Jsou lidé masožravci

https://www.doctorkiltz.com/are-humans-carnivores/

Ještě jsem neviděl starou jeskynní malbu salátu

Jsou lidé masožravci? Pravděpodobně si myslíte, že už znáte odpověď: lidé jsou všežravci. Je to tak? Učitel přírodopisu na základní škole vám vtloukal do hlavy klasifikaci. Studovali jste stavbu zubů, umístění očí a přítomnost drápů nebo pařátů u různých savců, abyste se rozhodli, kdo co jí. Ale co když to není tak jednoduché? Pokud jde o konzumaci masa, je velký rozdíl mezi slovy „může“ a „měl by“. Moderní společnost nabízí nekonečné možnosti, pokud jde o jídlo. Když se však pečlivě zamyslíme nad tím, k čemu je naše tělo uzpůsobeno a jaký zdroj energie nám umožňuje optimální fungování, důkazy ukazují na jediný závěr.

Masožravec

Co se vám vybaví, když se řekne masožravec? Většina lidí si představí smečku lvů lovících zebry v Serengeti, kteří izolují nejslabšího člena stáda a před krvavou hostinou mu brutálně rozervou hrdlo zuby ostrými jako břitva. Ve skutečnosti je nám všem masožravec o něco bližší. Stačí se podívat do zrcadla, abychom ho zahlédli. Lidé jsou masožravci. Masožravec je organismus (většinou živočich), který získává svou potravu a energetické potřeby výhradně (nebo téměř výhradně) z tkání a masa jiných živočichů. „Masožravec“ se doslova překládá jako masožravec z latinského „caro“ a „varorare“. Existuje však více než jeden typ masožravce. Jak se dalo očekávat, masožravce můžeme rozdělit podle toho, jaký význam má maso v jejich celkovém jídelníčku:

 • Hyper-masožravec nebo masožravec je zvíře, které získává více než 70 % svého kalorického příjmu z živočišných potravin.
 • Mezo-masožravec získává přibližně 50 % základních živin z živočišných potravin, aby přežil.
 • Zvířata, jejichž strava je tvořena pouze asi 30 % masa, se nazývají hypo-masožravci.
 • A konečně fakultativní masožravci, do jejichž kategorie patří člověk, upřednostňují konzumaci živočišných potravin, ale může přežít (ale ne prospívat… o tom později) na zelenině. Vlci a psi jsou také fakultativní masožravci.
Takže nejsme všežravci?

V tuto chvíli se mnozí z vás pravděpodobně ptají: „Ale já myslel, že lidé jsou všežravci?“. Lidé sice jedí téměř cokoli, ale to neznamená, že bychom měli. Neznamená to také, že naše tělo funguje optimálně, když jíme cokoli a kdykoli chceme. Pokud současná zdravotní krize Američanů s nadváhou, cukrovkou, nemocemi a záněty něco naznačuje, rozhodně bychom neměli jíst všechno.

Jeden citát za všechny

Slovy zesnulého velkého Barryho Grovese, skutečného křižáka zdraví: „Civilizovaný člověk je jediné zvíře, které je dost chytré na to, aby si vyrábělo vlastní potravu, a jediné zvíře, které je dost hloupé na to, aby ji jedlo.“ Proč je maso nutností? Naše tělo si dokáže vyrobit spoustu různých biomolekul, ale ne všechny. Ty, které si neumíme vyrobit, se nazývají esenciální živiny, což znamená, že je musíme získávat stravou, jinak zemřeme. Mastné kyseliny jako omega 3 a omega 6 jsou esenciální. Mnoho aminokyselin (bílkovin) je esenciálních. A existuje několik esenciálních vitamínů a minerálů, jako jsou vitamíny A, B, C, E a K, draslík a sodík a několik dalších.

Esenciální sacharidy neexistují

Neexistují však žádné esenciální sacharidy. Můžete se rozhodnout, že budete jíst nulové množství sacharidů, a přitom budete i nadále žít normálním, zdravým (a pravděpodobně ještě zdravějším) životem. Není překvapením, že všechny esenciální živiny lze nalézt v potravinách živočišného původu. Ne všechny esenciální živiny lze nalézt v rostlinách. Potraviny, které jíme, nám poskytují energii potřebnou k životu ve formě kalorií. Kalorie získáváme ze tří hlavních zdrojů: sacharidů, bílkovin a tuků.

Příklady základních esenciálních živin

DHA

Kyselina dokosahexaenová (neboli DHA) má zásadní význam pro funkci mozku a tvoří 20 % tuku v našem mozku. Umožňuje nervové spojení a chrání naše nervy. DHA v dostatečném množství poskytují pouze potraviny živočišného původu.

Vitamin A

Vitamin A reguluje více než 500 genů a diferenciaci kmenových buněk a je hojně obsažen v hovězích játrech a vejcích. Beta karoten je prekurzor vitaminu A, který se nachází v rostlinných potravinách, ale jeho biologická dostupnost je ve srovnání s vitaminem A žalostná [1].

Vitamíny skupiny B

Tyto vitamíny pomáhají přeměňovat palivo na energii a vytvářet červené krvinky, které přenášejí kyslík do našeho mozku. Vitamíny skupiny B mohou také ovlivňovat náladu nebo množství energie. Většina lidí má nedostatek vitamínů B, které jsou spojovány s depresemi. Hovězí játra jsou opět vydatným zdrojem vitaminu B. Vitamin B12 se nachází téměř výhradně v živočišných produktech. [2]

Vitamin K2

Vitamin K2 pomáhá regulovat obsah vápníku v kostech a mozku. Pomáhá předcházet srdečním onemocněním a nedostatek vitaminu K2 je spojován s Alzheimerovou chorobou. [3]

Cholin

Cholin pomáhá udržovat strukturu buněčných membrán, která je zodpovědná za paměť a jasnost myšlení. Deficit cholinu může vést k poruchám kognitivních funkcí a problémům se soustředěním a pamětí. Naše tělo si vytváří malé množství cholinu, ale většina musí pocházet z potravy. [4]

Železo

Železo pomáhá našim buňkám vytvářet energii, bojovat proti škodlivým patogenům a zajišťuje cirkulaci kyslíku v celém těle. [5]

Měď

Měď reguluje produkci energie, funkci mozku a metabolismus železa. [6]

Zinek

Zinek napomáhá syntéze serotoninu a transportu dopaminu. [7]

Jód

Jód je nezbytný pro syntézu hormonů štítné žlázy, které jsou rozhodující pro růst a vývoj mozku. Dobrým zdrojem jódu ve stravě jsou ryby, jikry z lososa a vejce.

Nelze nezmínit, že pro mnoho těchto základních vitaminů jsou nejbohatším dostupným zdrojem potravy hovězí játra. Podívejte se, jak si hovězí maso a hovězí játra stojí v porovnání s některými osvědčenými „superpotravinami“. [8]

Sloupce zleva hovězí, vejce, hovězí játra, kapusta, borůvky

Stejně tak se podívejte, jak běžný denní jídelníček člověka na carnivore stravě snadno překračuje téměř všechny doporučené denní hodnoty.

Sloupce zleva játra 100g, vejce 200g, steak 500g. Tak může vypadat váš jídelníček.
Živočišná strava poskytuje v konečném důsledku víc živin

Vzhledem k tomu, že 9/10 lidí stravujících se standardní americkou stravou postrádá klíčové živiny, zdá se, že by téměř každý měl přejít na masožravou stravu, která jednoznačně poskytuje dostatečnou výživu. [9] Rostliny sice mohou poskytovat některé základní živiny, ale většina z nich je mnohem lépe biologicky dostupná v živočišném mase než v zelenině nebo doplňcích stravy. [10]

Záleží i na vstřebatelnosti živin a ne jen jejich obsahu v potravině

To, že konzumujete různé živiny, ještě neznamená, že se 100 % z nich dostane do vašeho krevního oběhu a buněk. Tělo dokáže využít pouze část přijatých živin – tento princip se nazývá biologická dostupnost. To, kolik dané živiny vaše tělo nakonec vstřebá, ovlivňuje mnoho faktorů, z nichž nejdůležitější je zdroj. Vezměme si například špenát, který je stejně jako hovězí játra zdánlivě vynikajícím zdrojem železa. Špenát však stejně jako mnoho dalších druhů zelené listové zeleniny obsahuje oxaláty, které se vážou na minerální látky a narušují schopnost těla je vstřebávat. Ani ti nejpilnější vegetariáni nemohou naplnit nutriční potřeby pouze z rostlinných zdrojů. Následující graf ukazuje, že energetická výtěžnost živočišných produktů výrazně převyšuje tu, kterou poskytují rostliny.

Návratnost kalorií z jednotlivých potravin vzhledem k času potřebnému na získání dané potraviny.

V rostlinných potravinách není žádná živina, která by se nenacházela v živočišných potravinách. Existuje však několik zásadních živin, které není možné nebo je velmi obtížné získat v dostatečném množství z běžně konzumovaných rostlinných potravin. Patří mezi ně:

 • vitamin A
 • vitamin B12
 • kreatin
 • carnosin
 • vitamin D3
 • vitamin K2
 • DHA
 • hemové železo
 • taurine
Další důkazy o tom, že lidé jsou masožravci

Ačkoli jsme se vyvinuli z travin, keřů a ovoce, lidské tělo je ve své současné podobě uzpůsobeno k tomu, aby se živilo masem. A pokud se podíváme zpět na evoluci člověka, snadno zjistíme, jak a proč jsme se vyvinuli v masožravce. Přelomová studie izraelských vědců z roku 2021 zjistila, že lidé strávili 2 miliony let jako „hypermasožraví“ vrcholoví predátoři. Jedli jsme převážně maso velkých zvířat. Studie vzala v úvahu širokou škálu důkazů, jako je genetické kódování stravy bohaté na tuky, izotopy v kostech prehistorických lidí ukazující na konzumaci stravy s vysokým obsahem tuků, pravděpodobně z velkých zvířat, a pozdní výskyt nástrojů na zpracování rostlinné potravy. Výzkumník Miki Ben-Dor dospěl k závěru, že „archeologické důkazy… podporují ústřední postavení velkých zvířat v lidské stravě po většinu lidské historie“. [11]

Lidé mají malé tukové buňky jako všichni masožravci

U masožravců je prokázáno, že mají větší počet menších tukových buněk, zatímco všežravci mají menší počet větších tukových buněk. [12] Lidé mají mnoho malých tukových buněk jako ostatní masožravci. Po porovnání tukových buněk u různých druhů živočichů vědci zjistili, že lidé jsou na vrcholu řetězce masožravců. To naznačuje, že energetický metabolismus lidí je přizpůsoben stravě, v níž se na přísunu energie podílejí převážně lipidy a bílkoviny, nikoliv sacharidy.

Lidé mají žaludeční kyselost, která je pro masožravce jedinečná

Lidé mají vysokou kyselost žaludku (pH 1,5), která nás řadí někam mezi obligátní a fakultativní mrchožrouty. Býložraví primáti mají pH žaludku kolem 4 až 6. [13] Většina všežravců se pohybuje mezi 2 a 4. [14] Udržování této úrovně kyselosti vyžaduje mnoho energie, stejně jako udržování žaludečních stěn, které tuto kyselost zadržují. Pravděpodobně by se lidé k tomuto bodu vyvinuli pouze v případě, že by množství bakterií v naší stravě bylo dostatečně vysoké, aby si tuto adaptaci zasloužilo.

Lidé mají menší střeva než ostatní primáti

V porovnání s našimi podobně velkými předky šimpanzi má lidské tlusté střevo (kde se zpracovává vláknina) o 77% menší objem. To výrazně snižuje naši schopnost získávat energii z rostlin. Na druhou stranu je naše tenké střevo (kde se vstřebávají makroživiny) asi o 62% větší než u šimpanzů. Tato morfologie střeva je adaptací, která upřednostňuje konzumaci masa před rostlinami. Jak se lidé vyvíjeli, vzdali jsme se schopnosti fermentovat vlákninu na tuk a vyvinuli jsme si menší tlusté střevo jako kompromis za zvětšení velikosti mozku.

