Masožravá strava, Vilhjalmur Stefansson

https://www.mostly-fat.com/empirica/2012/08/a-carnivorous-diet/

Vilhjalmur Stefansson, několik let žil s Inuity na masožravé stravě
Amber O’Hearn a její strava

Téměř 3 roky (13 v roce 2022) jsem jedla v podstatě masožravou stravu. Výrazem „masožravec“ nemyslím všežravce, nevegetariány nebo stravu prostě obsahující maso. Chci říct, že jím v podstatě jen maso. Říkám „v podstatě“, protože pravidelně konzumuji několik nemasných výrobků, včetně kávy, čaje a bylinkového čaje a kokosového oleje. Zřídka, podle svého uvážení, jím koprový nálev nebo luxusní list podávaný s mým sashimi, někdy čtvereček neslazené čokolády – ale určitě to není norma, jím to zhruba jednou za měsíc nebo dva. Vejce považuji za masožravé, ale ohledně mléčných výrobků jsem ambivalentní. Mléko má příznivý profil bílkovin a tuků, ale má také hodně sacharidů. Jsem citlivá na sacharidy, a tak se jim kromě másla a malého množství smetany a sýra vyhýbám.

Proč to Amber dělá

V každém případě masožravost nemá být pojem definující nebo normativní, ale popisný. Stravuji se tak, protože jsem zjistila, že mi to výrazně zlepšuje zdraví v několika parametrech. Především to udržuje můj sklon k tloušťce na uzdě, a co je důležitější, mé vážné poruchy nálady jsou v úplné remisi. Pro čtenáře pouhá anekdota, ale mně to vyhovuje. Mým záměrem zde není nikoho o ničem přesvědčovat, ale pouze zaznamenávat své zážitky. Jedna z mála vědeckých publikací pojednávajících o masožravosti vzešla z experimentu Vilhjalmura Stefanssona, kanadského průzkumníka a etnologa.

Pobyt u Inuitů

Během svého působení u Inuitů přijal jejich původní stravu výlučně z masa a byl tak ohromen zdravím, které si v té době užíval, že se s přítelem dobrovolně rozhodli žít na mase po dobu jednoho roku pod lékařským dohledem. Vím o dvou publikacích, které pojednávají o výsledcích:

The Effects on Human Beings of a Twelve Months’ Exclusive Meat Diet Based on Intensive Clinical and Laboratory Studies on Two Arctic Explorers Living Under Average Conditions in a
New York Climate by Clarence W. Lieb, M.D. in JAMA. 1929;93(1):20-22. Bohužel není veřejně přístupno.

Prolonged Meat Diets with a Study Function and Ketosis. S. McClellan and Eugene F. Du Bois in The Journal of Biological Chemistry, 87, 651-668, 1930.

Stefansson o tom napsal v Eskimos Prove An All Meat Diet Provides Excellent Health, a v Not by Bread Alone , což jsem nečetla, jde o sběratelský kousek, který není bežně k sehnání. Pochopila jsem, i když už přesně nevím odkud, že Stefansson nakonec nepokračoval ve stravě tímto způsobem.

Nedávno jsem však narazila na vydání knihy Richarda Mackarnesse Eat Fat and Grow Slim. Obsahuje předmluvu napsanou Stefanssonovou manželkou Evelyn, kterou jsem nikdy předtím nečetla. Reprodukuji to zde, protože je to zajímavý pohled manželky starající se o domácnost.

Pohled manželky Vilhjalmura Stefanssona

Jednoho rána u snídaně, na podzim roku 1955, se mě můj manžel průzkumník-antropolog Vilhjalmur Stefansson zeptal, zda by se nemohl vrátit k eskymáckému typu stravy z doby kamenné, kdy se mu dařilo během nejaktivnější části jeho arktické práce. Dva roky předtím prodělal lehkou mozkovou trombózu, ze které se prakticky dostal. Ale pořád se mu nepodařilo zhubnout deset kilo nadváhy, jak si přál jeho lékař. Silou vůle a téměř vyhladověním tu a tam pár kilo ztratil, ale kila se vždy vrátila, když se jeho vůle zlomila.

Nepochybně částečně kvůli těmto selháním byl Stef trochu nešťastný, občas mrzutý. Moje první reakce na jeho návrh diety z doby kamenné bylo zděšení. Mám tři zaměstnání. Přednáším ve městě i mimo něj a užívám si nesčetných mimoškolních aktivit našeho univerzitního města v Nové Anglii v Hannoveru, New Hampshire. Dopoledne píšu knihy o Arktidě, „pro náctileté a neinformované dospělé“, abych si mohla dovolit luxus být odpoledne knihovnicí ve velké polární knihovně, kterou jsme s manželem získali, když jsme byli spisovateli na volné noze a státními dodavateli.

