Mikhaila Peterson

https://liondiet.com/my-story/


Jsem Michaila Peterson. Jsem podcaster, spisovatelka, matka a CEO. Nyní se mi daří, a to je důležité, ale zde je stručný popis toho, jak vypadala většina mého života.

Antidepresiva jen část problémů

Byla jsem chronicky nemocná až do svých 23 let a pak jsem trpěla abstinenčními příznaky po lécích SSRI (Selective serotonin reuptake inhibitors – antidepresiva) až do svých 25 let. Když jste chronicky nemocní, je to všechno. Na ničem jiném nezáleží tolik jako na zdraví. Nemocní nebo zranění lidé mají jeden cíl: jak nebýt nemocný nebo zraněný. Když mi bylo 7, byla mi diagnostikována juvenilní revmatoidní artritida, ale mé příznaky začaly už ve 2 letech. Dostala jsem léky na potlačení imunity (Enbrel a Methotrexate), které jsem si píchala dvakrát týdně, když mi bylo 8.

Těžká deprese

Byla mi diagnostikována těžká deprese (později bipolární porucha druhého typu) a ve 12 letech jsem dostala antidepresiva SSRI, ale příznaky duševní choroby jsem měla od 8 let. Když mi bylo 14 let, byla jsem chronicky unavená a začalo mě svědit po celém těle. Pocit, jako by mě všude štípali komáři. Když mi bylo 17, vyměnili mi kyčelní kloub a kotník kvůli artritidě, kterou léky neudržely pod kontrolou. Moje revmatoložka řekla, že to byla nejhorší artritida, kterou viděla za 25 let co dělá dětskou revmatologii. Strávila jsem rok na vysoké dávce OxyContinu (kromě jiných léků), abych se nezabila kvůli bolesti. Bylo to jako celý rok chodit se zlomenými kostmi. Pak jsem od OxyContinu ustoupila. Náhrada kotníku byla instalována mírně nakřivo a já jsem kvůli tomu skončila v chronických bolestech na 10 let – sice menší bolest než bez náhrady kotníku, ale určitě ne ideálka.

Když mi bylo 21 let, byla mi diagnostikována idiopatická hypersomnie – módní popis chronické únavy. Nemohla jsem přestat spát. Spala jsem neklidně 18 hodin denně a po zbytek dne jsem byla vyčerpaná. Měla jsem také syndrom neklidných nohou, takže jsem nemohla dobře spát – pravděpodobně to přispělo k únavě (a vedlejšímu účinku SSRI – což jsem zjistila až později). Pak se chronické svědění, které jsem měla 7 let, změnilo na vyrážku a na těle se mi udělaly puchýře. Když se mi začaly dostávat do obličeje, rozhodla jsem se, že zjistím, co se mnou je, nebo mě to zabije. Moje pravé zápěstí vypadalo na kloubní náhradu, nemohla jsem spát na zádech kvůli ramenům. Moje klouby a kůže se doslova rozpadaly, nemohla jsem zůstat vzhůru a byla jsem v depresi. Byla jsem v pekle.

Medicína pomoct nedokázala

Lékařský systém, který jsem věrně poslouchala od svých 7 let, nepomáhal. Nicméně mi dodal Adderall. Začala jsem užívat Adderall proti únavě a fungovalo to dost dobře, aby mě to udrželo vzhůru. Ale mělo to opravdu nepříjemné vedlejší účinky – žádná chuť k jídlu, žádný smysl pro humor, žádná krátkodobá paměť. Neustále jsem zkoumala, co je se mnou špatně. Zkoumala jsem cokoli, co by mi mohlo pomoci zjistit, proč mám na obličeji tu vyrážku. Začala jsem tou marnivou částí mé nemoci. Nezačala jsem zkoumáním stravy. Začala jsem tím, že jsem zkoumala léky, které jsem užívala. Jak fungují na buněčné úrovni a co se to odehrávalo v mém těle. Jak by mohly potenciálně pomoci jiné léky nebo mi alespoň umožnily zjistit, co se děje. Nechala jsem udělat veškeré genetické vyšetření pro mou nejbližší i širší rodinu. Všude jsem hledala odpověď.

Ve vědě jsem našla, že lepek to může zhoršovat

Nakonec jsem našla vědecké důkazy, že lepek může přispívat k mým symptomům. Zjistila jsem, že moje vyrážka byla Dermatitis Herpetiformis – vyrážka spojená s celiakií. Myslela jsem, že příčinou všech mých problémů je možná celiakie. Doufala jsem. Vysadila jsem léky na potlačení imunity, abych mohla správně sledovat svou artritidu (abych se ujistila, že léky uměle nezastavují reakce těla). Pak jsem vysadila lepek. Upřímně se toho moc nezměnilo, o něco lepší než předtím.

Eliminační dieta

Na podzim mě matka dotáhla k přírodnímu lékaři a ten mi navrhl eliminační dietu. Nerozuměla jsem jeho seznamu jídel. Proč byly citrony v pořádku, ale pomeranče ne? Proč byly některé ořechy v pořádku, ale jiné ne? Četla jsem, že celiakie může způsobit nesnášenlivost mléčných výrobků, tak jsem si řekla, že zkusím eliminační dietu, ale udělám to po svém.

V září 2015 jsem ze svého jídelníčku odstranila většinu potravin. Byla jsem zvyklá jíst japonskou a čínskou kuchyni, indické jídlo a většinu času jsem nejedla doma. Měla jsem typickou standardní americkou stravu. Odstraňování potravin nebylo snadné. Žila jsem se spolubydlícími, kteří si z toho dělali legraci, a sama jsem si tím vším nebyla jistá.

Ve skutečnosti jsem ráda jedla, takže vyřazování bylo obtížné. Také jsem nevěděla, jak vařit s omezenými přísadami. Byla jsem na univerzitě. Vynechala jsem jakékoli jídlo, o kterém jsem si myslela, že by mohlo být zánětlivé nebo způsobit imunitní reakci, třeba alergii. Mléko, luštěniny, vejce, ořechy, semena, cukr, zpracované potraviny.

Maso, ryby, zelenina a batáty

Skončila jsem na dietě hlavně zeleniny, kořenová zelenina, jako je pastiňák a batáty, k tomu maso a ryby. V dnešní době je to trochu podobné restriktivní paleo stravě. Za měsíc se mi vyrážka zahojila poprvé od té doby, co začala před lety. O 3 měsíce později moje únava a deprese ustoupily poprvé za celý můj život.

Moje deprese – nejvíc vysilující ze všech mých příznaků včetně fyzických příznaků – se za celý můj život nikdy nezměnila. Nikdy žádná úleva. A po třech měsících nové stravy to najednou ustoupilo.

V listopadu 2015 jsem po odeznění deprese vysadila všechny ostatní léky. Později jsem zjistila, že zdánlivě neškodné léky, jako je SSRI, které jsem užívala 11 let se nesmí brát louhodobě. Způsobují těžkou fyzickou závislost.

Odstavila jsem se během pouhých dvou týdnů. Někteří lidé potřebují roky postupného vynechání. Pravděpodobně jsem jedním z těchto lidí. Často, když lidé přestanou užívat SSRI, je vysazení chybně diagnostikováno jako zhoršení jejich původního psychiatrického onemocnění.

Težké vysazování antidepresiv

Následující 2 roky jsem měla vážnou neurologickou abstinenci a poškození kvůli rychlému vysazení, kromě autoimunitních problémů, které jsem sotva dostala pod kontrolu.

Pokaždé, když jsem zavedla více zánětlivé jídlo jsem měla měsíc dlouhou reakci, která zahrnovala neurologickou bolest po celém těle, ohromně nesnesitelný pocit zkázy, paniku, úzkost, nespavost spolu s artritidou a vyrážku. Při ještě horších reakcích jsem měla halucinace. V medicíně by to označovali jako poruchy zraku s největší pravděpodobností kvůli mozkovým změnám, které jsem měla na lécích (zejména SSRI). Nicméně já viděla démony, jako dítě které v noci vidí strašidlo.

Dlouhou dobu jsem si myslela, že jsem věci zhoršila tím, že jsem se snažila uzdravit. Během té doby se mi narodilo dítě, Scarlett se narodila, když mi bylo 24 let. Pomalu jsem vyřazovala sacharidy, když jsem zjistila, že tento pocit zkázy a mou artritidu ještě zhoršují. Po 4 měsících kojení jsem přešla z jídelníčku o mase a hlávkovém salátu pouze na maso. Věděla jsem, že na maso nereaguji a nepůsobí mi artritidu.

Nakonec jenom maso a úzkost zmizela po pár týdnech

Přetrvávající bolest kloubů, kterou jsem měla, za pár týdnů zmizela. Svědění zmizelo ve stejnou dobu. Do 6 týdnů jsempřestala ráno plakat. O 5 měsíců později moje přetrvávající úzkost zmizela. Nebylo to jednoduché. Měla jsem chutě, svalové křeče, průjem a chybělo mi jídlo. Bylo to společensky nepříjemné. Ale cokoliv bylo lepší než artritida a pocit zkázy ze stažení SSRI.

Zhruba v té době, v roce 2018, jsem se dostala do zpráv. Dostalo se mi výsměchu kvůli této nic než hovězí dietě, kterou jsem držela. Měla jsem co do činění s šílenou autoimunitní poruchou a neurologickým poškozením od léků, které bylo ještě horší. Můj mozek a střeva byly tak poškozeny, že jsem mohla tolerovat pouze dietu z hovězího (nebo masa jiného přežvýkavce jako jehněčí). Říkám tomu Lví dieta.

Posměch od veřejnosti

Ve stejnou dobu, kdy se to všechno dělo, jako by to nebylo dost divné, být označen za masovou holku a zesměšňován kvůli dietě – můj táta Jordan Peterson se proslavil v online světě. S mou eliminační dietou začal v prosinci 2015, když se moje deprese zvedla, a nakonec přešel na masovou dietu v dubnu 2018.

Viděl u mě hluboké změny, a i když nechápal, jak je to možné, zkusil to pro jeho deprese, pálení žáhy, únavu a onemocnění dásní. Všechny tyhle věci vyřešil a zhubl 60 liber (27 kg). Když však přestal užívat jeho SSRI, utrpěl také neurologické poškození, aniž by si byl vědom, že příznaky SSRI jsou tak hrozné, jak jsou.

V roce 2019 jsem si nechala vyměnit kotník, protože byl nakřivo, a vyléčila jsem si infekci c-difficile, která byla pravděpodobně způsobena několika koly antibiotik před lety. Pak jsem se opravdu začala uzdravovat. Léčím se. Mohu teď pít čaj a jíst občas kuře a ryby bez imunitní reakce. Moje neurologické příznaky z vysazení SSRI trvaly 2,5 roku, než zmizely, ale jsou pryč. Pokud náhodou mám kořeněné jídlo, není to katastrofa jako dřív. Mohu mít stévii a některé přírodní příchutě v roztoku elektrolytů (něco, co jsem považovala za prospěšné pro diety s nízkým nebo nulovým obsahem sacharidů, abych zastavila svalové křeče).

Lion’s diet

Od prosince 2017 držím Lví dietu. Neumřu na kurděje, léčím se. Myslím, že v budoucnu budu moci zase jíst rostliny. Často se mi vysmívají za mou stravu nebo jsem obviňována z toho, že jsem podvodník. Nejsem. Nikdy jsem nechtěla být člověk se svou vlastní dietou. Dělala jsem si legraci z bezlepkářů – (dávejte pozor, komu se smějete!). K tomuto životnímu stylu jsem byla přinucena, protože alternativa byla tak pekelná, že nebylo mnoho horších.

Teď jsem zdravá. Mám podcast a jsem matka (u čehož jsem nevěděla, jestli toho budu schopná) a majitelka firmy. Epizody podcastů vydávám dvakrát týdně. To je to, co opravdu ráda dělám. Dělám rozhovory s neuvěřitelně zajímavými lidmi v mnoha různých oblastech – s politiky, vědci, antropology, generálními řediteli, obchodníky, lidmi, kteří na sobě pracují, a také ponechávám zdraví jako prvek ve svém podcastu, protože není nic důležitějšího. Chci zpřístupnit informace o zdraví lidem a být v klidu.

Jediné pravidlo: žádná pravidla

Dále dokončuji knihu, starám se o rodinu, pracuji s tátou, řídím firmu a sdílím všechno zajímavé, co za den najdu. Moje jediné pravidlo je: Žádná hloupá pravidla. Moje oblíbené rčení je „mohlo být hůř“. Doporučuji zdravý skepticismus k jakémukoli mainstreamovému vyprávění. Zejména k vyprávění o zdraví, pokud jste nemocní 15 let, i když se řídíte všemi radami svých lékařů. Možná musíte zkusit něco jiného. Baví mě zapojovat se do politických diskusí a diskusí o sebezdokonalování víc než diskusí o stravě. Ale mým hlavním cílem je pokusit se lidem ukázat, že si sami mohou zlepšit život a mají tu moc. Informace k vyřešení vašich problémů jsou dostupné, ale musíte hledat a hledat a hledat a hledat. Nenechte nikoho, aby vám řekl, že se nemůžete zlepšit.

Mám na facebooku několik skupin zaměřených na stravu: “The Lion Diet”, která se zaměřuje na dietu ponechávající pouze maso přežvýkavců a sůl. Dále “Don’t Eat That”, která je méně omezující a týká se celkového zdraví a životního stylu. Mám podcast – Mikhaila Peterson podcast. Jsem velmi aktivní na Instagramu a Twitteru. Moje logo je lev s kravatou. Civilizované zvíře, protože jsem musela být zvíře, abych se dostala ze svých chronických zdravotních problémů, a smířit se s tím, že se mě média snaží vykreslit jako lháře… a protože ráda udržuji věci docela civilizované.