Co dělá z vlákniny totální „mýtus“

https://bradkearns.com/2021/08/09/what-makes-fiber-a-total-myth/

Takové to domácí tlačeníčko…

Jeden z nejlepších rozhovorů, které jsem letos měl v podcastu B.rad, byl bezpochyby s Dr. Hermanem Pontzerem. Hovořili jsme o jeho fascinující práci při studiu energetického výdeje a také o době, kdy studoval lid Hadza v severní Tanzanii. Není sám, tito lovci-sběrači byli známí tím, že mají „nejzdravější srdce na světě“. Kvůli svému zdraví a životnímu stylu jsou často předmětem studií.

Mylně interpretovaná studie ze Stanfordu

Stanfordská univerzita provedla studii o lidech Hadza, která mě nedávno zaujala. Vedla k některým velmi přesvědčivým zjištěním. Zaujala mě také jejich interpretace role vláknitých potravin, kterou hrají v typické stravě kmene Hadza.

Tento závěr nepřišel z ničeho nic. Profesor ze Stanfordu ve svém prohlášení o studii konkrétně zmínil vlákninu. Poznamenal, že „Hadza sní v průměru 100 nebo více gramů vlákniny denně. My sníme průměrně 15 gramů denně.“ Problém je ale v tom, že vše na tomto předpokladu je nesprávné. Spousta vlákniny není klíčem ke zdravému mikrobiomu a hodně vlákniny není jedním z důvodů, proč jsou Hadza tak zdraví. Není také moc převratné tvrdit, že průměrný Američan není zdaleka tak zdravý jako někdo, kdo žije tradičním životním stylem lovců a sběračů… to je ve většině případů samozřejmost.

Nejvíc je na těchto titulcích alarmující, že ve skutečnosti je vláknina mýtus. To již dříve řekl Dr. Paul Saladino v podcastu B.Rad.

Co ale dělá z vlákniny mýtus?

Pojďme se rychle podívat zpět do historie této myšlenky, že víc vlákniny = dobrá věc pro vás. Tuto myšlenku lze ve skutečnosti vysledovat až do 50. let 20. století. Tehdy britský chirurg jménem Denis Burkitt cestoval do Afriky a všiml si, že místní lidé neměli stejný výskyt divertikulózy, která v té době sužovala Británii. Dr. Burkitt se tedy rozhodl, že to automaticky znamená, že vláknina je klíčem k dobrému zdraví. To ale bylo založeno pouze na jeho pozorováních (nikoli vědeckých studiích) místních obyvatel a jejich stravy. I když nakonec identifikoval některé další důležité dietní rozdíly mezi Afričany a obyvateli Západu (v podstatě žádné zpracované potraviny a vyšší spotřeba živočišných tuků), nesprávně připisoval veškeré zásluhy vyššímu příjmu vlákniny.

Napsal o tom dokonce bestsellerovou knihu, a protože byl uznávaným lékařem, velký mýtus o vláknině se dál šířil a nabaloval jako sněhová koule. O více než 50 let později stále převládá. Možná dokonce více než kdy jindy, díky popularitě rostlinné stravy v posledních letech.

Rizika, která s sebou konzumace rostlin přináší, jsou však nyní jasná a to již nějakou dobu. Dr. Paul Saladino to popsal dokonale: „Rostliny nemohou utéct, kousat nebo drápat. Rostliny chtějí přežít a rozmnožovat se, a proto si vyvinuly různé toxiny, aby se chránily před sežráním.“

Také jsem měl hluboce zasvěcený rozhovor s Dr. Al Danenbergem na B.Rad o vláknině. Dr. Al prozradil: „Nepotřebujete vlákninu z rostlin, abyste měli zdravý střevní mikrobiom, a nepotřebujete pohyblivost vláken ve střevech, abyste měli zdravé pohyby střev. Velká část motility střev souvisí s žírnými buňkami, které jsou uvnitř epiteliální bariéry systému a komunikují tam a zpět. Vše, co vím a co jsem četl a osobně zažil, je, že živočišná strava je nejen ideální pro lidský druh, ale působivě vyživuje náš mikrobiom.“

Strava kmene Hadza

Pomineme-li vážné dezinterpretace různých studií, je důležité dodat, že Hadza jí sezónně. Jejich strava, i když zahrnuje nějaké rostlinné potraviny, nezahrnuje třeba zeleninu. Je to vlastně většinou jen ovoce, konkrétně bobule a baobab, plus med a hlízy (Hadza jedí pět kategorií potravin: maso, bobule, baobab, hlízy a divoký med). Jak jsem již zmínil dříve, ovoce je na masožravé stravě skutečně považováno za ok (samozřejmě záleží na jedinci), protože jako konečná nabídka rostliny má méně obrany (aka toxinů). Proto je pro vás jednodušší na strávení. Osobně jsem zjistil, že nejlepší je vychutnávat si ovoce sezónně a nikdy nehledat nic, co není mimo sezónu (například tropické ovoce, jako je ananas a mango, ve skutečnosti reguluje vaši tělesnou teplotu v horkém počasí a ochlazuje vaše tělo – ne zrovna něco, co potřebujete uprostřed zimy!).

Když vláknina škodí

Pokud uvažujete o snížení příjmu rostlin a vlákniny, je možné, že se vaše rozhodnutí setká s jistou skepsí, odsudkem nebo prostě zmatkem. Pro případ, že by se to stalo, zde je jen několik přesvědčivých studií a výzkumem podložených faktů o vláknině, které jsem se naučil (a neváhejte se o to podělit, pokud máte nějaké nafouklé přátele, kteří potřebují nějaké přesvědčování a úlevu!):

  • Zastavení nebo snížení příjmu vlákniny snižuje zácpu a s ní spojené příznaky, podle studie z roku 2012.
  • Jedna studie zjistila, že diety s vysokým obsahem vlákniny ve skutečnosti nechrání před asymptomatickou divertikulózou.
  • U jedné ženy se ve skutečnosti rozvinulo akutní poškození ledvin, které vygradovalo až do konečného stádia onemocnění ledvin, a to vše z dodržování očisty zeleným smoothie (neboli spousta vlákniny!).
  • Jedna studie „Mýty a mylné představy o chronické zácpě“ zjistila, že „u mnoha pacientů se závažnější zácpou se symptomy zhorší, když zvýší příjem vlákniny“. Další studie zaměřená na úmrtnost britských vegetariánů došla ke stejnému závěru.
Moje bývalé smoothie

Výsledky těchto studií mě sotva překvapí, když si vzpomenu, jak jsem se cítil každé ráno po vypití zeleného smoothie. Teď po dvou letech masožravé stravy jasně chápu proč. Směs různých druhů zeleniny, jako je kapusta, celer a špenát, smíchaná s různými prášky ze superpotravin a mandlovým mlékem. Sice to poskytuje nějaké kalorie jako energii, ale z nutričního hlediska vám to prostě moc nedá. Aby toho nebylo málo, váš systém se musí vypořádat se všemi těmito koncentrovanými rostlinnými jedy! Není divu, že jsem hru se zeleným smoothie skončil krátce poté. Nadýmání a plynatost byly velmi nepříjemné. Taky byly jasným signálem mého těla, že nedostává palivo, které potřebuje k prosperitě.

Moje aktuální smoothie

S radostí vám také mohu oznámit, že v těchto dnech si vlastně užívám ranní nebo odpolední smoothie (klikněte sem a přečtěte si příspěvek, kde mluvím o své nové dietě). A i když vás to možná překvapí, moje smoothie ve skutečnosti stále obsahuje trochu vlákniny (obvykle ve formě mražených bobulí). Ale zahrnuje také skutečné superpotraviny. Játra z pastvených zvířat, BIO vaječné žloutky, kolagen a dokonce i lyofilizované kapsle z orgánového masa! Může to znít strašně, ale chuť je dobrá (vážně!). Obsah živin je neskutečně vysoký a zasytí mě to na celé hodiny (s nulovým nadýmáním a plynatostí, dodávám). Neodsuzujte to, dokud to alespoň jednou nevyzkoušíte!

Pokud se však trochu zdráháte začít cpát kousky mražených jater do svého smoothie, neoufejte. Existuje spousta receptů online a ve skvělých carnivore kuchařkách a keto kuchařkách. S těmi je vaření orgánů jednodušší (a mnohem chutnější!). A abyste se ujistili, že jíte víc než jen steaky, podívejte se na průvodce Carnivore Scores. Dr. Kate Cretsinger a já jsme to vytvořili v naději, že zjednodušíme a vyjasníme všechny otázky ohledně carnivore diet. Je to také skvělý úvod a průvodce k tomu, co je ve výsledku velmi obohacující, příjemná a hluboce uspokojující strava. Navíc vás možná překvapí rozmanitost ve výběru potravin. A také to, které rostlinné potraviny jsou skutečně zahrnuty!

Moje poznámka na závěr

Kolik myslíte, že je vlákniny v mateřském mléce? Žádná. A přitom kojenci kadí jako šampioni…