Účastním se kurzu zvaného Arctic Seminar a minulou zimu jsem byla ředitelem. Zpívám v madrigalových skupinách a hraji v experimentálních divadelních hrách. Tyto věci zvládám díky pečlivému rozvržení svého času. „Kromě toho,“ pomyslela jsem si, „teď mám připravit dvě menu!“ Ale nahlas jsem řekla: „Samozřejmě.“ A začali jsme plánovat. K mému úžasu, navzdory všem mým předchozím úvahám, se dieta z doby kamenné nejen ukázala jako účinná při zbavení se Stefovy nadváhy. Byla také levnější a jednodušší na přípravu než naše běžná smíšená strava. Nevyžadovalo to více času, ale naopak méně. Namísto toho, aby přidala břemeno na domácnost, přinesla úlevu. Téměř nepostřehnutelně se Stefova dieta stala mou dietou.

Praktická stránka věci

Čas se ušetřil tím, že jsme nenakupovali, nepřipravovali, nevařili a neumývali nevyžádané pokrmy, mezi nimi zeleninu, saláty a dezerty. Někteří naši přátelé říkají: „Také bychom drželi masožravou dietu, ale nemůžeme si to dovolit.“ To mě přimělo prozkoumat skutečné náklady na dietu. Na rozdíl od salátů a dezertů, které často nevydrží, je maso o několik dní později stejně dobré jako v den, kdy bylo uvařeno. Nic nevyhazujeme. Zjistila jsem, že naše účty za jídlo jsou nižší. Ale to přičítám naší zálibě ve skopovém. Naštěstí pro nás je to nemoderní maso, tedy levné. Oběma se nám to líbí a díky našemu velkému mrazáku kupujeme tlusté staré ovce za cokoliv od 22 do 33 centů za libru masa a žijeme na tuku země.

Kupujeme i hovězí maso, většinou hovězí morek. Evropští kuchaři oceňují morek, ale většina lidí u nás to nikdy ani neochutnala. Chudáci. Když jíte jako primitivní Eskymák, žijete na libovém a tučném mase. Typickou Stefanssonovou večeří je svíčková a káva. Káva je čerstvě namletá. Pokud je na steaku dostatek tuku, dáme si kávu černou, jinak se přidá smetana do kávy. Občas si dáme láhev vína. Nemáme chleba, škrobovou zeleninu ani zákusky. Občas sníme půlku grapefruitu. Snídáme vejce, dvě pro Stefa, jedno pro mě, se spoustou másla.

Překvapivé zlepšení po několika týdnech

Po několika týdnech na nové stravě se Stefovi dostavilo překvapivé zlepšení zdraví. Svou nadváhu začal ztrácet téměř okamžitě a postupně ztrácel dál, jedl, kolik chtěl, a přitom se cítil spokojeně. Zhubl sedmnáct kilo, pak se jeho váha zastavila, i když množství, které snědl, bylo stejné. Z mírně podrážděného a depresivního se stal znovu svým starým temperamentním, optimistickým Stefem. Tím, že jedl skopové maso, se stal jehnětem.

Neočekávanou a pozoruhodnou změnou bylo zmizení jeho artritidy, která ho trápila léta a kterou považoval za přirozený důsledek stárnutí. Jedno z jeho kolen bylo tak ztuhlé, že při chůzi po schodech jednu nohu jen přisunoval k druhé a v divadle vždy seděl v uličce, aby si mohl pohodlně natáhnout ztuhlou nohu. Několikrát za noc ho budila bolest v bedrech a rameni, když ležel příliš dlouho na jedné straně. Pak se musel otočit a lehnout si na druhý bok.

Aniž by si Stef zpočátku všiml změny, jednoho dne začal zjišťovat, že chodí po schodech nahoru a dolů a používá obě nohy stejně. Zastavil se uprostřed našich schodů. Pak šel znovu dolů a zase nahoru. Nemohl si vzpomenout, které koleno bylo ztuhlé!

Shrnutí Stefanssonovy manželky

Závěr: Celomasá strava z doby kamenné je zdravá. Jedná se o redukční dietu „jez, kolik chceš“, která umožňuje zapomenout na to, že držíte dietu – žádné návaly hladu. Šetří čas i peníze. Nejlepší ze všeho je, že zlepšuje temperament. Člověk se tak nějak cítí optimisticky, mírně euforicky. Epilog: Stef měl rád svou roli osiny v zadku odborníků na výživu. Ale v roce 1957 se v srpnovém časopise Americké lékařské asociace objevil článek potvrzující to, co Stef věděl léta ze své antropologie a vlastních zkušeností. Autor této knihy také zpopularizoval Stefovu dietu v Anglii s požehnáním stálých britských lékařů. Bylo to s nejjemnějším náznakem zklamání v hlase, kdy se na mě Stef po namáhavé diskuzi o výživě obrátil a řekl: „Vždy jsem měl pravdu. A teď se stávám ortodoxním! Budu si muset najít novou herezi.“
Evelyn Stefansonová

  1. dubna 1959.