Cholesterol a carnivore diet

https://www.kevinstock.io/health/cholesterol-and-the-carnivore-diet/
(r) znamená, že v původním článku je odkaz na reference

Vlevo: pravda,
Vpravo: to, co si Ancel Keys vybral, protože se mu to hodilo

Cholesterol je komplexní téma. Podílí se na energetickém metabolismu, produkci hormonů, buněčné struktuře a ano – kardiovaskulárních onemocněních.

Chci diskutovat o tom, proč byl po celá desetiletí očerňován, proč by mohl být na masožravé stravě „vysoký“ a na jaká čísla byste si měli ve skutečnosti dávat pozor.

Cholesterol a ucpané tepny

Více než půl století nám bylo opakováno, že cholesterol je špatný. Když se podíváte do ucpané tepny, najdete cholesterol. A srdeční choroby jsou zabijákem číslo 1 ve všech oblastech.

Ergo: Cholesterol = Srdeční onemocnění = Smrt

Z tohoto důvodu vyvinuly velká farmaceutické společnosti statiny, jedny z nejziskovějších léků v historii. Pomáhají snižovat množství cholesterolu, které tělo tvoří.

Jsou to ale zázračné léky, jak hlásá farmacie?

Cholesterol a mozek

Mezi vedlejší účinky statinů patří ztráta paměti, duševní zmatek a lidé se necítí sami sebou. Je to ale opravdu překvapení?

Mozek spotřebovává 25 % veškerého cholesterolu v našem těle. A má k tomu dobrý důvod. Cholesterol je potřeba k životně důležité funkci nervových zakončení. Ty vedou elektrické impulsy, které umožňují pohyb, pocity, myšlení, učení a paměť.

Mozek, 2 % hmotnosti, 25 % cholesterolu.
Co dělají statiny, léky na snížení cholesterolu?

Nemělo by tedy být překvapením, že nízký cholesterol zvyšuje riziko mozkových problémů, jako je demence, deprese a Parkinsonova choroba.

A postiženy nejsou jen nervy v mozku, nedávno se ukázalo, že nízký cholesterol zvyšuje riziko poškození všech nervů (periferní neuropatie) u diabetiků. (r)

Mimochodem, farmaceutický průmysl dokonce varuje před statiny pro seniory. Proč? Protože je známo, že NÍZKÁ hladina cholesterolu je spojena s VYSOKOU úmrtností u starších lidí.

Cholesterol je opravná molekula. A jak stárneme, opravy se stávají stále důležitějšími. A statiny zasahují do nezbytných oprav a funkcí.

Výzkum ve skutečnosti ukazuje, že dietní cholesterol (prostřednictvím konzumace masitých potravin, protože rostlinné potraviny cholesterol neposkytují) podporuje opravu demyelinizovaných lézí v mozku. Myelin je nervový obal potřebný pro vedení signálu nervem. Demyelinizované léze najdete třeba u lidí s roztroušenou sklerózou. A tak „vysoký“ cholesterol pomáhá předcházet demenci. (r, r, r, r)

Novější poznatky dále ukazují, že snižování cholesterolu stravou a léky (tj. rostlinná strava a statiny) zvyšuje příznaky deprese. (r, r, r, r, r, r)

Obětní beránek cholesterol

Populární média nám říkají, že cholesterol je špatný. Přesto cholesterol nejen pomáhá předcházet demenci, ale chrání před infekčními nemocemi, nemá vliv na srdeční onemocnění a dokonce snižuje pravděpodobnost úmrtí z jakékoliv příčiny. (r, r, r, r)

Po desetiletí byl cholesterol hanobený – obětní beránek kardiovaskulárních chorob a předčasné smrti. Ve skutečnosti je to kritická molekula pro udržení činnosti mozku a těla.

Takže si myslím, že je důležité zdůraznit některé výzkumy, které jsou přehlíženy.

Výzkumy cholesterolu

Rizika nízkého cholesterolu
 • Nízká hladina cholesterolu je spojena se sníženou délkou života (r, r, r, r, r)
 • Nízký LDL zvyšuje riziko rakoviny (r, r, r, r)
 • Nízký cholesterol zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby (r)
 • Nízký LDL zvyšuje riziko Parkinsonovy choroby (r)
 • Nízký cholesterol zvyšuje riziko špatného duševního zdraví (r, r)
 • Nízký cholesterol je spojený s horšími kognitivními funkcemi (r)
 • Snížení cholesterolu prostřednictvím statinů je chybou a nebezpečné (r)
 • Snížený cholesterol prostřednictvím nízkotučné diety nesnižuje srdeční příhody ani úmrtnost (r)
 • Nízký LDL a zvýšené riziko mrtvice (r)
 • 75 % pacientů s infarktem má normální nebo nízké LDL (r)
Výhody vysokého cholesterolu
 • Vysoký cholesterol snižuje úmrtnost z jakékoliv příčiny (r, r, r, r)
 • Vysoký cholesterol snižuje riziko demence (r)
 • Vysoký cholesterol je spojený s nižším rizikem Parkinsonovy choroby (r)
 • Vysoký cholesterol snižuje riziko kolorektálního karcinomu (r)
 • Vysoký cholesterol snižuje riziko rakoviny prsu (r, r)
 • Vysoký cholesterol chrání před infekcemi a srdečními chorobami (r)
 • Vysoký cholesterol pomáhá opravovat mozkové léze (r)

Zde je další: V ruské studii zjistili, že nízký cholesterol zvyšuje riziko srdečních onemocnění. (r) Co na to říkáte?

Ze slavného Framinghamského souboru dat můžeme vidět, že nízký cholesterol v kombinaci s obezitou čtyřnásobně zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva u mužů. (r) Ze stejné studie vidíme, že nižší celkový cholesterol je spojen s horším kognitivním výkonem.

Studie z roku 2019 ukazuje, že lidé s nejnižším LDL (méně než 70) měli 2x vyšší pravděpodobnost úmrtí na srdeční choroby i rakovinu. (r)

Cholesterol a srdeční onemocnění

Existuje mnoho faktorů, které vedou k onemocnění srdce, a vyčlenit celkový cholesterol nebo dokonce LDL v tomto případě je nejen špatný nápad, ale také nebezpečný.

Cholesterol a dopravní nehody

Představte si, že jedete po silnici. Všimnete si, že pokaždé, když vidíte sanitku s blikajícími světly, vidíte také auto, které mělo vážnou nehodu.

Logický závěr: sanitky jsou velmi nebezpečná vozidla, která způsobují všechny tyto nehody.

Na dálnici existuje silná korelace mezi zaparkovanými sanitkami s blikajícími světly a vážnými nehodami.

Sanitky samozřejmě nehody nezpůsobují, ale reagují na ně. Takže zatímco sanitky a těžké automobilové nehody mají silnou korelaci, vyvozovat kauzalitu je úplný nesmysl.

Celkový obrázek

Důležité je brát v úvahu lidský systém jako celek, zvláště pokud jde o srdeční choroby a cholesterol. Pokud se podíváte na celkový cholesterol nebo LDL-P (počet LDL částic) nebo jen na vzorec bez zahrnutí stravy/životního stylu, historie a dalších laboratoří, jako je HDL, triglyceridy, inzulín, hs-CRP, složení těla, krevní tlak, skóre CAC atd… chybí vám část (obrovská!) z celého obrázku.

Podrobnější pohled (tj. vyhodnocení LDL-P (počet LDL částic) a vzoru – k tomu se dostaneme za vteřinu) je chytrý nápad a krok správným směrem. Rozhodně lepší, než jen házet všechen cholesterol do jednoho pytle. Protože na rozdíl od celkového cholesterolu vysoký LDL-P silně koreluje s rizikem aterosklerózy. Ale znovu si myslím, že je důležité nezaměňovat „riziko“ s „příčinou“.

Není to jen o jednom čísle

Protože co by znamenalo vysoké LDP-P v kontextu masožravé stravy u někoho s vysokým HDL, vzorem A LDL, nízkými triglyceridy, nízkým inzulínem, nízkým hs-CRP a 0% kalcifikací tepen na CAC skenu?

Může být LDL-P bezvýznamný, pokud není spojen se zánětem z rostlinné stravy?

V souvislosti se stravou s nízkým obsahem sacharidů bychom možná měli dokonce očekávat, že se LDL zvýší? Produkce ketonů i cholesterolu využívá stejný enzymatický aparát sdílející stejnou molekulu jako prekurzor. Mechanicky dává smysl, že zvýšení produkce ketonů vede ke zvýšení produkce cholesterolu a následnému zvýšení LDL pro transport ketonů.

Mastné kyseliny se v játrech přeměňují na acetyl CoA a poté na HMG CoA. Odtud se přeměňují na ketony a cholesterol.

Tento mechanismus je zdůrazněn ve studii, kde účastníci hladověli po dobu 7 dnů a zaznamenali 70% nárůst LDL. Účastníky studie půst přesunul do metabolismu založeného na tuku a k zvýšené produkci ketonů, což může vysvětlit tento vzestup. (r)

To jsou otázky k zamyšlení a položení.

Cholesterol: Kde jsme udělali chybu?

Víra „cholesterol je špatný“ je tak všudypřítomná, že se možná divíte, jak to všechno vzniklo. Jak se mohou všichni ti lékaři mýlit?

Klíč ke zmatku: Spojení tuk – cholesterol – srdeční choroby

V roce 1953 lékař jménem Ancel Keys manipuloval s některými údaji, aby dospěl k závěru, že sanitky způsobují autonehody.

Řekl bych, že jeho výzkum je jednou z nejnebezpečnějších „studií“, jaké kdy byly provedeny.

Keys zveřejnil svůj „výzkum“, který ukazuje, že země s vysokým příjmem živočišných tuků korelují s vyšším rizikem srdečních chorob.

To byl katalyzátor doporučení s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem sacharidů z minulého století. Je to jeden z největších přispěvatelů k našim raketově rostoucím epidemiím obezity, cukrovky a srdečních chorob.

Maso se stalo špatným.

Obiloviny a rostlinné oleje („zdravé tuky“) se staly dobrými.

V historii se ztrácí to, že Keys si vybral 6 zemí, které jeho hypotézu podporovaly a vyloučil 16 dalších zemí, které hypotézu nepodporovaly.

Jeho závěry byly založeny na epidemiologii (observační studie) a ty jsou v mnoha ohledech omezené i bez vybírání si dat.

Opravdu je na vině živočišný tuk?

Pokud se jen letmo podíváme na údaje o spotřebě potravin, uvidíme větší obrázek:

 • V Anglii byla spotřeba živočišného tuku mezi lety 1920 a 1970 stabilní, ale infarkty se zvýšily 10x.
 • Ve Švýcarsku se po druhé světové válce úmrtnost na srdeční choroby snížila, ale příjem živočišného tuku vzrostl o 20 %
 • V Jemenu měli lidé, kteří jedli převážně živočišné tuky, málo srdečních onemocnění a cukrovky, zatímco v Izraeli, kde jedli margarín a rostlinné oleje, měli nejvyšší hladiny obojího.
 • V Gruzii žili nejdéle ti, kteří jedli nejvíce tučného masa.
 • V USA spotřeba živočišných tuků v průběhu 20. století klesala, zatímco srdeční choroby rostly.

Při použití údajů o spotřebě USDA ve srovnání s předchozím stoletím Američané jedí méně nasycených tuků a méně červeného masa (ale více drůbeže). Jíme více rostlinných olejů. Mnohem více obilovin. Kromě toho ubylo kouření a zlepšila se lékařská péče a technologie. Tato opatření však nedokázala čelit našim spirálovitě klesajícím zdravotním trendům. Ve skutečnosti je to horší a horší. (r, r)

Takže živočišný tuk je spojen s delším životem?

Dnes v Hongkongu jedí o 400 % více masa, než doporučují národní směrnice, ale mají jednu z nejdelších očekávaných délek života na světě. (r)

Lidé v Indii jedí asi nejmenší množství masa na světě. Mají také jednu z nejkratších očekávaných délek života (stejně jako nejvyšší míru cukrovky a deprese na světě). Přesto u žen v Indii, které jedí maso 5krát týdně, je méně pravděpodobné, že budou trpět obezitou, srdečními chorobami a rakovinou. Tyto ženy mají nižší míru inzulinové rezistence a zánětu než ženy nekonzumující maso. (r)

To je v souladu s údaji FAO, které ukazují, jak se se zvyšující konzumací masa prodlužuje i průměrná délka života.

Spotřeba masa koreluje s délkou života

Ano, je to epidemiologie a právě jsem zmínil, jak jsou tyto studie nedostatečné a s omezeními, ale to neznamená, že by tato zjištění měla být ignorována. Měla by být podrobněji vyšetřena. Zvláště když výzkum ukazuje, že příjem červeného masa je nepřímo spojen s kardiovaskulárními chorobami a rakovinou – dvěma z hlavních příčin úmrtí. (r)

Tučná chyba

Klinické studie v 70. letech podle teorie Ancela Keyse ukázaly, že konzumace nasycených tuků zvyšuje LDL cholesterol. Tím se všechno přiživilo.

POZNÁMKA: Po těchto prvních studií v 70. letech lepší výzkum ukázal, že zvýšená spotřeba nasycených tuků je jen slabě spojena se zvýšeným cholesterolem. (r)

Keys spojoval živočišný tuk se srdečními chorobami. Vědci spojili tuk se zvýšenou hladinou cholesterolu. Zkombinujte tato pozorování s tím, co zjistíte, když se podíváte do ucpané tepny (cholesterol…) a dospějeme k všudypřítomnému závěru, který přetrvává dodnes: tuk je špatný (zvyšuje cholesterol) a cholesterol je špatný (ucpává tepny).

Tuk, vykoupení

Tento logický sled myšlenek, kdy tuk zvyšuje cholesterol a cholesterol nacházející se v ucpanych tepnách vede k onemocnění srdce/smrti má jeden problém. Je to domeček z karet postavený na popraskaných základech.

Dobrou zprávou je, že výzkumníci si začali uvědomovat Keysovy falešné závěry.

V roce 1998 se podrobná studie zabývala vlivem tuků na kardiovaskulární onemocnění a zjistila, že Keys selhal. Neexistoval žádný důkaz, který by spojoval nasycené tuky se srdečními chorobami. (r)

Další důkazy o neškodnosti tuku

V roce 2010 pokračovalo vykoupení doktríny „tuk je špatný“ z předchozích desetiletí. Masivní studie publikovaná v „The American Journal of Clinical Nutrition“, která zahrnovala téměř 350 000 lidí, dospěla k závěru, že „příjem nasycených tuků ve stravě nezvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění nebo ischemické choroby srdeční“. (r) Další studie s téměř 60 000 lidmi dospěla ke stejnému závěru, ale místo toho našla inverzní vztah s mozkovou mrtvicí (tj. čím více se konzumoval tuk, tím menší pravděpodobnost, že člověk utrpí mozkovou mrtvici). (r)

V roce 2014 vedl Dr. Chowdhury studii, která byla publikována v „Annals of Internal Medicine“ a nenašla „žádný důkaz, že konzumace nasycených tuků zvyšuje infarkty a další srdeční příhody“. Jak řekl Dr. Chowdhury: „Není to nasycený tuk, kterého bychom se měli obávat.“ Místo toho výzkum ukazuje, že nahrazení nasycených tuků rostlinnými oleji zvyšuje pravděpodobnost úmrtí (62 %) a srdečních onemocnění (70 %). (r, r)

V přehledu výzkumu z let 2010 až 2021 vědci zjistili, že „neexistuje žádný vědecký důvod k démonizaci nasycených tuků jako příčiny kardiovaskulárních onemocnění“. (r)

Pomalu, ale jistě se tam dostáváme.

„Dobrý“ a „Špatný“ cholesterol
Dobře, možná to není tukem, ale může to být cholesterol?

Stejně jako „tuk byl špatný“, byl špatný i cholesterol. Vaječné žloutky se staly nebezpečnými. Omelety z vaječných bílků se staly zdravou výživou.

Značné množství výzkumů však naznačuje, že cholesterol ve stravě má ​​malý vliv na celkovou hladinu cholesterolu v krvi. Tělo udržuje hladinu cholesterolu prostřednictvím negativní zpětné vazby. Čím více budete jíst, tím méně vaše tělo vytvoří a naopak.

Jezte všechny vaječné žloutky, které chcete, a váš celkový cholesterol v krvi se pravděpodobně příliš nezmění, pokud vůbec.

Ale jiné experimenty (jako ty, které provádí Dave Feldman) ukazují, že to, co jíte, ovlivňuje hladinu cholesterolu velmi dramatickým a dynamickým způsobem.

Takže i když cholesterol ve stravě nemusí přispívat k „vysokému“ cholesterolu v krvi, druh potravin, které jíte, ano. Dále strava tímto způsobem neovlivňuje pouze celkový cholesterol, ale také druhy přenašečů cholesterolu (lipoproteinů), které cirkulují v krvi.

Existuje několik velmi chytrých lékařů, kteří si myslí, že za srdeční onemocnění mohou konkrétní druhy LDL („špatný“ cholesterol) (jako podtypy LDL-P a vzor B).

LDL – „špatný“ cholesterol

Ne všechny LDL jsou stejné. Existuje velký chlupatý druh („vzor A“), který je považován za neškodný dokonce i lipidologem, který stojí za hypotézou LDL-P.

Pak je tu malá, hustá, znepokojivější verze LDL („vzor B“).

Jíst nasycené tuky má tendenci zvýšit velké nadýchané, vzor A, neškodné LDL.

Konzumace cukru a sacharidů má tendenci zvyšovat menší, děsivější, vzor B LDL. (r)

(Ve skutečnosti se ukázalo, že pokud nahradíte tuky sacharidy, má tendenci zvyšovat i triglyceridy. To opravdu není dobře.)

Je tedy důležité pochopit, že i když máte vysokou celkovou koncentraci LDL-C (koncentrace), neřekne vám, zda jste vzor A nebo vzor B.

LDP-C vs LDL-P

Máme tedy různé vzorce LDL (A vs B) a také máme různá měření množství LDL (koncentrace vs počet částic).

LDL-C je vaše celková koncentrace LDL. Toto je číslo, které obvykle dostanete při krevním testu. Je to také méně důležité.

LDL-P je měřítkem celkového počtu částic, nejen koncentrace. Právě tento absolutní počet částic znepokojuje mnoho lipidologů. A LDL-C a LDL-P se ne vždy pohybují stejným směrem. (r)

Váš LDL-C může být „vysoký“, ale váš LDL-P může být „nízký“ a naopak (tzv. diskordance).

Dále je hodnocení apoB (vzor B) (nebo počtu LDL částic) pro posouzení kardiovaskulárního/mortalitního rizika omezené, protože:

 • ApoB ne vždy odpovídá riziku.
 • ApoB nezlepšuje predikci a není lepší než mnoho jiných rizikových ukazatelů.
 • Částice ApoB samy o sobě aterosklerózu nezpůsobují.

Zde je 71 článků o apo B a kardiovaskulárních příhodách/úmrtnosti, které dokazují, že nejde o dobrý ukazatel rizika.

A konečně, standartní rozbor krve nezachází do tohoto detailu. Ve většině případů byste potřebovali, aby váš lékař objednal frakcionovaný lipidový panel, což se běžně neprovádí, protože je to drahé. Pokud to není vynikající ukazatel rizika, proč to dělat?

HDL – „dobrý“ cholesterol

Má se za to, že vysoký HDL, takzvaný „dobrý“ cholesterol, chrání před srdečními chorobami. Dokonce se ukázalo, že lépe předpovídá kardiovaskulární riziko než LDL-C.

Přehled 60 klinických studií zjistil, že „poměr celkového a HDL cholesterolu je přesnějším ukazatelem koronárních onemocnění než LDL cholesterol“.

A jaký je nejlepší způsob, jak zvýšit HDL? Nasycené tuky. (r, r, r)

Lidé, kteří jí málo sacharidů, zejména stravu založenou na mase, jako je carnivore diet, mají tendenci k poklesu triglyceridů a vzestupu HDL.

Podle doktorů Phinneyho a Voleka:

„Poměr triglyceridy/HDL poskytuje širší hodnocení rizika a jeho vztah s inzulinovou rezistencí je mnohem lepší než LDL-C. A jak nejlépe zlepšit poměr triglyceridů/HDL? Nápadné snížení triglyceridů a konzistentní zvýšení HDL-C v reakci na stravu s nízkým obsahem sacharidů nemá obdoby s žádným jiným zásahem do životního stylu nebo dokonce léčbou medikamenty. Proto taková strava představuje nejúčinnější metodu, jak tento poměr zlepšit.“

Pokud se podíváme na cholesterol nebo LDL, výzkum je zcela jasný – nezpůsobují srdeční onemocnění. (r) Při pohledu na specifičtější čísla, jako jsou HDL/triglyceridy, stejně jako LDL-P a typ vzoru, lze lépe posoudit riziko. A i když si myslím, že pohled na tyto podrobné předpovědi rizik jsou kroky správným směrem, také si myslím, že je třeba být opatrný a dívat se na ně v kontextu celkového obrazu.

Cholesterol a masožravá strava: Epidemiologie konzumace masa

Kvůli desetiletím falešných poplachů o tucích a cholesterolu máme nyní ještě horší problémy s epidemiologickým výzkumem výživy.

Tyto pozorovací studie se zamotávají do „zaujatostí zdravého uživatele“.

Červené maso bylo po desetiletí očerňováno, lidé, kteří ho jí, jsou stejní jako ti, kteří neposlouchají jiná zdravotní varování (například kouření). A na druhou stranu, lidé, kteří poslouchají zdravotní varování a jí méně masa, také s větší pravděpodobností budou jíst méně opravdu špatných potravin. Například cukr, trans-tuky a zpracované potraviny. Tito lidé mají také tendenci vést zdravější životní styl, jsou aktivnější, méně kouří a méně pijí alkohol.

Tato zaujatost zdravého uživatele je základem mnoha falešných závěrů proti konzumaci masa. To opravňuje k otázce: mohlo by to být nakonec tím, že maso (a tuk a cholesterol) je zdravé?

Důkazy jsou přesvědčivé. (r)

Model lipidové energie

Model lipidové energie je nová teorie vysvětlující, proč se LDL cholesterol může zvýšit u štíhlých lidí omezujících sacharidy. Kombinuje epidemiologická pozorování s uvedením mechanismu. Vyjadřuje hypotézu, že toto zvýšení cholesterolu může být normální, zdravou fyziologií. (r, r)

Model lipidové energie naznačuje, že štíhlí lidé na stravě s nízkým obsahem sacharidů jsou závislejší na tuku jako palivu. Proto mají zvýšené množství mastných kyselin uvolňovaných z tukové tkáně, ty jsou zachytávány játry, kde jsou zabaleny do VLDL, aby dopravily tuk do zbytku těla. Jak VLDL odvádějí mastné kyseliny do periferních tkání, stávají se LDL a složky z rozkladu přecházejí do HDL částic.

To má za následek vysoký LDL a vysoký HDL cholesterol a nízké triglyceridy. Lidé spadající do této kategorie se označují LMHR „Lean Mass Hyper Responders“.

Pokud jste LMHR a obáváte se zvýšeného LDL, jednoduše konzumací 50-100 g sacharidů denně můžete tento nárůst snížit. Ale ujistěte se, že znáte výhody a nevýhody sacharidů a také, které sacharidy jsou nejlepší.

POZNÁMKA: Zdá se, že můžete také snížit LDL na stravě s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuku tím, že se budete překrmovat tukem, což je potenciálně užitečný nástroj…

Měření toho, na čem záleží

Jednou z nejnáročnějších překážek ve vědě o zdraví je měření toho, na čem záleží.

Například léky jsou často vyvíjeny ke snížení rizika srdečního infarktu nebo mrtvice s cílem dlouhodobého přežití. To je těžko měřitelné bez dlouhodobých klinických výsledků. Místo toho farmaceutické společnosti používají nepřímá „náhradní“ nebo „zástupná“ měření.

Tyto proxy hodnoty pomáhají farmacii dostat léky na trh co nejrychleji.

Krevní cukr a smrt

Například lék Avandia je dobrý při kontrole hladiny cukru v krvi. Vzhledem k tomu, že hladina cukru v krvi je snadno měřitelná, byla použita jako proxy pro tento diabetický lék.

Problém je, že 2 ze 3 diabetiků trpí srdečními komplikacemi. Jedním z hlavních cílů léčby diabetu je tedy snížení rizika srdečních problémů.

Avandií sice pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi, toto proxy měření ale nefunguje při zvážení důležitého faktoru – smrti. Avandia zvyšuje riziko srdečního infarktu, mrtvice a smrti. (r, r, r, r, r, r, r)

Proxy (krevní cukr) nekoreloval s výsledkem (úmrtností).

To se děje naprosto běžně.

Cholesterol proxy

Statiny jsou předepisovány ke snížení cholesterolu. Cholesterol je proxy. Existují léky jako Vytorin a Zetia, které skvěle snižují hladinu cholesterolu. Ale nejsou žádné důkazy o snížení srdečních onemocnění nebo mrtvice. Zároveň existuje spousta důkazů o nežádoucích vedlejších účincích. (r)

Na jakých číslech tedy záleží?

Pokud jde o kardiovaskulární onemocnění a riziko, existuje několik čísel, kterým bych věnoval zvláštní pozornost, přičemž je třeba mít na paměti celkový obrázek, všechny souvislosti.

