Zlepšení roztroušené sklerózy na masožravé stravě

https://carnivore.diet/gabriel-treated-multiple-sclerosis-carnivore-diet/

Zdravý nerv vs nerv při roztroušené skleróze


Ahoj, jmenuji se Gabriel a asi před dvanácti lety mi byla diagnostikována roztroušená skleróza. Toto je můj příběh úspěšného zavedení carnovire diet. Když se mě lidé ptají, jak mohu jíst takovou „omezující“ dietu, říkám jim, že RS je mnohem více omezující.

Hledání alternativ

Viděl jsem, jak moje sestra umírá na roztroušenou sklerózu po mnoha letech vysilujících útoků nemoci a široké škály léků, které ji často ovlivnily negativněji než nemoc. Když mi byla diagnostikována, můj úplně první instinkt byl najít jiný způsob, jak tento proces alespoň zpomalit. Tak jsem okamžitě začal zkoumat alternativy k chemoterapii.

Eliminace lepku

Jedna z prvních věcí, které jsem našel, se týkala citlivosti na lepek, a tak jsem si nechal udělat test DNA, který hledal genové markery pro pár potravinových citlivostí. Všechny ostatní markery byly normální, ale test odhalil, že nemám všechny geny zodpovědné za
trávení lepku. Zkoušel jsem doplňovat enzymy, které údajně tráví lepek, ale nefungovaly. To bylo zklamání, protože pečivo bylo něco, co jsem opravdu miloval, a bylo těžké se toho vzdát. Ale udělal jsem to, a to mi znatelně pomohlo. Ale ne dost.

Potom Paleo

Jako mnozí na podobné cestě jsem nakonec objevil Paleo dietu a zjistil jsem, že pomáhá ještě více. Po několika letech na této dietě se mé příznaky stabilizovaly, ale stále jsem měl problémy se zažíváním (plynatost, nadýmání, průjem) a stále mě neustále bolely ruce. Stále jsem byl citlivý na snadné přehřátí a měl jsem problémy s únavou trvající dny, pokud jsem to přehnal s fyzickou aktivitou. Jinými slovy, ne všechno bylo lepší, ale pár věcí se zlepšilo a nic se nezhoršilo.

Utrpení při odchýlení od kurzu

Uprostřed pracovního přesunu do jiného města a veškerého stresu a změn, které s tím souvisely, jsem polevil ve stravě a trpěl jsem kvůli tomu. Poměrně jsem přibral na váze, zvýšil se mi krevní tlak, krevní obraz nic moc a mnoho symptomů RS se vrátilo – jako celková bolest kloubů a častější a hlubší únava. V prosinci loňského roku jsem věděl, že musím znovu vážně začít hlídat stravu.

Keto zmírňuje únavu a bolesti kloubů

Po řádném výzkumu jsem přešel na ketogenní dietu. Cítil jsem, že „to dělám správně“, ale testovací proužky na moč mi stále říkaly, že nejsem v ketóze. Koupil jsem si měřič krevních ketonů a šťastně jsem zjistil, že proužky jsou nepřesné. Byl jsem v ketóze a váha začala klesat. Můj krevní tlak klesal s váhou, stejně jako glykémie. Nikdy jsem neměl glukózu tak vysokou, aby to byl skutečný problém, ale předchozí průměr byl kolem 110 nebo tak nějak. Keto to snížilo pod 100. Moje záchvaty ochromující únavy pominuly, i když někdy jsem byl ještě v poledne unavený a potřeboval jsem si na hodinu zdřímnout, abych se vzpamatoval. Bolest kloubů odezněla, kromě dlouhotrvající artritické bolesti rukou.

Objevil jsem tajemství?

Věděl jsem, že jsem na správné cestě, ale opravdu jsem cítil, že se dá udělat víc. Pokud mě změna jídelníčku dostala v boji se zánětem tak daleko, možná bych mohl udělat víc. Zjistil jsem, že se mi daří lépe oddělovat to, co mi říká moje tělo, od toho, k čemu se mě můj
mozek snažil přemluvit. Uvědomil jsem si, že moje tělo se mi celý život snažilo říkat věci, které by mě mohly RS úplně ušetřit, kdybych je poslouchal místo výživových „expertů“.

Červené maso a keto berlička

Vždy jsem dával přednost červenému masu před jakýmkoli jiným jídlem, dokonce i jako malé dítě. Opovrhoval jsem téměř veškerou zeleninou. Ovoce chutnalo dobře, ale nikdy jsem ho nemohl sníst opravdu hodně, aniž bych se necítil mimo. Moje jediné odpojení bylo s chlebem. Nikdy jsem opravdu nedostal zprávu, že mě to bolí, až mnohem později v životě. Opravdu to nebylo plánované, ale když jsem držel keto dietu, zjistil jsem, že postupem času přirozeně jím více masa a méně keto-schválené zeleniny. Vždy se mi zdálo, že mi dávají víc plynatosti a nadýmání, a to mi nepřipadalo jako pozitivní znamení. Poměrně silné spoléhání na sýry jako náhradní ingredience v keto pečení také mému tělu nevyhovovalo.

Chutný kolagen

Instinktivně jsem začal jíst pouze maso nejméně 95% času, ne-li více. Po zvážení toho, co by moje tělo potřebovalo k opravě myelinu, jsem začal začleňovat více masa bohatého na kolagen a jíst pojivové tkáně, kterým jsem se vyhýbal. Naučil jsem se, že moje tělo tuto živinu chce, protože pojivové tkáně se mi už nezdály „hrubé“ k jídlu. Zjistil jsem, že jsem si skutečně užíval jejich chuť i konzistenci.

Bolest a únava úplně pryč

Můj úbytek na váze, který se zastavil několik měsíců po keto, se znovu rozjel. Měřič krevních ketonů ukázal, že jsem v ketóze ještě hlouběji než předtím. Krevní tlak nadále klesal do zcela normálních mezí. Hladina cukru v krvi mi klesla v průměru na 75. Kromě toho úplně zmizela únava. Zdřímnu si jen když je víkend a všichni ostatní dřímají. Je to volba, ne nutnost. Zbytková bolest kloubů v rukou zmizela, pokud je nepoužívám intenzivně, a i tak se
rychle zotaví. Už nejsem citlivý na horko ani se rychle nevyčerpám. Mám více energie, než jsem měl za desítky let, a moje vytrvalost se dramaticky zvýšila.

Zázraky červeného masa

Jak je moje strava stále masožravější, zjistil jsem, že to je to, co moje tělo chce. Mám rád chuť vepřového masa, ale cítím se zpomalený a celkově mimo. Tak jsem to vyřadil ze svého jídelníčku. Kuře mám taky rád a nedělá mi to špatně, ale také mě nenasytí. I když sním kůži a tmavé maso z kuřete, za pár hodin mám zase hlad, bez ohledu na to, kolik jsem toho snědl. Zkoušel jsem přidávat tuky, ale cítím, že problém není v tucích, ale prostě v tom, že kuřecí je méně výživné než červené maso. Věřím, že moje tělo chce a potřebuje hutnější živiny v červeném mase a s ničím jiným se nespokojí.

Mořské plody

Mám rád i mořské plody, ale ne ryby. Snesu bílé ryby relativně bez chuti, ale nesnesu ostatní ryby. I když se přinutím to sníst, nesedí mi dobře v břiše a za chvíli mám zase hlad. Znovu jsem naslouchal svému tělu a šťastně to vyškrtl ze svého jídelníčku. I když se rozhodnu jíst nerybí mořské plody, je to navíc k červenému masu, ne místo něj.

Pořád je co zlepšovat s trávením

Ale věci ještě nejsou dokonalé a já stále vylepšuji svůj jídelníček. Hlavním problémem je, že můj trávicí systém stále není tam, kde by měl být. Stále mám průjem, i když už téměř nikdy nemám plynatost a nikdy se necítím nafouknutý. Zdá se, že nezáleží na tom, zda vlákninu jím nebo nejím. Moje tlusté střevo prostě odmítá extrahovat vodu navíc. Většinou to prostě akceptuji. Když je to opravdu příliš nepohodlné, beru si loperamid, abych to zastavil. Ale obecně se snažím lékům vyhýbat.

Jeden krok za druhým

Stále nejsem 100% masožravec, protože piju ráno kávu a přes den ledový čaj. Pravděpodobně to nakonec vynechám, abych zjistil, zda dojde ke zlepšení. Ale nebudu se bičovat, že to ještě nedělám 100% správně. Toto je proces a já věřím v pokrok, ne v očekávání okamžité dokonalosti. Očekávání dokonalosti pro mě vždy vedlo k totálnímu selhání. Když to nedokážu udělat „správně“, proč se obtěžovat? No, lepší je přece pořád lepší, i když to není dokonalé… zatím. Některým lidem je lépe, když se pevně zaměřují na svůj konečný cíl, ale já dělám lépe, když dám jednu nohu před druhou a soustředím se na svůj další nejlepší krok, jen občas se podívám na konečný cíl, abych se ujistil, že stále pokračuji správným směrem.

Experiment se syrovým hovězím

Jaký je můj další krok? Jíst více masa přežvýkavců blíže k syrovému stavu. Vždy jsem byl fanouškem skoro syrového červeného masa a myslím, že to byla další z nevyslyšených zpráv mého těla. Začal jsem jen lehce opékat nebo grilovat kůrku svého masa, abych zabil všechny patogeny, které tam mohly číhat z toho, jak se s ním zacházelo, než jsem ho koupil. Ale uvnitř je stále úplně syrové. Jsem si jistý, že časem získám větší sebevědomí, zvláště pokud se spokojím s opravdu dobrým zdrojem masa, kterému věřím, a začnu ho jíst více zcela syrového. Pokud to pomůže, bude to můj nový normál.

Volba mezi RS a masožravou dietou…

Když se mě lidé ptají, jak mohu jíst takovou „omezující“ dietu, říkám jim, že RS je mnohem více omezující. Jíst jídlo je jen malá část mého času a nezávisím na tom, jestli mi přinese radost. Život s RS by mi zabral 100 % času a garantuji, že z toho není žádná radost. Vzhledem k tomu, že stejně jím jídlo, které jsem vždy preferoval, se mi to nezdá jako obtížná volba. Je to fuk, opravdu. I kdyby měli odpůrci pravdu a nakonec mi to způsobí srdeční
onemocnění nebo rakovinu, mezitím jsem na tom pořád lépe, než bez carnivore diet. Každý na něco zemře – obvykle na srdeční onemocnění nebo rakovinu. Mým cílem je cítit se co nejlépe, dokud ten den nepřijde, a jíst maso mi vrátilo život úplněji než jakýkoli jiný způsob stravování.

S pozdravem,
Gabriel