Dna a keto dieta

https://www.dietdoctor.com/low-carb/side-effects/gout

Takhle vypadá dna

Způsobují nízkosacharidová nebo keto strava s vysokým obsahem masa dnu? Konvenční rada pro pacienty trpící dnou již dlouho zní vyhýbat se nadměrné konzumaci masa a mořských plodů. Teď prozkoumáme důkazy na toto téma a prokážeme, že existuje záleží na více faktorech.

Za prvé, je nutné si uvědomit, že nízkosacharidová dieta nemusí nutně obsahovat velké množství masa. Nízkosacharidové diety s vysokým obsahem masa se výrazně liší od standardní americké stravy s vysokým obsahem masa.

Za druhé, stojí za to zdůraznit, že všechny nízkosacharidové diety by měly obsahovat zanedbatelné množství cukru a rafinovaných sacharidů. To je zásadní, protože existuje rostoucí množství důkazů naznačujících silnou souvislost mezi příjmem cukru a rizikem dny. Pokud se tento vztah nakonec ukáže jako kauzální, pak by nízkosacharidové diety byly považovány za terapeutický nástroj ke snížení rizika dny.

Co je dna?

Dna je náhlý a bolestivý zánět kloubu, nejčastěji palec nohy. Někdy postihuje i další klouby, například paty, kolena, zápěstí a klouby prstů.

Příčinou dny je zvýšená hladina kyseliny močové v krvi, což má za následek usazování krystalů v postiženém kloubu.

Dna je častější u lidí s nadváhou a metabolickým syndromem. Vzhledem k rostoucí prevalenci těchto stavů v posledních desetiletích dna nyní postihuje asi 6 % dospělých mužů a 2 % žen (ještě častější je u starších lidí).

Maso a dna

Nadměrná konzumace masa byla často obviňována jako příčina dny. Je to proto, že kyselina močová, která způsobuje dnu, je produktem rozkladu purinů – stavebních kamenů bílkovin, které jsou vysoce koncentrované v mase.

Některé slabé pozorovací studie, zejména ty ve Spojených státech, ukazují souvislost mezi příjmem masa a zvýšenými hladinami kyseliny močové. Jiné, jako tato z Tchaj-wanu, žádnou takovou asociaci nevykazují.

Jaktože jsou výsledky rozdílné?

Nevíme to jistě, ale jedním navrhovaným vysvětlením je, že za takové geografické rozdíly může vyšší prevalence metabolického syndromu nebo konzumace cukru. Pokud je to pravda, naznačuje to, že na jiných složkách stravy může záležet více než na konzumaci samotného masa.

Je také důležité vzít v úvahu, že stejně jako u všech nutričních epidemiologických studií je poměrně obtížné oddělit účinky masa na riziko dny od účinků rafinovaných obilovin nebo alkoholu.

Kromě toho v těchto studiích existuje skutečná obava ze zaujetí zdravého uživatele. Ti, kteří konzumují velké množství masa jako součást typické západní stravy, se mohou zapojit do jiného nezdravého chování, které zvyšuje riziko dny.

Proto je důležité si uvědomit, že epidemiologické studie nemohou prokázat, že maso přímo zvyšuje riziko dny.

Dále musíme uznat, že výzkum výživy často přináší protichůdné výsledky na stejné téma. Například tato studie, která ukazuje, že vegani měli vyšší hladiny kyseliny močové než jedlíci masa a ryb.

Znamená to, že vegani mají nejvyšší riziko záchvatů dny? Ne, na základě těchto údajů nemůžeme dojít k takovému závěru. Výsledky studií nutriční epidemiologie musíme posuzovat s dávkou skepse.

Cukr a dna

Existuje velmi silná souvislost mezi zvýšenými hladinami kyseliny močové, dnou, obezitou, cukrovkou 2. typu a metabolickým syndromem. Možná, že jsou všechny spojeny a zhoršovány stejnou věcí: cukrem a jinými rafinovanými sacharidy.

Ve skutečnosti existuje pozoruhodná historie, kdy se dna náhle stala běžnou v populacích, právě když spotřeba cukru začala prudce stoupat (např. v Británii během 18. století, paralelně se zrodem cukrovarnického průmyslu v zemi).

Mechanismus je známý

Mechanicky existují jasná vysvětlení vztahu mezi příjmem cukru a hladinou kyseliny močové. O fruktóze (nacházející se mimo jiné ve slazených nápojích) je dobře známo, že přímo zvyšuje hladinu kyseliny močové v krvi. Navíc bylo prokázáno, že zvýšené hladiny inzulínu v krvi – spojené se stravou s vysokým obsahem cukru a rafinovaných sacharidů – zvyšují hladiny kyseliny močové. To se děje pravděpodobně snížením vylučování kyseliny močové ledvinami.

Dále pozorovací studie konzistentně ukazují korelaci mezi spotřebou fruktózy a zvýšeným rizikem dny. Ačkoli tyto typy studií nemohou prokázat, že fruktóza způsobuje dnu, věříme, že kombinace mechanistických a konzistentních pozorovacích údajů je přesvědčivým důvodem pro vyvarování se fruktózy za účelem snížení rizika dny.

Nízkosacharidová strava, kyselina močová a dna

Krátkodobé studie ukazují dočasné zvýšení kyseliny močové během prvních několika týdnů při zahájení přísné nízkosacharidové (tj. keto) diety. Tento účinek zmizí asi po šesti týdnech, přičemž se kyselina močová vrátí na výchozí hodnotu nebo ještě nižší.

Studie neprokázaly žádnou významnou změnu hladiny kyseliny močové u lidí, kteří drželi dietu s nízkým obsahem sacharidů během několika měsíců nebo let. Výjimkou je jedna studie, která ve skutečnosti prokázala, že kyselina močová výrazně klesá po 6 měsících na nízkých sacharidech. Takže možná může snížit riziko dny.

Po desítkách vysoce kvalitních studií porovnávajících nízkosacharidovou stravu s jinými dietami se zdá, že žádná nezaznamenala žádný zjevný rozdíl v riziku dny, ačkoli žádná studie se na tuto otázku konkrétně nezaměřovala.

Lékaři, kteří pravidelně léčí pacienty nízkosacharidovou dietou, nevidí prudký nárůst epizod dny. A to ani během počátečního období adaptace. Pokud během prvních několika týdnů dojde ke zvýšení rizika, je zdá se dost malé.

Citace doktora Teda Naimana

„Téměř všichni moji pacienti, kteří jsou úspěšní na nízkosacharidové stravě, se nakonec zbaví dny a mají nízké hladiny kyseliny močové…“

Jak zabránit dně?

Jak se dně dlouhodobě vyhnout, pouze pomocí úprav životního stylu:

Tyto úpravy životního stylu mnoho dalších pozitivních účinků na váhu a zdraví.

Vzhledem k tomu, že během prvních několika týdnů na přísné dietě s nízkým obsahem sacharidů může dojít k dočasnému zvýšení kyseliny močové, někteří doporučují, aby lidé, kteří dříve měli problémové záchvaty dny, mohli zvážit použití léku alopurinol při zahájení nízkého příjmu sacharidů.

Revmatolog doktor Edward Skol ze Scripps Clinic však varuje před dočasným užíváním alopurinolu k tomuto účelu. Je známo, že zpočátku zvyšuje riziko akutního záchvatu bez použití dalších léků proti dně. To podporují oficiální pokyny American College of Rheumatology. Ty důrazně doporučují zahájit alopurinol pouze ve spojení s léky, jako je kolchicin nebo ibuprofen pro snížení tohoto rizika.

Dr. Skol, pokud je požadována medikace k prevenci záchvatů dny na začátku nízkosacharidové diety, nejčastěji používá pouze kolchicin nebo ibuprofen bez alopurinolu. Shrnuje také: „Nejlepší radou je pravděpodobně vyhnout se dehydrataci při zahájení ketogenní diety.“

Maso nebo bez masa?

Vyhýbání se masu není nutné, pokud jde o prevenci dny. Zvlášt když držíte nízkosacharidovou dietu bez cukrů.

Dále mějte na paměti, že nízkosacharidová dieta stejně nemusí obsahovat obzvlášť vysoký obsah masa. K dosažení vašich potřeb bílkovin existují další potraviny.

Dobře sestavená nízkosacharidová dieta, která redukuje cukry a rafinované sacharidy, může potenciálně snížit riziko dny.