Jak jsem vyléčil záchvaty žlučníku pomocí carnivore diet

https://cryptozoa.medium.com/how-i-cured-my-gallstone-attacks-with-the-carnivore-diet-59d3062c0019

Žlučník a žlučové kameny
Diagnóza

„Ve žlučníku máte velký žlučový kámen,“ řekla moje lékařka. „Naštěstí je příliš velký na to, aby uvízl ve vašem žlučovém traktu.“

Nikdy předtím jsem opravdu žádné zdravotní problémy neměl. Teď jsem najednou dostával prediabetes, vysoký krevní tlak a nyní diagnózu žlučových kamenů. Něco mi říkalo, že to spolu nějak souvisí.

Navíc jsem se právě chystal na cestu po Jižní Americe a poté do jihovýchodní Asie. Jak mám s těmito zdravotními problémy pokračovat?

„Je možné prožít celý život se žlučovým kamenem, ve skutečnosti se to děje u spousty lidí a nemají žádné příznaky,“ pokračovala lékařka.

Řekla, že na příští týden naplánuje rozhovor s chirurgem.

Chirurg

Chirurg jak z plakátu – stříbrně šedé vlasy, fit a upravený. Vše vysvětloval srozumitelně, nijak panovačně nebo násilně. Tak to asi musí být, když uděláte za den pět až patnáct operací 5 000 dolarů (125 000Kč) za každou. Honosné sídlo a porsche jako dlouhá cesta ke zmírnění nudy, kterou člověk musí cítit, když den co den dělá tutéž proklatě lukrativní operaci.

„Odstranění žlučníku je zlatým standardním řešením žlučových kamenů,“ řekl.

Co říkáte na alternativní léčbu?

„Nedoporučuje se, protože žlučové kameny mají tendenci se vracet.“

Doporučil byste tuto operaci někomu blízkému, pokud by měl žlučové kameny?

„Na tuto otázku už neodpovím, protože situace každého je jiná.“

Říkám si: páni, pro tak zdánlivě přímočarý chirurgický zákrok se této otázce z nějakého důvodu vyhýbá.

„…a nebudeme s jistotou vědět, že žlučový kámen je příčinou vaší bolesti, dokud ho neodstraníme.“

Paráda… Expert mi i přes ultrazvuk, testy a bolest pod pravým žebrem říká, že neví najisto. Může to být žlučový kámen, může to být něco úplně jiného.

Odcházel jsem s myšlenkou: to určitě… Potřeboval jsem zjistit, jestli existuje nějaké dietní řešení.

Řešení stravou?

Žlučové kameny jsou z cholesterolu krystalizujícího ze žluči. Děje se to, když se nejí dostatek tuku, takže přebytečná žluč zůstane shromážděná ve žlučníku a ztuhne do žlučového kamene.

Právě jsem začal s přerušovaným půstem, dělal jsem verzi nazvanou OMAD neboli One Meal A Day. Snědl jsem na jedno posezení tolik jídla, kolik jsem chtěl, a držel jsem půst zbývajících 23 hodin. To vyřešilo můj prediabetes/diabetes 2. typu. Nejíst po delší dobu snižuje hladinu cukru v krvi a také inzulínovou rezistenci a účinně „léčí“ stav, který mnoho lidí považuje za nevyléčitelný.

Nyní je prodloužený půst spojen s tvorbou žlučových kamenů ze žluči, která sedí ve žlučníku a čeká, až přijde nějaký tuk, aby se mohla uvolnit a emulgovat tráveninu. Když ve stravě není žádný tuk (23 hodin půstu denně), jen sedí a zvápenatí na kámen.

Půst mohl přispět k mým žlučovým kamenům. Pokud tomu tak bylo, pak mě do toho dostalo jezení (nebo teda nejezení), jezení by mě z toho mohlo dostat i ven.

I přes bolesti jsem se rozhodl, že se stejně vydám procestovat svět. Během té doby jsem zažil záchvaty každých 4–6 měsíců. Bolest mě obvykle zasáhla hned poté, co jsem se pokusil usnout. Držela mě v bdělém stavu 2–3 hodiny, než ustoupila natolik, že jsem mohl usnout. Vypadalo to, že faktorem jsou smažená jídla. Jednou jsem měl v Peru celý mixér plný avokádového koktejlu, který to spustil. Zdá se, že je to z velkého množství tuku.

Ale pokud nízký nebo žádný tuk vytváří žlučové kameny, proč tuk spouští záchvaty?

Veganská bolest

Po návratu z cest jsem se vrátil do Colorada, kde žili moji rodiče, přísní vegani.

Pár týdnů a začal jsem mít záchvaty. Po agónii, kdy jsem byl vzhůru 5 hodin od půlnoci do 5:00 jsem zkoumal, co jsem snědl předchozí den. Snažil jsem se přijít na to, co mě zasáhlo. Fish and chips (populární smažené jídlo). Zajímavé bylo, že když jsem byl párkrát kempovat a snědl jsem tunu masa – jednou žebírka, jednou třeba hamburgery – bylo to bez problémů.

Měl jsem žlučníkový záchvat každé 2–3 dny. Něco na veganské stravě, kterou jsem jedl v domě mých rodičů, spouštělo záchvaty. Pořád jsem hledal příčinu.

Určení příčiny

Jediná věc, kterou jsem dokázal určit, byla, že na restriktivní veganské stravě jsou základem obiloviny. Sendviče s obilím. Náhražky masa vyrobené z obilovin – pšeničného lepku a také z luštěnin, jako jsou sójové boby. Byla to v podstatě strava s vysokým obsahem obilí, nízkým obsahem tuku a nízkým obsahem bílkovin. Také nedostatek vitamínů a minerálů.

Už jsem potřeboval nějaký lék. Poslední záchvat trval 10 hodin. Můj lékař mi řekl, že pokud záchvat trvá déle než 5 hodin, je nejlepší jet do nemocnice. A tam operace, „zlatý standard“, o kterém jsem věděl, že mi doporučí.

Ambulantní, rutinní, hned po drobné operaci vás pošlou domů. A pak celý život bez nepodstatného orgánu.

„Nepodstatný?“ Děkuji nechci!

Pokračoval jsem dál ve výzkumu a experimentování.

Experimentování

Četl jsem fóra a co mi řekli, bylo pít směs olivového oleje a citronové šťávy. Nechvalně známý „výplach žlučových kamenů“. Odmítl jsem toto takzvané „řešení“ – neexistoval žádný důkaz, že to funguje, a jednou se testované „kameny“ ukázaly jako ztužený olivový olej – nikoli žlučové kameny.

Jablečný ocet, polévková lžíce nebo dvě s vodou. To mělo zastavit záchvat za 15 minut a rozpustit kameny. Pil jsem to zbožně, ale nic. Když už jste ve vleku žlučníkového záchvatu, vypít sklenici vody s příchutí octa je dost hrůza.

Měl jsem malý úspěch s něčím, co se nazývá „Stone Breaker“ – Chanca Piedra (předpokládám, že ve španělštině). Ale i když jsem to bral, měl jsem pořád záchvaty, jen trochu slabší.

Pak jsem našel slibný výzkum.

Výzkum

Článek se jmenoval: Dietní sacharidy a glykemická zátěž a výskyt symptomatického onemocnění žlučových kamenů u mužů.

„V této 12leté prospektivní studii mezi muži jsme zjistili, že vysoký příjem sacharidů byl pozitivně spojen s rizikem symptomatického onemocnění žlučových kamenů.“

A další… Tvorba žlučových kamenů během redukční diety ze studie National Institute of Health:

51 mužů na nízkotučné nízkokalorické dietě — 13 získalo žlučové kameny. Více než jeden ze čtyř dostal žlučové kameny.

„Jedenáct ze 13 pacientů se žlučovými kameny bylo sledováno po dobu 6 měsíců po skončení diety. Kromě 3 podstupujících cholecystektomii měli 4 subjekty při kontrolním ultrazvukovém vyšetření žlučové kameny, zatímco sonograficky detekovatelné žlučové kameny u 4 subjektů zmizely. Došli jsme k závěru, že tato forma redukční diety predisponuje ke vzniku žlučových kamenů a že tvorba žlučových kamenů je rizikem tohoto typu prodlouženého omezení kalorií. Při obnovení normální stravy může dojít k rozpuštění nebo evakuaci žlučových kamenů.“

A helemese! Takže jako součást této studie, abyste byli zahrnuti, museli jste být testováni na nepřítomnost žlučových kamenů. Studie neuvádí podrobnosti o dietním plánu, ale předpokládám nízkotučnou a nízkokalorickou dietu. Studie, které vedly ke žlučovým kamenům byly s nízkým obsahem tuku a nízkým obsahem kalorií.

Co není zmíněno, je, že obnovení „normální stravy“ by pravděpodobně bylo opakem podmínek, které vyvolaly kameny. To znamená vyšší obsah tuku, vyšší obsah kalorií.

Víc důkazů

Jiná studie testovala, zda použití aspirinu nebo kyseliny ursodeoxycholové může zabránit tvorbě žlučových kamenů. Studovali 19 lidí s nadváhou, testovali, zda se zbavili kamenů. Pomocí extrémně nízkotučné a nízkokalorické stravy vyvolali žlučové kameny. Po 16 týdnech se u pěti lidí (opět 1 ze 4) vyvinuly žlučové kameny.

V jiné studii NIH vyvolala nízkotučná strava žlučové kameny u 6 z 11 lidí, to je víc než polovina.

„Studii ukončilo 22 (69 %) subjektů, jedenáct v každé skupině, a u všech subjektů bylo dosaženo významného úbytku hmotnosti. Žlučové kameny (asymptomatické) se vyvinuly u 6/11 (54,5 %) (P < 0,01) subjektů dodržujících nízkotučnou dietu, ale u nikoho s vyšším obsahem tuku.“

U těch, kteří jedli více tuku, se žlučové kameny prostě neobjevily.

Nakonec studie ve Švédsku, kdy 145 lidí se žlučovými kameny dodržovalo LCHF (Low Carb High Fat – málo sacharidů hodně tuků). 68 % uvedlo, že jejich žlučové kameny úplně zmizely.

Možné řešení?

Když jsem znal příčinu (nízký obsah kalorií, nízký obsah tuku) a předpokládaný lék (málo sacharidů, hodně tuků), pustil jsem se do experimentu. Pro lepší představu o mém stavu, trpěl jsem asi měsíc záchvaty každé 2–3 dny. Přibližně 10 záchvatů za jediný měsíc, poslední přes deset hodin. Byl jsem připraven udělat cokoliv jiného než vraždu, abych to vyřešil. Nebo jít pod nůž sám.

A pak jsem viděl video Mikhaily Petersenové, dcery profesora psychologie Jordana Petersena, která trpěla mnoha fyzickými problémy. Artritickými příznaky, mladickou revmatoidní artritidou, upoutána na invalidní vozík, chronickou depresí, svěděním kůže, únavou, kyčle a kotníky nahrazeny jako teenager, hypománie a tak dále.

Její lék? carnivore diet. Maso a voda (v jejím případě konkrétně hovězí). Nejenže jí to pomohlo, ale i vyléčilo.

Masitá dieta? Extrémní? Možná. Byl jsem zoufalý? Ano.

Zdálo se, že sacharidy jsou příčinou tvorby žlučových kamenů. Já si myslel, že to může také vyvolávat záchvaty nějakým mechanismem, kterému jsem tak úplně nerozuměl. Carnivore diet by také byla konečnou eliminační dietou. To by fungovalo v případě, že by se jednalo o určité jídlo nebo třídu potravin (jako jsou mléčné výrobky).

Lék

A tak jsem druhý den šel plně do hovězího. A výsledek?

Tu noc žádný záchvat. A žádné záchvaty dalších 30 dní.

Zhruba po dvou týdnech jsem začal experimentovat s jinými druhy masa: kuřecím masem, šunkou, vejci. A pak hustá smetana ke šlehání. Pak olivy a avokádo.

Žádné další záchvaty.

Upřímně řečeno, nechtěl jsem jít za tyto hranice. Dát si pečivo a pak záchvat prostě nestojí za zkoušku. Vyhnutí se sacharidům a 90 % masa řeší záchvaty žlučníku. Cítil jsem, jak zánět ustupuje a naděje se vrací.

Pak jsem viděl dokument na Amazon Prime The Perfect Human Diet, který mě alespoň prozatím přesvědčil, že strava založená na mase je správná lidská strava. Na ní jsme se vyvinuli. Nejpřirozenější pro lidský druh. Důkazy jsou miliony let v historických záznamech.

Výčitka

V minulosti jsem byl 13 let vegetariánem. Během těch 13 let jsem byl 5 přísným veganem. Vím, jaké to je jíst podle morálních a ekologických důvodů. Ale když je bolest součástí rovnice, bolest se pak stává tenkou červenou čárou mezi agónií a blaženým stavem bez bolesti. Krom operace jsem byl ochoten udělat cokoliv. Kromě kanibalismu do toho jdu.

A bez extra lítosti.

Odkazy na update po 3 měsících a po 9 měsících na carnivore diet.