Rostlinné toxiny a antinutrienty

https://www.doctorkiltz.com/plant-toxins/

Co myslíte, chce rostlina přežít nebo abych ji snědl?

Stejně jako lidé jsou i rostliny vyvinuty tak, aby přežily a rozmnožovaly se. Aby se rostliny chránily a udržovaly, jsou vyzbrojeny arzenálem rostlinných toxinů a antinutrientů. Protože většina našich listnatých přátel postrádá tesáky a drápy a nemají nohy na útěk, vyvinuli ochranné rostlinné toxiny a antinutrienty včetně přirozeně se vyskytujících pesticidů, minerálních chelátorů a antibiotik. Přítomnost těchto rostlinných toxinů a antinutrientů vyzývá lidi, aby přehodnotili, co bychom mohli považovat za zdravé potraviny: To barevné smoothie, které jste dnes ráno smíchali s jahodami, borůvkami a kapustou, nebo ten míchaný zelený salát s rajčaty, okurkami, červenou cibulí a mrkví. Jsou to dokonalá jídla nebo dokonalé zbraně?

Co jsou rostlinné toxiny a antinutrienty?

Rostlinné toxiny a antinutrienty jsou chemické látky, které rostliny používají k obraně před houbami, hmyzem a živočišnými predátory. Lidé jsou predátoři a mnoho chemických látek, které rostliny produkují, je pro nás škodlivých. Ačkoli se rostlinné toxiny a antinutrienty často používají zaměnitelně, rostlinné toxiny vykazují své negativní účinky čistě toxickými prostředky. Zatímco antinutrienty jsou chemické látky vyrobené v rostlinách, které se vážou a zabraňují vstřebávání vitamínů, minerálů a dalších živin, což způsobuje nutriční nedostatky. Rostliny nemají žádný zájem být zdrojem potravy pro lidi nebo jakéhokoli jiného predátora. Aby zůstali naživu, stali se mistry biologické války. Každá rostlina produkuje svou vlastní směs toxinů. Tyto sloučeniny tvoří neuvěřitelných 99,99 % všech pesticidů, které lidé konzumují jako součást běžné stravy. Jedná se o přírodní chemikálie produkované
samotnými rostlinami. Vědci odhadují, že lidé každý den zkonzumují 5 000 až 10 000 různých přírodních pesticidů, z nichž mnohé při testování na laboratorních zvířatech způsobují rakovinu. Navíc hladiny karcinogenů v mnoha z těchto rostlin jsou běžně tisíckrát vyšší než hladiny syntetických pesticidů. [1] Zatímco živiny poskytují výživu, antinutrienty blokují vstřebávání specifických bílkovin, vitamínů a minerálů. Mohou vést k nedostatku minerálních látek a zároveň poškozovat náš trávicí systém vrtáním děr v našich střevních stěnách, což má za následek „děravé střevo“, ale o tom později. Rostlinné toxiny a antinutrienty jsou často viníky bolestí hlavy, astmatu, bolesti kloubů a dalších alergických reakcí spojených s citlivostí na potraviny, zažívacími potížemi a různými autoimunitními onemocněními.

Bežné chemikálie v rostlinnách a jejich efekt

Různé části rostlin mohou produkovat četné toxiny na různých úrovních intenzity. Přesto jíme téměř každou část rostliny. Mrkev a vodnice jsou kořeny; špenát a kapusta jsou listy; celer a chřest jsou stonky; brokolice a květák jsou květy; pomeranče, jablka a hrozny jsou ovoce; fazole, kávová zrna a kokosové ořechy jsou semena. Ze všech částí rostlin mají na naše zdraví největší vliv semena.

Semena

Semena jsou zásadní pro pokračování každého rostlinného druhu. Každé semínko je potenciální rostlinné mládě. Aby bylo zajištěno jejich přežití, matka příroda věnuje zvláštní péči tomu, aby semena byla chráněna. Tato ochrana má podobu škodlivých toxinů. Přítomnost těchto toxinů je důvodem, proč jsou semena zodpovědná za mnohé z nejrozšířenějších a nejnebezpečnějších potravinových alergií – alergie na arašídy (technicky luštěniny) a další stromové ořechy (mandle, vlašské ořechy, lískové ořechy). Celiakie je běžná alergie na pšenici – semennou část pšeničné trávy. Existují také různé druhy semen. Některé jsou chráněny vnějším pláštěm; jiné nejsou a ke své ochraně používají různé toxiny.

Nechráněná semena

Nechráněná semena jsou zcela odkrytá a nemají žádný vnější obal na ochranu před živly nebo predátory. Zpočátku se mohou zdát zranitelnější, ale zdaleka nejsou bezmocná. Například nahá semena obsahují třísloviny hořké chuti a fytáty, které narušují vstřebávání živin. Z pohledu rostlin, pokud budou jejich semena sežrána a pokračování jejich druhu je ohroženo, mohou přinejmenším způsobit negativní reakce u svých predátorů, aby odradili jejich konzumaci v budoucnu. Kešu jsou příkladem nahého semínka, které by se nikdy nemělo jíst syrové. Kešu oříšky jsou pokryty kyselinou anacardovou, která je blízce příbuzná kyselině, která je tak dráždivá u jedovatého břečťanu. Fazole ukazují další varovný příběh. Pokud se fytohemaglutinin ve fazolích konzumuje ne zcela tepelně zpracovaný, může způsobit průjem a zvracení.

Chráněná semena

Chráněná semena jsou ve svých strategiích přežití ještě ošidnější. Na rozdíl od nahých semen mají chráněná semena vnější obal, který umožňuje semenu přežít konzumaci zvířaty. Pohybují se trávicím systémem dravce zcela neporušené, dokud nejsou vyloučeny jako
součást pohybu střev, obklopené přírodním hnojivem, které jim pomáhá růst. To umožňuje chráněným semenům cestovat a klíčit na velké vzdálenosti. Nemusí soutěžit s mateřskou rostlinou o sluneční světlo nebo vodu.

Ovoce/plody

Ovoce obecně znamená masité struktury rostliny, které nesou semena. Často chutnají sladce nebo kysele a v syrovém stavu jsou považovány za jedlé. Z botanického hlediska „ovoce“ zahrnuje mnoho rostlinných struktur, jako jsou fazolové lusky, kukuřičná zrna, rajčata a pšeničná zrna. S tímto prolínáním semen a ovoce neboli plodů není žádným překvapením, že ovoce také obsahuje různé rostlinné toxiny. Například citrusové plody jako citron, limetka, grapefruit a bergamot obsahují furokumariny. Rostliny uvolňují tyto toxiny v reakci na stres, například když je rostlina fyzicky poškozena. Furokaumariny mohou u citlivých lidí způsobit
gastrointestinální potíže. Jsou také fototoxické, což znamená, že mohou vyvolat vážné kožní reakce při slunečním záření.

Fytát (kyselina fytová)

Kyselina fytová je přírodní ochranná látka, která se nachází v mnoha rostlinách, obvykle v semenech (ořechy, obiloviny a luštěniny). Jeho hlavním úkolem je udržet základní minerály, které rostlina potřebuje k růstu. Fytáty, které se nacházejí v hojném množství v celých zrnech, luštěninách a ořeších, využívají rostliny k ukládání fosforu. Přesto to nedávají našemu tělu k dispozici. Místo toho se fytáty vážou na naše vlastní minerály a živiny, zejména vápník, železo, zinek, hořčík, měď a některé bílkoviny. [2] Jakmile jsou tyto
minerály vázány fytáty, naše tělo je již nemůže využít. Nedostatek živin způsobený fytáty se nejčastěji vyskytuje v pestré stravě s vysokým obsahem obilných zrn. Přítomnost fytátů v zrnech je jedním z hlavních faktorů poklesu ukazatelů vitality včetně výšky a hustoty kostí a nárůstu nemocí, ke kterým došlo během zemědělské revoluce, kdy většina lidské populace přešla z vesměs masité stravy na téměř výhradně obilnou. Zajímavé je, že kyselina fytová se nikdy nenachází v živočišných produktech, pouze v rostlinách.

Tím, že brání vstřebávání různých esenciálních minerálů, může vysoký příjem kyseliny fytové způsobit dlouhý seznam zdravotních problémů a příznaků:

 • Svalové křeče
 • Nepravidelný srdeční tep a dušnost
 • Halucinace
 • Astma
 • Deprese
 • Osteoporóza
 • Lámavé vlasy a nehty
 • Vysoký krevní tlak
 • Slabé kostiVypadávání vlasů
 • Brnění v rukou a nohou
 • Průjem
 • Ztráta paměti
 • Kožní léze
 • Zmatek
 • Zhoršená imunitní funkce
 • Svalové záškuby
 • Bledá kůže
 • Únava
 • Slabost
 • Točení hlavy
 • Bolest na hrudi
 • Závrať
 • Bolesti hlavy

Kromě semen se kyselina fytová nachází také v mnoha kořenech, listech a plodech. Odstranění semen z vaší stravy neřeší zcela problém s kyselinou fytovou. Několik metod přípravy však může pomoci snížit obsah kyseliny fytové v potravinách, které jíte.

Vstřebatelnost zinku z ústřic (jeden z nejlepších zdrojů zinku) v kombinaci s fazolemi a kukuřicí
Jak minimalizovat účinek fytátů

Namáčení
Namáčení obilovin a luštěnin přes noc a poté vylití vody může snížit jejich hladinu kyseliny fytové. [3] Namočením do citronové šťávy, octa nebo jiné kyselé tekutiny můžete snížit koncentraci kyseliny fytové.
Klíčení
Klíčící semena, zrna a luštěniny mohou snížit účinnost fytátu. [4]
Kvašení
Fermentace je nejlepší způsob, jak snížit hladinu kyseliny fytové. [5] [6] Tento proces můžeme vidět u krav a ovcí, které jedí kyselinu fytovou bez škodlivých účinků, protože mají ve střevech bakterie, které přirozeně rozkládají fytáty. Jejich vnitřnosti jsou určeny pro
rostlinnou stravu. Fermentace je metoda používaná při výrobě kvásku fermentací pšenice.

Lektiny (včetně lepku)

Lektiny jsou skupinou bílkovin, které se nacházejí ve většině rostlinných potravin. Jako součást imunitního systému rostliny chrání před řadou predátorů a mikrobů (bakterie, viry, houby a paraziti). Při stresu, poškození nebo napadení, například hmyzem, který žvýká listy, mohou být rostlinné lektiny toxické a působit jako odstrašující prostředek. Vědci geneticky modifikovali základní rostliny, aby zvyšily koncentrace lektinů, aby se tím chránili před škůdci a zlepšili výnosy plodin. Jakmile jsou lektiny v našem těle, vážou se přímo na výstelku tenkého střeva, brání vstřebávání živin a způsobují léze ve střevě vedoucí k syndromu děravého střeva. [7] Usnadňují také růst bakteriálních kmenů, které přispívají k endotoxémii, což je typ zánětu, který postihuje přibližně 33 % západní populace. Pokud není endotoxémie kontrolovaná, může vést k zánětlivému onemocnění střev, ulcerózní kolitidě a Crohnově
chorobě. Všechny potraviny obsahují nějaké lektiny, dokonce i maso, protože lektiny, které zvířata jedí v potravinách, jako je kukuřice, se hromadí v jejich tkáni. Avšak pouze asi 30 % potravin, které jíme, má potenciálně problematické množství. Nejvýznamnější obsah mají luštěniny (včetně fazolí, sójových bobů a arašídů) a obiloviny (běžně se vyzdvihuje pšenice), následované mléčnými výrobky, mořskými plody a rostlinami z čeledi lilkovitých (jako jsou brambory). Problematický je zejména lektin v pšeničných výrobcích, běžněji označovaný jako lepek. Lepek je pouze jedním z toxických proteinů, které se nacházejí v obilovinách, jako je pšenice, ječmen a žito. Dnešní pšenice obsahuje téměř o 90 % více lektinů než pšenice, která se pěstovala jen před několika generacemi. Nyní alergie na lepek postihuje 13 % populace. [8]

Syndrom děravého střeva

Lektiny se vážou na glykolipidy a glykoproteiny na membránách našich buněk, což způsobuje, že naše těla zvyšují imunitní reakce a napadají zdravé buňky. [9] Děravé střevo je příznakem této imunitní reakce. Termín „děravé střevo“ se vztahuje k rozpadu střevních stěn. K tomuto rozpadu dochází, když se špatně fungující mikroklky, které vystýlají naše střevní stěny, rozpadají a propouštějí nebezpečné částice potravy a toxiny do krevního řečiště. [10] Mezi příznaky prosakujícího střeva patří plynatost, nadýmání, zácpa a průjem. Můžete také pociťovat otoky, svědění, potíže s dýcháním, skleslost nebo únavu, pociťovat „zamlženou mysl“ nebo sníženou duševní výkonnost, bolesti hlavy, ztuhlost nebo zánět kloubů.

Endokrinní porucha

Je také známo, že lektiny narušují mezibuněčnou komunikaci. To je zvláště znepokojivé, pokud jde o plodnost a hormonální poruchy. Naše těla se spoléhají na hormony, aby řekly různým buňkám a tkáním, co mají dělat. Když se lektiny dostanou do cesty, mohou tyto zprávy umlčet, změnit nebo narušit a způsobit tak zmatek.

Zamlžená mysl

Projevuje se jako různé příznaky, včetně neschopnosti soustředit se, zapomnětlivosti, únavy, nebo zmatenosti. Ačkoli to není klinický termín, většina lidí ví, jaké to je cítit se „mimo“ ve své schopnosti zpracovat věci a věnovat pozornost. Obecně se předpokládá, že mozková mlha je způsobena zánětem v mozku a na vině mohou být lektiny.

Jak snížit lektiny

Vzhledem k jejich přítomnosti téměř ve všech potravinách se jim nelze vyhnout. Takže omezení lektinů je to nejlepší, co můžeme udělat.

Oloupejte ovoce a zeleninu
Lektiny jsou více koncentrované ve slupkách, listech a semenech rostlin. Oloupáním nebo odstraněním semínek ovoce a zeleniny snížíte obsah lektinů.
Jezte pouze sezónní ovoce a zeleninu
Hladiny lektinů jsou nižší v ovoci, když je zralé. Jíst ovoce a bobule, když jsou na vrcholu zralosti, může pomoct.
Vyberte bílou rýži před hnědou rýží a bílý chléb před celozrným
Celá zrna a semena obsahují více lektinů a jsou hůře stravitelná. Bílá rýže je lepší volbou než hnědá, která má stále svůj tvrdý vnější obal. Všechna bílá rýže začíná jako hnědá rýže, ale proces mletí odstraňuje slupky, otruby a klíčky. Odstraněním těchto ochranných vrstev se sníží obsah lektinů a antinutrientů.
Vařte nebo upravujte své potraviny
Protože mnoho lektinů je citlivých na teplotu, tepelné zpracování může snížit koncentraci lektinů. Použití tlakového hrnce, vaření, máčení, fermentace a klíčení pomáhá snížit koncentraci lektinů.

Saponiny

Saponiny, stejně jako většina ostatních antinutrientů, se nacházejí především v luštěninách a obilovinách. Jsou to chemikálie, které vytvářejí pěnovou hmotu na povrchu vody, když namočíte fazole. Saponiny nám škodí tím, že se vážou na různé živiny, čímž nám zabrání je vstřebat. Také potlačují trávicí enzymy, což způsobuje snížení stravitelnosti a vstřebávání bílkovin. Některé saponiny mají dokonce schopnost rozkládat červené krvinky. Stejně jako lektiny se saponiny mohou vázat na střevo a zvýšit propustnost střev nebo prosakování střev. [11] Mezi potraviny s vysokým obsahem saponinů patří:

 • Kořen lékořice (22,2-32,3 gramů na 100 g)
 • Luštěniny, zejména arašídy, sójové boby (3,9–5,6 gramů na 100 g) a cizrna (3,6–5 gramů na
 • 100 g)
 • Quinoa (až 0,73 g na 100 g)
 • Špenát (0,5 g na 100 g)
 • Oves (0,1–0,3 g na 100 g)
Třísloviny

Většina lidí slyšela o tříslovinách v souvislosti s červeným vínem a čajem, ale najdeme je také v kávě a čokoládě. Třísloviny jsou to, co dává těmto potravinám jejich hořkou, suchou chuť. Jsou to přirozeně se vyskytující polyfenoly, které se snadno vážou s jinými sloučeninami, jako jsou proteiny a minerály. Najdete je v různých rostlinách, semenech, kůře, dřevu, listech a slupkách plodů. Jsou to antinutrienty, protože brání vstřebávání železa. [12] Předpokládá se, že některé třísloviny mají zdravotní přínosy, včetně antioxidačních a protizánětlivých vlastností. Mají ale i negativní důsledky a nadměrná konzumace tříslovin může ovlivnit trávení. Třísloviny mohou také způsobit nevolnost u lidí s citlivým trávicím systémem, [13] zejména při konzumaci na lačný žaludek.

Glykoalkaloidy (neboli „nikdy nejezte zelené brambory“)

Glykoalkaloidy jsou neurotoxiny a inhibitory enzymů. Brambory mají vysoký obsah glykoalkaloidů, přičemž nejvyšší hladiny glykoalkaloidů se koncentrují v klíčcích a slupce. Vysoké hladiny glykoalkaloidů jsou pro člověka toxické. Příznaky mohou zahrnovat nevolnost, zvracení, žaludeční a břišní křeče, průjem. Závažné případy otravy glykoalkaloidy mohou zahrnovat také neurologické účinky (tj. ospalost, neklid, třes, zmatenost, slabost a poruchy vidění). Skladování brambor způsobem, který je vystaví dlouhodobému světlu, například na polici, může způsobit „zelený“ efekt. To je způsobeno tvorbou chlorofylu. Vzhledem k tomu, že chlorofyl a glykoalkaloidy vznikají společně, „zelenání“ znamená nárůst glykoalkaloidů. Poškození hlíz také zvyšuje glykoalkaloidy, proto se vyvarujte poškozeným bramborám. Bohužel vařením se glykoalkaloidy výrazně nesníží. Důležité je tedy skladování brambor při slabém osvětlení. Jakékoli poškození, klíčky nebo zelené plochy by měly být odstraněny. Nejlepší je brambory oloupat. A nejezte brambory, které chutnají hořce.

Solaniny

Nejznámější z glykoalkaloidů, solanin, se nachází v lilkovitých, jako jsou lilky, rajčata, veškeré papriky a brambory. Je také přítomen v několika rostlinách, které nejsou lilkovité, jako jsou jablka, třešně, jedlý ibišek a řepa. Solanin je sloučenina v pupalkách, která způsobuje zánět. Může dráždit trávicí trakt a dokonce způsobit rozpad červených krvinek. Přítomnost solaninu způsobuje, že lilkovité u mnoha lidí zhoršují artritidu a syndrom dráždivého tračníku, pálení žáhy, reflux a další gastrointestinální problémy. Solanin může dokonce ovlivnit mozkové neurotransmitery, jako je acetylcholin. Ačkoli se primárně vyskytuje v bramborách, existuje rajčatová verze solaninu nazývaná „tomatin“. Z tohoto důvodu je nejlepší se rajčatům vyhnout úplně nebo je jíst v sezóně a ne moc. To je zvláště důležité, pokud máte artritidu, poruchu trávení nebo jiné autoimunitní poruchy. Mnoho zdravotníků se obává vedlejších produktů solaninů, které se hromadí v těle. Během období stresu se tyto sloučeniny mohou mobilizovat a způsobit další poškození. [14]

Glukosinoláty

Glukosinoláty jsou chemikálie, které se nacházejí v brukvovité zelenině, jako je růžičková kapusta, brokolice, zelí, květák, kapusta a mnoho dalších. Mají tendenci produkovat sirný zápach jako součást jejich obranného systému. Glukosinoláty brání tělu vstřebávat jód,
flavonoidy a minerály, jako je železo a zinek. Studie ukazují, že vyšší příjem glukosinolátů je spojen s vyšším rizikem diabetu druhého typu. [15]

Sulforafan

Brukvovitá zelenina obsahuje také chemickou látku sulforafan. Většina sulforafanu, který jíte, se vstřebá do vašeho krevního oběhu, kde poškodí intracelulární struktury, jako jsou mitochondrie a také enzymy. Naše těla reagují silnými antioxidanty, aby se minimalizovalo poškození. Ale tato reakce vyčerpává naše antioxidanty, takže ostatní buňky jsou náchylné k poškození. Sulforafan je další antioxidant, který přispívá k děravému střevu. [16]

Oxaláty

Listy rostlin jsou jedny z nejvíce nabízených „superpotravin“. Špenát je obvykle na prvním místě seznamu „zdravé zeleniny“, bohužel obsahuje vysoké hladiny oxalátů.Oxaláty jsou antinutrienty, které odčerpávají vápník a železo a kradou základní vitamíny a minerály z našeho těla. Přítomnost kyseliny šťavelové ve vařeném špenátu je zodpovědná za to, že naše tělo neabsorbuje prakticky žádné železo a jen velmi málo vápníku ze špenátu. Hromadění oxalátů v těle může vést k poškození ledvin, ledvinovým kamenům a může být
toxické pro téměř jakýkoliv systém v našem těle. Kyselina šťavelová je také to, co vám dává „špenátové zuby“ – ten křupavý pocit poté, co sníte špenát. [17]

Fenoly

Fenolové sloučeniny jsou zodpovědné za barvu a chuť mnoha druhů ovoce. I když jsou pro většinu z nás neškodné, u lidí citlivých na fenoly mohou způsobit reakce, které zahrnují extrémní emocionální vzrušení následované propadem. Fyzické reakce mohou zahrnovat tmavé kruhy pod očima, červený obličej/uši, průjem, bolest hlavy, potíže s usínáním nebo udržením spánku a pocit nadměrné únavy a letargie. Mezi behaviorální příznaky patří hyperaktivita, agrese, bouchání do hlavy nebo jiné sebepoškozování a dokonce i nepřiměřený smích. Hyperaktivita je častější u dětí. Dospělí obecně pociťují příznaky chronické únavy. Autistické děti se zdají být zvláště citlivé na fenoly. [18] Výzkumníci zjistili, že tyto děti mají nízké hladiny enzymu potřebného k rozkladu fenolů, což způsobuje problémy s chováním a fyzické reakce, když jí potraviny s vysokým obsahem fenolových sloučenin. [19] Ovoce a zelenina bohaté na fenoly zahrnují většinu bobulovin (jahody, maliny, borůvky) spolu s hrozny, jablky, špenátem, červeným salátem a brokolicí. Citrusové plody mají také vysoký obsah fenolů.

Salicyláty

Salicyláty jsou typem fenolu. Vědci se domnívají, že salicyláty jsou produkovány rostlinami jako přirozená ochrana před chorobami, hmyzem, houbami a škodlivými bakteriemi. Salicyláty jsou podobné umělé chemické kyselině acetylsalicylové, kterou známe jako aspirin. Mnoho lidí je citlivých na salicyláty a trpí alergickou reakcí, která může zahrnovat potíže s dýcháním, kopřivku, otoky a příznaky trávicího systému. Salicyláty také korelují s dalšími fyzickými a duševními reakcemi, jako jsou bolesti hlavy, problémy se zrakem, akné, zápach z úst, syndrom neklidných nohou a úzkost. [20] Ačkoli se salicyláty nacházejí ve většině ovoce a zeleniny, nejvíce jich je v rajčatech, brokolici, květáku, okurkách, houbách, ředkvičkách, špenátu, cuketě a zelenině z čeledi lilkovitých. Zatímco většina lidí salicyláty toleruje, existuje určité riziko, že se salicyláty časem nakumulují a způsobí problémy.

Kyanogenní glykosidy

Kyanogenní glykosidy jsou fytotoxiny, které lze nalézt v nejméně 2000 druzích rostlin. Maniok, čirok, peckové ovoce (broskve, třešně atd.), kořeny bambusu a mandle obsahují vysoké množství. Konzumace potravin s vysokým obsahem kyaniduů může být potenciálně toxická a dokonce smrtelná. Když ukousnete třešeň, glykosidy v třešni se smíchají s aktivačním enzymem a vytvoří kyanovodík. Naše těla mohou detoxikovat nízké hladiny kyanidu, ale vyšší dávky mohou blokovat buněčné dýchání, “dusit” mitochondrie a dokonce být smrtelné. U lidí mohou příznaky akutní intoxikace kyanidem zahrnovat: rychlé dýchání, pokles krevního tlaku, závratě, bolesti hlavy, bolesti žaludku, zvracení, průjem, zmatenost, záškuby a křeče s následným konečným kómatem. Maniok, kořenová zelenina a bambus jsou základními potravinami v mnoha tropických zemích. Před konzuací musí být dostatečně zpracovány. Pokud se maniok nebo bambus konzumuje syrový nebo po nedostatečném zpracování, může to být toxické. Není divu, že v chudších zemích, kde je méně pravděpodobné, že bude maniok správně nebo úplně zpracován, a kde je dieta snedostatkem bílkovin, jsou otravy a neurologická onemocnění, jako je nemockonzo a některé paralýzy, rozšířené.

Inhibitory trypsinu

Když jíte jídlo, enzymy rozkládají větší molekuly bílkovin, sacharidů a tuků na vstřebatelné formy. Inhibitor trypsinu je protein, který blokuje schopnost enzymu trypsinu vykonávat svou práci při rozkladu proteinů. Lze je zařadit do širší kategorie „Inhibitory proteázy“, které narušují trávení bílkovin. Nacházejí se ve vysokých hladinách v syrových sójových bobech, a proto by je lidé nikdy neměli jíst. Dobrou zprávou je, že vařením sójových bobů je většina inhibitorů trypsinu deaktivována. Vaření ale může poškodit esenciální aminokyseliny v sóji, což ztěžuje trávení. [21] Výrobci potravin mají choulostivou práci vyvážení vaření sojových bobů natolik, aby snížili obsah antinutrientů, ale ne natolik, aby poškodili aminokyseliny.

Izoflavony a fytoestrogeny

Isoflavony jsou třídou fytoestrogenů, které svou strukturou připomínají ženský hormon, estrogen. Sójové boby a sójové produkty jsou nejbohatším zdrojem isoflavonů v lidské stravě. Vysoké hladiny obsahují také luštěniny a bylinky, jako je červený jetel a vojtěška. Protože jsou isoflavony chemicky velmi podobné estradiolu, mohou zmást náš endokrinní systém, což vede ke snížení testosteronu a zvýšení estrogenu. [22] Důkazy naznačují, že isoflavony mohou narušovat plodnost snížením kvality spermií. [23]

Jetelová nemoc

Objev „jetelové nemoci“ ilustruje dramatické účinky fyto mimikry. Ve 40. letech 20. století vědci zabývající se zvířaty zjistili, že ovce pasoucí se na polích s jetelem lučním se rozvinula neplodnost, která způsobila pokles počtu jehňat o 60–80 %. Druhy jetele, které ovce jedly, obsahovaly hormonálně aktivní fytochemikálie (HAP), zejména fytoestrogeny. Výzkumníci zjistili, že u ovcí postižených onemocněním jetele se vyvinula hypertrofie mléčné žlázy, neplodnost a deformace děložního čípku bránící početí včetně prolapsu dělohy. Ve studiích na lidech mají děti, které jsou krmeny sójovou výživou, až 500krát více isoflavonů v jejich systému. Výzkumníci zjistili, že kojenecké dívky, které byly krmeny sójovou výživou oproti výživě s kravským mlékem, vykazovaly větší dělohy a změny vaginálních buněk. [24] Jiný výzkum ukazuje, že kojenecké dívky krmené sójovou výživou mají větší pravděpodobnost, že se v mladém věku vyvinou silné menstruační bolesti. [25] Ve světle těchto studií by ženy, které plánují otěhotnět nebo které kojí kojence, měly zvážit účinky fytoestrogenů v sóji.

Fotosenzibilizátory

U zvířat, která jedí části rostlin s vysokým obsahem určitých fotosenzibilizujících chemikálií, se může vyvinout bolestivá citlivost na světlo. U lidí se účinky konzumace fotosenzibilizátorů projevují jako fotodermatitida, kdy kůže lidí reaguje na UV světlo. Příznaky zahrnují červené svědivé vyrážky, otoky, potíže s dýcháním, pocity pálení a olupování kůže. Mezi nejpravděpodobnější viníky v říši ovoce a zeleniny patří celer, citrusy (zejména limetky), petržel a pastinák.

Sacharidy (neboli cukr jakéhokoli typu)

Většina lidí považuje rostlinné zdroje potravy za „zdravé“ sacharidy. Ale naše tělo nerozezná rozdíl mezi sladkou tyčinkou, kapustou nebo jablkem. Kapusta může mít v sobě několik živin navíc, ale většina z nich se rozloží na, uhodli jste, cukr. Každý sacharid, který jíme, odhlávkového salátu po lízátko, se nakonec rozloží na základní cukr. Tělo je všechny zpracovává stejným způsobem tak, že část těchto cukrů dodává do našeho krevního oběhu a přebytek posílá do jater, kde se přeměňují na tuk. Vaše játra si dokážou vyrobit veškerou potřebnou glukózu z téměř čehokoli – bílkovin, tuku nebo sacharidů. Na rozdíl od toho, co si mnoho lidí myslí, cukr/sacharidy jsou neesenciální součástí naší stravy (tuky a bílkoviny jsou esenciální). Pokud jíte standardní americkou stravu, konzumujete 70 % sacharidů, přibližně 20 % bílkovin a 10 % tuků. Tyto sacharidy, ať už z obilovin, zeleniny nebo ovoce poškozují vaše buňky a způsobují zánět.

Glykace

Jedním ze způsobů, jak glukóza poškozuje buňky, je proces zvaný glykace – navázání glukózy na každý kout a skulinku v našem těle. Tato vazba vede k fermentaci v cytoplazmě určitých buněčných cest, které mohou způsobit nádory a další růst rakovinných buněk. Jíst hodně glukózy je jako kobercové bombardování vašich buňek cukrem. Molekuly cukru ulpívají na vašich tucích a bílkovinách. To vytváří „koncové produkty pokročilé glykace“, zkrácené přiměřeně na AGEs. Je důležité si uvědomit, že ne každá glykace je špatná. Na zdravé úrovni je to nezbytný metabolický proces. Ale ládování nadměrného množství sacharidů do vašeho systému způsobuje poškození a zánět.

Cukr se váže na jakékoliv proteiny, na které narazí. Může to být kolagen, ale tak červená krvinka. To je příčina amputací u diabetiků.

Většinu toho, co víme o glykaci, jsme se naučili studiem diabetiků. Vysoká hladina cukru v krvi u diabetiků poškozuje pojivovou tkáň a vytváří chronický zánět. U zdravých lidí glykace způsobuje stejné typy poškození buněk a tkání, jen záludněji.

Není divu, že existuje řada studií, které prokazují, že cukr je hlavní příčinou zánětu. [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] Zatímco jiné studie ukazují, že glykace je součástí mnoha zdravotních problémů souvisejících se zánětem, včetně cukrovky, vysokého tlaku, poškození cév a demence. [33]

Pozoruhodná dlouhodobá studie v JAMA Internal Medicine zjistila souvislost mezi stravou s vysokým obsahem cukru a vyšším rizikem úmrtí na srdeční choroby. V průběhu 15leté studie měli lidé, kteří získali 17 % až 21 % svých kalorií z přidaného cukru, o 38 % vyšší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění ve srovnání s těmi, kteří konzumovali 8 % svých kalorií jako přidaný cukr. [34]

Omega 6 mastné kyseliny

Pravděpodobně jste slyšeli o omega 3 a omega 6 mastných kyselinách a přemýšleli jste, jaký je mezi nimi rozdíl? I když jsou to mastné kyseliny a jsou nezbytné pro naše zdraví, hrají v našem imunitním systému opačné role. Omega 3 i Omega 6 mastné kyseliny produkují sloučeniny podobné hormonům nazývané eikosanoidy, které tělu říkají, aby zvýšilo nebo snížilo zánět. Omega 3 produkují hormonální zprávy, které snižují zánět, zatímco
Omega 6 vysílají zprávy, které zánět zvyšují. Přestože jsou obě reakce pro naše zdraví zásadní, je důležité, aby byly vyvážené. Potřebujeme zánět, abychom tělo chránili, abychom hojili řezné rány a škrábance, bojovali s infekcí a opravovali tkáň. Ale když se poměr Omega 6 a Omega 3 dostane mimo rovnováhu, zánět přetrvává na chronické systémové úrovni, což vede k autoimunitním onemocněním a poruchám včetně IBS, bolesti kloubů a neplodnosti. Lidé se vyvinuli na stravě, která obsahovala vyvážené množství omega 3 a omega 6 tuků. Vzhledem k cenové dostupnosti a rozšířené přítomnosti kukuřičných, sójových a rostlinných olejů je však naše spotřeba prozánětlivých omega 6 nyní 10-20krát vyšší než naše spotřeba omega 3. [35] Výzkum ukázal, že mnohem vyšší poměr omega 6 ku 3 je implicitní u
srdečních chorob [36] [37] , rakoviny a neurologických problémů, jako je deprese, agrese, násilné chování a úzkost. Když vezmeme v úvahu, že náš mozek se skládá hlavně z tuku, nejsou tyto neurologické důsledky příliš překvapivé.

Vystavení člověka rostlinným toxinům a antinutrientům v průběhu času

Před zemědělskou revolucí lidé jedli pouze malé množství rostlin a živili se převážně masožravou stravou. Nic takového jako kukuřice, pšenice a rýže neexistovalo. Konzumace mršin a lov masa – zejména kostní dřeně, tuku a masa s vysokým obsahem živin – podpořil vývoj našeho mozku. Před 90 000 lety, na vrcholu paleolitického období, byly naše mozky největší, jaké kdy byly. Poté, co zůstal ve stejné velikosti po dobu asi 60 000 let, se lidský mozek postupně zmenšoval po dobu 20 000 let. Za posledních 10 000 let se náš mozek rychle zmenšil. Toto rychlé smrštění se shodovalo s úsvitem zemědělství a naším dramatickým posunem ve stravě.

Poprvé se lidé začali živit omezeným množstvím rostlin s vysokým obsahem sacharidů. Plodiny jako pšenice a kukuřice mají ve srovnání s masem méně energie a nedostatek vitamínů a minerálů. Jezením semen a stonků se lidstvo vystavilo spoustě přírodních rostlinných toxinů. Lidské zdraví je od té doby na ústupu. Mnoho studií spojuje standardní americkou stravu s akné, obezitou, cukrovkou, srdečními chorobami, mrtvicí, metabolickým syndromem, rakovinou, Alzheimerovou chorobou. Konzumace zpracovaných průmyslových rostlinných potravin je hlavní hnací silou chronických onemocnění.

Sečteno a podtrženo, rostlinné toxiny a antinutrienty

Ačkoli tradiční výživové instituce trvají na tom, že ovoce a zelenina jsou nejlepší zdravou výživou, ve skutečnosti jsou rostliny plné škodlivých, přirozeně se vyskytujících toxinů a antinutrientů. Kromě toho, pokud jde o výživu, živočišné zdroje, jako jsou játra a červené maso, daleko předčí i ty nejvýživnější rostliny. A potraviny živočišného původu neobsahují prakticky žádné přírodní toxiny.

Stejně jako lidé a další živí tvorové jsou i rostliny vyvinuty tak, aby dosáhly jednoho cíle, a to je přežití a rozmnožování. Rostliny vyvinuly toxiny a antinutrienty, aby se chránily před různými hrozbami, včetně plísní, bakterií a lidí.

Když lidé konzumují tyto sofistikované chemické obranné látky, mohou vést k různým nemocem a poruchám včetně hormonální nerovnováhy, chronického zánětu a kognitivního poškození. Ačkoli každý je zranitelný vůči rostlinným toxinům, někdo má akutní citlivost.

Dobrou zprávou je, že minimalizovat vystavení těmto škodlivým chemikáliím je neuvěřitelně snadné. Jednoduše omezte konzumaci určitých rostlin a posuňte svůj jídelníček tak, aby co nejvíce obsahoval více celistvých potravin živočišného původu.