O mně

Firemní fotka, prošlo to fotošopem 🙂
Před masožravou stravou

Jmenuji se Ondřej Borek, kamarádi mi říkají buď Johnny nebo Lumek. Carnivore diet stylem se stravuji od ledna 2022. Už asi 10 let se věnuji zdravému životnímu stylu a cvičení. Postupně jsem získal zkušenosti, udělal spoustu chyb. Prvně jsem hledal styl stravování optimální pro sportovní výkon a zároveň pro zdraví.

Výkon jsem bral jako primární cíl a zdraví jako sekundární, nicméně se to dost překrývá. Co je dobré pro fyzický výkon těla je často dobré pro zdraví. Po čase jsem skončil u stravy z celistvých převážně bio potravin. Jedna z mála průmyslových potravin, které jsem jedl byl proteinový prášek. Měl jsem problémy s tenisovým loktem z velkého množství shybů a táhlo se to zhruba rok a půl, tak jsem denně jedl nejlepší možnou kloubní a vazivovou výživu, kterou jsem našel. Zároveň jsem používal kreatin, nejbezpečnější a přitom prokazatelně fungující doplněk pro sportovce. K tomu jsem občas přidal multivitamín / multiminerál.

Moje neustálé zkoumání lidské biologie mě nakonec dovedlo ke keto dietě a carnivore dietě. Keto jsem znal, ale neměl jsem s ním pořádnou zkušenost. Věděl jsem, že tuky jsou důležité pro tvorbu hormonů a příliš sacharidů je velmi špatné pro zdraví. Nicméně stejně jsem si zdůvodnil, proč jím hodně obilovin. Aspoň jsem je jedl namáčené a povařené, nijak nezpracované a vesměs bezlepkové (nejčastěji pohanku, jáhly). Aktivní životní styl a posilování mi to dovolovalo.

Přechod na masožravou stravu

Na carnivore diet jsem přešel postupně (jsem rád, že jsem tohle udělal správně) a měl jsem bohaté zkušenosti s přerušovaným půstem, který jsem v té době praktikoval už dobrých pět let. Občas jsem dělal i jedno nebo dvoudenní půsty, takže moje tělo bylo přece jen navyklé používat občas tuky jako palivo (stav ketózy). Samotný přechod na carnivore diet byl tedy snadný a pak už jsem začal jen sčítat benefity. Kloubní výživu už nepotřebuji (kolagenu mám na rozdávání), proteinový prášek už nepotřebuji (bílkovin mám spousty), kreatin už nepotřebuji (trochu si tělo vyrobí samo, zbytek ze stravy, nachází se hojně v mase přežvýkavců), multiminerál/multivitamín nepotřebuji (mému tělu klesly požadavky na minerály/vitamíny a zároveň jich víc získám ze stravy).

Bolest kloubů, nafouklé břicho a prdy

Tenisový loket, který mě tak trápil a zkoušel jsem všechno možné zmizel během týdne. V životě by mě nenapadlo, že to vyřeším stravou. Pak jsem si ale uvědomil, že jsem to vlastně mohl čekat, protože jsem podobné příběhy slýchal už předtím. Je to strava minimalizující záněty v těle. Záněty jsou typicky bolesti v kloubech a v zádech. Už několik měsíců mě v té době trápila i bolest za krkem. Zmizela stejně jako bolest v lokti. Přestal jsem mít nafouknuté břicho po jídle a přestal jsem prdět. Dříve jsem po každé večeři (pravda byly to obří porce, které jsem si díky přerušovanému půstu mohl dovolit) měl břicho jako v šestém měsíci a prděl jsem strašně. Tohle oboje kompletně zmizelo. Nafouklé břicho nebo pocit těžkého břicha po jídle vůbec neexistuje.

Energie během dne

Zmizela únava po jídle a propad energie. Ostatní po obědě mají chuť se natáhnout a nic nedělat. To se mě netýká. Stabilita energie je užasný benefit carnivore diet. Další věc je množství energie. Před carnivore jsem každý večer mlel z posledního jen se zhroutit do postele. Otec od rodiny a manžel, do toho práce a posilování plus aktivní životní styl obecně (15 000 kroků denně, zbytek dne ve stoje a ne v sedě). Každé odpoledne, pokud to jen trošku šlo, šel jsem spát s dcerou, abych měl sílu dožít večera. Teď nemusím odpoledne spát vůbec a jsem na tom mnohonásobně líp s energií a silou poprat se s každým problémem.

Klid v duši

Ani problémy už nevnímám jak předtím. Teď jsem mnohem stabilnější a nic moc mě nerozhází. S malým dítětem bez možnosti hlídání a pracujíc z domu jsem býval napružený. To je nadobro pryč a věci mi prostě tolik nevadí. Této změny si jasně všimla i moje žena, není to jen můj pocit. Nejvíc mě fascinuje, jak tato strava pomáhá při psychických problémech jako jsou těžké deprese, úzkost, bipolární porucha, schizofrenie nebo třeba závislosti. Když se lidé s podobnými problémy zlepší, přestanou potřebovat prášky a vrátí se do života. Je to obrovská výhra. Ale i zdánlivě zdravý člověk fungující bez problémů v běžném životě se díky masu dostane z úrovně „dobrý“ na úroveň nejlepší.

Carnivore klasika: paměť, soustředění a tak…

Soustředění a mentální jasnost. Produktivita. Tohle klidně může být subjektivní, ale slyšel jsem to od veliké spousty lidí na carnivore diet. Paměť mi slouží líp. V živočišných produktech a zejména v červeném mase je kreatin. Víc kreatinu znamená víc energie pro buňky. Tuto látku si tělo vytváří samo, ale když mu pomůžu stravou, má tělo víc. Pomáhá při sportu, ale i u kognitivních funkcí. To je jeden mechanismus, proč maso zlepšuje paměť. Aby toto zlepšení bylo natolik významné, že to člověk reálně pocítí, je potřeba toho masa jíst hodně.

Spánek

Co se spánku týče, zhruba dvakrát až třikrát za týden jsem se vprostřed noci vzbudil, probděl zhruba tři hodiny a nemohl zabrat. Od té doby, co jedu carnivore, je tohle nadobro pryč. Večer bez problémů usnu, když se vzbudím v noci, třeba na záchod, hned zase usnu. Někdy se vzbudím ráno dost brzo a jsem plně odpočatý, připraven začít nový den. Kvalita spánku je lepší a stačí ho míň. Není to každou noc, ale někdy stačí pět šest hodin a baterka vitality je plně nabitá.

Sportovní výkon

Další benefit je regenerace po posilování. Mám rád shyby a dělal jsem jich hodně. Často jsem si mazal záda prohřívací mastí a stejně jsem měl další den namožené svaly a trvalo několik dní, než to přešlo. Od té doby, co jím carnivore, jsem prohřívací mast už nepoužil.

Namožené svaly nemám nikdy, a to přitom cvičím náročnější tréninky než předtím! Tohle mi přijde fascinující, a dříve bych řekl nepředstavitelné. Je to tak, můžu cvičit každý den klidně stejné svalové partie a není to problém. Regeneraci mám jak nějaký superhrdina. Co se výkonu týče, síla mi neklesla. Asi měsíc po přechodu na carnivore jsem udělal osobák na shyb se zátěží. Podle literatury trvá někdy i několik měsíců, než se tělo úplně adaptuje na ketogení fungování s tuky jako palivo a sportovní výkon se vrátí na maximum před keto. U mě to šlo asi rychleji, protože už roky cvičím dopoledne na lačno. Dokonce mám i zkušenosti s tréninky po jednodenním půstu. To je ale z mé strany spekulace.

Míň smrdím

Můj pot míň smrdí. Potem z těla odchází různé toxiny a chemikálie. Je to jedna ze tří hlavních cest, jak se tělo zbavuje odpadních látek, společně s močí a stolicí. Když jsem přestal jíst jakékoliv chemikálie (a kosmetiku také nepoužívám) moje tělo nemá tolik odpadních látek. Známý zastánce carnivore diet, doktor Kevin Stock, zubař a kulturista, pozná odchýlení od masové stravy podle zhoršení tělesného pachu. Ani z pusy mi nesmrdí, není co. A to se přiznám nepoužívám zubní pastu, jen kartáček a vodu.

A líp čichám

Další zlepšení je zajímavé a prvně jsem si myslel, že si to jen namlouvám. Lepší a citlivější čich. Když mi to stejné potvrdila žena, která to zkusila jen na měsíc ze solidarity, a pak jsem to slyšel i od jiných lidí na carnivore, uvěřil jsem. Slyšel jsem, že sinusiody se pročistí. Každopádně mám citlivý čich a všechny pachy vnímám intenzivněji. Kdysi dávno jsem míval alergie a občas to bylo peklo na zemi. Neustálé kýchání a z nosu mi teklo tak, že než jsem vrátil kapesník do kapsy, už se mi chtělo smrkat znovu.

To jsem z velké části pořešil čínskou medicínou, ale až carnivore to úplně doléčil. Celkově po vyřazení všech chemikálií ze stravy (úplně všech včetně doplňků) jsem mnohem naladěnější na svoje tělo a víc vnímám, co je pro mě dobře a co ne. Když skrz cestování, práci nebo oslavu sním něco neideálního, hned cítím nafouklé břicho nebo propad energie nebo něco podobného. Prostě se necítím tak skvěle jak jindy.

První zlepšení kůže

Asi tři roky jsem měl na obou nohách malé bradavice. Na netu jsem zjistil, že většina lidí má někdy během života problém s bradavicemi. Měl jsem spoustu malých bradavic, nebolelo to a nijak zásadně mě to neomezovalo, nakažlivé to evidentně nebylo. Stejně jsem si říkal, je to jasný signál, něco je špatně. Snažil jsem se to všelijak vyřešit a docela mě to už štvalo. Během let jsem zkusil různé věci, ale masová strava bez rostlin konečně posílila mou imunitu natolik, že bradavice zmizely. Trvalo to ale půl roku. Z tohohle jsem měl velkou radost, málo omezující, nicméně poměrně trapná a nepříjemná záležitost, která se časem stala mou Nemesis.

Druhé zlepšení kůže

Malá a celkem bezvýznamná výhoda je konec vysušené kůže. Hlavně lokty a achilovky. Jedl jsem málo tuku. Tohle mě netrápilo, ale když se to vyřešilo, říkám si proč ne.

Lepší tolerance slunce

Další je lepší opalování, respektive nespalování se na slunci. Tohle je hlavně o vynechání rostlinných olejů a jezení ryb. Tím pádem se výrazně zlepší poměr prozánětlivých omega6 k protizánětlivým omega3. Spálení je vlastně obranný mechanismus těla, kdy nám říká: už je toho slunce moc, jdi se schovat do stínu.

Opalovací krém obchází tento obranný mechanismus. Za posledních pár milionů let jsme opalovací krém nepotřebovali a to jsme na slunci byli podstatně víc. Když je lepší poměr omeg6:omega3, tak tělu dýl vydrží antioxidanty, než se vyčerpají a kůže se spálí. Tenhle benefit carnivore stravy není ojedinělý, akorát to vyžaduje dlouhou dobu bez rostlinných olejů.

Já začal s carnivorem začátkem roku a hned další léto už jsem nepoužil opalovák a slunce schválně vyhledávám a co nejvíc ho nechávám na sebe svítit. Je dobré se opalovat postupně a ne hned první slunečný den jara strávit celý venku bez trička. Nicméně já to blbec udělal (i když v menší míře) a na ramenech se mi lehce sloupla kůže. Bylo to bez jakéhokoliv zarudnutí nebo bolesti. Zbytek jara a léta úplně v poho. Věřím, že příští jaro stačí neudělat podobnou blbost a zvládnu to v poho bez opalováku a s maximálním výhledáváním slunce. Další věc je, že některé rostliny (např. celer, limetka) způsobují větší citlivost na slunce. Kdo se špatně opaluje, může si pomoct už jen vynecháním těchto rostlin.

Žlučníkové kameny

Běžně lidé mají žlučníkové kameny a dokud nezačnou jíst vysokotučnou stravu, ani to nezjistí. Někteří je mají celý život. Typicky žlučníkový kámen vznikne, když se žlučník nepoužívá neboli, když jíte málo tuku. Žluč zkrystalizuje uvnitř žlučníku a vytvoří kámen a dokud se žlučník nezkusí smrštit, ani o tom nevíte. Což si myslím byl můj případ. Před carnivorem jsem jedl málotučnou stravu a po přechodu na carnivore jsem prvních pár měsíců občas cítil pichlavou bolest přesně v místě žlučníku. Nicméně není nutná hned operace, na carnivore diet stačí počkat, až se kámen sám rozpustí. Minimálně u nezávažných případů tohle jde. Podrobněji o tom píšu tady. A tady je příběh člověka s mnohem závažnějším průběhem, a přesto mu carnivore strava všechno vyřešila.

Víc svalů, míň tuku

Mám víc svalů a míň tuku. Ona strava přirozeně obsahující kreatin, karnitin a zvedající testosteron (pravděpodobně jsem zapomněl na hromadu dalších efektů příznivě ovlivňujících kompozici těla) se projeví i vizuálně. Dřív jsem se v množství jídla omezoval, abych zůstal štíhlý a lehký. Chtěl jsem mít malou váhu kvůli shybům. Teď jím kolik chci a spíš víc, než míň.

Třetí zlepšení kůže

To hlavní, proč jsem to celé začal, je moje špatná pleť. Od konce puberty asi do 27 jsem měl zdravou pleť, pohodička. Pak se mi objevilo akné. Teď je mi 33 a pořád s tím bojuji, zkoušel jsem už různé věci. I na carnivore stravě to pořád není úplně dobré. Vidím silné zlepšení, ale mám pocit, že to souvisí s psychikou. Když su v klidu, je to lepší. Jak přijde na řadu cestování a bydlení mimo domov nebo naročnější období v práci, horší se to.

Takže s tím hlavním, proč to dělám a proč jsem začal, stále bojuji. Nicméně podle literatury jsou kožní problémy ty, které se na carnivore diet hojí nejdéle (nejrychleji se hojí Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida a Irritable bowel syndrom /Irritable bowel disease). Tak uvidíme.

Jak typicky vypadá moje strava teď

Taky je potřeba říct, že občas se mi nepodaří carnivore dodržet a sním něco zánětlivého nebo potenciálně zánětlivého. Většinou jde o cestování a různé firemní akce nebo třeba svatby. V téhle chvíli jím převážně hovězí a vepřové, občas vejce a ryby. Nemám ale problém s žádným masem, nicméně kuřecí a krůtí mi nedodá takový pocit vnitřní sytosti a spokojenosti jako červené maso. K tomu hovězí sádlo, máslo a ghee. Někdy si doma udělám škvarky a vyškvařenou slaninu si dám obzvlášť rád. Jsem se svou stravou maximálně spokojený. Dokud se držím dál od sacharidů, tak mě věci jako sušenky, zmrzlina, krekry a obilné kaše nelákají. Než se mi úplně uzdraví kůže, tak nechci zařazovat další potraviny. Pak to možná zkusím, potravinu jednu po druhé vždy na pár dní. Pokud se budu cítit hůř, hned budu vědět, čím přesně to je.

Objevná myšlenka

Bylo to dlouhé čtení a to jsem to ještě zkrátil. Dá se říct, že mi spoustu let trvalo pochopit, že strava, na které se lidé vyvinuli, je ideální pro lidi. Jak začneme jíst nové věci (z hlediska evoluce je
12 000 roků a míň jako nové), přijdou moderní choroby. Docela jasná věc a mně to trvalo pochopit tolik let…