Metabolické a mentální zdraví

Metabolické a mentální zdraví jsou velmi silně provázané entity. O účinku nízkosacharidové stravy na mentální zdraví toho najdete spousty. I jen na těchto stránkách je něco k přečtení. Maso a demence, deprese, ketogenní strava pro závažná duševní onemocnění. Nebo přeložené články carnivore pro psychické zdraví, mozek potřebuje živočišný tuk, váš mozek na rostlinách – mikroživiny a duševní zdraví.

Tohle bude jen další dílek do skládačky. Nedávno vyšla nová studie ze Stanfordu.

Mozek

Mozek je součástí našeho těla. To nepřekvapí, ale je potřeba to zdůraznit. To, co jíme, poskytuje mozku energii a taky to slouží na jeho obnovu a údržbu. Z toho, co sníme, si naše tělo vytvoří všechny hormony a enzymy a neurotransmitery. Z ničeho jiného, všechno to pochází z našeho jídla.

Mozek je tvořen převážně choleterolem a tukem. Teď se nabízí otázka čistě pro selský rozum. Chcete svůj mozek a jeho látky tvořit z masa a vajec nebo chleba, sušenek a pomázanek z kauflandu?

Složení mozku

To bylo zamyšlení na úvod a teď zpátky ke studii ze Stanfordu.

Schizofrenie a bipolární porucha

Studie sledovala lidi s bipolární poruchou a schizofrenií. To jsou velmi závažná onemocnění. Diagnóza schizofrenie v podstatě znamená: máte „neléčitelnou“ nemoc, která vám zkrátí život a drasticky omezí kvalitu života. Tohle je závažná věc. Zhruba 24 milionů lidí má schizofrenii a zhruba 50 milionů lidí má bipolární poruchu. Snížená délka dožití, problémy spojené s tradičními „léky“ na tyto nemoci, častější sebevraždy atd.

Duševní onemocnění musí být peklo. Neznám to, ale vím, že to člověku vezme samotnou schopnost jasného myšlení. To je možná to hlavní, co nás lidi charakterizuje jako lidi.

Tradiční léčba v podstatě nefunguje. To je jen řízení symptomů, bez řešení příčiny. A ani to se moc nedaří. Běžně to končí klasickou spirálou: léky na vedlejší účinky jiných léků.

Historická odbočka

Ketogenní strava se jako terapie oficiálně objevila před asi 100 lety jako velmi efektivní léčba epilepsie. Ale i dávno předtím v průběhu dějin spousta lidí objevila nízkosacharidovou stravu jako velmi účinnou při řešení rozličných zdravotních problémů. Jen to nikdy nebylo oficiální. Ale jako léčba epilepsie to je oficiální a klinicky ověřené.

Pokud jste to neudělali, tak doporučuji přečíst nějaké z odkazů na začátku. Zdá se, že to zabírá v podstatě na jakékoliv mentální onemocnění.

Pár čísel ze studie

Ve studii bylo 21 účastníků (5 se schizofrenií a 16 s bipolární poruchou), kteří byli na ketogenní stravě po 4 měsíce. V tomto případě ketogenní znamenalo maximálně 20g sacharidů denně.

Průměrný věk 43 let, předchozí pokusy o sebevraždu 38%, obezita 81%, metabolický syndrom 29%.

Výsledky

Z těch s metabolickým syndromem se jich úplně vyléčilo (fanfára) – 100%. To znamená, že na konci 4 měsíců už neměl vůbec nikdo metabolický syndrom. V průměru pacienti zhubli 8kg tuku. Viscerální tuk se snížil o 27%. Tohle je hodně. To je zánětlivý tuk, který je velmi dobrý ukazatel celkového zdraví. Někteří lidé jsou na pohled hubení a mají cukrovku nebo podobné metabolické problémy (a teď už víme, že i duševní). To dělá viscerální tuk okolo našich orgánů.

Dále se všem pacientům zlepšil zánětlivý ukazatel CRP, snížily krevní triglyceridy, zlepšila hladina inzulínu. Prostě obří zlepšení, co se týče metabolického zdraví napříč všemi sledovanými ukazateli.

Co se závažnosti mentálního zdraví týče, máme na to stupnici. Zlepšení závažnosti 31%, zlepšení deprese 33%, dále se pacientům zlepšil spánek, úzkost a celková kvalita života.

To jsou všechno průměrná čísla napříč všemi 21 pacienty. Ale když se měřilo množství ketonů v krvi, ukázalo se, že ne všichni pacienti byli v ketóze. Neboli limit 20g sacharidů byl pro ně stále příliš benevolentní. Pokud vezmeme v úvahu ty pacienty, kteří byli skutečně v ketóze většinu času, výsledky jsou ještě silnější. Například pokles viscerálního tuku byl v té chvíli 36% a pokles závažnosti duševního onemocnění byl 38%.

Proč se o tom více nemluví?

Zní to dost významně, proč se o tomhle víc nemluví? Vždyť to ani není první studie s podobnými výsledky.

Takováhle věda je hodně drahá záležitost a je těžké sehnat financování. Kdo to zaplatí? Nejvíc peněz ve hře má farmaceutický průmysl a ten přesně takovéhle studie nechce. A to vůbec. Farmaceutický průmysl má svoje lidi v politice. Tohle není populární názor. Tyhle věci se dočtete možná tak tady na mojí malé zaprděné stránce.

Ale je tu jedno světýlko ve tmě, na které chci ukázat. Matt Baszucki je syn ze zámožné rodiny, který velmi trpěl bipolární poruchou. Po oběhnutí všech světových odborníků na celém světě, kde každý jen přidával nový „nadějný“ lék, to nakonec kompletně pořešil ketogenní stravou. Jeho rodina se rozhodla peníze smysluplně použít, aby se o tomhle dozvědělo víc lidí. Tady se můžete podívat na všechny podrobnosti a poslechnout si Matta, jak o tom mluví a příběh jeho i jeho rodiny.

Já věřím, že zoufalá doba dostane z lidí to nejlepší a rodina Baszucki to ukazuje. V angličtině je něco jako rčení: dobré časy dělají slabé lidi, slabí lidé pak způsobí špatné časy, ve špatných časech se projeví silní lidé a ti zas způsobí dobré časy. A tak pořád dokola…

Nevím, jsem rád, že tohle všechno teď vím a můžu to tady šířit dál mezi lidi. Tohle by se mělo obecně vědět.

Miliony lidí trpí takovými nemocemi roky nebo i desítky let. A pak to jde vyřešit za 4 měsíce bez prášků a bez chemie? Ti lidi se běžně snaží zabít, jsou pod permanentním dohledem, pojídají hromady nefungujících prášků, na kterých si někdo neskutečně namastí kapsy. Přitom jim stačí dát maso, vejce, ryby, trochu zeleniny, hlavně vynechat sacharidy, průmyslové potraviny a za 4 měsíce je to dobrý? To by někoho možná i trošku nasralo…

Citace pacientů ze studie

Možnost účastnit se této studie mi změnila život. Získal jsem vědomosti jak na to, stal jsem se tělesně schopným a dramaticky se mi zlepšily poruchy nálad a porucha příjmu potravy. Po 16 letech celibátu jsem zase sexuálně aktivní.

Můžu říct, že jsem se nikdy necítil lépe, zafungovalo to mnohem lépe než kdy lamotrigine.
Poznámka: lamotrigine je lék, který má jako vedlejší účinky kožní problémy a vyrážky. Někdy tak závažné, že to způsobí smrt…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *