Jak původně vypadalo ovoce a zelenina

https://www.sciencealert.com/fruits-vegetables-before-domestication-photos-genetically-modified-food-natural

Až budete příště kousat do melounu nebo kukuřičného klasu, zvažte, jak toto ovoce nedávno vypadalo a chutnalo.

Geneticky modifikované potraviny, neboli GMO, dnes vyvolávají silné reakce, ale lidé ladí genetiku po tisíciletí.

GMO často zahrnuje skládání genů z jiných organismů (jako jsou bakterie), aby rostliny získaly požadované vlastnosti – například odolnost vůči škůdcům. Selektivní šlechtění je pomalejší proces, při němž farmáři vybírají a pěstují plodiny s těmito vlastnostmi v průběhu času.

Od banánů po lilek, zde jsou některé potraviny, které vypadaly úplně jinak, než je lidé začali pěstovat jako jídlo.

Divoký meloun
Původní meloun

Tento detail z obrazu Giovanniho Stanchiho ze 17. století zobrazuje meloun, který vypadá docela jinak, než moderní meloun. Z obrazu, který vznikl v letech 1645 až 1672, je vidět, že má spirálovité tvary zasazené do šesti trojúhelníkových kousků ve tvaru koláče.

Moderní meloun

Postupem času lidé vyšlechtili melouny, aby měly červený, masitý vnitřek, což je ve skutečnosti placenta. Někteří lidé si myslí, že meloun na Stanchiho obraze může být jen nezralý nebo nezalévaný, ale černá semena naznačují, že byl ve skutečnosti zralý.

Divoký banán
Divoký banán

První banány s pěstovaly nejméně před 7 000 lety – a možná již před 10 000 lety – na území dnešní Papuy-Nové Guineje. Pěstovaly se také v jihovýchodní Asii. Moderní banány pocházejí ze dvou divokých odrůd, Musa acuminata a Musa balbisiana, které měly velká, tvrdá semena, jako jsou ta na této fotografii.

Moderní banán

Hybridizací vznikl lahodný moderní banán s praktickým, uchopitelným tvarem a odlupovatelným obalem. Ve srovnání se svým předkem má ovoce mnohem menší semena a lépe chutná.

Divoký lilek
Divoký lilek

V průběhu své historie se lilky objevily v široké škále tvarů a barev, jako je bílá, azurová, fialová a žlutá. Některé z prvních lilků byly pěstovány v Číně. Primitivní verze mívaly ostny na místě, kde se stonek rostliny napojuje na květy.

Moderní lilek

Ale selektivní šlechtění nás zbavilo ostnů a dalo nám větší, známou, podlouhlou fialovou zeleninu, kterou najdete ve většině obchodů s potravinami.

Divoká mrkev
Divoká mrkev

Nejstarší známá mrkev byla pěstována v 10. století v Persii a Malé Asii. Původně se myslelo, že jsou fialové nebo bílé s tenkým, rozeklaným kořenem – jako jsou ty na obrázku. Potom ale ztratily svůj fialový pigment a změnily se na žlutou.

Moderní mrkev

Farmáři domestikovali tyto tenké, bílé kořeny, které měly silnou chuť a dvouletý květ. Změnily je na tyto velké, chutné, oranžové kořeny, které jsou každoroční zimní plodinou.

Divoká kukuřice
Divoká kukuřice

Snad nejikoničtějším příkladem selektivního šlechtění je severoamerická kukuřice cukrová, která byla vyšlechtěna ze sotva jedlé rostliny teosinte. Přírodní kukuřice, která je zde zobrazena, byla poprvé domestikována v roce 7 000 před naším letopočtem a podle této infografiky učitele chemie Jamese Kennedyho byla suchá jako syrová brambora.

Moderní kukuřice

Dnes je kukuřice 1000krát větší než před 9000 lety a mnohem snadněji se loupe a pěstuje. Také 6,6 % je tvořeno cukrem, ve srovnání s pouhými 1,9 % v přírodní kukuřici. Zhruba k polovině těchto změn došlo od 15. století, kdy evropští osadníci začali tuto plodinu pěstovat.

Divoká broskev
Divoká broskev

Broskve bývaly malé, třešňové plody s malým množstvím dužiny. Poprvé byly domestikovány kolem roku 4000 př. n. l. starými Číňany a podle Kennedyho chutnaly zemitě a mírně slaně, „jako čočka“.

Moderní broskev

Ale po tisících let, kdy je farmáři selektivně šlechtili, jsou nyní broskve 64krát větší, o 27 % šťavnatější a o 4 % sladší.

Až vám příště někdo řekne, že bychom neměli jíst jídlo, které bylo geneticky modifikováno, můžete mu říct, že už se tak dávno děje.

Moje vlastní úvaha závěrem, do teď šlo o překlad článku

Někdo tvrdí, že musíme jíst ovoce a zeleninu. Ovoce jíme pár tisíc let, předtím jsme ho miliony let nejedli. Není na něm nic nezbytného. V tomto článku není uvedena zelenina, ale je to s ní stejné. Když je pro nás nezbytná, jaktože jsme ji nepotřebovali miliony let?

Všechno je to jedna kytka, akorát vyšlechtěná do různých zelenin

Zelí, kapustičky, kedlubna, kapusta, brokolice, květák. Všechno začalo před 2500 lety ze stejné rostliny.

Například kapustičky dřív byly tak hořké, že to nikdo nejedl. Pak někdo přišel na to, který gen dává hořkou chuť a voila, dnes už to chutná dobře. Hořká chuť je v přírodě varování před jedem. Proto máme chuť jako smysl, je potřeba pro přežití.

Ve své původní formě nejsou rostliny jedlé. Naprosté minimum rostlin jde utrhnout a sníst. Některé dnešní vyšlechtěné možná, nicméně stejně obsahují chemické obranné látky.

A když někdo řekne nezbytné?

Když jsme je drtivou většinu našeho času na zemi nepotřebovali?