Vitamín K2 a ischemická choroba srdeční

Vitamín K2 je důležitý z různých důvodů. Jeden z nich je, že díky němu vápník končí tam kde má a nekončí tam kde nemá. Vápník chceme v kostech a zubech a ne ve stěnách našich tepen. Pokud skončí ve stěně tepny, vede to k ischemické chorobě srdeční.

Tato studie ukazuje, jak důležitou roli vitamín K2 hraje. Ti, kteří jsou v horní třetině populace, co se konzumace vitamínu K2 týče měli o 50% méně kalcifikované tepny, a stejně tak menší výskyt srdečních onemocnění.

Zdroje vitamínu K2

Vitamín K2 získáte v podstatě jen z živočišných potravin. Maso, mléčné výrobky a vejce. Jediný rostlinný zdroj vitamínu K2 je natto. To je kvašená sója. Tam se stejně vezme z bakterií živících se sójou a ne ze sóji. A kolik natto člověk asi tak bežně sní za den?

Jediná reálná možnost jsou živočišné potraviny. Z rostlinných zdrojů můžeme získat vitamín K1. Ten se v této studii ukázal jako neúčinný. Neměl vliv na kornatění tepen nebo výskyt srdečních chorob.

Zdroje vitamínu K2
CAC sken

Existuje CAC sken. Je to něco jako rentgen. Během chvilky vám změří zvápenatělá místa v krevním řečišti. To nakonec stroj převede na jediné číslo. Ideálně chcete 0, to znamená, že nemáte žádné zvápenatělý nános.

Zde je odborný článek na toto téma. Překlad klíčových bodů:

  • Skóre vápníku v koronární arterii (CAC) je velmi účinný, potvrzený ukazatel, který spolehlivě předpovídá rizikovou zátěž u aterosklerotického kardiovaskulárního onemocnění
  • U starších dospělých skóre CAC nula spolehlivě snižuje riziko obstrukční choroby koronárních tepen (CAD)
  • U dospělých do 40 let nulové skóre CAC spolehlivě nevylučuje obstrukční ICHS kvůli vyššímu výskytu nekalcifikovaného nánosu
  • Mladší pacienti s bolestí na hrudi a rizikovými faktory vyvolávajícími podezření na ICHS by měli přejít přímo na koronární počítačovou tomografickou angiografii (CCTA).

Cholesterol a další jiné podobné ukazatele jsou jen prostředníci. Dívání se na samotný LDL cholesterol je stejně nesmysl, ale o tom jsem psal jinde. Tohle měří přímo tu věc, na které záleží. Tohle se dívá přímo na vápník ve stěnách tepen. A je to velmi spolehlivé měření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *