Co radím?

Návod a rady jak začít a jestli to vůbec zkusit.

Dejte téhle stravě upřímnou šanci třeba jen na měsíc nebo dva. I kdyby něco bylo špatně, tak to prostě ukončíte. Ze začátku se dají čekat jisté těžkosti, tělo si musí navyknout na novou stravu plus sacharidy jsou návykové. Každý ví, že cukr je návykový. Ale ono totiž i třeba pečivo nebo brambory se nakonec rozštěpí na cukr a do krve se vždy vstřebá cukr. Ať pochází z čehokoliv. A to mají moc rády bakterie v našich střevech, které produkují různé neurotransmitery, mimo jiné serotonin a dopamin. 90% serotoninu a dopaminu vzniká ve střevech. Sacharidy jsou prostě návykové a když s nimi člověk skončí, přijdou abstinenční příznaky a necítí se dobře. Také proto je jedna z rad v tomto návodu začít postupně.

Množství jídla

Jezte opravdu hodně a to i když chcete zhubnout. Na této stravě je tělo přirozeně syté a člověk se někdy musí do jídla i trochu nutit. Vůbec nehladovte, jezte dokud nejste pohodlně nacpaní.

Přirozeně chce tělo každý den mikroživiny a bílkoviny. Pokud těchto nemá dost, tělo vás tlačí do jídla a jste hladoví. Když jíte carnivore diet, obojího máte spousty.

Pokud se na carnivore diet necítíte dobře, jedna z možných příčin může být celkově málo jídla.

Pro lehké připady skoro-carnivore

Pokud to chcete zkusit, nemusíte hned začínat extra striktně. Všechno je to samozřejmě dost individuální, kdo je zdravotně docela v pořádku a nemá žádné závažnější onemocnění, obecně se dá poradit něco mezi keto/carnivore. Hodně masa a vajec, zelenina a žádné zpracované potraviny. Už tohle naprosté většině lidí zásadně změní život k lepšímu. Někdo může i zralé ovoce (jediná část rostliny, u které rostlina chce, aby ji někdo snědl) nebo třeba namáčené oříšky.

Pro závažné případy striktnější varianta

Kdo má závažnější problémy, může se časem ukázat, že je potřeba striktní carnivore bez mléčného a úplně bez rostlin. I vaječný bílek může někomu dělat problém a skončí na mase a žloutcích. V tomto případě je celkově důležité hodně omezit sacharidy a být co nejvíc času v hluboké ketóze, tedy i hlídat dostatečně vysoký poměr tuků k bílkovinám. V Budapešti je klinika PaleoMedicina, která má světový úspěch v léčení závažných onemocnění právě tímto stylem. Po světě je spousta podobných klinik, ale PaleoMedicina je nejznámější. U nás je podobná klinika Endala. Je to velmi individuální, těžko radit naslepo od klávesnice.

Kdo chce jen zhubnout

Kdo chce jenom zhubnout (což stejně znamená zlepšit zdraví), nemusí jít do extrému. Když je někdo přesvědčený, že nutně musí mít vlákninu nebo nějakou jinou rostlinu, ať si to nechá.

Začít postupně

Další rada zní jděte na to postupně. Je to pro tělo nezvyk, přecházet z používání sacharidů jako palivo na tuky. Střevní mikrobiom se taky změní. Náhlá změna je sice rychle hotová, ale prudká. Je to jako strhávání náplasti. Někdo to radši udělá rychle a bolestivě, nicméně v tomto případě doporučuji spíš pomalejší přistup.

Hodně soli

Tohle je důležité, jezte hodně soli. Zvlášť na nízkosacharidové stravě bez průmyslových potravin je to důležité. Průmyslové potraviny často obsahují hodně soli, po jejich vyřazení se příjem sníží. Taky na nízkosacharidové stravě tělo drží míň tekutin (to jsou první dvě tři ztracená kila). Protože na hladině sodíku závisí další minerály, je důležité hodně soli, aby tělo zbytečně nevylučovalo třeba hořčík. Moc soli není problém, ledviny bez problému zvládnou i opravdu obří dávky soli, nebojte se, že to přeženete. Naopak málo soli je velký problém.

Opětovné zařazování potravin

Po zahojení propustnosti střevní stěny a je-li na tom člověk dobře a stabilně, dá se přemýšlet o zpětném zařazování potravin. Zkusím jednu novou potravinu (vytipuju nějakou bezproblémovou, typicky jedna zelenina nebo ovoce nebo rýže) a ve velmi malých dávkách ji přidám do stravy. Pozoruju, jak se cítím a hned vidím, jestli ta daná potravina dělá mému tělu dobře. Kdo nechce zařazovat a je spokojený, ať nic nemění. V žádné rostlině není látka nezbytná pro člověka.

Keto je snadnější pro vaše okolí

Klidně zkuste keto variantu (hodně masa a vajec, ale i zelenina v rozumné míře, kdo si to může dovolit, tak třeba bobulovité ovoce). Máte povolené množství sacharidů na den a je na vás, z čeho je získáte. Kolik sacharidů, to je individuální, ale obecně se dá začít zhruba u 30 gramů. Kdo má svaly, posiluje a není lehká váha, může si dovolit víc sacharidů. Někdo bez svalů, neaktivní a hubený má limit menší.

S touto variantou nebudete za společenského vyvrhela a vaše okolí se nebude pohoršovat. Také je snadnější se najíst v restauraci nebo na společenské akci.

Množství tuku a bílkovin

Pokud potřebujete terapeutické léčení (třeba u autoimunitních problémů), buďte co nejvíc času v hluboké ketóze. To znamená hodně tuku a bílkovin jen potřebné minimum. Často se udává poměr 4:1 tuk:bílkoviny v gramech.

Pro sportovce a lidi dbající na výkon bez závažných zdravotních problémů, dejte si dost bílkovin. Něco jako 2:1 tuk:bílkoviny je rozumný poměr pro začátek a z něj individuálním laděním najděte vlastní optimální bod.

Vždy jezte opravdu hodně tuku. Bílkoviny jsou stavební jednotka, tuky jsou palivo.

Ze začátku s tukem postupně

S tukem je třeba přidávat postupně, pokud ještě nejste zvyklí jíst vysokotučnou stravu. Kolik je vaše ideální množství se časem naučíte podle stolice. Pokud to je těžký tlačení, potřebujete víc tuku. Pokud to moc teče, dali jste si moc tuku. Zde jsem sepsal něco ohledně práce s tukem a jeho množstvím.

Kakání

Carnivore diet neobsahuje vlákninu a celkový objem stolice je výrazně menší, naprostou většinu toho, co sníte taky strávíte a využijete. Produkujete méně odpadu, takže frekvence zasedání nebude závratná a je normální chodit jednou za dva nebo tři dny. Ohledně carnivore zácpy jsem přeložil tenhle článek. A nezapomínejte na sůl. Ač se to nezdá, tak zácpa může klidně být málo soli.

Někdo má po přechodu na carnivore diet průjem, který sám zmizí po pár týdnech. Někdo má naopak zácpu, protože ještě nejí dost tuku a třeba to ani ze začátku nejde.

Bio vs konvenční maso

Pro léčení na tomhle nezáleží. I na mase z McDonaldu se vyléčíte. Jen to bude trvat delší dobu, ale ne o moc. Já osobně jím bio maso z krav, které se pasou na horských úbočích v Alpách. Dělám to pro dobrý pocit, že se zvířetem, které sním se dobře zacházelo. Průmyslový chov je špatně a nechci to podporovat, tím, že bych jim dával svoje peníze. Já podporuji lokální farmáře, kteří dobře zacházejí s dobytkem. A ono to maso je o kousek zdravější. Není to žádný závratný rozdíl. Slyšel jsem dobré přirovnání, s kterým souhlasím. Konvenční maso přežvýkavců je jako stříbro z olympiády, sice prohraje se zlatem, ale pořád je lepší, než cokoliv dalšího na světě. Jezte maso, které vám chutná a které si můžete dovolit.

U přežvýkavců na bio vs nebio moc nezáleží. U zvířat s jedním žaludkem už víc. Ale pořád je to malý rozdíl bio vs nebio. Pokud ale máte možnost domácího, třeba domácí vejce, tam je velký rozdíl. Chci říct, že přirozená strava je pro zvíře (a v konečném důsledku tedy i pro vás) mnohem lepší než bio nepřirozená strava.

Léky

Pokud berete léky, projděte si to s lékařem. U některých léků je třeba v závislosti na stravě upravit dávkování. Typicky se jedná o léky na vysoký krevní tlak. Tyhle vysadíte velmi brzy po přechodu na nízkosacharidovou stravu. V řádu jednotek dnů. Nechcete být v situaci, kdy se vám tlak vrátí do normálu a vy dále berete léky na jeho snížení. Pořiďte si přístroj na měření tlaku a denně ho měřte.

Doplňky stravy

Pokud má člověk stravu tak bohatou na živiny jako je carnivore diet, dlouhodobě nejsou žádné doplňky stravy potřeba. Všechno pěkně čistě a bez chemie z laboratoře.

Nicméně často mají lidé nízkou hladinu žaludeční kyseliny. Nebo jiné trávicí potíže. Pak už je jedno co člověk jí, živiny v dostatečném množství nevstřebá. Proto je často vhodné na začátek (první zhruba měsíc, ale je to hodně individuální) zařadit:

  • HCL na podporu žaludeční kyseliny
  • trávicí enzymy
  • kravskou žluč na trávení tuků

Pokud vám carnivore diet nefunguje, jedním z důvodů může být právě chybějící podpora trávení.

Udělejte si vlastní průzkum

Závěrečná rada zní, sami si všechno důkladně nastudujte. Projděte si zkušenosti jiných lidí, kteří to už zkusili.

Varování

Taková ta klasika. Tohle není lékařská rada, vše diskutujte s odborníky. Obsah, produkty nebo služby na tomto webu by neměly být považovány nebo používány jako náhrada za lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu a nejsou určeny k poskytování individuální
lékařské pomoci. Zahrnuté materiály nenahrazují osobní vztah lékaře a pacienta.