Belinda Fettke: Veganství, poselství o veřejném zdraví a vliv sanatoria

https://drronehrlich.com/belinda-fettke-veganism-public-health-messages-and-the-influence-of-sanitarium/

Jde o přepis rozhovoru z podcastu Rona Ehrlicha. Přepis ze zvuku do angličtiny probíhal podle mě strojově, protože to často dávalo smysl jen obecně se spoustou domýšlení si. Mějte to prosím v patrnosti během čtení.

Belinda Fettke

Belinda Fettke je manželkou Garyho Fettkeho, ortopeda působícího v Launcestonu v Tasmánii, který se stal terčem kritiky kvůli svému výzkumu vlivu Adventistů sedmého dne a vlivu obilninových společností na tvorbu výživových doporučení.

V našem rozhovoru s Belindou diskutujeme o původu sdělení o veřejném zdraví, o vzestupu veganství na Západě. Širší optikou zkoumáme původ značek zdravé výživy v 21. století.

RE: Než začnu, rád bych ocenil tradiční správce půdy, na které nahrávám tento podcast, lid Gadigalů z národa Eora, a uznal jejich trvalé spojení s půdou, vodami a kulturou. Vzdávám úctu jejich starším z minulosti, přítomnosti i budoucnosti. Dobrý den, vítejte na stránkách Unstress. Jmenuji se Dr. Ron Ehrlich. Dnes se budeme zabývat zprávami o veřejném zdraví. Proč jsou tak matoucí a rozporuplná? Také se budeme zabývat veganstvím.

3 důvody k veganství

Veganství je populární hnutí, které je založeno na dvou nebo třech základních principech. Zaprvé, že životní podmínky zvířat jsou ohroženy způsobem, jakým se provozuje průmyslové živočišné zemědělství. A s tím nemám absolutně žádný problém. Každý pravidelný posluchač tohoto podcastu ví, že obhajoba regenerativního zemědělství je důležitým tématem. Dále že zemědělství živočišné výroby má také nejen problémy s dobrými životními podmínkami zvířat, ale také s životním prostředím. Takže v tomto se shodneme. Třetí je, že veganství je spojováno se zdravím a wellness a my se budeme zabývat tímto tématem a zpochybňovat tuto představu.

Kdo je Belinda Fettke

Mým dnešním hostem je Belinda Fettke. Belinda má vzdělání v oboru ošetřovatelství, ale za posledních 10 let se z ní stala úžasná lékařská výzkumnice a badatelka v oblasti historie medicíny. Nejen medicíny samotné ale i poselství v oblasti veřejného zdraví. Belinda je manželkou jednoho z mých prvních hostů v podcastu. Myslím, že to bylo v prvních třech nebo čtyřech dílech, kde jsem mluvil s ortopedickým chirurgem, doktorem Garym Fettke.

Gary Fettke a jeho příběh

Gary se sám potýkal se zdravotními problémy, mezi něž patřila rakovina a cukrovka. Vypořádal se s nimi úžasným způsobem, načež se stal, chcete-li, evangelistou správného zdravotního poradenství. Ortopedický chirurg potýkající se se zhoubnou cukrovkou druhého typu. Diabetes 2. typu má při nezvládnutí za následek amputace a ortopedický chirurg tyto amputace provádí. Garyho tedy dvojnásob inspirovala nejen jeho vlastní zdravotní zkušenost, ale i to, že chtěl pacientům poradit, aby se vyhnuli jeho službám. To ho přivedlo k poskytování zdravotních rad.

V Tasmánii, v malém městečku Launceston. To vedlo k tomu, že ho před lékařskou komisi předvolal dietolog, který zastupoval Australskou asociaci dietologů. A to vedlo k neuvěřitelně traumatickému období v jeho životě. Musím říct, že nakonec byl zcela očištěn.

O čem se v daném podcastu mluvilo

V tomto procesu se spolu se svou ženou Belindou pustil do rozsáhlého výzkumu toho, jak vznikají poselství o veřejném zdraví, jak se utvářejí. A také do širší problematiky veganství a toho, jak vzniká.

Podívejte, v této epizodě je toho tolik, že si myslím, že stojí za to si ji poslechnout dvakrát. Určitě se k tomu vrátím a poslechnu si to ještě jednou. Doufám, že se vám rozhovor s Belindou Fettke bude líbit.

Belindo, na začátku mého podcastu jsem mluvil s Dr. Garym Fettke, vaším manželem. Vlastně jsem chtěl, aby byl jedním z mých prvních hostů. A těšil jsem se, že na to navážu diskuzí s vámi, protože vím, že máte vzdělání v oboru ošetřovatelského výzkumu. Ale zajímalo by mě, jestli by jste se mohla s našimi posluchači podělit o něco málo ze svého vlastního příběhu.

Úvod od Belinky Fettke

BF: Jak jste zmínil, moje vlastní zázemí bylo ošetřovatelství, ale toho jsem nechala už velmi dávno. Důvodem, proč jsem se začala zabývat výzkumem bylo , že jsem viděla, jak si můj manžel nejprve sám zlepšil zdraví pomocí zásad nízkého obsahu sacharidů. Sledovala jsem muže, kterému byl v roce 2000 diagnostikován velmi agresivní nádor hypofýzy a kterému bylo v roce 2011, po příliš mnoha operacích, stereotaktické radioterapii a jedenácti a půl letech chemoterapie, řečeno, že už se nedá nic dělat.

Sám pátral po tom, co se stalo. Zkoumal všechny nejnovější technologie a metody, jak zlepšit výsledky léčby rakoviny. Dlouho se tím zabýval.

Ale v roce 2011, kdy mu v podstatě řekli, že už se nedá nic dělat, se rozhodl. Věděl, že musí vyvinout opravdu odhodlané úsilí. Ponořil se tedy do Dr. Googlu a vyhledal si Colina Champa a Dominica D’Agostina, kteří odvádí opravdu neuvěřitelnou práci v oblasti rakoviny, metabolismu a souvislosti s glukózou.

Role sacharidů u rakoviny

V roce 2010 popsal Luke Tapi metabolismus fruktózy. Takže to bylo opravdu, opravdu nové. A dostal knihu Sladký jed od Davida Gillespieho. A on si pomyslel, co proboha ví právník o cukru, já jsem přece lékař. Co ví právník o cukru a já ne? Takže se sešla celá řada věcí, které se začaly spojovat ve stejnou dobu.

A také náš lékárník, který je velmi holistický a zabývá se spoustou dalších věcí, navrhl, že by Gary mohl zkusit metformin, lék na cukrovku. Ukázalo se, že nečekaný vedlejší účinek metforminu uvádí rakovinu do remise. A Gary si pomyslel: „Proboha, vždyť už beru patnáct léků. Proč si mám přidávat další?“.

Protože jak dobře víte, když se lidé vydají touto cestou péče o nemocné, pak jen přidáváte další léky proti vedlejším účinkům předchozích léků. A tak to jde dál a dál a dál. Když se nad tím zamyslím opravdu jednoduše, tento lék zastavuje vstřebávání cukru nebo vlastně vytlačuje cukr do tkání, místo aby ho udržoval v krevním oběhu. Řekl si, tak se vzdám cukru. Začal v roce 2011.

Rakovina se živí cukrem, tak vynechám cukr

Když pochopil sílu tohoto poselství, začal zlepšovat svůj zdravotní stav téměř okamžitě, přestal s cukrem. Chvíli mu to trvalo.

Nebylo to dlouho poté, co se začal zabývat rolí polynenasycených olejů a tím, jak škodí lidskému zdraví. Oleje ze semen, ne ty přírodní z celých skutečných potravin, ale skutečné uměle vyrobené oleje ze semen (řepkový, palmový, kukuřičný, sojový, …), jejich škodlivost. A pak mu najednou docvaklo: „Panebože, škroby jsou prostě glukóza, jakmile si je dáte do pusy.“.

Všechny sacharidy se do krve vstřebají jako cukr

Takže tyhle vysoce zpracované obiloviny, těstoviny a rýže, jakékoliv pečivo, chleba, se vlastně stávají glukózou. A u něj, s jeho rakovinou, kvůli které se jeho PET sken rozsvěcoval jako vánoční stromeček, se jeho rakovina živila glukózou. Takže omezení těchto cukrů a rozhodně taky nenasycených olejů. Díky bohu. Už více než sedm let má rakovinu v remisi jen díky dietě, což je neuvěřitelné a nikdy jsme si nemysleli, že je to možné. A jde o to, že na začátku nám o dietě nikdo neřekl.

Oficiální doporučení 9-11 porcí sacharidů

Když se ohlédnu zpět, myslím, že je to jen hypotetické, ale zdá se, že Gary byl v době, kdy byl jeho nádor aktivní, nucen jíst ještě více glukózových cukrů. Jako by ho hledal, aby ho nakrmil, a prostě se ho nemohl nabažit. Jedl podle dnešních dietních doporučení, víte, 9-11 porcí sacharidů. On opravdu jedl hodně obilovin, chleba. Bylo úžasné, jak to jeho tělo vyhledávalo a už to nedělá.

RE: Tohle mi připomíná, proč jsem se tak těšil na rozhovor s tebou, Belindo. A ty jsi byla zaneprázdněná výzkumem tolika těch zpráv. A poselství v oblasti veřejného zdraví je něco, na co jsem se také zaměřil a co mě zajímá už mnoho let.

Psal jsem o tom ve své vlastní knize [Život bez stresu: pět pilířů zdraví a pohody]. Proč jsou sdělení o veřejném zdraví tak matoucí a často si protiřečí. Tak trochu spekuluji o tom, jaké zdroje mají vliv v těchto výživových doporučeních, a zajímalo by mě, zda by ses s námi mohla podělit o něco ze své současné práce a výzkumu na toto téma.

Proč jsou výživová doporučení matoucí

BF: Proč jsem se do toho pustila a proč jsem se podívala na zprávy o veřejném zdraví a na to, že existuje mnoho dezinformací a odkud tyto zprávy pocházejí? Protože Gary byl v roce 2014 nahlášen Australské agentuře pro regulaci zdravotníků. Byl nahlášen Tasmánské lékařské radě za doporučení pro své pacienty v nemocnici s komplikacemi cukrovky, s gangrénou vyžadující amputaci.

Gary radil pacientům méně cukru, nevhodně vyřešil cukrovku

Doporučil jim snížit cukr, protože říkal, jak moc mu to pomáhá. Díval se, jak se zlepšuje stav lidí s diabetem 2. typu, zpomaluje to progresi nemoci, dokonce ji to uvádí do remise. Ve skutečnosti se o něm dokonce uvádělo, že nevhodně zvrátil diabetes 2. typu. Vymykalo se to kontrole.

A já viděla Garyho. Sledovala jsem všechny ostatní lidi. V roce 2014 se stal součástí skupiny Low Carb Down Under (perfektní zdroj na youtube). A mluvili o vědě. Viděla jsem, jak ho šikanují. Upřímně jsem si říkala, že tohle přece nemá s vědou nic společného. Myslím, že o tom mluvili dokonce od roku 2012 nebo 2013.

Zaujetí proti živočišným potravinám?

Roku 2014 jsem si řekla, že tohle prostě nedává smysl. Takže odkud se to bere? Ta hromadná démonizace živočišných bílkovin a tuků? Než budeme pokračovat, nejsem antivegetarián, antivegan, nejsem proti náboženství, tohle je opravdu, opravdu důležitá věc, kterou je třeba zvážit. Jde o to, že naše výživové směrnice se stávají zaujatě rostlinnými. Tak jsem to nazvala.

A pokud je toto sdělení návodem, mělo by být flexibilní. Mělo by se zabývat jednotlivými případy. Mělo by se zabývat tím, jak zlepšit zdraví jednotlivců. Nemělo by se jednat o obecný soubor pravidel, to vede k problémům.

Gary může lidem říct, aby omezili kouření, protože viděl, k jakým škodám a komplikacím může dojít během operace, když je ortoped. Není respirační fyziolog a může jim to říct, může lidem říct, aby cvičili a více se hýbali. Mohl by někoho poslat k fyzioterapeutovi, může dát širokou přednášku o cvičení a pohybu.

Ale nemůže někomu říct, aby snížil hladinu cukru. Tohle je těžko uvěřitelné, ale v roce 2013, 2014 to byl samozřejmě trestný čin a tasmánská lékařská rada AHPRA se rozhodla ho dva a půl roku vyšetřovat.

Potýká se s pacienty, vlastním zdravím a do toho předvolání, protože pacientům pomáhá až moc

RE: To trauma. Z psychologického hlediska máte jako zdravotník dost práce s lidmi a vlastním přístupem k nim. Ale tohle řešit, to si neumím představit. A to, že je stále v remisi, je neuvěřitelné.

BF: Já vím. A zlepšoval zdraví lidí. Prakticky předložil lékařské komisi diplomovou práci a všechno podtrhl. Prostě jim předkládal jednu výzkumnou práci za druhou, které ukazovaly, jak to pomáhá. A proto jsem začala svůj výzkum. To je to, co nedávalo smysl.

Tak jsem se podívala na toho člověka, který byl přiveden jako soudní znalec. Měli stejného na celou dobu, dva a půl roku. Je to emeritní profesor celého regionu jihovýchodní Asie a Tichomoří, v podstatě zbraň nejtěžšího kalibru v oblasti výživy.

Kvůli lékaři z malého městečka v Tasmánii. Jsme v Launcestonu, víte, sto osmdesát tisíc obyvatel nebo tak nějak. To je směšná spádová oblast. Jsme tu tak malí. A proč potřebovali někoho tak velkého, aby určoval, jestli ortopedický chirurg může mluvit o snižování cukru?

Gary odmítal mlčet protože viděl, jak málo sacharidů funguje

Samozřejmě, že jeho sdělení byla čím dál angažovanější, ale pořád to bylo doporučení lidem s diabetem 2. typu, aby snížili množství cukru, zpracovaných sacharidů a znovu zavedli zdravé tuky. Takže Gary prostě odmítl mlčet. Stále tam byl a stále přednášel a stále o tom mluvil se svými pacienty. Já jsem musela přijít na to, proč to komise nevidí.

Korunní svědek pracoval pro Sanitarium

Když jsem se podívala na toho soudního znalce, zjistila jsem, že v době, kdy pracoval pro AHPRA, pracoval pro Sanitarium. Tak jsem po tom šla, protože jsem si myslela, že musí pracovat pro cukrovarnický průmysl a ten jde pod obilnářský průmysl.

Během několika let jsem objevila dokumenty, které skutečně ukazovaly, že Asociace australských dietologů spolupracuje se skupinou s názvem Cereal for Brekky. A tuto skupinu tvořily společnosti Sanitarium, Nestlé, Kellogg’s a Freedom Foods.

Partnerství mezi skupinou vyrábějící cereálie a asociací dietologů

A měli skupinu, do které v době, kdy byla založena, patřila žena, která je velmi vysoko v představenstvu Asociace dietologů Austrálie. Ta vedla tuto skupinu Australian Breakfast Cereal Manufacturing Forum, která se jmenovala Cereal for Breakfast. A navázali partnerství. Asociace dietologů Austrálie a skupina produkující snídaňové cereálie.

Partnerství za 23 000 dolarů ročně. Takže nezapomeňte, že to je Akreditační registrační orgán pro dietetiky. Poskytují také vzdělávací zdroje. To je jejich orgán, kterému dietologové důvěřují, že jim poskytuje opravdu důležité informace.

Dietologové musí povinně bránit cukr a obilniny

V tomto partnerství se skupinou Breakfast Cereal Group se říká, že Asociace dietologů Austrálie musí využívat své členy dietology k ovlivňování, ochraně a aktivní obraně sdělení o nulové škodlivosti obilovin a cukrů, dokonce i cukrů.

Gary označen za cíl v interních dokumentech

V těchto dokumentech byl Gary označen za cíl.

A to během několika týdnů od předložení tohoto dokumentu, který byl zaprotokolován, ale já jsem ho tak rychle nenašla. Ale když byl předložen, tehdejší generální ředitel Asociace dietologů Austrálie, dvakrát napsal do Garyho nemocnice, aby ho umlčeli.

A i když nezmínili konkrétně Garyho jméno, víme, že šlo o Garyho, protože v 845stránkovém dokumentu, který byl zaslán tasmánské lékařské komisi, byly tyto telefonáty a e-maily zaznamenány jako součást jeho případu. Je to neuvěřitelné. A byl to dietolog, kdo ho nahlásil. A vy si prostě řeknete: „Dobře, jde po něm Cereal Industries. Chtějí ho umlčet.“

Šlo to stále víc do hloubky

Od té doby jsem se nořila hlouběji a hlouběji a pátrala po tom, kdo Sanitarium vlastně je. Tento soudní znalec pracoval pro Sanitarium od roku 2000 až do roku 2016, po celou dobu.

RE: Wow. A jen nám připomeňte jeho pozici?

BF: Zatímco na Monash University působil jako emeritní profesor, nyní pracuje převážně na Tchaj-wanu. Dlouhou dobu však stál v čele IUNS, Mezinárodní unie věd o výživě.

Založil Asijsko-pacifickou společnost pro výživu a Asijsko-pacifický klinický časopis vědy o výživě. V roce 2000, kdy pracoval pro Sanitarium, stál v čele Nutrition Australia a není divu, že je Nutrition Australia měla jako své platinové sponzory a používala jejich výukové materiály.

Sanitarium ovládalo i lékaře

Takže čím více jsem se o Sanitarium zajímala, tím více jsem zjišťovala: „Jé, Sanitarium poskytuje zdroje praktickým lékařům na jedno kliknutí tlačítka v jejich softwarových programech.“. 90 % praktických lékařů má tyto softwarové programy nainstalované na svých počítačích a stačí kliknout na tlačítko pro diabetes 2. typu, pro těhotenskou cukrovku, pro inzulinovou rezistenci, pro obezitu, pro syndrom dráždivého tračníku… Všechna péče… Moc děkuji, Sanitarium Health and Wellbeing, Sanitarium Health Food Company.

Kdy jsme si nechali vymýt mozek natolik, že skutečně věříme jejich zprávám a tomu, odkud pocházejí? A proč jsou proti masu? Takže tím jsem se zabývala posledních sedm let.

RE: Páni, ty to rozbaluješ. Myslím, že je to příběh, který, když tě slyším mluvit, mě šokuje ještě víc. A není to příběh, o kterém bych nevěděl. Sleduji ho víceméně už 25 let.

Příběh stále neuvěřitelnější

Ale čím víc o něm slyším, tím je neuvěřitelnější, protože je to příběh, který je tak snadné přehlédnout. A o tom to je. Tenhle podcast je obecně o tom, že je těžké to přehlédnout. Ale jaký to má dopad na poselství o veřejném zdraví jako celek?

Sledujte peníze, kdo je sponzor?

BF: Když se pak podíváte na zprávy o veřejném zdraví, napadne vás, odkud se vzaly? Víte, kdo říkal Asociaci australských dietologů, aby chránila cereální průmysl? Kdo tyto věci dělal? Podíváte se na sponzorování Asociace australských dietologů, sponzorování jejich mluvčích, programů od 90. let. Pochází to od potravinářského a farmaceutického průmyslu. A nemohu uvěřit, kolik jsme toho odhalili. Na začátku jsme byli tak naivní.

A upřímně řečeno, kdyby jako soudního znalce použili někoho místního, nikdy bych se o ničem z toho nedozvěděla. Vůbec bychom se nesetkali. Protože bychom tady v Tasmanii jenom mlátili hlavou o zeď.

Sanitarium vlastní adventisté sedmého dne

Teprve skutečnost, že se do Garyho případu vložila tato vysoce profilovaná osoba, mě poslala na tuto cestu. Ale když se podíváme zejména na zprávy z oblasti veřejného zdraví, tak se díváme na skupinu lidí. A tady jsem pochopila, že společnost Sanitarium Health Food Company je plně vlastněna Církví adventistů sedmého dne.

Musel jsem pochopit jejich zásady, víru a učení církve, která vznikla v roce 1843. V roce 1844 se začali oddělovat od jiné skupiny. A v roce 1863 byli zaregistrováni. A v tom roce 1863 měla jejich prorokyně, zakladatelka jejich církve, vidění od Boha, který jí řekl, že maso bude lidi duchovně, morálně i fyzicky kazit.

Bylo to o vidění ve snu

Takže od počátku založení této církve to bylo velmi, velmi silné poselství proti masu. A člověk jménem Joan Sabate, velmi zbožný adventista sedmého dne, který pracuje na jejich univerzitě v americké Loma Lindě. V roce 2008 publikoval práci s názvem Globální vliv Církve adventistů sedmého dne na stravování. A když se podíváte na jeho akademickou práci, oni to vlastně všechno vysvětlili. Vyšlo to na pozadí toho, že Gary prezentoval můj výzkum v Americe v roce 2017, a v rámci svých referencí se vlastně odvolávají na mou práci.

Sanitarium je základ a to pro celý svět. Je úžasné, jak velký vliv mají nejen na tvorbu zdravé výživy…

Sanitarium vlastní i nemocnice a lékařské fakulty

Vlastní také 46 nemocnic v USA, z toho více než 20 jen na Floridě. Takže jsou to zdravotníci v Americe a vlastní mnoho lékařských fakult po celém světě. Konkrétně Loma Linda je největší a na univerzitě mají 800 zaměstnanců.

Asociace dietologů Austrálie dnes už kryje sponzory

RE: Když jsem odkrýval sponzoring takzvaných profesních organizací, tak nejsou takzvané. Oni to jsou profesní organizace. Například Asociace dietologů Austrálie. Vím jistě, že když se teď podíváte na její stránky, nenajdete informace o sponsoringu.

BF: Ne, nenejadete.

RE: Nevím, jestli sponzoring zastavili, nebo ho jen skryli. Ale když jsem si to v roce 2015 vyhledával ke své knize, sponzory Australské asociace pro výživu byly společnosti Kellogg’s Campbell’s Nestlé, Unilever, Ben & Jerry’s Ice Cream, Sanitarium, The Grains and Cereal Council, The Dairy Council, Dairy Australia. Buď byli přizváni nebo vyhráli výběrové řízení na australské směrnice pro zdravou výživu, které se dostanou do každé lékařské ordinace, jak jsi uvedla.

Drobným písmem, určeno jen pro zdravé lidi

BF: Když si přečtete drobné písmo v dietních pokynech, zjistíte, že jsou určeny pouze pro zdravé lidi. Přesto je Asociace australských dietologů používá pro nezdravé lidi.

Diabetes Australia, Heart Foundation, ti všichni říkají, podívejte se na Dietary Guidelines. A tyto dietní pokyny jsou pokyny založené na rostlinných obilovinách, které nezlepšují zdraví všech. A můj manžel je toho rozhodně živým příkladem. Řídil se těmito pokyny s 9-11 porcemi sacharidů.

Trval na svém. Já byla ta zlobivá a on trval na tom, abychom přešli na margarín a používali všechny oleje ze semínek. A jeho tělo bylo ze všech těch věcí tak nemocné a zanícené. Já jsem jedla stejnou stravu a neměla jsem stejné problémy.

Takže víte, mluvíme tu o jednotlivcích. Ale v průběhu času, pokud budete stále chodit do kasina a házet kostkami, nakonec vždycky vyhraje kasino.

Dřív nebo později to dožene každého

RE: Taky, že spousta lidí kostkami hází. Výskyt cukrovky stoupá a rakovina postihuje každého třetího člověka v době, kdy mu je 60 let. Mluvíme o každodenních úmrtích. Denní úmrtí.

Řešíme covid, přitom umírá 50000 lidí denně na kardiovaskulární onemocnění, 25000 na rakovinu, 10000 denně na cukrovku. Takže spousta lidí si hodila kostkou a řídila se radami a možná by na tom mohli být lépe.

Dobře, pojďme trochu dál, protože jednou z věcí, které se staly, je samozřejmě veganství. Je to zajímavé hnutí, protože na první pohled vypadá tak lákavě.

Myslím tím, že utvrzuje myšlenku soucitu se zvířaty. Ale jejich soucit se zvířaty jde ruku v ruce se zdravím a blahobytem. Zkoumali jste toto téma, veganství a jeho původ? Řekněte nám o původu veganství.

Původ veganství

BF: Tím jsem se zabývala hodně a mohla bych o tom napsat celou diplomovou práci. Ohlédnutí za náboženstvími. Celou cestu zpátky. Vezměte v úvahu Pythagora a různé lidi, kteří v průběhu času obhajovali veganskou stravu. A tito lidé byli, řekla bych, privilegovaní lidé. Nezačali ale jako děti, bylo to jejich rozhodnutí v dospělosti.

Je to opravdu, opravdu důležitá věc, kterou je třeba vzít v úvahu i v rámci celého mého výzkumu. Že toto rozhodování probíhalo až v jejich dospělosti, že se rozhodli, že chtějí být soucitní vůči zvířatům. Když se vrátím zpět, mám přátele v Indii a mluvila jsem s nimi, víte, myslíme si, že Indie je veganská nebo vegetariánská země.

A ve skutečnosti 80 % Indů jí nějaký druh živočišného masa a rozhodně živočišné tuky. Zbylých 20 % je vegetariánů, pokud jim jejich kasta nezakázala jíst živočišné bílkoviny a tuky. Veganství je buď podvýživa, nebo výsada.

Dve extrémy veganství

A já si myslím, že jsou to dva extrémy veganství. Dokonce i džainistické náboženství, které je pravděpodobně jedním z nejpřísnějších, co se týče neubližování zvířatům. Ti nevytáhnou hlízy ze země, protože tím zničí rostlinu.

Budou trhat ovoce a listy ze stromů, ale kořen hlízy nevyrvou. Ale i oni… jsou povzbuzováni k tomu, aby jedli živočišné produkty. Což je přepuštěné máslo ghee. Protože vitamin B12 je pro život nezbytný a z čistě rostlinné stravy ho nezískáte.

Možnost veganství je výsada moderního světa

Takže je výsada, že se můžeme v západním světě stravovat vegansky, protože máme doplňky stravy. V domorodé komunitě je to podvýživa, když nemůžete jíst žádné živočišné bílkoviny ani tuky.

RE: Existuje v celé historii lidstva kultura, která by přežívala generaci za generací, nejen přežívala, ale prosperovala, nebo řekněme přežívala generaci za generací na veganské stravě? Přehlédl jsem ji? Existuje v historii lidstva nějaká kultura?

BF: Pokud vím, tak ne. Například zakrnění růstu je stále výraznější. Naše přátelé v Indii toto drtí. A mám několik velmi dobrých přátel, kteří jsou vegetariáni a nebudou jíst živočišné bílkoviny, ale jedí živočišné tuky. Říkali, že bez toho by naše zdraví bylo velmi špatné. A jsou schopni jako vegetariáni velmi úspěšně držet nízkosacharidovou dietu.

Vegetariánství je ještě zvládnutelné, veganství je extrém

Takže bych si myslela, že Vegetariánská strava a Všežravá strava a možná ještě více Masožravá strava, jak jsme se vyvíjeli jsou dobré pro zdraví. Pak se dostanete do veganského extrému, že si začnete říkat: „Dobře, můžu být privilegovaný, mít veganskou dietu, protože můžu doplňovat, můžu si každé tři týdny píchat injekce B12, abych to mohl dělat.“ Tohle je pro mě velmi důležité. Je to privilegium a domorodé komunity toto privilegium nemají.

Jak velké musí být zvíře, aby se počítalo?

RE: Hmm. Další otázka, kterou si kladu. Na veganském přístupu je přitažlivé to, že se při něm nezabíjejí zvířata. A je zajímavé, že zmiňujete džinisty, kteří nechtějí zabít ani rostlinu tím, že jí vytrhnou kořeny. To je zajímavé, ale tam se nedostaneme. Moje otázka na ně zní: Jak velké musí být zvíře, aby se počítalo?

Myslím tím, že pokud se nemýlím, tak pro pěstování zeleniny je třeba vykácet spoustu půdy, přírodního prostředí. A to má vliv na živočichy a mikroby v půdě. A pak aby se ty plodiny uchránily před škůdci, z nichž mnozí, vlastně všichni, jsou také živočichové, a mikroby. Víte, jak velké musí být zvíře, aby se počítalo?

BF: To je opravdu skvělá otázka…

RE: Jo, jo. Rád se na tyto dvě otázky ptám s respektem. Jaký je historický příběh? Kolik generací přežilo a jste rádi, že jste součástí lidského experimentu? A moje druhá otázka zní, jak velké musí být zvíře, aby se počítalo?

Lierre Keith a její prozření

BF: Napadá mě Lierre Keith.

RE: Autorka knihy Vegetariánský mýtus.

BF: Ano. A také poskytla rozhovor pro dokumentární film Diany Rogers a Robba Wolfa Sacred Cow a pro jejich knihu. Ale krásně o tom vypovídá, je to člověk, který je zapálený pro cítící bytosti a jejich ochranu, ona se opravdu snaží být etickým strávníkem.

Považovala za etické, že nejedla velká zvířata, která můžeme snadno vidět na vlastní oči. Uvědomělá, dokonce se snažila pěstovat vlastní zeleninu. Nicméně musela zabíjet zvířata, aby mohla pěstovat.

A ona řekla: „Právě jsem si uvědomila, že bez smrti není života.“ A myslím, že to je fascinující komentář a je to o respektu. Dobře, musíme mít úctu k lidem, musíme mít úctu k Zemi, na které žijeme.

Jak tedy můžeme vytvořit udržitelnější budoucnost? V Tasmánii mám tu čest. Máme krásnou čerstvou produkci.

Lokální produkce

Můžeme jít na trhy a koupit si čerstvé sezónní místní potraviny. Dokonce i ta ekologická záležitost je ošemetná, protože potenciálně vyškrtáváte část koloběhu života. Je bio. Ale víte, mluvíme o tom, že jíme čerstvé, sezónní, místní. A to můžeme dělat tady v Tasmánii. Všude to tak možné není.

Takže v tomto směru jsem privilegovaná. Ale opravdu věřím v co největší podporu místních farmářů. A pokud se k tomu budeme moci všichni více přiblížit, bude to fantastické. Odpoutat se od velkých korporací, které se snaží všechno vlastnit.

RE: Protože druhým problémem je – a v tomto ohledu sdílím obavy veganů – ochrana zvířat. Myslím, že to je velké a důležité téma. A proto jsem se také ve svém programu a zájmu zaměřil na regenerativní zemědělství. Co je dobré pro zvířata, je dobré i pro planetu a samozřejmě i pro nás. Výhra pro všechny.

A zvíře, pokud má jen jeden špatný den v životě, je den, kdy zemře. My to zvíře s úctou zkonzumujeme a celé, pak si myslím, že je to úplně jiný příběh.

Ale to je zajímavý příběh. Jde o způsob, jakým je veganství také spojeno s environmentalismem, že?

Ellen G. Whiteová a její poselství na základě zjevení ve snu

BF: Ano. Když se podíváte na Loma Lindu, Joan Sabate, převzal poselství Ellen G. Whiteové a přenesl je do této klimatické skupiny. Takže teď na univerzitě v Loma Lindě vytvořil subspecializaci na životní prostředí. A velmi se angažuje, vidíte studie, které říkají, že fazole jsou nad hovězím, a vidíte studii za studií, on a adventisté sedmého dne se v tomto prostoru velmi angažují.

Myslím tím masturbaci, proti které adventisté sedmého dne bojovali veganstvím. Pak se to přesunulo na boj proti rakovině. Teď se z toho stalo životní prostředí. A teď jde opět o to, jak mohou své poselství posunout ještě dál a přimět více lidí, aby se k němu přiklonili. Byli pověřeni…

Adventismus sedmého dne, Ellen G. Whiteová učila, že je povinností církve převzít poselství o veřejném zdraví. To bylo ještě v 19. století, poselství o veřejném zdraví, které mělo démonizovat živočišné bílkoviny a tuky a propagovat biblickou dietu rajské zahrady.

