Nenechávám své děti jíst svačiny a jsme díky tomu zdravější

https://healthhomeandhappiness.com/i-dont-let-my-kids-snack-and-it-has-made-us-all-healthier.html

Autorka článku a dvě její děti

Nacpat se všelijakých svačinek a pak nejíst výživné jídlo podané rodiči je v dětství normální.

Ale mělo by to tak být?

Neustálé mlsání narušuje schopnost většiny dětí (a dospělých!) konzumovat vhodná vyvážená jídla. Také to narušuje jejich schopnost soustředit se po delší dobu na něco jiného než jídlo.

Starost s balením jídla, přípravou jídel, která se pak nesní, a cateringem pro vybíravé jedlíky narušuje naši schopnost chodit na výlety bez zaobírání se jídlem. Také to přispívá k plýtvání jídlem. A brání nám jíst to, co skutečně potřebujeme jíst, když to potřebujeme jíst.

Jídlo by nemělo být naší jedinou zábavou

Když neustále něco strkáme do pusy, ať už je to bonbón z babiččiny kabelky, popcorn u filmu, uzobávání u vaření, pár oblíbených svačinek po velkém nákupu, sušenky nebo svačiny po fotbalových zápasech, vytlačujeme jiné zábavné aktivity.

Zaměření na svačiny a naděje na chutné svačiny brání našim dětem (a buďme upřímní, i dospělým!) plně se zapojit do fyzických nebo kreativních aktivit. Jídlo, zejména cukr a zpracované sacharidy, není neškodná látka. Ve skutečnosti spouští biologický proces, který vysílá signály do vašeho mozku, aby pokračoval v konzumaci.

Tyto signály odvádějí pozornost. Rozptylují naše děti, odvádějí pozornost nás dospělých a hrozí, že ovládnou naše životy.

Ale jíst přece potřebujeme, tak co teď?

Samozřejmě neříkám nejíst vůbec. Jen doporučuju, abychom si dali i pauzu od jídla. Pro nás to znamená vyřazení neplánovaných svačin. Většinou moje děti snídají v 7:30, obědvají v 11:30, po škole v 15:30 ovoce, pokud bude večeře pozdě. Večeře v 17:30 nebo 18:00. To je vše. Já jím oběd, večeři a dám si čaj, když jdou děti spát.

Toto nám umožňuje ŽÍT náš život, nikoli se neustále soustředit na jídlo

Nejde jen o moje děti – sama jsem zdravější, když jím dvě jídla denně. Cítím, že je to pro mě správně. Nesvačím a vynechávám snídani.

Stejní lidé, kteří prosazovali obiloviny, cukr a stravu s vysokým obsahem sacharidů, založili mýtus, který spojuje jezení více malých jídel se zdravím.

Když jsou lidé, kteří financují nutriční studie, stejní lidé, kteří prodávají jídlo, výsledky mají tendenci se vychylovat. A to k výsledkům, které povzbuzují:

  • spotřebitele, aby konzumovali více jejich produktů.
  • spotřebu toho, co je levné na výrobu.
A taky váha…

Abych byla upřímná, pokaždé, když se mé dítě odstavilo, přibrala jsem na váze. Se třemi dětmi, které byly kojeny, jsem strávila asi 8 let potřebou extra kalorií pro kojení a těhotenství. Zvykla jsem si na větší jídla, a protože většina jídla, které jíme, je nejen bohatá na živiny, ale také na kalorie, nasbírá se to.

Spousta kalorií je velkou podporou pro rostoucí děti. Ale taky to znamená, že každé jídlo může snadno obsahovat 1000 kalorií. A tři taková jídla jsou více, než většina žen potřebuje.

Cítím se lépe při vynechání snídaně. Dám si solidní oběd s batoletem před jeho zdřímnutím a pak pořádnou večeři s celou rodinou.

Výjimky

Ale součástí vynechání svačin je taky to, že můžeme udělat výjimky pro zvláštní příležitosti.

Ráda snídám mimo domov. Takže když máme hosty nebo oslavu v naší vlastní rodině, často si zajdeme na snídani. Vynechání snídaně není zákon, je to jen obecné pravidlo, které funguje pro mé tělo.

Jiné zvláštní příležitosti: To znamená skutečné zvláštní příležitosti – někdo z našich blízkých má narozeniny, velké svátky, svatby atd. Při zvláštních příležitostech sníme s radostí to, co se podává, když se to podává (samozřejmě se stále vyhýbáme jakýmkoli potravinovým alergiím). Pro nás to znamená, že obvykle nemáme takový hlad na další jídlo. Tyto příležitosti se stávají zřídka a jsou výjimkou, nikoli pravidlem.

Dávejte pozor, abyste rozlišili, co je skutečná zvláštní příležitost (díkůvzdání! svatba vaší sestry!) a co je výmluva pro konzumaci zbytečného nezdravého jídla (Den čokoládového dortu, pátek, někdo přišel o zub, v kavárně je akce, atd.).

Jídlo je velkou součástí naší kultury

Ať se vám to líbí nebo ne, občerstvení je součástí naší kultury. V některých případech jsem své děti naučila říkat „ne, děkuji“. To používáme třeba u stříhání vlasů, fotbalu, táborů, náboženských aktivit a příležitostných školních akcí.

V jiných situacích, jako je svačina ve škole, která je také navržena jako společenská aktivita, dávám dětem nízkokalorickou svačinu. Vzhledem k tomu, že jsou nízkokalorické (asi 50), tyto svačiny neovlivňují hlad mých dětí na skutečné jídlo. A krabičky s obědem se stále vracejí prázdné poté, co děti sní nutričně bohatý oběd. Naše oblíbené: mrkvové tyčinky a balíčky z mořských řas.

Hormony

Hormony (moje) a růstové spurty (děti) mohou diktovat extra „skutečný“ hlad. Jsou dva dny v měsíci, kdy trpím absolutním hladem, a mohu si vybrat, jestli budu v těchto dnech jíst více, nebo být hladová. Rozhodla jsem se jíst více. Stejně tak, když děti rostou, jsou někdy bezednými jámami a šťastně sní spoustu a spoustu na živiny bohatého jídla. Děti u jídla nejsou vybíravé a po jídle pak nepožadují ovoce, ořechy nebo cokoliv dalšího. Děti rostou a mají zákonitě hlad, sní 4 míchaná vajíčka a pak se dívají po dalších. Tak je nakrmím.

Fyzická aktivita

Pěší turistika je další příležitost, kde porušuji pravidlo žádná svačina. Obvykle, když se dostaneme do cíle túry, děti dostanou kousek ovoce nebo sušené maso. Pokud je čas oběda, zabalím oběd na piknik, který obsahuje více sacharidů než obvykle. Pokud není čas oběda, nemám problém chodit na lačno (nebo i běhat). To se zdá být dost individuální, i když obecně hormony produkované během cvičení přirozeně potlačují hlad. I když reklamy na sportovní nápoje vás možná ovlivňují, abyste si mysleli něco jiného.

Další výjimky

Pokud máte hormonální problémy, jste v péči lékaře kvůli chronickým zdravotním problémům, máte v anamnéze poruchy příjmu potravy, jste sportovec, který se denně věnuje intenzivní aktivitě, nechte si poradit. Od kvalifikovaného odborníka. Já zde mluvím o průměrné rodině.

Výhody, když nejíte celý den

Jsme kultura hodování. Neznáme půst. Často jsme zmatení z toho, co je skutečný hlad. Zaměňujeme pocit „Mohl bych se najíst“ s „Mám hlad!“. Nebo jsme celý život byli na horské dráze se střídavě vysokou a nízkou hladinou cukru v krvi. Každé sousto vnímáme jako způsob, jak mít přesně to, co chceme. Odvádíme naši pozornost od našich emocí, odkládáme práci, kterou bychom měli dělat. Nebo prostě jen získáme pocit potěšení. Všechny tyto věci mají příležitostně své místo, ale každodenní konzumace jídla by neměla plnit všechny tyto potřeby na úkor našeho zdraví.

My jsme po hladu spokojeni s našimi vyváženými jídly a máme radost z aktivit mezi jídly. Máme radost z konzumace vyvážených jídel. Ale existují také biologické procesy, ke kterým dochází, když držíme půst.

Půst byl ve skutečnosti rozsáhle studován a může znamenat 3-5 hodin mezi jídly, 12 hodin přes noc nebo dlouhý půst několik dní v kuse. Ačkoli naše současná kultura této myšlence moc neholduje, historicky se půst používal ve většině náboženství, kultur a z nutnosti kvůli nedostatku jídla.

Když jsme nalačno nebo praktikujeme příležitostný půst, má to pro tělo výhody:

  • Riziko cukrovky klesá. (zdroj)
  • Potlačení imunity je nižší. (zdroj)
  • Riziko rakoviny je sníženo. (zdroj)
  • Toxicita chemoterapie je nižší. (zdroj) Vaše tělo se během půstu detoxikuje (dokonce i při nočním půstu, což může být důvod, proč je spánek pro detoxikaci tak důležitý; když spíme, nejíme).
  • Rychlejší regenerace a oprava tkání. (zdroj)
  • Chuť k jídlu se sníží, což naznačuje, že pokud se postíme, ať už je to několik hodin nebo příležitostně 24 nebo více hodin v kuse, bude to jednodušší. To může být užitečné pro lidi, kteří mají „vždy hlad“ a neustále překračují své kalorické potřeby ve snaze ukojit hlad. (zdroj – ghrelin je váš hormon hladu a snižuje se půstem)
Zdravá těla touží po zdravém jídle a zdravé aktivitě

Není to pro všechny, ale pro některé to může být chybějící kousek skládačky. Jiní si možná uleví, když si uvědomí, že mohou 3 hodiny obíhat pochůzky, aniž by dětem balili tašky, kelímky a krabičky s občerstvením.

Žádná svačina znamená svobodu.

Toužíte vy a vaše děti po zdravém jídle a rádi jíte stravu, která obsahuje různé druhy zeleniny, bílkovin, tuků, sacharidů a probiotik?

Dokážete se soustředit na zábavu nebo nezbytné činnosti, aniž byste neustále mysleli na další jídlo?

Vstáváte s energií a dobře spíte?

Máte rádi aktivity s rodinou a máte pocit, že se zvýšenou aktivitou jste silnější?

V tom případě to, co děláte vám funguje. Pokud ne, pauza od hodování – třeba jen na 4 hodiny mezi jídly a 12 hodin v noci, může být pro vás.