Keto diet vs DASH diet

Dnes se podíváme na tuto novou studii. Jedná se o RCT (Randomized Control Trial). To znamená silný vědecký důkaz. Zjištění z takové studie mají velkou váhu. Jde o zlatý standard ve vědě. Doporučuji si pročíst toto ohledně různých typů studií ve vědě.

Návrh studie

Délka studie byla 4 měsíce. Obě skupiny měly přístup k receptům a návodům ke konkrétní stravě a poradenství. Lidé byli náhodně rozděleni do skupin. Nezávisle na krevním tlaku, cukrovce, tloušťce atd.

Náhodně vybraná polovina účastníků studie jedla keto stravu. To znamená velmi málo sacharidů a hodně tuku. Třeba maso a vejce jsou typické potraviny na keto diet. Celkově za den snědli 20-35 gramů sacharidů.

Maso, vejce, mléčné výrobky a zelenina. Bez ovoce, obilí a jiných cukrů.
DASH diet

Druhá polovina jedla DASH diet. Strava zaměřující se na snížení zvýšeného krevního tlaku. Založena v roce 1997. Postupně se několikrát změnilo, co je podle této diety správně. Původně bylo v pořádku jíst vysoce zpracované průmyslové potraviny z obilí. Teď doporučuje celozrnné potraviny. Ale průmyslové zpracování v továrně je pořád v poho. Je to v podstatě málo soli, málo tuku, málo červeného masa, hodně obilí. Celkové množství jídla je omezeno (tohle platí v nějaké formě pro všechny diety na hubnutí).

Na carnivore diet je naopak doporučeno jíst hodně a dosyta. A stejně na carnivore diet lidé hubnou a to dlouhodobě a udržitelně. Udržitelně právě proto, že to není varianta hladovění. Tělo člověka na carnivore diet funguje přirozeně, protože carnivore diet je evolučně přirozená strava pro člověka. A stejně jako zvířata v přírodě jí svojí přirozenou stravu, neomezují se a nejsou tlustá a nemocná, tak ani člověk konzumující převážně maso se nemusí omezovat a není tlustý a nemocný. Tělo má vlastní signály hladu. Ty fungují s masem, ale ne s pizzou, kofolou, rohlíkama a knedlíkama.

A jak to dopadlo?

DASH diet je primárně zaměřená na snížení krevního tlaku. To je to hlavní v čem má pomoct. Lidem klesl tlak o 5 mmHg na DASH diet. Na keto stravě o 10 mmHg. Takže keto dvakrát lepší.

Váha kleska na keto stravě o 8,5 kg. Na DASH stravě o 4,5 kg. Keto skoro dvakrát lepší.

HbA1c. Tímhle se měří míra cukrovky. Čím míň, tím líp. Krevní cukr, když je ho moc a je v krvi moc dlouho, tak se časem nalepí na různé bílkoviny. Třeba na červenou krevní krvinku. HbA1c udává míru, jak velká část červených krvinek má na sobě přilepenou glukózu. Většinou je to v procentech a ideál je 5,5 a míň. Lidem na DASH stravě kleslo HbA1c 0,14%. Lidem na keto stravě kleslo HbA1c o 0,35%. Keto skoro třikrát lepší.

Kdo by to řekl, že když člověk nejí cukry/sacharidy, tak mu klesne procento cukrem poškozených červených krvinek.

Léky na krevní tlak

Spotřeba léků na krevní tlak klesla na keto stravě o 40%.
Spotřeba léků na krevní tlak klesla na DASH diet o 8%.
Keto pětkrát lepší…

Takže spousta obilí a málo soli a červeného masa je výrazně horší než prosté omezení sacharidů. DASH diet vám doporučí většina lékařů jako ideální stravu na snížení krevního tlaku. Je na to přece speciálně navržená.

A co cukrovka?

Spotřeba léků na cukrovku kleska na keto stravě o 40%.
Spotřeba léků na cukrovku na DASH diet se nezměnila. Neklesla vůbec.

Keto strava tohoto snížení dosáhla během 4 měsíců. O 40%.

Závěrem

RCT je silný vědecký důkaz. Rozdíl mezi skupinami byl pouze jiná strava. Takže co je lepší na cukrovku a krevní tlak? Málo soli a spousta obilí nebo málo sacharidů? Tahle studie dává dost jasnou odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *