Vitamín C

Je v mase dost vitamínu C?

Na internetu najdete spoustu kritiky carnivore diet. Často tvrdí, že neobsahuje dost nutrientů, většinou ale článek neříká jaké nutrienty. Nic konkrétního.

Nicméně občas se někdo opravdu zamyslí než to jen rychle odsoudí. Nejčastěji takoví lidé přijdou s nedostatkem vitamínu C na carnivore diet. Sám jsem si kdysi kladl podobnou otázku.

Kolik potřebujeme vitamínu C?

To jakou máme stravu ovlivňuje naše požadavky na nutrienty. Tohle je důležitá zásada a pokud nic jiného, tohle si zapamatujte. Co to znamená pro vitamín C?

Čím více jíme sacharidů, tím více potřebujeme vitamínu C. Vitamín C neboli kyselina askorbová se v těle zpracovává stejnou cestou jako klasická glukóza. Pokud jsou receptory obsazené glukózou, kyselina askorbová se nemá kam navázat a prostě ji vyčůráme.

Vlevo glukóza, vpravo vitamín C

Molekula glukózy je podobná molekule vitamínu C a zpracovávají se stejnou cestou. V průběhu let spotřeba sacharidů stále stoupá. Doporučená denní dávka vitamínu C úměrně tomu.

Další mechanismus ovlivňující požadavky na vitamín C

Vitamín C je potřeba pro výrobu kolagenu. Kolagen je nejzastoupenější bílkovina v lidském těle. Kůže, vlasy, nehty, klouby, ale i jiné tkáně jsou tvořeny kolagenem. Z jedné třetiny je kolagen tvořen hydrolyzovaným prolinem. Prolin je aminokyselina a vitamín C je potřeba na její hydrolyzaci.

Pokud máte kolagen ve stravě, tak ho nepotřebujete tolik vyrábět. Vstřebáte už hydrolizovaný prolin. Tím pádem potřebujete méně vitamínu C. I obyčejná svalovina obsahuje kolagen, vývar z kostí a masa dodá ještě mnohem víc kolagenu.

Kurděje

Nedostatek vitamínu C způsobuje nemoc kurděje. Možná si vzpomenete na námořníky umírající na kurděje během dlouhých plaveb. Jeden kapitán kdysi přišel na to, že když jeho námořníci pijí citronovou šťávu, tak neumřou během dlouhé plavby. Když to říkal ostatním kapitánům, tak mu nevěřili a trvalo dalších 40 let, než to společnost pochopila. Během těchto 40 let umírali námořníci zbytečně.

Je to velice nepříjemná smrt zahrnující například vypadání zubů a krvácení dásní (dásně potřebují kolagen). Příznaky se mohou projevit už po pár měsících.

Eskymáci a jiné kultury na carnivore diet

Eskymáci asi nejí a historicky nejedli moc citrónů. I jiné kultury (dnes už jich není moc, ale například v Africe kmeny Hadza a Masai) na carnivore diet jí jenom maso a nemají kurděje. Já sám jím jenom maso a vejce už nějakých 11 měsíců a žádné známky kurdějí.

Historický lék na kurděje

V jednom rozhovoru s Amber O’Hearn jsem slyšel, že dříve se čerstvé maso používalo jako lék na kurděje. Ono totiž maso obsahuje vitamín C. Obyčejná svalovina ale i některé vnitřnosti. Ne moc, ale evidentně dostatek. Maso zároveň nejen, že nezvyšuje požadavky těla na vitamín C, jako třeba rýže nebo brambory, ale dokonce je snižuje.

Nepijte cukr
Pomerančový džus je co se cukru týče horší jak Coca-Cola.

Takže vitamín C dohromady s cukrem není nejlepší nápad, většina vitamínu C se nevyužije a skončí v záchodě. To je přesně případ ovocného džusu. Ovoce obsahuje i glukózu i fruktózu, glukóza zablokuje vstřebání céčka. Džus není dobrý zdroj vitamínu C.

Je pití ovocných šťáv zdravé?

Někdo si řekne, nepiju Coca-Colu a jiné uměle slazené nápoje, piju čerstvě vymačkaný pomerančový džus z bio pomerančů. Jak vidíte z obrázku, takový člověk pije víc cukru (43 vs. 35 gramů), než kdyby si dal Coca-Colu. To, že k cukru přidá vitamín C, je chabá útěcha.

Když si přidám do vodky vitamín C, tak to z ní nedělá zdravou věc. Je třeba se dívat na celkový obrázek a nevidět černobíle.

Vláknina vs. pití ovoce

Ještě horší na odšťavnění ovoce je, že přijdete o vlákninu. Ta je nepotřebná v případě, že nejíte vůbec sacharidy. Pokud ale přijímáte fruktózu, je lepší ji mít s vlákninou. Příroda to vymyslela jako celek a my bychom to neměli zpracovávat.

Vláknina omezí vstřebání fruktózy do krve v tenkém střevě. Když se fruktóza nevstřebá v tenkém střevě, dojde do tlustého střeva, kde nakrmí bakterie. Bude nadýmání, ale lepší než do krve.

V budoucnu možná napíšu o fruktóze, glukóze a jak se chovají v těle. Pro teď stačí vědět: nezpracovávejte ovoce a zeleninu. Jezte to tak, jak se to vyskytuje přirozeně v přírodě. Třeba tepelně upravené, ale žádné džusy, marmelády, datlové pasty atd.

Suplementace vitamínem C

Tohle se týká všech lidí, ať jsou nebo nejsou na carnivore diet. Vitamín C je důležitý pro naše tělo a v průběhu evoluce jsme ztratili schopnost ho syntetizovat. Proto je to vitamín, musíme ho přijmout z vnějšku. Nicméně pokud ho přijímáte moc, může přiživovat problémy s oxaláty. Více o oxalátech a celkově obranných chemikáliích v rostlinách najdete zde. Pokud jste zrovna nachlazení, může vám přidání vitamínu C pomoct, ale preventivně to není dobrý nápad. Záleží na kontextu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *