Kelly Hogan

https://www.womansday.com/health-fitness/nutrition/a56999/zero-carb-diet-kelly-hogan/

Zhubla jsem 130 liber (59 kg) – ale abych tak i zůstala, už nikdy nebudu jíst sacharidy


Moje máma nikdy nebojovala s váhou. Vždy měla neuvěřitelnou postavu. Když nás děti krmila, na cukr nebo tuk opravdu nemyslela. Jako většina rodičů v 80. letech to prostě nebylo na jejím radaru, ale začalo mě to ovlivňovat. Na konci střední školy jsem se považovala za těžkou. A zatímco většina lidí v prváku na vysoké škole zažívá “prváckých 15” liber, já jich v prváku získala spíš 50 (23 kg). Vyzkoušela jsem všechny možné diety. Vyhladověla se, abych pak získala dvakrát tolik. Zkusila jsem dietu pouze s kvašenou zeleninou. Snažila jsem se zjistit, kolik dní vydržím bez pevného jídla. Zkoušela jsem všechny druhy ořechových věcí. Zkoušela jsem také typické věci, jako je snižování kalorií a cvičení, ale nikdy to nevydrželo a já prostě zůstala tlustá.

Doktor dal dobrou radu

Když jsem se v roce 2002 vdávala, moje svatební šaty měly velikost 22/24. Naštěstí vím, že mě můj manžel opravdu miluje – není to jen kvůli tomu, jak vypadám – protože tehdy jsem vážila 240 liber a váha se neustále hromadila. V roce 2005 jsem měla 262 liber (120 kg) na moji výšku 5 stop a devět palců (175 cm). Začala jsem si všímat abscesů na nohou a prošla několika stafylokokovými infekcemi. Můj lékař řekl, že může „téměř zaručit“, že mé problémy odezní, pokud vynechám ze stravy sacharidy a předal mi brožuru. Na přední straně byly uvedeny všechny potraviny bohaté na sacharidy, což bylo všechno, co jsem ráda jedla – koblihy, bagety a těstoviny. Na zadní straně byl seznam ne-sacharidových jídel a já měla jíst pouze z tohoto seznamu. Řekla jsem si, zkusím to.

Objevování nové stravy

Zpočátku jsem hodně zhubla. Jedla jsem tolik vajec, sýra a masa, kolik jsem chtěla, ale s velmi omezeným množstvím sacharidů. Když jsem o rok později znovu navštívila svého lékaře, zhubla jsem 80 liber (36 kg) a on mě ani nepoznal. Byl v šoku. „Říkám lidem, aby to udělali, ale ve skutečnosti mě nikdo vlastně neposlouchne,“ řekl. No, já to udělala a fungovalo to. Pořád mi říkal: „Nic neměň.“

To, co mě dostalo na konečnou váhu asi 135 liber (61 kg) – a tam jsem zůstala – byla strava složená pouze z masa, vajec a sýra. A cítila jsem se dobře. Zjistila jsem, že když jím sacharidy, je mnohem těžší si váhu udržet, aniž bych cvičila jako blázen. Přemýšlela jsem o jejich úplném vysazení, ale jako většina lidí jsem si řekla: Nemůže být zdravé jíst takhle navždy. Tak jsem si udělala průzkum.

Opodstatnění v historii

Zhruba před 100 lety studoval etnolog Vilhjalmur Stefansson celo-masovou stravu založenou podle Eskymáků a Inuitských indiánů. Žili v Kanadě v době, kdy nebylo možné jídlo snadno přepravovat. Ovoce a zelenina nepřicházely v úvahu, přesto měli tito lidé nejnižší výskyt rakoviny a vysokou plodnost. Také na internetu jsem narazila na skupiny lidí s nulovým obsahem sacharidů, jako je Zero In On Health, které potvrdily mé pocity. Bez sacharidů se opravdu cítím lépe, a nebyla jsem jediná. Obvyklá mylná představa o nulovém příjmu sacharidů je, že je to všechno o počítání kalorií a konzumaci kuřecích prsou. Vlastně je to ale velmi tučná a kalorická strava – a nemusíte nic počítat. Je to velmi jednoduché: Jíte, dokud nejste sytí, a pak jdete žít svůj život.

Další bonus: Zmizela chuť na sladké. Váš mozek touží pouze po návykových látkách, kterým je vystaven. (Víte, jak netoužíte po kokainu, když jste ho nikdy nejedli? Přestaňte jíst koblihy a váš mozek je přestane chtít taky.)

Plodnost

Pak je tu otázka plodnosti. Před vysazením sacharidů jsem zkoušela otěhotnět. Můj specialista mě varoval, že dieta s nulovým obsahem sacharidů může být skvělá pro mou postavu, ale že jiné problémy, jako je můj ovulační cyklus, nemusí samy zmizet. Ukázalo se, že ano. Mám tři děti – 5leté, 3leté a 7měsíční.

Život bez sacharidů, léčení na mase z McDonalda

Každý den sním asi kilo masa – obvykle dělám mix steaků nebo kuřecích křídel, stehen, prsou, slaniny, vajec a omelet. V poslední době jsem jako pracující máma se třemi mrňaty v časovém presu: osm stogramových burgerových placiček denně, díky čemuž jsem si v našem místním McDonaldu vysloužila přezdívku „čtvrtka“ (čtvrt libry je zhruba 100 gramů). Pár si jich dám ráno, pár k obědu, pár k
večeři. Za 4 dolary za libru (zhruba 190 Kč/kg) je to levné a snadné. Piju kávu, alkohol skoro ne. Neříkám, že by každý měl přežívat z hamburgerů McDonald’s, ale cítím se při tom docela dobře.

Rodina a carnivore diet

Moje děti nejsou bez úplně sacharidů jako já, ale drží nízkosacharidovou stravu. Ovoce, zelenina, maso a vejce. Nejí cukr – ale to proto, že po něm netouží. Když projdeme kolem oddělení pečiva v obchodě s potravinami, říkají, že to smrdí. Dovolím jim, aby se sami rozhodovali, až budou starší. Do té doby doufám, že jim ušetřím trochu bolesti, kterou jsem zažila jako obézní dítě. Když vařím pro rodinu, dám do hrnce pečeni a možná přidám nějakou zeleninu. Moje děti jí maso i zeleninu, já budu jíst jen maso a můj manžel dostane všechno plus přílohu těstoviny se sýrem. (Může jíst, co chce, a zůstane na rozumné váze.) O víkendech si s rodinou dáme omeletu se sýrem a hromadu slaniny.

Cvičení není třeba

Už vlastně necvičím. Jsem učitelka hudební výchovy na základní škole a učím v mateřské škole. Je to docela aktivní práce — během dne jsem na nohou a zpívám a tančím. Spousta lidí se ptá, jestli jsem podstoupila operaci odstranění kůže, a odpověď je ne. Po třech dětech moje tělo není dokonalé, ale moje jediné operace byly císařské řezy. Poslední dobou vážím kolem 145 liber (66 kg), protože kojím a potřebuji váhu navíc. Jsem si jistá, že se to vrátí, jakmile přestanu kojit, ale řešit to nebudu. Před lety jsem se přestala vážit, protože se moje váha prostě neměnila.

Jako lvice v přírodě

Uvažuji o sobě jako o lvici. Pokud si představíte lvy venku, není to tak, že by se nutili běhat. Nemyslí si, před pár hodinami jsem jedl, měl bych vynechat tu antilopu. Pokud mají hlad, jdou se najíst. Jdou si pro antilopu, doplní palivo a pak si lehnou a odpočívají, dokud nebudou mít zase hlad. Když mají hlad nebo žízeň, prostě následují vedení svého těla. Pokud mám večer před spaním hlad, jdu se najíst. Neexistují žádná časová ani kalorická omezení. Žiju jako lev. Nesnažím se tady někoho konvertovat, ale nikdo nemůže polemizovat s tím, jak se cítím. Doporučuji lidem, kteří bojují s váhou, plodností, ztrátou paměti, depresemi nebo nedostatkem energie, aby tomu dali 30 dní. Pokud se necítíte lépe, jediné, co jste měli, je extra slanina. Možná to není odpověď pro každého, ale cítím se díky tomu neuvěřitelně.