Moje přirozeně masožravé batole

https://healthhomeandhappiness.com/carnivore-toddler.html

Je čas na příběh… s rostoucí popularitou carnivore diet vím, že se rodiče budou ptát, jestli je to vhodná strava pro děti. I když bych asi nedoporučovala omezovat vaše dítě pouze na živočišnou stravu, mám dítě, které se jako batole samo omezilo na téměř jen živočišná jídla a naprosto prospívalo.

V roce 2009 jsme začali s GAPS dietou pro uzdravení autismu. Měla jsem předškoláka s autismem a o 2 roky mladšího kojence.

Když jsme přešli na GAPS, připravovala jsem GAPS jídla pro nás všechny. To znamenalo, že když můj syn začal s pevnou stravou, přešel rovnou na úvodní dietu GAPS, což je v podstatě polévka a maso a víc polévky.

GAPS dieta

Protože jsem byla nadšená máma a věděla jsem, že GAPS má spoustu živin, měl v podstatě přístup pouze k mateřskému mléku + GAPS potravinám. Dělala jsem jen 3 jídla denně (žádné svačiny), protože jsem byla dost vytížená. Teď už vím, že nepodávat svačiny je fantastický způsob, jak předejít vybíravému stravování. Ale v té době to bylo proto, že jsem si vaření/servírování jídla/uklízení po vaření mohla dovolit jen 3krát denně.

Maso maso maso

Každopádně tento malý chlapec MILOVAL své maso. Prořezal si zuby na hovězích žebrech a jásal, když viděl olej z tresčích jater. Oblíbená byla také polévka z kuřecího vývaru (vypitého z mého šálku kávy).

A co víc, i když jsem oběma dětem naservírovala porci zeleniny, masa a ovoce, v polovině jídla (obrázek nahoře) si děti vyměnily talíře.

Když měnili, moje dcera se sotva dotkla masa a můj syn se nedotkl zeleniny. Pak každý dojedl zeleninu a maso toho druhého.

Můj syn přirozeně tíhl k masu a dcera k zelenině.

Moc jsem to něřešila, protože se v mém životě děla spousta jiných věcí a já byla vytížená. Děti byli schopny následovat své instinkty ohledně toho, co zrovna potřebovali.

Batolata dělají zdravá rozhodnutí

Četla jsem studii o tom, jak si malé děti, když mají přístup pouze k potravinám bohatým na živiny, vyberou to, co potřebují pro optimální růst a vývoj. Proto jsem se příliš nebála.

Byla jsem fascinována celým procesem, kdy moje děti prosily o olej z tresčích jater a šťastně jedly masové karbanátky a kvašené zelí.

Batolata přirozeně volí carnivore diet

Když se podívám zpět, naše jídla byla docela jednoduchá. Pamatuji si, že jsem mu na talíř dala ovoce a zeleninu (hlavně kvašenou) a on se rozhodl, že ji skoro nebude jíst. V té době jsme nejedli mořské plody ani vepřové maso, takže jedl hlavně kuřecí a hovězí maso.

 • Hamburgerové maso (snědli jsme ho hodně! Ten rok jsme koupili obrovské množství mletého pastveného hovězího masa ve slevě)
 • Masové kuličky (vpašovala jsem tam zeleninu)
 • Míchaná vejce
 • Kuřecí nebo hovězí vývar z mého šálku kávy (miloval sůl!)
 • Kuřecí stehna s kůží
 • Hovězí žebra
 • Maso od hovězí morkové kosti (osso bucco)
 • Játra. Jak vařená s cibulí, tak jako paštiku. Tu by jedl po lžičkách, kdyby dostal šanci.
 • Olej z tresčích jater
 • Čerstvě ulovený pstruh
 • Lososové placičky
 • Později v batolecím věku: Neochucený doma dělaný jogurt (když jsme poprvé začali s autismem, byli jsme většinou bez mléčných výrobků)
 • Nepasterizované mléko
 • Mateřské mléko
Růst a imunitní systém

Obě děti krásně rostly (v té době jsme byli na WIC – programu potravinové pomoci pro malé děti, s čtvrtletními kontrolami hmotnosti). Taky měly úžasný imunitní systém, to je příběh na jindy… Když jsem se jim snažila získat doživotní imunitu proti planým neštovicím, bylo dost těžké přimět jejich imunitní systém, aby je chytil!

Příležitostná zelenina

Syn nebyl úplně masožravec, protože miloval kysané zelí a oloupanou cibuli vařenou v kuřecím vývaru (možná znáte z GAPS diet). Ale většina jeho stravy byla mateřské mléko a spousta masa.

Jak je vidět z obrázku, proměnil se ve vytáhlého mladíka.

Společně jsme nadšeni, že můžeme povzbuzovat ostatní. Stačí nabídnout svým dětem potraviny bohaté na živiny.

Syn se vyhýbal zelenině, dcera v mnoha jídlech bílkovinám. Tehdy jsem pochybovala, zda můj výživový experiment funguje.

Vy ale teď můžete těžit z mé malé případové studie. Vyrostly z nich zdravé živé děti.

Ještě poznámka:

Umožnila jsem svým batolatům vybrat si z nutričně bohatého jídla, které nabízím ve stanovených časech. Abych se přizpůsobila růstovým skokům, kojila jsem podle libosti v době probuzení a spánku. U nás to bylo 4 kojení denně, další uprostřed noci* a 3 jídla. Po odstavení držíme už jen 3 jídla denně.

*Vždycky jsem spoléhala na krmení ve 3 hodiny ráno, abych si udržela produkci mléka. Měla jsem spoustu mléka, ale všimla jsem si, že když vynechám noční kojení, mám ho míň. Spát bez kojení pro mě nikdy nebylo prioritou.

Jak se batolata vyvíjejí do předškolního věku a odstavují se, přecházím více na stravování vedené rodiči. Až dojí, co mají na talíři ode mě, dostanou co chtějí. Pro začátek jsem jim dala malé porce zeleniny, bílkovin a tuku.

Mladé vs. staré děti

Malá batolata fungují téměř zcela instinktivně. Pokud jsou v „bublině zdravého jídla“, kdy nikdy neochutnala cukr nebo rafinované sacharidy, s největší pravděpodobností si vyberou, co potřebují.

Jak získávají silnější vůli (to je vývojově správně s vývinem mozku) a všímají si ostatních jedlých produktů, děti obvykle těží z přístupu ke stravování vedeného rodiči.

Více o mém protokolu prevence nebo řešení vybíravého stravování, (který udrží rodiče při smyslech a děti jí), můžete vidět na bezplatném webináři řešení vybíravého stravování.