Crohnova nemoc úspěšně vyléčena paleolitickou ketogenní stravou

https://www.dietdoctor.com/crohns-disease-successfully-treated-paleolithic-ketogenic-diet

Symptomy Crohnovy nemoci

Crohnova nemoc je poměrně časté zánětlivé onemocnění střev. Je to obvykle celoživotní onemocnění neznámé příčiny a léčí se hlavně léky, které potlačují imunitní systém, jako je kortizon. Tyto léky neléčí příčinu nemoci, a proto ji nemohou vyléčit.

Je pravděpodobné, že příčinou nemoci je něco v životním prostředí. Jelikož jde o onemocnění střev, dává smysl, že příčinou je něco v našem jídle.

Slyšel jsem mnoho případů, kdy lidé začali s přísnou dietou s nízkým obsahem sacharidů nebo s paleo dietou a výrazně se jim zlepšily příznaky Crohnovy choroby nebo ještě běžnější podobné nemoci ulcerózní kolitidy.

Nový případ

Právě byl zveřejněn nový případ o 14letém chlapci s těžkou Crohnovou chorobou. Konvenční terapie medikamenty nebyla příliš úspěšná. Společně se svými rodiči se rozhodl vyzkoušet paleolitickou ketogenní dietu. Ta se skládá především z „živočišného tuku, masa, vnitřností a vajec“.

Výsledek?

„Pacient byl schopen vysadit léky do dvou týdnů. V současné době drží dietu 15 měsíců a je bez příznaků i vedlejších účinků.“

Komentář

Je zřejmé, že jediná případová zpráva není důkazem, že to bude fungovat stejně dobře pro všechny. Je třeba to interpretovat s velkou opatrností. Navíc dieta, kterou pacient držel, zní pro mnoho lidí příliš náročně na dodržování.

Nicméně toto je další příklad toho, co jsem slyšel mnohokrát předtím. Lidé opouštějící standardní západní stravu často hlásí velká zlepšení u nemocí, jako je Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida. A často s méně omezující verzí paleolitické ketogenní diety.

Zdá se vysoce pravděpodobné, že něco v našem jídle skutečně způsobuje tyto nemoci. A když to přestaneme jíst, nemoci se vyléčí.

Za zmínku také stojí, že ani ketogenní nízkosacharidová strava, ani paleo dieta nemají nic jako vedlejší účinky nebo rizika imunosupresivních léků. Když fungují, často se zdá, že výsledek je patrný během několika týdnů. Tak proč to nezkusit?

Další případy:
https://www.dietdoctor.com/lchf-set-free
https://www.dietdoctor.com/pill-sight-happy