie očerňující maso se dívají na lidi, kteří jí všechno možné a k tomu navíc maso.

Není tu žádná studie dívající se na lidi, kteří jí jenom maso (a maximálně vejce a mléčné) neboli carnivore diet.

Vilhjalmur Stefansson

Nejbližší co máme je experiment o jednom polárníkovi a jeho kamarádovi. Vilhjalmur Stefansson strávil několik let s Eskymáky a živil se jejich stravou. To znamená jenom masem. Pak se vrátil do civilizace s perfektním zdravím a nikdo mu nevěřil, že jedl jenom maso a že se takhle živí celá populace. A dokonce prospívá a to v krutých přírodních podmínkách.

Nechal se zavřít na rok s kamarádem do nemocnice a jedl jenom maso. Nikdo je nemohl obvinit, že si tajně dávají po nocích kapustu. Taky byli oba pod neustálým lékařským dohledem. Někdy, myslím po roce a čtvrt, experiment skončil, nemělo smysl dál pokračovat. Oba byli v perfektním zdravotním stavu.

To je jediný experiment dívající se na lidi, kteří jí jen maso.
Ještě poznámka, když si dám párky nebo salám, tak tyto potraviny neobsahují jen maso, ale i další věci a chemii (sůl je samozřejmě v pořádku). Teoreticky nepatří do carnivore diet v přísné variantě.

Já osobně si je dám, když to nejde jinak a není to nic hrozného. Když můžu, vyberu si čistě jen maso, ale není to problém. I párek je lepší než lušteniny a pečivo.

Ono když si koupíte vakuovanou slaninu v plastu, najdete uvnitř často dextrózu nebo jinou formu cukru. A další věci, i u slaniny si čtěte složení. To je důvod, proč kupuji flákotu slaninového masa.
Z té si pak odříznu kus (nebo spíš pět), nasolím a lup to do horkovzdušné fritézy.

Maso a rakovina

Všechny důkazy o rakovině v mase jsou slabé. Není žádný solidní důkaz.

Na druhou stranu tu máme evoluci, kdy jsme jedli maso minimálně dva miliony let a rakovinu z něj neměli. To je moderní nemoc, kterou z prastarého jídla nedostaneme. Celé populace se živí masem a rakovinu vůbec neznají. Nejde jen o Eskymáky a indiány v Kanadě, ale třeba kmeny v Africe (Hadza, Masai). Kultury lovců a sběračů jedly masa hromady a rakovina nic.

Tohle je důkaz vyvracející hypotézu: maso způsobuje rakovinu.

Rakovinné buňky rády cukr

Rakovinu jsem hodně studoval a možná o tom napíšu samostatný článek. Teď uvedu jen jednu skutečnost známou už od třicátých let. Otto Warburg za tento objev dostal Nobelovku.

Rakovinné buňky se živí cukrem. Když budete jíst pečivo, med, rýži, brambory nebo ovoce, prostě cokoliv co má sacharidy, dáváte si do těla přesně ty látky, které rakovina chce nejvíc.

Co vám říká selský rozum? Když si je do těla nedáte, bude to pro rakovinné buňky težší se množit? Rakovinné bujení asi potřebuje dost energie ne?