Lidé se přizpůsobili spíše házení než lezení

Lidé jsou nejnebezpečnější zvířata s bezkonkurenční loveckou zdatností. Na rozdíl od našich předků primátů, kteří mají ramena stále přizpůsobená šplhání a houpání se na stromech, jsou lidé jediným druhem, který dokáže házet předměty s neuvěřitelnou rychlostí a přesností. Evoluční změna, o níž se evoluční biolog člověka Neil Thomas Roach domnívá, že byla adaptací na masožravost. Navrhuje, že „tato schopnost produkovat silné hody byla klíčová pro zintenzivnění lovu, které vidíme v archeologických záznamech v této době. Úspěch v lovu umožnil našim předkům stát se masožravci na částečný úvazek, konzumovat více kalorického masa a tuku a výrazně zlepšit kvalitu své stravy.“ [15] Nemusíte trávit hodiny házením kamenů na jablko na stromě, když na něj můžete jednoduše vylézt a sebrat ho. Tyto změny ve stravování následně vedly k tomu, že se lidem zvětšila těla, zvětšil mozek a mohli mít více dětí.

Lidé mají mnohem vyšší tukové zásoby než šimpanzi

Větší množství tuku spotřebovává energii a zhoršuje naši schopnost pronásledování nebo útěku, ale také poskytuje pojistku pro přežití v období nedostatku potravy. Kdybychom žili pouze v tropech a neustále se živili rostlinami – podobně jako ostatní primáti -, takto bychom se nepřizpůsobili.

Naše čelisti a zuby se zmenšily, a tím se vzdaly žvýkacích schopností

Většina masožravců se pyšní velkými tesáky nebo zuby, ale díky vynálezu nástrojů jsme nemuseli trhat syrové maso z mršiny holými zuby. Víme, že první lidé si vyráběli nástroje, které jim pomáhaly zpracovávat maso. Ke žvýkání a polykání zpracovaného masa je zapotřebí o 39 až 46 % méně síly než ke zpracování kořenové stravy. [16] Evoluce se rozhodla vzdát se schopnosti správně žvýkat určité rostlinné potraviny, aby v lebce zbylo více místa pro náš rostoucí mozek.

Náš rostoucí mozek závisel na živočišných produktech

Náš mozek je energetický žrout a ke svému fungování potřebuje spoustu energie. Mastné kyseliny, které se nacházejí v živočišných produktech (AA, DTA, DHA, EPA), tvoří 90 % našeho mozku a v rostlinách nejsou k dispozici. [17] V důsledku všech těchto adaptací je zřejmé, že se lidé od býložravosti/všežravosti vzdalují a přibližují se masožravosti. A nevyvinuli jsme se jen proto, abychom jedli maso. Vyvinuli jsme se proto, že jsme maso jedli. Ve skutečnosti se od našich prehistorických počátků náš mozek zvětšil čtyřikrát. A nyní od zemědělské revoluce a rozvoje zpracovaných potravin se naše mozky začaly zmenšovat.

Lidé potřebují živočišné maso, aby měli dostatek energie

Jak se naše těla vyvíjela a naše energetické potřeby se zvyšovaly, aby podpořily vyšší mozkové funkce, rostliny (alias sacharidy) již tyto požadavky nesplňovaly. Nejsnáze dostupným zdrojem energie byla velká zvířata, tzv. megafauna (zvířata 45kg a víc). Maso a tuk těchto zvířat snadno uspokojovaly naše energetické potřeby, aniž bychom potřebovali rostliny. Je zajímavé, že ani ti nejpilnější vegetariáni dnes nedokážou získat všechny živiny, které jejich tělo potřebuje, pouze z rostlinných zdrojů. Není divu, že naši předkové dlouho oceňovali hodnotu tučného masa. Vědci zkoumající domorodé kmeny na přelomu 19. a 20. století si všimli, že domorodci nejedli zeleninu, když byly k dispozici živočišné zdroje, a dětem bylo vždy nejprve nabídnuto nejtučnější maso. Mnoho moderních domorodců se živí výhradně (nebo téměř výhradně) masem.

Všechna zvířata potřebují tuk: pohled na stravu býložravců

Tohle je pro ty, kteří poukazují na gorily jako na blízké příbuzné, kteří skutečně přežívají a prospívají na rostlinné stravě, a myslí si, že bychom to měli zvládnout také. Je důležité si uvědomit, že všechna zvířata potřebují tuk. Nepotřebují nutně konzumovat tuk, ale jejich tělo musí být schopno přeměnit stravu na tuk. Gorily to právě dělají. Gorily konzumují spoustu vlákniny, která je tvořena převážně bílkovinami a sacharidy. Zajímavé však je, že jejich trávicí systém, který se skládá z velkého slepého střeva a tlustého střeva, obsahuje bakterie, které tuto vlákninu fermentují na mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Když se podíváme na to, co se nakonec vstřebá do gorilího těla a přemění na energii, zjistíme, že mastné kyseliny s krátkým řetězcem poskytují gorilám 60-70 % energie. Trávicí soustava krav dosahuje podobného výkonu. Někdo by dokonce mohl říci, že z čistě absorpčního hlediska jsou býložravci vlastně masožravci.

Doba odstavení

Ve srovnání s našimi opičími předky odstavují lidé svá mláďata v mnohem mladším věku. Ve skutečnosti je časné odstavení jedním z hlavních rozdílů mezi rodem Homo a lidoopy. V moderních společnostech, kde se kojenci spoléhají na mateřské mléko a ne na krmení z láhve, se děti kojí dva až tři roky. Naproti tomu matky lidoopů kojí svá mláďata čtyři až šest let. Ve studii Psouniho a kol. s názvem Impact of Carnivory on Human Development and Evolution Revealed by a New Unifying Model of Weaning in Mammals (Vliv masožravosti na vývoj a evoluci člověka odhalený novým jednotícím modelem odstavování u savců) jejich analýza ukázala, že masožravci systematicky odstavují dříve než všežravci a býložravci. Dále, že masožravost může být zásadním faktorem, který určuje časné odstavování u člověka. Masitá strava našich raných lidských předků změnila chování člověka při odstavení a průběh evoluce. [19]

Zřejmá geografická poloha člověka a nedostatek potravin

Život masožravců je skutečně zdravý. Máme příklady mnoha kultur, které prosperovaly na tučném mase a bílkovinách ze zvířat, protože přístup k rostlinám byl po většinu roku omezený nebo neexistoval. Inuité (Eskymáci) mají po většinu roku extrémně omezený přístup k rostlinám, a přesto přežívají a prosperují. Jak se jim podařilo přežít? Podobně většina kultur od rovníku zažila dlouhá období malé nebo žádné zemědělské produktivity.

Společnosti masožravců, které ukazují, že lidé jsou masožravci

Existuje několik zbývajících masožravých kmenů, které se živily masitou stravou a vyhnuly se většině moderních nemocí lidské civilizace, přestože NEjedly pestrou stravu složenou z ovoce, zeleniny, obilovin a štíhlého netučného masa.

Masajové

Masajský kmen v Africe konzumuje jako hlavní potravu mléko, krev a maso. Mají nízkou hladinu cholesterolu v séru, jsou velmi zdraví a nemají téměř žádné srdeční choroby, přestože konzumují 600 mg až 2000 mg cholesterolu denně – což je dvojnásobek denního zdravotního doporučení.

Eskymáci

Přežívají na karibu, rybách, tuleních, ledních medvědech, králících, ptácích, vejcích a jen velmi málém množství ovoce a zeleniny. Jde o občasné bobule. Vědci již v 50. letech 20. století dospěli k závěru, že tato strava zaměřená na maso způsobuje Eskymákům jen zlomek srdečních onemocnění, která se v té době vyskytovala v Americe.

Mongolové

Protože mongolská step má jedno z nejextrémnějších podnebí na světě, není vůbec příznivá pro zemědělství. Jediným stálým zdrojem energie bylo maso. Mongolové si pochutnávali na velkém množství živočišného tuku a jedli zvířata od začátku do konce (plné využití zvířete včetně vnitřností). Neexistoval žádný odpad. Zelenina byla považována za kozí potravu a nebyla žádoucí. Navzdory drsnému podnebí se jim dařilo, dokázali přežít a podmanit si mnoho dalších civilizací.

Indiáni z plání

Bizon byl základem stravy kmenů Siouxů, Mandanů a Komančů. Vědci zjistili, že jsou pozoruhodně zdraví. Byli vysocí, měli dobré zuby a byli považováni za zdravější než jejich bělošští kolegové. [20]

U většiny těchto kmenů nebylo toto dobré zdraví genetickou mutací, ale spíše důsledkem stravy bohaté na maso. V dalších generacích, jak se do těchto společností vkrádal západní způsob stravování, se u nich projevily stejné neblahé účinky jako u lidí ze Západu. Například když Inuité začali ve 20. století měnit svůj jídelníček tak, aby zahrnoval potraviny zakoupené v obchodě a zpracované, vedlo to k novým zdravotním problémům. [21]

Přežívání, ne prosperita

Jak již bylo zmíněno, lidé nepochybně mohou jíst téměř všechny skupiny potravin, včetně zpracovaných, uměle vyrobených směsí, ale to neznamená, že se nám na tomto typu stravy daří.

Lidé jako živočišný druh sice žijí déle než kdykoli předtím, ale v současnosti trpíme některými nemocemi v míře, jakou jsme nikdy předtím nezažili – včetně cukrovky a obezity a překvapivě i nemocí, jako je senná rýma. Když před zhruba 10 000 lety začaly populace na celém světě přecházet na zemědělství, bez ohledu na to, kde se nacházely a co pěstovaly, došlo k podobnému trendu. Výška a zdraví lidí se snižovaly. [22]

Na radu lékařských odborníků jsme ze svého jídelníčku vyřadili většinu nejzdravějších potravin, jako je tučné červené maso, vepřové maso, vejce, slanina. A tuky jsme doplnili trávou, obilím, ovocem, vlákninou, zeleninou a rostlinnými oleji. Přestože jsme se řídili výživovými doporučeními odborníků, zdravějšími jsme se nestali. Počet lidí trpících Crohnovou chorobou, dráždivým tračníkem a autoimunitními chorobami prudce vzrostl. Podle odhadů NIH dnes trpí některým z autoimunitních onemocnění více než 23 milionů Američanů. Možná žijeme déle, ale rozhodně ne zdravěji.

Nemoci lidské civilizace

Existují významné vědecké důkazy, které pozitivně spojují západní stravu s akné, obezitou, cukrovkou, srdečními chorobami, mrtvicí, metabolickým syndromem, rakovinou, Alzheimerovou chorobou a tzv. „civilizačními chorobami“.

Konzumace zpracovaných potravin je hlavní příčinou chronických onemocnění, které jsou podporovány rostlinnými/semennými oleji, rafinovanou pšeničnou moukou, trans-tuky a konzumací cukru, což jsou hlavní složky zpracovaných potravin. Téměř tři čtvrtiny naší stravy tvoří toxické zpracované potraviny s nedostatkem živin.

Závěrečný verdikt

Lidé se vyvinuli tak, že jedli maso, protože bylo zdrojem paliva, které jsme potřebovali k tomu, abychom se stali mozkově zdatnějšími vrcholovými predátory, jakými jsme. Dokážeme přežít jen díky masu. Nepotřebujeme vlákninu, cukr, sacharidy, fytochemikálie a toxiny, které pocházejí z ovoce a zeleniny.

Nemasité potraviny nejíme proto, že by byly nezbytné, ale proto, že jsou snadno dostupné a že nám je stále opakováno, abychom je považovali za nezbytnou součást zdravé stravy.

Stejně jako pro lva a lvici v džungli, je maso jedinou potravinou, kterou lidé potřebují, aby se jim dařilo a přežili. Evoluce nám zajistila ideální trávicí systém pro zpracování masité stravy. Nyní je na nás, abychom tuto skutečnost přijali a jedli to, pro co jsme stvořeni.