Další krevní výsledky na carnivore diet

Před rokem jsem zveřejnil svoje krevní výsledky na carnivore diet. A tady další rozbor krve po dvou letech a pár měsících na carnivore diet.

Množství bílých krvinek

Hned první hodnota má být podle laboratoře v rozsahu 4-10. Já mám 3,9, takže je výsledek označen. Množství leukocytů. Leukocyt je bílá krvinka a je součástí imunitního systému. Před rokem jsem měl 4,1. Toto číslo může být snížené, pokud jste zrovna skončili boj s nějakou nemocí. Toho si ani nemusíte všimnout, pokud byl boj úspěšný a nemoc se ve Vašem těle nerozvinula.

Pokud máte naopak vysoký počet bílých krvinek, je to ukazatel zánětu. Carnivore diet přirozeně snižuje zánět v těle, což je asi to hlavní, co dělá pro naše zdraví. Viz hodnoty CRP, což je další citlivý ukazatel zánětu v těle. Moje letošní CRP je 1,2, loni jsem měl 0,9. Tohle je dobré mít méně než 5. V mém těle je minimum zánětu a to pravidelně posiluju. Takže mě moc neděsí, že jsem na dolní hranici.

GFR

Tohle mám 81 a podle laboratoře by to mělo být více než 90. Ukazuje to, jak moc toho ledviny přefiltrují. Nižší znamená, že toho ledviny nepřefiltrují tolik, kolik by měly. To číslo se odvozuje kromě měření i z dalších věcí, které krevní laboratoř prostě nezná a odhaduje je. Například etnicita, výška a váha. Tohle číslo bývá vztažené na normalizovaný povrch těla dospělého, takže se někdy používá hodnota ml/min/1,73m2. 1,73m2 je v tomhle případě můj předpokládaný povrch těla. Loni bohužel laboratoř použila jiné jednotky ml/min u kterých chtěli číslo vyšší než 60. Tehdy neuvedli přesné číslo, uvedli jen ano, víc než 60. Možná mám prostě větší povrch těla. Celkově platí, že lidé, kteří mají více svalů mívají tohle číslo nižší a naopak. Nechci si tady nějak extra fandit, v žádném případě nevypadám jak kulturista. Nicméně roky posiluju a nějaké svaly jsem už časem získal. To zkresluje tohle měření.

CK

Další hodnota mimo rozsah je CK, které mám 195 a podle laboratoře to má být menší než 190. Opět to není velká odchylka. Tento test měří množství enzymu creatine kinase, který se nachází hlavně ve svalech. Více tohoto enzymu v krvi znamená poranění svalů. Zvýšená hodnota CK typicky značí infarkt, svalové poranění nebo intenzivní svalovou zátěž. Mám to lehce zvýšené a nejsem si vědom infartku nebo svalového zranění. Jsem si ale vědom intenzivní svalové zátěže. Může to být zvýšené taky po alkoholu nebo třeba kokainu. To se mě taky netýká. Další dvě hodnoty letos měřené jsou CK-MB, což říká to stejné a CK-MB relativní, což říká to stejné potřetí. Loni laboratoř uvedla jen CK.

Cholesterol

Toho je tady na těchto stránkách tolik, že už to nebudu rozvádět ani. Jasně, mám „vysoký“ cholesterol a je to dobře a su za to rád. Taky mám díky tomu dobrou imunitu. Co se predikce srdečně-cévních onemocnění týče, tak z cholesterolového panelu je nejlepší prediktor poměr triglyceridy/hdl. Mám 1,3, má to být menší než 2. Su úplně v pohodě. Prosím dejte si tady na stránkách do hledání cholesterol a čtěte.

Vitamín D

Tento mi bohužel loni neměřili. Letos mám 22, laboratoř chce rozmezí 30-70. Mám málo. Tohle se zrovna docela liší mezi různými laboratořemi, běžně se setkáme i s požadovaným rozsahem 20-50. Tady je potřeba se hlavně podívat na datum odběru krve, 22. března. To je roční doba, kdy máte v našich zeměpisných šířkách přirozeně nejnižší hladinu vitamínu D.

Vitamín D se syntetizuje v naší kůži díky UVB slunečnímu záření. A jen tak mimochodem, syntetizuje se z molekuly cholesterolu. V České Republice i Rakousku to znamená, že naposledy někdy v září nám slunce svítící na naši kůži dává vitamín D. Pak přes zimu nic, až někdy v březnu to zase začíná. Takže v polovině března to přirozeně bude nejmíň a ano jsem rozhodně na dolní hranici. Příští zimu plánuji jíst více tresčích jater, tuto zimu jsem slupl myslím jen jednu konzervu. Tohle je prostor na zlepšení.

A zbytek hodnot je tak, jak se to líbí laboratoři.

Co říká rozbor krve?

Rozbor krve není úplně super ukazatel zdraví. Jak jsme viděli, rozsahy nejsou člověku na míru. Běžně se liší i mezi laboratořemi a pro některé hodnoty se používají odhady. Navíc je lepší se dívat na konkrétní čísla a ne jen dva stavy: je to v rozsahu/není to v rozsahu. Chce to komplexnější pohled.

Další problém krevního rozboru je proměnlivost, respektive neměnnost některých hodnot. Jisté věci se v krvi mění v závislosti na denní době, námaze před odběrem, roční době atd.

Jiné věci se v krvi prakticky nemění. Například vápník. Ten je někdy součástí rozboru a nikdy nebude mimo rozmezí. Tohle je pro naše tělo zásadní a ono nedopustí, aby byl vápník v krvi vychýlený. To už radši vezme vápník z kostí a zubů. Pak má tělo málo vápníku v kostech a zubech, ale v krvi to nikdy neuvidíte.

Krev je jen nosič, tam se přepravují látky z místa na místo. Kde se jednotlivé látky používají jsou buňky.

Pokud chcete dlouhodobější pohled na to, jak Vaše tělo hospodaří doporučuji vlasovou analýzu. Tím zjistíte množství jednotlivých minerálů ve Vašich vlasech. Jejich vzájemné poměry toho mnoho napoví, jak jste na tom v posledních měsících. Interpretace výsledků je složitá, není to jen se podívat, čeho mám málo.

Takže su v pohodě, i po dvou a čtvrt letech se cítím pořád dobře. V krevním rozboru jsou věci vesměs v normě nebo vysvetlitelně blízko normy. A to jsou normy stanovené pro lidi na běžné stravě, ne pro lidi na carnivore diet. U těch je možné, že by pro ně měly být některé rozsahy očekávaných hodnot jinak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *