Málo žaludeční kyseliny: Skutečná příčina pálení žáhy?

https://centrespringmd.com/low-stomach-acid-the-real-cause-of-gerd-integrative-medicine-solutions/

Pálení žáhy je jedním z nejčastěji hlášených příznaků, který postihuje 60 milionů lidí alespoň jednou za měsíc a asi 15 milionů lidí jej zažívá denně. Pálení na hrudi, které často doprovází pálení žáhy, je způsobeno žaludeční kyselinou putující jícnem. Tento problém se často léčí léky, které neutralizují žaludeční kyselinu. Ale co když skutečnou hlavní příčinou pálení žáhy není příliš žaludeční kyseliny? Integrativní medicína může pomoci identifikovat skutečnou příčinu GERD (Gastroesophageal reflux disease) a poskytnout řešení ke zlepšení hladiny žaludeční kyseliny. Změny stravy a životního stylu jsou důležitou součástí léčby GERD a mohou snížit nebo odstranit příznaky u mnoha lidí.

Gastroesophageal Reflux Disease (GERD) je závažnější formou chronického kyselého refluxu a je nejběžnější zažívací poruchou v USA. Druhá je IBS – Irritable bowel syndrome. Chronické pálení žáhy a GERD mohou mít vážné komplikace, včetně ulcerace (vředy) a rakoviny jícnu.

Co by měl každý vědět o pálení žáhy (ale neví)

Mezi veřejností a v médiích stále převládá představa, že pálení žáhy způsobuje příliš mnoho žaludeční kyseliny. Ale přehled vědecké literatury ukazuje, že GERD a pálení žáhy nejsou stavy způsobené velkým množstvím žaludeční kyseliny (1).

Problémem je ale svalová chlopeň, která odděluje žaludek od dolního konce jícnu. Tento dolní jícnový svěrač je zodpovědný za zabránění vstupu kyseliny do jícnu. Správné otevírání tohoto svěrače umožňuje průchod tekutin a potravy do žaludku. To je jediná chvíle, kdy by měla být tato chlopeň otevřená (kromě říhání spojeného s normálním trávením).

V zásadě na různých úrovních žaludeční kyseliny nezáleží. Při GERD ale nefunguje tato chlopeň správně, což umožňuje silné kyselině poškodit citlivé tkáně v jícnu.

PPI pálení žáhy neléčí

PPI znamená proton pump inhibitor. Tak se označují léky blokující tvorbu žaludeční kyseliny.

Téměř 20 procent dospělých pravidelně užívá inhibitory protonové pumpy, léky snižující kyselost(1). Léky na snížení produkce žaludeční kyseliny jsou jedny z nejpoužívanějších a široce dostupných léků v USA.

Pokud by skutečně fungovaly, přínos pro zdraví trávicího traktu by byl zřejmý. Ale ve skutečnosti až 70 procent lidí nemá z jejich užívání žádný prospěch a zhoršují základní stav (nízká hladina žaludeční kyseliny) (2).

S věkem žaludeční kyselina klesá

Zatímco konvenční medicína nutí veřejnost, aby se zaměřila na snížení sekrece žaludeční kyseliny, aby „vyléčila“ kyselý reflux, tento přístup zanedbává jeden zřejmý fakt. Výskyt pálení žáhy a GERD se zvyšuje s věkem, zatímco hladiny žaludeční kyseliny obecně klesají (3).

V jedné studii výzkumníci zjistili, že produkce kyselin byla snížena asi o 30 procent u mužů a žen ve věku 65 let a starších (3). Někteří účastníci také trpěli atrofickou gastritidou, což je stav vyznačující se malou nebo žádnou sekrecí kyseliny.

Pokud hladiny žaludeční kyseliny obecně s věkem klesají, ale výskyt pálení žáhy stoupá, pak je logické, že za reflux kyseliny a GERD může něco jiného než vysoká žaludeční kyselina.

Skutečná příčina pálení žáhy

Testy na měření hladiny žaludeční kyseliny u lidí s pálením žáhy a GERD obvykle ukazují málo žaludeční kyseliny. Skutečně nadměrná produkce žaludeční kyseliny se vyskytuje pouze v několika vzácných případech, jako je například Zollinger-Ellisonův syndrom. GERD je velmi zřídka spojen s nadměrnou žaludeční kyselinou.

Jeden výzkumník uvádí, že „léčba gastroezofageální refluxní choroby s inhibicí kyseliny nebude nikdy ideální, protože sekrece kyseliny není primárním základním problémem“(4).

Na podporu tohoto bodu se ukázalo, že doplňky, které mohou zvýšit sekreci kyseliny v žaludku, jako je HCL nebo pepsin, pomáhají některým pacientům vyřešit příznaky pálení žáhy a zlepšit trávení.

Samozřejmě je důležité spolupracovat s kvalifikovaným integrujícím lékařem při užívání jakýchkoli doplňků, které mohou ovlivnit kyselost žaludku.

Udržení žaludeční kyseliny v žaludku

Základní příčinou GERD je ve skutečnosti špatně fungující dolní jícnový svěrač, nikoli nadbytek žaludeční kyseliny (5).

Víme, že jakékoli množství kyseliny, která se dostane do jícnu, je špatné. Na rozdíl od žaludku nemá výstelka jícnu žádnou ochranu před touto silnou kyselinou.

Pokud dolní jícnový svěrač funguje správně a udržuje kyselinu v žaludku (a tí mimo jícen), pak trávení probíhá normálně. Ale pokud dveře, které oddělují žaludek od citlivého jícnu fungují špatně, kyselina ze žaludku se dostane zpět do jícnu a poškodí jeho jemnou výstelku.

Přemnožení bakterií způsobuje nadýmání a vyvíjí tlak na dolní jícnový svěrač

Málo žaludeční kyseliny (jak je vidět u mnoha dospělých s refluxem) vytváří dokonalé podmínky pro přemnožení bakterií.

Normálně žaludeční kyselina účinně potlačuje přemnožení bakterií. Uvnitř žaludku má být pH zhruba 2. To je dost kyselé prostředí, ve kterém většina bakterií nemůže přežít déle než několik minut. Ale když je žaludeční kyseliny málo, celkové pH žaludku stoupá a bakterie se začnou množit.

Přemnožení bakterií v důsledku nízké žaludeční kyseliny pak dělá dvě věci
 • omezuje štěpení a vstřebávání sacharidů
 • způsobuje hromadění plynu

Výsledný plyn zvyšuje tlak proti dolnímu jícnovému svěrači, který je hnací silou kyselého refluxu a GERD.

Zvýšený tlak v žaludku způsobuje nefuknční dolní jícnový svěrač

Jeden přehled zjistil, že nadýmání v žaludku, označované jako intraabdominální tlak, je primárním mechanismem odpovědným za GERD (6).

Jiné věci mohou způsobit kyselý reflux pramenící z nadýmání v žaludku, vytlačování žaludečního obsahu (včetně kyseliny) přes svěrač do jícnu:

 • přejídání
 • alkohol
 • obezita
 • hiátová kýla
 • těhotenství
 • ležení po jídle
 • silně kořeněná nebo smažená jídla.

Novější studie také ukazují, že poškození způsobené přemnožením bakterií a GERD se překrývá s jinými zažívacími problémy, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS) (7).

Nízká žaludeční kyselina, bakteriální infekce a GERD

Nedostatek žaludeční kyseliny také vytváří řadu problematických stavů. Například to vytváří ideální prostředí pro bakteriální infekce, jako je H. pylori.

Pylori je nejběžnějším chronickým bakteriálním patogenem u lidí a jeho prevalence stoupá s věkem, což ještě více potlačuje sekreci žaludeční kyseliny. Ve skutečnosti takto přežívá v nepřátelském kyselém prostředí žaludku, které by normálně všechny bakterie zabilo.

Vědci se domnívají, že k počáteční infekci H. pylori může dojít, když se hladina kyselosti v žaludku sníží, i když jen dočasně.

Všechny cesty vedou k pálení žáhy

Stručně řečeno, pokles žaludeční kyseliny zpočátku způsobuje příznaky pálení žáhy. Kvůli těm většina lidí začne užívat antacidové léky. Další snižování žaludeční kyseliny vytváří podmínky pro přemnožení bakterií a infekci H. pylori, která pak způsobuje chronický reflux kyseliny a GERD.

Léčba kyselého refluxu a GERD pomocí integrativní medicíny

Trávicí funkce a mikrobiom každého člověka jsou jedinečné. Z tohoto důvodu, pokud máte chronické pálení žáhy nebo příznaky kyselého refluxu, je nejlepší spolupracovat s integrujícím lékařem, který může přizpůsobit funkční řešení vašim konkrétním potřebám.

Zde jsou některé obecné pokyny, jak obnovit zdravou hladinu kyseliny v žaludku:

 • Snižte faktory, které snižují žaludeční kyselinu a podporují přemnožení bakterií. Omezte určité sacharidy, jako jsou FODMAP, a potraviny s vysokým obsahem vlákniny, které mohou zvýšit nadýmání břicha. Možná se budete chtít prozatím vyhnout užívání probiotik.
 • Doplňte enzymy, které napomáhají trávení a urychlují žaludeční sekreci. Váš lékař vám může pomoci otestovat hladiny žaludeční kyseliny a poskytnout pokyny pro doplňky, které mohou obnovit zdravou sekreci žaludeční kyseliny, jako je HCL s pepsinem.
 • Obnovte prospěšné bakterie a zdravou střevní výstelku. Jakmile hladiny žaludeční kyseliny stoupají, můžete svůj trávicí systém znovu naočkovat zdravými bakteriemi z neprůmyslových potravin. Kostní vývar nebo doplňky glutaminu jsou užitečné při léčbě zanícené střevní výstelky.

Zatímco PPI (léky na snížení žaludeční kyseliny) mohou poskytnout dočasnou úlevu při kyselém refluxu, neřeší podstatu problému. Pokud hledáte dlouhodobé řešení vašeho pálení žáhy a žaludečních potíží, je klíčové obnovit zdravou hladinu žaludeční kyseliny. Existuje řada způsobů, jak toho dosáhnout, od změn stravy až po doplňky. Nastínili jsme několik jednoduchých tipů, které vám mohou pomoci dostat hladinu žaludeční kyseliny zpět na správnou úroveň a odstranit nepříjemné příznaky pálení žáhy.

Moje vlastní doplnění přeloženého článku

Zde jsem doplnil informace z přeloženého článku několika vysvětleními.