Když má někdo LDL 300, znamená to, že zítra umře na infarkt?

Minule jsem zveřejnil svoje krevní výsledky po dvou letech na carnivore diet. Samozřejmě jsem měl „vysoký“ LDL cholesterol. Dnes chci jen ukázat jeden obrázek z této studie. Studie mimo jiné ukazuje, jak souvisí hladina LDL cholesterolu s úmrtností z jakékoliv příčiny. To znamená, že i smrt v případě třeba autonehody nesouvisející s cholesterolem se bere v úvahu. Tohohle je ale málo, stejně člověk uvidí trend. Na druhou stranu zase smrt nejde nějak zakamuflovat. Je to jasná věc, snadná na vyhodnocení. Data jsou od 19 034 lidí.

Vztah úmrtnosti a LDL cholesterolu

Na vodorovné ose je LDL cholesterol. Na svislé poměr rizik pro úmrtnost z jakékoliv příčiny. Hodnota 1,0 je základní hodnota, kdy hladina cholesterolu s pravděpodobností úmrtí nesouvisí.

Čerchovanými čarami je vyznačen interval spolehlivosti 95%. Tohle je statistika a na to určitě nejsu expert. Ale laicky řečeno to znamená, že zhruba 95krát ze sta bude hodnota v intervalu. Pokud rozumíte statistice, tak se omlouvám za nepřesnou formulaci a interpretaci.

Zajímavý je tvar křivky. Ta ukazuje, že při nízkém cholesterolu úmrtnost z jakékoliv příčiny silně roste. Při hodnotě LDL 30 je v zhruba dvojnásobná šance, že umřete oproti hodnotě 180.

Při rostoucím cholesterolu se ale úmrtnost z jakékoliv příčiny skoro nemění. Rozdíl mezi úmrtností při hladině LDL 180 a 300 je dost málo. Křivka neukazuje hodnoty LDL vyšší než 300. Nějak si ale nedokážu představit, že by při růstu k vyšším hodnotám LDL prudce zahnula nahoru. Zdá se, že i pro LDL 320 nebo 340 to pravděpodobně nebude nějaká závratná změna.

Statiny

Léky na snížení cholesterolu. Tohle je dojná kráva farmaceutického průmyslu. Z tohohle mají nejvíc peněz. Takže se snaží doktory přesvědčit, ať to do lidí pumpují co nejvíc. Doktoři se pak snaží lidem snížit LDL cholesterol na úroveň, která není přirozená. A tím jim dost škodí a přitom to myslí dobře. Jen je to někdo špatně naučil a doktoři nemají čas se to sami přeučit, respektive často prostě neví, že to není pravda.

Tyto léky také mají nepříjemné a závažné vedlejší účinky. Oficiální data o vedlejších účincích ale farmaceutické firmy odmítají zveřejnit. Tohle je prostě žumpa. Tady si můžete přečíst, co se podařilo zjistit. Nedělám si iluze, že investigativní žurnalistika odhalí všechno. Spousta se toho určitě ututlala. Bohužel.

Je to pouhá souvislost, ne příčinná souvislost

Tato studie ukazuje jen korelaci a ne souvislost. Nejde z toho odvodit, že vysoký cholesterol způsobuje vyšší délku života. Jde z toho ale odvodit, že ji nezkracuje. Pokud by vysoký cholesterol způsoboval kratší délku života, jak tvrdí cholesterolová hypotéza, tak to takhle nemůže vyjít. Cholesterolová hypotéza nesouhlasí s realitou, hypotéza je špatně.

Mechanismus

Důležitý je mechanismus. Do teď jsme mluvili o tom, co s čím souvisí nebo nesouvisí. Ale jak to zapadá do celkového obrázku? Jakým způsobem LDL cholesterol ovlivňuje délku života?

LDL cholesterol je totiž potřebný pro naši imunitu a regeneraci. Tvoří stěny našich buněk. Naše tělo je vyrobené z cholesterolu na úrovni jednotlivých buněk. Také se z něj vyrábí některé hormony a jiné látky. Proto ho nechceme málo. Kdo má na stáří silnější imunitu, pravděpodobně se déle dožije. Takhle se dá vysvětlit nalezená souvislost.

Takže jednou větou

Moc LDL cholesterolu vás neohrožuje na životě, naopak málo LDL je životu nebezpečné.

Pokračování pro zájemce dělající si vlastní názor

Já říkám nevěřte mi, je to Vaše zdraví a udělejte si vlastní názor. Hledejte pravdu a zjišťujte.

Tady si můžete něco počíst. Hodnota LDL se neukázala jako problematická, ale zánět se ukázal jako velmi dobrý ukazatel zdraví. Možná by se místo cholesterolové hypotézy měla zavést zánětová hypotéza. Ta by podle mně byla pravdivá.

A tady systematický přehled. Překlad závěru systematického přehledu:

Vysoká hladina LDL-C je nepřímo spojena s úmrtností u lidí nad 60 let. Toto zjištění je v rozporu s cholesterolovou hypotézou. Protože starší lidé s vysokým LDL-C žijí stejně dlouho nebo déle než ti s nízkým LDL-C, naše analýza poskytuje důvod ke zpochybnění platnosti hypotézy o cholesterolu. Naše studie navíc ukazuje, že doporučení pro farmakologické snížení LDL-C u starších osob by mělo být přehodnoceno.

2 komentáře

  1. Je tu jeden přeložený článek na téma vyléčení Crohna pomocí carnivore: https://www.carnivorediet.cz/prelozene-clanky-o-carnivore-diet/crohnova-nemoc/ To je relativně běžná věc, našel jsem dokonce i v češtině na youtube rozhovory s lidmi, kteří si vyléčili Crohna pomocí carnivore.
   O SIBO tu nic nemám zatím, ale můžu přidat. Týká se toho článek o kyselosti žaludku: https://www.carnivorediet.cz/2023/02/13/kyselost-zaludku/, ale konkrétně SIBO tam není.
   Randle cycle tu taky nemám a ani jsem to neplánoval, přišlo mi to jako zabíhání do hloubky. Ale asi je to vlastně v pohodě a všechno jde nějak zjednodušit. Popřemýšlím o těchhle tématech.
   O trávení obecně se tu mluví na různých místech, například článek o lepku o tom mluví: https://www.carnivorediet.cz/2023/06/20/lepek/.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *