Mléčné na carnivore diet

https://www.kevinstock.io/health/dairy-and-the-carnivore-diet/
(r) znamená, že v původním článku je odkaz na reference

Jediná potravina u které nejde popřít, že je přirozená člověku – lidské mléko

Je to kontroverzní téma. Možná jste slyšeli, že mléko je zdravé. Je to skvělý zdroj vápníku, který udržuje vaše kosti a zuby silné. Nebo jste možná slyšeli, že je to nezdravé. A ta zlá plnotučná smetana, máslo a sýr, ztloustnete a zvedne se vám cholesterol.

S Carnivore Diet je zmatek ještě větší. Mléko pochází ze zvířete, takže je „schváleno“. Ale jádrem masožravé stravy je stravování v souladu s tím, jak jsou lidé navrženi evolucí. A mléčné výrobky nebyly v lidské stravě až do zemědělské revoluce, kdy lidé poprvé domestikovali zvířata.

Je to tedy skutečně „přirozená“ potravina? Myslím, že je důležité se zastavit a zamyslet se, k čemu jsou mléčné výrobky určeny. Je to látka, která je navržena tak, aby se z mláděte savce stal velký savec. Z telete do krávy. Z kojence do adolescenta. Mléko je nabité energií – tuky, bílkovinami a cukry. Je nabité vitamíny, minerály a růstovými faktory. Ale mléko od zvířat se liší od lidského mateřského mléka.

3 Důležité aspekty týkající se mléčných výrobků

1. Mléčný cukr – Laktóza

Laktózová intolerance není vzácná genetická mutace. Ve skutečnosti je to naopak. Laktózová intolerance je normální a ti, kteří jsou laktózově tolerantní (do určité míry), jsou v menšině. Laktóza je cukr v mléce. K jeho trávení potřebujeme speciální enzym zvaný laktáza. Jako děti máme gen, který kóduje enzym laktázu. V průběhu lidské historie se však gen, který řídí produkci laktázy, „vypíná“ mezi 2. a 5. rokem, což odpovídá odstavení dítěte od mateřského mléka. Tradičně jsme tedy ztratili schopnost produkovat laktázu, a tak všichni lidé (kromě dětí) nesnášeli laktózu.

To bylo až do doby asi před ~7500 lety. S domestikací zvířat snadná energie z mléčného poskytovala velkou výhodu v přežití. Díky genetické mutaci zůstal gen laktázy „zapnutý“. Takže dospělí s touto mutací si zachovali schopnost vytvářet laktázu. Kvůli selektivní výhodě se „laktázová perzistence“ rozšířila po celé Evropě. (r)

Přesto dnes 2 ze 3 lidí na světě stále trpí intolerancí laktózy, což znamená, že stále ztrácejí schopnost produkovat laktázu. Pokud konzumují laktózu, prochází jejich trávicím traktem a nemůže se rozložit. Laktóza se dostává do tlustého střeva, kde ji bakterie fermentují a uvolňují kyselinu mléčnou a plyny. Často se pak cítí nafouklí, trpí bolestmi a nadýmáním. (r)

Existuje spektrum intolerance laktózy. Někteří lidé ztrácí úplnou schopnost produkovat jakoukoli laktázu, zatímco jiní ji mohou vyrobit tolik, aby strávili až 90 % laktózy, kterou konzumují.

Proč laktóza?

Savci krmí svá mláďata mlékem bohatým na laktózu (ale ne jinými cukry, jako je sacharóza nebo fruktóza). Proč laktóza?

Laktóza se skládá z glukózy a galaktózy (2 molekuly cukru). Galaktóza je prebiotikum pro bakterie, o kterých se předpokládá, že hrají důležitou roli ve střevech kojenců a podporuje časný vývoj, zejména nervového a imunitního systému. (r, r)

To ale neznamená, že byste to měli jíst celý život. Výzkumy ukazují, že myši rychleji stárnou při velkém množství galaktózy ve stravě. Takže možná dobré během růstu / raného vývoje, a ne tak prospěšné z dlouhodobého hlediska. (r)

2. Mléčný protein – Kasein

Kromě různé schopnosti trávit laktózu jsou pro mnoho lidí problematické mléčné bílkoviny – kasein a syrovátka. Kdo má problémy s mléčným, pokud to není z laktózy, je to z mléčných bílkovin.

Kasein je hustý a lepkavý protein, jehož rozklad trvá trávicím enzymům déle. Z tohoto důvodu jej lze považovat za „pomalu se uvolňující“ protein. Vzpomínám si, že jsem během svých kulturistických dnů bral na noc kaseinový proteinový prášek jako zdroj bílkovin s pomalým uvolňováním.

Kravské mléko má mnohem více kaseinu než lidské mléko, asi 4x tolik. A je to jiná forma kaseinu. Krávy mají formu kaseinu nazývanou alfa S1 kasein. Právě tato forma kaseinu S1 je nejčastější příčinou alergií na mléčnou bílkovinu.

Kravské žaludky se liší od lidských. A mají speciální enzym fungující jako syřidlo určený k rozbití velkých shluků kaseinu. My to nemáme. A mnoho lidí má potíže s trávením velkého množství kaseinu.

A1 vs. A2 kasein

Existuje další věc o kaseinu, o které je důležité vědět. To je A1 vs. A2 mléčné výrobky – varianty v rámci beta-kaseinů.

Moderní „západní“ plemena krav mají mutaci s beta-kaseinem (kde 67. aminokyselina je histidin místo prolinu) a nazývají se A1 krávy. „Stará“ plemena, včetně buvolů, ovcí a koz, jsou A2. A většina hovězího obsahuje směs A1 a A2 v různých množstvích.

Některé studie spojují nepříznivé zdravotní účinky s mléčnými výrobky A1. Předpokládá se, že je to způsobeno trávením kaseinu A1, který produkuje potenciálně škodlivý peptid nazývaný beta-kasomorfin-7 (BCM-7). Ten může ovlivnit receptory v nervovém, endokrinním a imunitním systému. Dále existuje velké množství neoficiálních důkazů od lidí, kteří nemohou konzumovat mléčné výrobky A1, ale A2 jim nedělá potíže. (r, r, r)

3. Mléčný protein – Syrovátka

Syrovátka je mnohem snáze stravitelná než kasein.

Ale problém se syrovátkovými proteinem v mléce je ten, že způsobuje vzestup inzulínu podobně jako cukr. A může destabilizovat hladinu glukózy v krvi (hypoglykémie) a hladiny hormonů, které vedou k prahnutí po sacharidech, změnám nálad a únavě.

Syrovátka také zvyšuje růstový hormon (GH). Spolu s kaseinem, který signalizuje IGF-1, získáte kombinaci produkce hormonů, která napodobuje to, co vidíme v pubertě, a podporuje velké množství růstu.

To může být považováno za prospěšnou reakci pro kulturisty, ale možná to není tak dobrá věc, aby to bylo stimulováno pravidelně po celý život… nebo pro obecnou populaci, která pravidelně necvičí.

U lidí, kteří mají jako nejvyšší cíl složení těla, si myslím, že strategické použití syrovátkového proteinu může pomoci budovat svalovou hmotu (pro správného člověka ve správný čas – tedy dobře trénovaného, ​​citlivého na inzulín). Syrovátka také pomáhá předcházet ztrátě svalové hmoty během ztráty tuku v kaloricky omezeném období.

Podle mě je toto „výjimka“, nikoli „pravidlo“, a je třeba to zvážit. Celkově pro naprostou většinu lidí s cíli ohledně složení těla je nahrazení masa práškem syrovátkové bílkoviny suboptimální.

Pokud hodláte používat syrovátku, doporučoval bych hledat syrovátku zpracovanou při nízké teplotě z pastvených krav.

Závislost, akné a absorpce

Kromě trávení mléčných cukrů a potenciálního nepříznivého vlivu mléčných bílkovin mohou být mléčné výrobky návykové, způsobovat akné a nedostatek železa.

Mléčné peptidy mají přirozené opioidní vlastnosti, které mohou způsobit, že mléčné výrobky jsou návykové a sedativní. Měli jste někdy pocit, že nemůžete přestat s jedním kouskem sýra?

Růstový faktor zvaný betacellulin může vést k akné prostřednictvím nadprodukce kožního mazu – přirozených kožních olejů.

Pediatři doporučují rodičům, aby první rok nekrmili své dítě kravským mlékem kvůli riziku vzniku nedostatku železa. Mléko by mohlo narušit vstřebávání železa a/nebo poškodit trávicí trakt.

Mléko a masožravá strava:
„Ale nepotřebuji vápník?“

Vápník má své nezbytné místo v lidské stravě. A carnivore diet bez mléčných výrobků se zdá být poměrně chudá na vápník. Kromě toho se lidé obávají, že strava s vysokým obsahem masa zvyšuje kyselost v krvi, čímž je vápník ještě důležitější pro vyrovnání pH a zabránění vyplavování vápníku a dalších alkalických sloučenin z kostí.

Nemyslím si však, že mléčné výrobky nebo doplňkový vápník jsou při dietě založené na mase nezbytné. Protože při dietě s vysokým obsahem bílkovin vidíme efektivnější vstřebávání vápníku ve střevech. Ve skutečnosti bych se obával, kdyby někdo doplňoval vápník v masové stravě, protože by to mohlo vést k hyperkalciurii a ledvinovým kamenům. Kromě toho antinutrienty rostlinné potravy, jako je kyselina fytová a oxaláty, narušují absorpci vápníku, takže na stravě bez rostlin potřebujete vápníku míň.

Pokud jde o zdraví kostí, podívejte se na Američany.

Američané jedí více mléčných výrobků než téměř kterákoli jiná země a mají jedny z nejvyšších výskytů osteoporózy.

Chybí důkazy o tom, že mléčné nebo vápníkové doplňky posilují kosti nebo chrání před osteoporózou.

Ve skutečnosti se zdá, že vitamin D je kritičtější. Dostatek bílkovin se zdá být také důležitější. A prevence sarkopenie (tj. budování / udržování svalů) se zdá mnohem důležitější. (r, r, r) Zde něco ohledně vápníku, kyselosti masa a zdraví kostí. (r)

Zpracování mléčných výrobků: syrové vs. pasterizované

Takže jsme diskutovali o některých věcech, na které je třeba dávat pozor, pokud/když konzumujete mléčné výrobky, a jak nejsou všechny mléčné výrobky stejné. Dalším důležitým hlediskem je způsob zpracování mléka.

Nepasterizované mléko

Nepasterizované mléko pochází přímo od krávy bez jakéhokoli zpracování.

Podobně jako u mléka A2 vs. A1 je syrové mléko často spojeno se zlepšením trávení u těch, kteří nesnášejí laktózu. A není neobvyklé, že tito lidé mohou konzumovat toto mléko bez problémů. To je výsledek toho, že bakterie v syrovém mléce vytvářejí laktázu.

Většina syrového mléka pochází od krav krmených trávou (zatímco většina mléka v USA pochází od CAFO – průmyslový chov zvířat). Protože není zpracováno, přirozené bakterie nejsou zabity a mohou tak pomoci při trávení laktózy.

Kromě toho nejsou zničeny další probiotické bakterie a antimikrobiální enzymy. A zajímavým zjištěním je, že u dětí, které pijí syrové mléko, je o polovinu menší pravděpodobnost vzniku alergie. (r, r)

Kromě zachování prospěšných bakterií a enzymů si syrové mléko zachovává více živin než zpracované mléko. Má více omega 3 mastných kyselin, více CLA, více vitamínů a více minerálů. Pasterizace, zatímco zabíjí bakterie, také snižuje množství minerálů, jako je mangan, měď a železo, a snižuje množství vitamínů jako B2 a B12. (r, r)

Ale nebudu nemocný z nepasterizovaného mléka?

Vzhledem k tomu, že syrové mléko je dodáváno „předbalené“ s antimikrobiálními vlastnostmi, je riziko kontaminace malé. Například ve studii, kde byly patogeny přidávány do syrového mléka se ukázalo, že počty patogenů časem klesají a mizí. (r)

Nepasterizované mléko je konzumováno v mnoha zemích.

Jedním z důvodů, proč jsou USA (FDA/USDA) proti syrovému mléku, je to, že jej nelze bezpečně hromadně vyrábět. Velcí hráči (Dairy Farmers of America, Dean Foods, Foremost a Land O’Lakes) úspěšně lobovali za zákony o pasterizaci, které umožňují masovou produkci. To má také za následek zmírnění hrozby prodeje místních farmářů přímo do svých komunit, což je praxe, která byla v některých státech postavena mimo zákon a v jiných má významná omezení.

Pokud porovnáte spotřebu syrových mléčných výrobků z hygienických a zdravých místních krav krmených trávou s jinými potravinami, uvidíte, že se vůbec nejedná o vysoce rizikové jídlo. Například listerie, bakterie často spojená se syrovým mlékem, představuje 10x větší riziko u lahůdek a párků v rohlíku. (r, r, r)

Ale ne všechno syrové mléko je stejné. Zdroj je zásadní.

Pokud si chcete koupit a konzumovat syrové mléčné výrobky, zde je několik věcí, které stojí za zvážení:

  • Jak se krmí krávy? Jsou krmeny trávou na dostatečné pastvě (ideálně 1 nebo 2 krávy na akr)?
  • Je mléko testováno? To může být drahé, takže ne všichni malí farmáři to budou dělat.
  • Jak se mléko skladuje a přepravuje? Mléko by mělo být zchlazeno co nejdříve, a to i během přepravy a skladování.

V některých státech USA lze nepasterizované mléko koupit v obchodech s potravinami, v jiných přímo z farmy, ale v jiných to může být opravdová výzva.

Ale jak jsem zmínil, ne každé syrové mléko je stejné.

Pokud se o krávy a mléko špatně staráme, může dojít ke kontaminaci. Proto existuje pasterizace.

Pasterizace

Pasterizace zahřívá syrové mléko, aby se zabila bakteriální kontaminace. K dispozici je vysokoteplotní krátkodobá pasterizace (HTST), která udržuje mléko čerstvé po dobu 2-3 týdnů. Taky je zde „UHT“ ultravysokoteplotní pasterizace, která umožňuje delší skladovatelnost.

Historie pasterizace mluví za vše.

Tato praxe začala až s průmyslovou revolucí. Doba, kdy byla vysoká poptávka po mléku, ale nebylo možné ho dopravit z venkovských farem do měst (v té době neexistovalo chlazení).

Aby tento problém vyřešili, založili „průmyslové mléčné farmy“. K továrně připojíte stodolu pro dobytek. V tomto nepřátelském prostředí byly krávy krmeny téměř výhradně zbytky obilí.

Možná není překvapením, že toto nepřirozené, nehygienické prostředí a špatná výživa způsobily, že dobytek onemocněl. A mléko tento špatný zdravotní stav odráželo.

Toto špatné mléko bylo podáváno kojencům jako náhrada mateřského mléka, aby se matky mohly vrátit do práce. Kojenecká úmrtnost raketově vzrostla.

Odtud zrod pasterizace. Zabijme všechny mikroby teplem.

Po zavedení pasterizace infekční choroby a kojenecká úmrtnost klesly. V krátké době se pasterizace stala standardní praxí.

Zatímco pasterizace pomáhá s vysokými úrovněmi bakteriální kontaminace, zabíjí také probiotika, denaturuje bílkoviny a přeměňuje laktózu na beta-laktózu, což způsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi.

S masovou výrobou mléka, nehygienickými praktikami CAFO a žádanou trvanlivostí, je pasterizace nezbytná pro bezpečnost. A stalo se tak dobře akceptovaným, dokonce očekávaným, že konzumace syrových mléčných výrobků je považována za nebezpečnou.

Stejně jako u mnoha dalších aspektů zdraví (strava, spánek a dokonce i pobyt na slunci) jsme ztratili ze zřetele původ problému a snažíme se to zakrýt doplňky, pilulkami a náplastmi.

Poznámka k homogenizaci

Homogenizace je proces filtrace mléka při vysokém tlaku za účelem rozbití tukových kuliček na menší. Tím se zabrání separaci smetany a mléko bude mít jednotnou konzistenci. Velké mléčné farmy pak mohou míchat mléko z různých stád, prodloužit trvanlivost a odfiltrovat tuk, aby vytvořily 2%, 1% a odstředěné mléko.

Většina mléčných výrobků v USA je pasterizována a homogenizována.

Co koupit?

Pokud se rozhodnete jíst mléčné výrobky (podle mě je pro většinu lidí lepší je omezit / vyloučit), pak uznejte, že na zdroji záleží.

Když se mléko vyrábí na velké průmyslové farmě, kde krmí krávy nepřirozenou stravou, antibiotiky a vstřikují jim růstový hormon, není samozřejmě zvíře a tím pádem i jeho mléko tak zdravé. Toto mléko se musí expedovat a skladovat, potom má zpracování mléka smysl a je pravděpodobně nezbytné pro bezpečnost.

To je něco úplně jiného, než získávání mléka od místního farmáře, jehož krávy se živí trávou na bohatých pastvinách. Pokud můžete získat mléčné přímo od farmáře, který se stará o svůj dobytek, stejně jako nezbytná opatření, může být syrové mléko skvělým doplňkem vaší stravy.

Mléčný tuk: máslo a smetana

Když se tuk oddělí od mléčných výrobků, získáte některé z našich nejoblíbenějších potravinářských výrobků, jako je máslo a hustá smetana ke šlehání. Protože většina obtížných složek mléčných výrobků je odstraněna (laktóza a mléčné bílkoviny), většina lidí nemá s máslem a ghee problém.

Výhody mléčného tuku

Přestože cholesterol a nasycené tuky byly po desetiletí démonizovány, byl to omyl. Ve skutečnosti má máslo řadu prospěšných tuků, jako je CLA, AA, kyselina laurová a butyrát. Má ceněný faktor (Activator X), který pomáhá tělu absorbovat a využívat minerály. Má Wulzenův faktor, který zabraňuje kalcifikaci kloubů a tepen. (r, r)

Plnotučné mléčné výrobky jsou skvělým zdrojem vitamínu K2, u kterého bylo prokázáno, že pomáhá předcházet usazování vápníku v tepnách. Funguje synergicky s vitamínem D při nasměrování vápníku do kostí a zubů a neusazování vápníku v tepnách.

Fermentované mléčné výrobky: Kefír

Kefír je fermentovaný mléčný nápoj (z kravského, kozího nebo ovčího mléko), který je jako tekutý jogurt. Vyrábí se přidáním kefírových zrn do mléka. Ale tato zrna nejsou obilná zrna, spíše jsou to kolonie kvasinek a bakterií mléčného kvašení. Tyto mikroby fermentují cukr laktózu a přeměňují ji na kefír (scezenou tekutinu). Takže kefír má nízký obsah laktózy.

Mnoho lidí vychází s kefírem prostě skvěle a má některé prospěšné vlastnosti. Je to přirozené probiotikum a dobrý zdroj vápníku a vitamínu K2.

Kefír často obsahuje etanol (alkohol) jako vedlejší produkt fermentace. Koncentrace se liší podle výrobních metod, ale moderní výroba má tendenci používat kratší doby fermentace, a proto má typicky velmi malou koncentraci etanolu.

Mnoho sýrů je také fermentováno (tvrdé sýry čedar a parmazán). Zatímco jiné sýry, čerstvé (mozzarella a tvaroh) fermentovány nejsou.

Fermentace zlepšuje trávení mléčných výrobků, snižuje koncentraci laktózy a mléčné tak může být dobrým zdrojem výživy a prebiotik.

Závěry – Mléko a masožravá strava

Lidé jsou navrženi tak, aby jedli lidské mateřské mléko jako kojenci. V průběhu historie jsme byli od toho odstaveni, což korespondovalo se ztrátou schopnosti trávit laktózu.

Během zemědělské revoluce jsme domestikovali zvířata a poprvé jsme začali začleňovat mléčné výrobky do stravy dospělých. To poskytovalo výhodu přežití a stálý zdroj výživy. V té době byly vyvinuty metody k odstranění co největšího množství laktózy. Díky genetické mutaci si lidé mohli zachovat schopnost trávit laktózu v různé míře až do dospělosti.

Kravské mléko, které je navrženo tak, aby z telete vyrostla obrovská kráva, není totéž jako lidské mléko. Určité nekompatibility, zejména v mléčných bílkovinách, mohou způsobit problémy. Růstové faktory, i když jsou potenciálně prospěšné pro budování svalů a podporu růstu, mohou mít nepříznivé důsledky na dlouhodobé zdraví, pokud jsou stimulovány často.

Je důležité si uvědomit, že lidé jsou mezi savci jedineční v historii v pití mléka, stejně jako v pití mléka jiných zvířat.

Myslím, že pro ty, kteří snesou trochu laktózy a jsou asymptomatičtí vůči mléčným bílkovinám, je dobré zařadit do jídelníčku nějaké omezené množství mléčných výrobků. Nejbezpečnější / nejlepší možnosti nahoře mého seznamu jsou plnotučné, pastvené, nepasterizované možnosti od místních farmářů (tj. máslo, smetana, plnotučné mléko).

A i když si nemyslím, že suplementace vápníkem je pro většinu lidí dobrý nápad, mléčné výrobky poskytují skvělý zdroj vápníku s nezbytnými vitamíny rozpustnými v tucích, aby správně nasměrovaly vápník do kostí a zubů a ne do měkkých tkání, jako jsou tepny.

Pokud jde o doplňky mléčné bílkoviny, jako jsou syrovátkové a kaseinové proteinové prášky, pro většinu lidí je lepší držet se masa a/nebo celistvých mléčných výrobků. Ale v některých konkrétních případech pro lidi s cílem budování svalů může být suplementace syrovátkovým proteinem užitečná.

Moje doporučení

Pokud chcete jíst mléčné výrobky, alespoň na nějakou dobu je úplně vynechejte, a pak je znovu zařaďte. Uvidíte, jak se cítíte – a zároveň si uvědomte, že ne všechny mléčné výrobky jsou stejné:

A1 vs. A2
Syrové vs. pasterizované
Máslo a smetana téměř bez laktózy a mléčných bílkovin vs. jiné mléčné výrobky