Carnivore pro psychické zdraví

https://www.psychologytoday.com/us/blog/diagnosis-diet/201904/the-carnivore-diet-mental-h
ealth

Autorka článku Georgia Ede

Nedávno jsem měla to potěšení zúčastnit se konference Boulder Carnivore Conference, prvního setkání na světě věnovaného potenciálním výhodám bezrostlinné stravy. Pro tuto speciální akci jsem vytvořila novou prezentaci zkoumající nutriční rozdíly mezi rostlinnými a živočišnými potravinami a shrnující vědecké argumenty na podporu carnivore stravy pro optimální psychické zdraví a zdraví mozku. Pochybujete? Měli byste. Tento zdánlivě zvláštní a extrémní způsob stravování naráží na každou radu konvenční výživy, kterou jsme dostali. Nicméně stále větší počet lidí uvádí pozoruhodné výhody, včetně řešení vážných chronických psychiatrických symptomů. Pokud jste se s myšlenkou masové stravy nesetkali, dovolte mi poskytnout trochu kontextu spolu s několika dalšími odkazy a zdroji.

*Aktualizace v reakci na obavy vyjádřené v sekci komentářů: Ne, nejsem financována masným průmyslem. Moje práce v oblasti výživy je z více než 95 % hrazena sama. Nemám žádné finanční střety zájmů, které by mě mohly přimět k živočišným potravinám. Uznávám intelektuální zaujatost vůči rostlinným potravinám, protože jsem přesvědčena vědou (viz video a zdroj na konci článku), mými klinickými zkušenostmi a vlastní osobní zkušeností (viz níže).

Kořeny bezrostlinné diety

Takzvaná „masožravá“ strava – strava zcela bez rostlinných potravin – se stala něčím jako novým mikrotrendem. Zčásti díky několika významným osvojitelům, kteří uvádějí, že přechod na celomasitou stravu výrazně zlepšil jejich duševní a fyzické zdraví. Jedním z těchto ambasadorů masožravosti je Mikhaila Peterson. 27letá Kanaďanka, která vděčí této stravě za to, že se dostala do remise své juvenilní revmatoidní artritidy (což není malá věc, JRA je
vážné a destruktivní autoimunitní onemocnění). Zároveň také za její úplné uzdravení z těžké deprese a úzkosti, kterými trpěla od páté třídy. Mikhaila se poprvé dozvěděla o stravě masožravců poté, co slyšela Shawna Bakera mluvit o výhodách jeho čistě hovězí stravy v
podcastu Joe Rogan Experience.

Baker je ortopedický chirurg a multisportovní elitní sportovec z Kalifornie (mimo jiné držitel několika světových rekordů ve veslování na veslařškém trenažéru). Aktivně propaguje dietu masožravců na sociálních sítích a zkoumá její teorii a praxi ve svém oblíbeném podcastu Human Performance Outliers. Mikhailina zkušenost inspirovala jejího otce, psychologa na University of Toronto, profesora Jordana Petersona, aby tuto dietu vyzkoušel ve snaze zmírnit vlastní depresi. Od té doby oznámil zmírnění nejen deprese a úzkosti, ale také řady tělesných onemocnění včetně lupénky a žaludečního refluxu.

Konference Boulder Carnivore Conference byla duchovním dítětem Amber O’Hearn, datové vědkyně a spisovatelky a řečnice zabývající se vědou o výživě. Tuto stravu drží od roku 2009. Vydává promyšlené, pečlivě podložené články o vědě živočišné výživy. Také píše knihu věnovanou tomuto tématu. V rozhovorech vysvětluje, jak její neobvyklý způsob stravování vyřešil její bipolární depresi, včetně sebevražedných myšlenek, které psychiatrické léky vyřešit nedokázaly.

Masožravé diety a psychiatrické poruchy

Jako psychiatr se specializací na výživu pracuji s lidmi, abych jim pomohla odstranit problémy, přizpůsobit a optimalizovat jejich jídelníček za účelem zlepšení jejich duševního zdraví a s cílem snížit nebo v některých případech dokonce eliminovat potřebu psychiatrických léků. Existuje mnoho různých dietetických strategií, které mohou lidem pomoci dosáhnout tohoto cíle – odstranění zpracovaných potravin, celistvá rostlinná strava s pečlivě vybranými doplňky, ketogenní diety atd.

Je důležité zdůraznit, že většina lidí pravděpodobně nemusí jít do extrému odstranění všech rostlin z jejich jídelníčku, aby došlo k úlevě, a samozřejmě žádná dieta, včetně té masožravé, nebude fungovat pro každého. Nicméně konzultovala jsem s mnoha lidmi, kteří uvádějí významné přínosy pro duševní zdraví na nízkorostlinné nebo úplně bezrostlinné stravě. I když nemohu o těchto důvěrných případech sdělit podrobnosti, existuje mnoho přesvědčivých, osobních veřejných zpráv o psychiatrických stavech, které se vyřešily celomasovou stravou. Například rozhovor s 58letým hudebníkem Brettem Lloydem narozeným v Západní Virginii a rozhovor s Andrewem Grafem, mladým entomologem z Texasu. Oba vedl Scott Myslinski na svém podcastu CarnivoreCast. Shawn Baker spravuje rozsáhlou sbírku výpovědí success stories from Revero.

Klinické studie neexistují

Počítám se mezi věřící (záměrně používám slovo „věřící“, abych podtrhla skutečnost, že klinické studie masožravé stravy dosud neexistují). V roce 2008 jsem zvrátila příznaky fibromyalgie, chronické únavy, migrény a IBS (syndrom dráždivého tračníku) postupným odstraňováním většiny rostlinných potravin z mého jídelníčku. Jako psychiatra mě fascinovalo vidět, že se mi také výrazně zlepšila nálada, energie, spánek a koncentrace. Více o svém příběhu sdílím v tomto rozhovoru s Ivorem Cumminsem. (Přešla jsem z ketogenní stravy s velmi nízkým obsahem rostlin na čistě masovou stravu v červnu 2018, dlouho poté, co proběhl tento rozhovor.) Byla to tato mimořádná zkušenost, která mě přiměla
zpochybnit konvenční názory na jídlo a zdraví. Zároveň se zrodila moje vášeň pro studium vědy o výživě a nakonec to vedlo k mé první veřejné prezentaci v roce 2012 Little Shop of Horrors: the Risks and Benefits of Eating Plants. Jakkoli jsou tyto příběhy překvapivé a silné, jsou to jen anekdoty; nepředstavují formální vědecký důkaz. Možná by všechna tato údajná vylepšení mohla být připsána nadsázce, zbožnému přání nebo náhodě.

Je na vás, zda se je rozhodnete odmítnout nebo budete skutečně zvědaví nebo se jimi inspirujete. Ve svém videu uvádím vědecké argumenty podporující tento způsob stravování, ale klinické studie zatím neexistují. Máme-li věřit pozoruhodným příběhům o chronických duševních chorobách, které polevují díky celomasité stravě, musíme se ptát proč. Proč by mohla být strava zcela bez rostlinných potravin zdravější pro mozek než strava obsahující rostliny? O rostlinách se říká, že jsou pro nás tak zdravé – alespoň v některých případech.

Než začnete, udělejte si vlastní průzkum

To je základní otázka, kterou jsem řešila ve své prezentaci Carnivore Conference. Než skočíte, důkladně se rozhlédněte. Pokud máte zájem vyzkoušet masožravou dietu kvůli zlepšení duševního zdraví a v současné době užíváte psychiatrické léky (nebo léky jakéhokoli druhu), přečtěte si nejprve můj příspěvek Ketogenní diety a psychiatrické léky. Stejně jako u standardní nízkosacharidové nebo ketogenní diety způsobí masožravá strava poměrně rychle hluboké změny v chemii mozku a těla. Tyto změny jsou téměř vždy pozitivní a zdravé, ale mohou mít velký dopad na hladiny léků, dávkování a vedlejší účinky. To vyžaduje pečlivý lékařský dohled, zejména v prvním nebo dvou měsících, kdy se váš metabolismus přizpůsobuje novému zdravému způsobu stravování. Je velmi důležité, abyste se před zahájením jakékoli nízkosacharidové diety poradili se svým předepisujícím lékařem.