Cukr a imunita

Cukr oslabuje imunitu. Sám jsem se o tom přesvědčil v posledních pár dnech. Ne na vlastní kůži, ale na kůži mojí dcery.

Cukr oslabí imunitu v rámci hodin. Jedna věc je, že zabraňuje vstřebání vitamínu C. Kyselina askorbová (vitamín C) i glukóza se metabolizují stejnou cestou. Cukr tuto cestu obsadí a vitamín C se mezitím vyplaví z těla do ledvin a později vymočí. O tom jsem už psal tady.

To ale není všechno, vysoká hladina krevního cukru oslabuje imunitní systém i jiným způsobem.

Meta-analýza

Zde je meta-analýza shrnující působení cukru na imunitní systém. A zde je překlad abstraktu této studie:

„Uvolňování a ukládání energie lze regulovat metabolickým parametrem závislým na centrálním nervovém systému. Makrofágové jsou jedny z nejprofesionálnějších buněk imunitního systému prezentující antigeny. Vznikají nahromaděním mrtvých nebo poškozených buněk nebo v reakci na infekci. Jejich hlavní funkce je fagocytóza (pohlcení patogenu), sekrece cytokinů a prezentace antigenu T buňkám (další buňky imunitního systému). Pro produkci cytokinů spolu s rychlou buněčnou proliferací a růstem je zapotřebí řádná imunitní odpověď. Ke zvýšení metabolismu glukózy je potřeba aktivace imunitního systému a imunitních buněk. Když imunitní systém reaguje na patogeny, chemokiny informují imunitní buňky, jako jsou makrofágové a T buňky, aby cestovaly do infikované oblasti.

Přestože je glukóza životně důležitá pro správnou funkci imunitních buněk a jejich proliferaci, vysoké množství glukózy může vést k narušení funkce imunitního systému a patologickým stavům. Vhodné množství glukózy je pro imunitní systém nepostradatelné, ale její zvýšené množství vede k nadměrné produkci prozánětlivých cytokinů. V této studii jsme se zaměřili na hlavní regulační roli glukózy na imunitní systém.“

Důležitá je rovnováha

V podstatě se dá říct, že trochu glukózy je pro imunitní systém potřeba a moc glukózy škodí. Jaké je ideální množství? Existuje někdo, kdo to ví přesně? Naše tělo. Tělo si umí glukózu snadno vyrobit a vyrobí ji přesně tolik, kolik potřebuje. Normální hladina glukózy, jakou si zdravé dospělé tělo udržuje je zhruba 5 gramů glukózy v celém těle. Jedna čajová lžička na 5 litrů krve. To odpovídá krevnímu cukru zhruba 90 mg/dl nebo 5 mmol/l.

Co když sníme 20krát tolik jen na snídani? 100 gramů glukózy to je spíše malá porce ovesné kaše s ovocem. Což „zní“ zdravě.

Podle této studie stačí zhruba 75 gramů sacharidů na oslabení imunitního systému. Takové oslabení je stále dost silné i 5 hodin po konzumaci.

Fruktóza je ještě horší

Není to jen glukóza, je to i fruktóza. Podle této studie je fruktóza ještě horší v potlačení imunity.

Možná jste už četli článek, kde rozebírám rozdíly mezi fruktózou a glukózou v těle. Fruktóza je pro naše tělo horší a nepřirozenější cukr, s kterým neumí pracovat. Glukózu aspoň dovede použít jako zdroj energie.

Odráží realita to, co ukazuje věda?

Jak jsem říkal, moje zkušenost ukazuje, že ano. Moje dcera byla zhruba týden po lehké nemoci, když šla před Vánoci do školky. Zdravá a v pohodě. Po pár dnech byla ve školce vánoční oslava (cukr), během pár hodin nám volali, ať si ji vyzvedneme, že je nemocná. Další den na tom byla dost špatně, vysoká horečka, kašel, naprostá apatie. Dávali jsme jenom masovo-zeleninový vývar a nic jiného. Na konci dne už byla mnohem lepší a další den ráno bez kašle, teplota jen lehce zvýšená a plná elánu jak jindy. Přitom den předtím měla horečku přes 39 stupňů.

Nicméně to byl štědrý den. Ráno tedy ještě bylo všechno v pohodě. Jak si dávala cukr během dne (nejvíc podvečer), postupně zhoršení, rýma, kašel, teplota šla nahoru. V noci horečka zpátky v plné síle, nekončící kašel.

Dcera váží 15 kilo, porce cukru, která je pro mě směšná je pro ni hodně.

Když vzpomínám i víc dozadu na minulé měsíce, pokaždé zhoršení její nemoci přesně odpovídá zvýšené konzumaci cukru.

Rychlá odezva

Dlouhodobé účinky špatné stravy se lehko ignorují, přichází plíživě po dobu mnoha let. Postupné pomalé zhoršování. To si někdo těžko spojí průměrné nebo podprůměrné zdraví s předchozími lety špatné stravy.

V tomhle případě je odezva tak rychlá, že to spojit jde. Viz studie ukazující blokování makrofágů (buňky imunitního systéme schopné obklopit a pohltit patogen) zvýšeným krevním cukrem v rámci hodin.

Je to jen jedna anekdota?

Já sacharidy nejím a moje imunita je velmi silná. Samozřejmě to není jediný faktor (někdy popíšu i další faktory). Když poslouchám příběhy lidí na carnivore diet nebo keto stravě. Je to pokaždé to stejné, silnější imunita. Takže praxe potvrzuje vědu.

Tohle není nic sporného, cukr oslabuje imunitu (doporučuji googlit a udělat si vlastní průzkum) a naše tělo bojuje s patogeny 24 hodin denně. Neustále jsme vystaveni bakteriím a virům a máme je v sobě. Nehažte svému imunitnímu systému klacky pod nohy pojídáním nadměrného množství sacharidů.

Pro někoho jsem extrémista, když jím jenom maso. Ale jakmile jsem jednou uviděl, co to umí, už to nejde odvidět. Nikoho nenutím jíst jenom maso, ale ze zdravotního hlediska stojí za to ho upřednostňit.

Publikováno
V rubrikách imunita

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *