Vitamín K2 a ischemická choroba srdeční

Vitamín K2 je důležitý z různých důvodů. Jeden z nich je, že díky němu vápník končí tam kde má a nekončí tam kde nemá. Vápník chceme v kostech a zubech a ne ve stěnách našich tepen. Pokud skončí ve stěně tepny, vede to k ischemické chorobě srdeční.

Tato studie ukazuje, jak důležitou roli vitamín K2 hraje. Ti, kteří jsou v horní třetině populace, co se konzumace vitamínu K2 týče měli o 50% méně kalcifikované tepny, a stejně tak menší výskyt srdečních onemocnění.

Vliv vitamínu K2 na použití vápníku
Zdroje vitamínu K2

Vitamín K2 získáte v podstatě jen z živočišných potravin. Maso, mléčné výrobky a vejce. Jediný rostlinný zdroj vitamínu K2 je natto. To je kvašená sója. Tam se stejně vezme z bakterií živících se sójou a ne ze sóji. A kolik natto člověk asi tak bežně sní za den?

Jediná reálná možnost jsou živočišné potraviny. Z rostlinných zdrojů můžeme získat vitamín K1. Ten se v této studii ukázal jako neúčinný. Neměl vliv na kornatění tepen nebo výskyt srdečních chorob.

jídloMcg vitamínu K2 / 100 gramů jídla
Natto1103,4
husí játra369
hovězí játra263
vepřová žebra104
máslo od pastvených krav81
tvrdé sýry76,3
tmavé kuřecí maso60
měkké sýry56,5
žloutek od slepic z volného chovu37-60
žloutek od konvenčně chovaných slepic31
Vitamín K2 jde získat jen z živočišných zdrojů a fermentovaných produktů.
CAC sken

Existuje CAC sken. Je to něco jako rentgen. Během chvilky vám změří zvápenatělá místa v krevním řečišti. To nakonec stroj převede na jediné číslo. Ideálně chcete 0, to znamená, že nemáte žádný zvápenatělý nános.

Zde je odborný článek na toto téma. Překlad klíčových bodů:

  • Skóre vápníku v koronární arterii (CAC) je velmi účinný, potvrzený ukazatel, který spolehlivě předpovídá rizikovou zátěž u aterosklerotického kardiovaskulárního onemocnění
  • U starších dospělých skóre CAC nula spolehlivě snižuje riziko obstrukční choroby koronárních tepen (CAD)
  • U dospělých do 40 let nulové skóre CAC spolehlivě nevylučuje obstrukční ICHS kvůli vyššímu výskytu nekalcifikovaného nánosu
  • Mladší pacienti s bolestí na hrudi a rizikovými faktory vyvolávajícími podezření na ICHS by měli přejít přímo na koronární počítačovou tomografickou angiografii (CCTA).

Cholesterol a další jiné podobné ukazatele jsou jen prostředníci. Dívání se na samotný LDL cholesterol je stejně nesmysl, ale o tom jsem psal jinde. Tohle měří přímo tu věc, na které záleží. Tohle se dívá přímo na vápník ve stěnách tepen. A je to velmi spolehlivé měření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *