Coca-Cola platí vědcům tvrdícím, že za obezitu nemůže špatná strava

https://archive.nytimes.com/well.blogs.nytimes.com/2015/08/09/coca-cola-funds-scientists-who-shift-blame-for-obesity-away-from-bad-diets/

Podobný článek také z New York Times popisující podplácení cukrovarnickým průmyslem před 50 lety. To vrhlo vinu za srdečně cévní onemocnění na tuky místo na cukr: https://www.carnivorediet.cz/prelozene-clanky/jak-to-cukrovarnicky-prumysl-hodil-na-tuk

ironie…

Coca-Cola, největší světový výrobce slazených nápojů, podporuje nové „vědecké“ řešení krize obezity. Chcete-li si udržet zdravou váhu, více cvičte a méně se starejte o snižování kalorií.

Neziskovka financovaná Coca-Colou

Nápojový gigant se spojil s vlivnými vědci, kteří tuto zprávu prosazují v lékařských časopisech, na konferencích a prostřednictvím sociálních sítí. Aby vědcům pomohla dostat se ke slovu, Coca-Cola poskytla finanční a logistickou podporu nové neziskové organizaci s názvem Global Energy Balance Network. Ta propaguje argument, že Američané, kteří dbají na svou váhu, jsou příliš fixovaní na to, kolik jedí a pijí, a přitom málo cvičí.

„Většina zpráv v populárních médiích a ve vědeckém tisku zní: oni moc jí ,moc jí, moc jí – obviňují rychlé občerstvení, obviňují slazené nápoje a tak dále,“ řekl viceprezident skupiny. Steven N. Blair, vědec zabývající se cvičením. Říká v nedávném videu oznamujícím novou organizaci. „A opravdu neexistuje prakticky žádný přesvědčivý důkaz, že to je skutečná příčina.“

Experti tvrdí, že skupina schválně mlží

Zdravotní experti tvrdí, že tato zpráva je zavádějící a je součástí snahy Coca-Cola odvrátit kritiku role slazených nápojů při šíření obezity a diabetu 2. typu. Tvrdí, že společnost využívá novou skupinu, aby přesvědčila veřejnost, že fyzická aktivita může kompenzovat špatnou stravu navzdory důkazům, že cvičení má pouze minimální dopad na váhu ve srovnání s tím, co lidé konzumují.

Tento spor o vědu o obezitě přichází v období rostoucích snah zdanit slazené nápoje, odstranit je ze škol a zabránit společnostem, aby je prodávaly dětem. V posledních dvou desetiletích klesla spotřeba plně kalorických limonád průměrným Američanem o 25 procent.

Snaha Coca-Coly zastavit ztrátu

„Prodeje Coca-Coly klesají a dochází k velkému politickému a veřejnému odporu k limonádám, kdy se každé větší město snaží udělat něco, aby spotřebu omezilo,“ řekl Michele Simon, právník v oblasti veřejného zdraví. „Je to přímá reakce na způsoby, kterými společnost ztrácí. Zoufale chtějí zastavit ztráty.“

Coca-Cola do nové neziskové organizace významně investovala. V reakci na žádosti založené na státních zákonech o otevřených záznamech dvě univerzity, které zaměstnávají vedoucí představitele sítě Global Energy Balance Network, prozradily, že Coke loni daroval 1,5 milionu dolarů na založení organizace.

Od roku 2008 společnost také poskytla téměř 4 miliony dolarů na financování různých projektů dvěma zakládajícím členům organizace. Jeden je Dr. Blair, profesor na University of South Carolina, jehož výzkum za posledních 25 let vytvořil většinu federálních směrnic o fyzické aktivitě. Druhý je Gregory A. Hand, děkan Fakulty veřejného zdraví Univerzity Západní Virginie.

Stránka skupiny registrována Coca-Colou

Záznamy ukazují, že webová stránka sítě, gebn.org, je registrována na centrálu Coca-Coly v Atlantě a společnost je také uvedena jako správce stránky. Prezident skupiny, James O. Hill, profesor na University of Colorado School of Medicine, řekl, že Coke web zaregistroval, protože členové sítě nevěděli jak.

Oddělení pro styk s veřejností Coca-Coly opakovaně odmítlo žádosti o rozhovor s její hlavní vědeckou ředitelkou Rhonou Applebaumovou. Ta na novou skupinu upozornila na Twitteru. V prohlášení společnost uvedla, že má dlouhou historii podpory vědeckého výzkumu souvisejícího s jejími nápoji a tématy, jako je energetická bilance.

„Spolupracujeme s některými z předních odborníků v oblasti výživy a fyzické aktivity,“ stojí v prohlášení. „Je pro nás důležité, aby výzkumní pracovníci, se kterými spolupracujeme, sdíleli své vlastní názory a vědecké poznatky bez ohledu na výsledek a byli transparentní a otevření ohledně našeho financování.“

Sami výzkumníci nevidí žádný problém v tom, že je platí
Coca-Cola

Dr. Blair a další vědci přidružení ke skupině uvedli, že Cola nemá žádnou kontrolu nad prací skupiny nebo jejím poselstvím. Dále uvedli, že nevidí žádný problém s podporou společnosti, protože o ní byli transparentní.

Ale od minulého týdne stránky skupiny na Twitteru a Facebooku (které propagují fyzickou aktivitu jako řešení chronických nemocí a obezity, přičemž o úloze jídla a výživy do značné míry mlčí) přestaly zmiňovat finanční podporu Coca-Coly. Kampaň na sociálních sítích se zatím příliš neprosadila: V pátek měla skupina na Twitteru méně než 1 000 sledujících.

Na stránkách financování „zapomněli“ zmínit

Webové stránky skupiny také vynechaly zmínku o podpoře Coca-Coly, dokud se Dr. Yoni Freedhoff, odborník na obezitu z University of Ottawa, nezeptal na její financování. Dr. Blair řekl, že to bylo přehlédnutí, které bylo rychle napraveno.

„Jakmile jsme zjistili, že na webu nemáme nejen Coca-Colu, ale i další zdroje financování, umístili jsme to tam,“ řekl Dr. Blair.

Další podobné příklady

Zapojení Coca-Coly do nové organizace není jediným příkladem korporací financovaného výzkumu, který se v poslední době dostal pod palbu. Americká společnost pro výživu a Akademie výživy a dietetiky byly kritizovány obhájci veřejného zdraví za navázání partnerství se společnostmi, jako jsou Kraft Foods, McDonald’s, PepsiCo a Hershey’s. Dietologové také čelili kritice za přijímání plateb od Coca-Cola, aby prezentovali Coca-Colu jako zdravou svačinku.

Kritici tvrdí, že Coca-Cola dlouhodobě hází epidemii obezity na nedostatek cvičení. „Poselstvím je, že obezita není o potravinách nebo nápojích, které konzumujete, ale o tom, že tyto potraviny nevyvažujete cvičením,“ řekl Dr. Freedhoff z University of Ottawa.

Nyní, zastánci veřejného zdraví říkají, Coca-Cola jde ještě o krok dále a najímá renomované vědce na obhajobu těchto tvrzení.

Dr. Hill, prezident této organizace

Dr. Hill je prezident této neziskové organizace. Taky je spoluzakladatelem National Weight Control Registry, dlouhodobé studie lidí, kteří zhubli, a působil ve výborech Světové zdravotnické organizace a Národního institutu zdraví. Americká společnost pro výživu o něm hovoří jako o „vůdci v boji proti celosvětové epidemii obezity“.

Taktika připomínající tabákový průmysl

Barry M. Popkin, profesor globální výživy na University of North Carolina v Chapel Hill, řekl, že podpora předních výzkumníků v oblasti zdraví Coca-Colou připomíná taktiku tabákového průmyslu. Ten najímal odborníky, aby se stali „obchodníky pochybností“ o zdravotním nebezpečí kouření.

Marion Nestle, autorka knihy „Soda Politics“ a profesorka výživy, potravinových studií a veřejného zdraví na New York University, byla obzvláště otevřená: „Globální síť energetické rovnováhy není nic jiného než přední skupina pro Coca-Colu. Program Coca-Coly je zde velmi jasný: Přimějte tyto výzkumníky, aby zmátli vědu a odvrátili pozornost od stravy.“

Financování z potravinářského průmyslu není ve vědeckém výzkumu nic neobvyklého. Studie však naznačují, že fondy mají tendenci zkreslovat zjištění. Nedávná analýza studií nápojů, zveřejněná v časopise PLOS Medicine, zjistila, že u těch, které financují Coca-Cola, PepsiCo, American Beverage Association a cukrovarnický průmysl, je pětkrát pravděpodobnější, že nenajdou žádnou souvislost mezi slazenými nápoji a přibíráním na váze než studie, jejíž autoři neuvedli žádné finanční konflikty.

Budeme hlasem vědy

Nová nezisková organizace na svých webových stránkách slibuje, že bude „hlasem vědy“ v diskusích o zdravém životním stylu a tvrdí, že koncept energetické rovnováhy poskytuje „nový vědecky podložený rámec“ pro dosažení stabilní tělesné hmotnosti.

Skupina tvrdí, že existují „silné důkazy“, že klíčem k prevenci přibírání na váze není snižování příjmu potravy – jak doporučuje mnoho odborníků na veřejné zdraví – „ale udržování aktivního životního stylu a přijímání více kalorií“. Na podporu tohoto tvrzení poskytuje skupina odkazy na dva výzkumné články, z nichž každý obsahuje tuto poznámku pod čarou: „Zveřejnění tohoto článku podpořila společnost The Coca-Cola Company.“

V březnu Dr. Hill, Dr. Blair a Dr. Hand oznámili vytvoření organizace v úvodníku v British Journal of Sports Medicine. Tvrdili, že veřejnost a mnoho vědců do značné míry přehlíží fyzickou nečinnost jako příčinu obezity. Řekli, že vytvářejí globální síť pro energetickou bilanci, aby zvýšili povědomí „o obou stranách rovnice energetické bilance“.

Úvodník obsahoval sdělení, že skupina obdržela „neomezený vzdělávací dar“ od Coca-Coly.

Dr. Blair dostal 3,5 milionu dolarů od Coca-Coly na výzkum

V reakci na žádost podanou podle státního zákona o svobodě informací Univerzita v Jižní Karolíně zveřejnila, že Dr. Blair od roku 2008 obdržel více než 3,5 milionu dolarů na financování výzkumných projektů od společnosti Coca-Cola.

Univerzita také odhalila, že Coca-Cola poskytla značné finanční prostředky Dr. Handovi, který loni odešel z University of South Carolina, Západní Virginie. Společnost mu v roce 2011 dala 806 500 USD na studii „energetického toku“ a v loňském roce 507 000 USD na vytvoření sítě Global Energy Balance Network.

Není jasné, kolik peněz, pokud vůbec nějaké, skončilo jako osobní příjem profesorů.

„Dokud všichni odhalují své potenciální konflikty a jsou náležitě řízeny, je to to nejlepší, co můžete udělat,“ řekl Dr. Hand. „Dává naprosto smysl, že společnosti chtějí tu nejlepší vědu, jakou mohou získat.“

Tři lidé stojící za skupinou financovanou Coca-Colou, zleva Steven N. Blair,
James O. Hill, Gregory A. Hand

Prezident skupiny, Dr. Hill, má také finanční vazby na Coca-Colu. Společnost loni poskytla „neomezený peněžní dar“ ve výši 1 milion dolarů nadaci University of Colorado Foundation. V reakci na žádost podanou podle zákona Colorado Open Records, univerzita uvedla, že Coca-Cola poskytla peníze „pro účely financování“ sítě Global Energy Balance Network.

Dr. Hill potřeboval peníze od Coca-Coly, protože na univerzitě žádné nebyly

Dr. Hill řekl, že na založení neziskové organizace hledal peníze od Coca-Coly, protože na jeho univerzitě nebyly k dispozici žádné finanční prostředky. Webová stránka skupiny uvádí, že ji podporuje také několik univerzit a ShareWIK Media Group, výrobce videí o zdraví. Dr. Hill řekl, že také obdržel závazek pomoci od General Mills a také přísliby podpory od jiných podniků, které své nabídky formálně nepotvrdily.

Řekl, že věří, že orgány veřejného zdraví by mohly snadněji změnit způsob, jakým lidé jedí, když budou spolupracovat s potravinářským průmyslem, místo aby se proti němu postavili.

Stále dokola: lidi jsou obézní, protože se málo hýbou. O stravě to moc není

Na svých webových stránkách skupina doporučuje kombinovat větší pohyb a příjem potravy, protože Dr. Hill řekl: „‚Jezte méně‘ nikdy nebylo efektivní. Sdělení by mělo znít ‚Více se hýbejte a jezte chytřeji‘.“

Zdůraznil, že hubnutí zahrnuje kombinaci komplexních faktorů a že cílem jeho skupiny nebylo bagatelizovat roli stravy nebo vykreslovat obezitu pouze jako problém nedostatečného cvičení.

„Pokud tam venku říkáme, že je to všechno o fyzické aktivitě a ne o jídle, pak si zasloužíme kritiku,“ řekl. „Ale myslím, že jsme to neudělali.“

Ale v tiskových zprávách a na svých webových stránkách skupina používá jiný tón.

„Média mají tendenci obviňovat za epidemii obezity naše špatné stravovací návyky,“ uvádí jedna nedávná tisková zpráva. „Ale jsou opravdu ty hranolky viníkem?“ Dr. Steve Blair vysvětluje, že byste neměli věřit všemu, co vidíte v televizi.“ V tiskové zprávě Dr. Blair naznačuje, že větším faktorem je sedavé chování.

Většina odborníků v oblasti veřejného zdraví tvrdí, že energetická bilance je důležitým pojmem, protože přírůstek hmotnosti pro většinu lidí je o kaloriích přijatých vs. vydaných. Ale odborníci tvrdí, že výzkum jasně ukazuje, že jedna strana rovnice má mnohem větší účinek.

Opravdová věda jasně dokazuje, že je to víc o stravě než o kalorickém výdeji

I když lidé mohou zhubnout několika způsoby, mnoho studií naznačuje, že ti, kteří si váhu dlouhodobě udrží, konzumují méně kalorií. Rostoucí důkazy také naznačují, že udržení hubnutí je snazší, když lidé omezí příjem potravin s vysokým glykemickým indexem, jako jsou slazené nápoje a jiné rafinované sacharidy, které prudce zvyšují hladinu cukru v krvi.

Fyzická aktivita je důležitá a určitě pomáhá, říkají odborníci. Studie však ukazují, že cvičení zvyšuje chuť k jídlu, což způsobuje, že lidé konzumují více kalorií. Cvičení také vydává mnohem méně kalorií, než si většina lidí myslí. Například plechovka Coca-Coly o objemu 12 uncí (3,5 deci) obsahuje 140 kalorií a zhruba 10 čajových lžiček cukru. „Vyrovnání jedné plechovky koly potřebuje skoro 5 km chůze,“ řekl Dr. Popkin.

Intenzivní cvičení bez změny stravy téměř nemá efekt

V jedné z nejpřísnějších studií fyzické aktivity a hubnutí, publikované v časopise Obesity, vědci naverbovali 200 dospělých s nadváhou a sedavým zaměstnáním a nasadili jim agresivní cvičební program. Aby se izolovaly účinky cvičení na jejich váhu, byly subjekty instruovány, aby neprováděly žádné změny ve své stravě.

Účastníci byli sledováni, bylo zajištěno, že cvičí pět až šest hodin týdně, což je více než dvojnásobek 2,5 hodin cvičení týdně doporučených federálními směrnicemi. Po roce muži zhubli v průměru jen 3,5 kila, ženy 2,5. Téměř všichni měli stále nadváhu nebo obezitu.

„Přidání cvičení do dietního programu pomáhá,“ řekla Dr. Anne McTiernan, hlavní autorka studie a výzkumnice z Fred Hutchinson Cancer Center v Seattlu. „Ale pokud jde o hubnutí, budete mít mnohem větší dopad se změnami stravy.“

Ale podobně jako výzkum slazených nápojů, studie fyzické aktivity financované nápojovým průmyslem mají tendenci dospívat k závěrům, které se liší od zjištění studií nezávislých vědců.

Jsou i studie, podle kterých to je o nedostatku fyzické aktivity – opět financované Coca-Colou

Minulý týden Pennington Biomedical Research Center v Louisianě oznámilo zjištění nové velké studie o cvičení u dětí, která určila, že nedostatek fyzické aktivity „je největším prediktorem dětské obezity na celém světě“.

Tisková zpráva obsahovala odhalení: „Tento výzkum byl financován společností The Coca-Cola Company.“

Kelly D. Brownell, děkanka Sanford School of Public Policy na Duke Univerzity, řekla, že jako byznys se Coca-Cola „snaží, aby do sebe lidi dostali hodně kalorií, ale pak se jejich filantropie soustředí na část o výdeji kalorií cvičením“.

Coca-Cola finančně podporuje rozvoj cvičení

V posledních letech Coca-Cola darovala peníze na vybudování fitness center ve více než 100 školách po celé zemi. Sponzoruje program s názvem „Cvičení je medicína“, který má povzbudit lékaře, aby pacientům předepisovali fyzickou aktivitu. A když chicagská městská rada v roce 2012 navrhla daň z limonády, aby pomohla vyřešit problém města s obezitou, Coca-Cola darovala 3 miliony dolarů na zavedení fitness programů ve více než 60 městských komunitních centrech.

Iniciativa zdanit sodu nakonec selhala.

„Zvrácení trendu obezity se nestane přes noc,“ uvedla Coca-Cola v reklamě na svou chicagskou cvičební iniciativu. „Ale pro tisíce rodin v Chicagu to začíná hned teď, dalším klikem nebo dřepem.“