 • Vzor velikosti částic (r, r, r)
 • Zbytkový cholesterol (může být vyšší při vysokotučné nízkosacharidové stravě kvůli vyššímu podílu distribuce VLDL)
 • Triglyceridy (<150 mg/dl) a zejména poměr Triglyceridy/HDL (čím blíže k 1,0, tím lépe – moje byly ve skutečnosti pod 1) (r)
 • Zánět – hs-CRP (< 1,0 mg/l)
 • Krevní cukr, HbA1c a inzulín
 • Krevní tlak
 • Složení těla (udržení svalové hmoty a omezení přebytečného tuku) a poměr pasu k výšce (r, r, r, r)
 • skeny kalcia v tepnách CAC (r, r, r)

Když se podíváte na všechna tato čísla dohromady, můžete začít skládat dílky skládačky dohromady. Můžete začít vidět jasnější a úplnější obraz skutečného rizika.

Cholesterol a carnivore diet: Závěr

Co mě přivedlo k masožravé stravě bylo hledání zdraví a výkonu pro mozek. Chtěl jsem se zbavit mlhy, která mi zatemňovala myšlení. Chtěl jsem najít úroveň mentálního výkonu, která by mě dokázala pohánět celým dnem na plné obrátky.

Našel jsem to v masožravé stravě.

A i když stabilní hladina cukru v krvi, odstranění fytotoxinů a kompletní výživa z masité stravy – to vše hrálo roli při obnově mého přirozeného mozkového výkonu, věřím, že zvýšený cholesterol ve stravě byl také významným kouskem skládačky.

Rostliny neposkytují žádný cholesterol. Pouze potraviny živočišného původu poskytují cholesterol. Cholesterol je tak důležitý, že si ho tělo vytvoří bez ohledu na to, jestli ho jíte nebo ne.

Výzkumy však naznačují, že pokud svému tělu nepomáháte konzumací cholesterolu ve stravě, má to následky. A vidíme, že mnohé z těchto následků se projevují snižováním duševního zdraví a zdraví mozku.

Dále vidíme, že to není ani tak dietní cholesterol, co ovlivňuje lipidový profil člověka, ale spíše sacharidy/cukry. Ty mají tendenci zhoršovat rizikové faktory (jako je zvýšení poměru triglyceridů k ​​HDL a LDL-P).

Pokud jsou tuk a cholesterol v pořádku – tak proč jsme tak nemocní?

Lidé se vyvíjeli miliony let jako jedlíci masa. Pak se stal chlesterol přes noc (v evolučním časovém měřítku) příčinou srdečních chorob, obezity, cukrovky a chronických onemocnění moderní společnosti.

Srdeční choroby se začaly objevovat ve dvacátých letech minulého století. Jak může souviset moderní nemoc s miliony let starým jídlem?

Co je vlastně na vině?

Je možné, že se naše strava radikálně liší od toho, k čemu jsme navrženi?

Mohly by všechny cukry, obiloviny a mouky, zpracované rostlinné oleje (rostlinné potraviny stále více a více upravené díky vědě a technologii) způsobit zánět v krevních cévách, který vyvolává ucpávání tepen?

Líná řeka

Po miliony let cholesterol plaval po líné řece (cévách) na trubkách (lipoproteinech). Břeh byl hladký. Tyto trubky (přenášející cholesterol) připlavaly k břehu a odrážely se, aby pokračovaly ve své cestě po řece a poskytovaly služby nutné pro život.

Ale v minulém století se břehy změnily. Nápor cukrů, obilí a oxidovaných rostlinných olejů byl jako házení odpadků do řeky. Poškodil břehy. Staly se drsnými, zubatými a lepkavými.

V tomto stavu se některé trubky stahují k břehu, aby se pokusily pomoci vyčistit trosky. Ale jejich užitečná práce je mařena stále novým přísunem odpadků. Opraváři jsou časem zahlceni nepřetržitým odpadem sypaným do řeky jídlo po jídle, den za dnem.

U značně poškozeného pobřeží uvíznou trubky v členitém břehu lemovaném lepkavými úlomky. Líná řeka se zužuje (tvorba plaku). Začíná proudit vyšší rychlostí (vysoký krevní tlak). Kdysi líná řeka se mění v nebezpečný rafting na divoké vodě se stále se zmenšujícím úzkým hrdlem.

Řeka se ucpe a jízda končí.