Náboženství určujě zdravotní směrnice

A právě tady se skupina lidí, kteří chtějí dokázat, nikoliv vyvrátit božskou inspiraci, ujímá poselství o veřejném zdraví po celém světě. Adventisté semého dne se stávají skutečně významnou institucí v medicíně, dietologii, výzkumu a formují náš pohled na svět. Tlačí názor ohledně evangelijní pravdy o prospěšnosti rostlin pro zdraví a démonizaci živočišných bílkovin a tuků. A jsou velmi, velmi úspěšní, jsou totiž zapojení do vzdělávání.

Velmi se angažují v Medical Evangelism. A tyto dvě věci, které se ujímají po celém světě buď prostřednictvím církevní oblasti, nebo prostřednictvím skupin adventistů sedmého dne, mohou také dělat své vlastní věci. Například Americká vysoká škola medicíny životního stylu v Americe, která má kořeny v učení adventistů sedmého dne a propaguje veganskou stravu. Když se podíváte na zdroje na jejich webových stránkách, nenajdete na nich jedinou živočišnou bílkovinu nebo tuk, a to ani pro děti.

RE: The American Society of Lifestyle Medicine

BF: American College of Lifestyle Medicine, která stála na počátku asociací zaměřených na medicínu životního stylu po celém světě. Jsou tedy klíčovou skupinou, která ji založila. Chlapík jménem John Kelly je oddaný adventista.

Adventista John Kelly

Nejenže v roce 2003 založil Křesťanskou asociaci medicíny životního stylu na půdě Loma Lindské univerzity, ale v roce 2004 byl zakládajícím členem American College of Lifestyle Medicine. Křesťanská asociace by pravděpodobně byla jen pro malou skupinu. V roce 2004 tedy byla založena Americká vysoká škola medicíny životního stylu (The American Society of Lifestyle Medicine).

John Kelly od té doby napsal příručku Board Review Manual on Lifestyle Medicine, kterou každý životní styl, lékařská společnost po celém světě používají jako příručku pro mezinárodní zkoušky. Takže se na tom podílel.

A jeho poslední věc, kterou zkoumám, protože jsem se opravdu zaměřila na diabetes 2. typu. Gary se zajímal o propagaci nízkosacharidové diety a výsledky, kterých lidé dosahují po celém světě, a stále více a více studií ukazuje účinnost nízkosacharidové stravy. Právě John Kelly je hlavním autorem stanoviska American College of Lifestyle Medicine.

Démonizace živočišných bílkovin a tuků

A tam, když si projdu to stanovisko a podívám se na část o nízkosacharidové dietě, tak z každého odkazu v něm vyplývá, že živočišné bílkoviny a tuky jsou prostě to nejhorší. „Nízkosacharidová strava je nejen nebezpečná, ale i nezdravá“. Jejich odkazy se ani netýkají tématu a jiné vlastně odporují jejich nastrojenému příběhu.

Když se odvolávali na nízkosacharidovou stravu, odvolávali se na Erica Westmana a další studii, ale schovali to do svého stanoviska zastrčené k vynálezu inzulínu.

Takže byste ani neuvažovali o tom, že má nízkosacharidová strava pozitivní výsledky, i když kdybyste se podívali na jejich reference. Řekli by jste si: „Aha, no, oni diskutují o obojím. Uvažovali o obojím.“ Ale způsob, jakým to umístili. A tak nejen na tomto stanovisku vytvořili Listinu práv diabetiků. A on je opět hlavním autorem.

Listina práv diabetiků

Listina práv diabetiků je exkluzivní dokument. Nedovoluje lidem, aby ve své stravě uvažovali o živočišných bílkovinách nebo tucích.

To, co děláme, je podpora lidí bez ohledu na jejich náboženské přesvědčení, etické přesvědčení. Podporujeme lidi, aby dosáhli zdraví. A podle mého názoru tato Listina práv diabetiků tak trochu navazuje na americkou Listinu práv, což je obrovská výzva. 27 ratifikovaných dodatků, které dávají lidem svobodu volby.

A tato Listina práv diabetiků Americké akademie pro léčbu životním stylem je exkluzivním dokumentem. Žádné zamyšlení. Takže ti samí lidé, kteří s tím začali v roce 2004, se angažují v roce 2021, přidávají dodatky včetně Neila Barnarda, který je ochráncem zvířat. Dodatky proti nízkosacharidovým zvířatům.

Zní to nezaujatě, ale je to vytvořené výhradně vegany

Všichni za touhle listinou jsou advokáti veganství. Ať už z náboženské ideologie, nebo z etického přesvědčení. A není tam nikdo, kdo by dal na zváženou, že živočišné bílkoviny a tuky mohou být součástí stravy. A to musíte vzít v úvahu, že Církev adventistů sedmého dne věří v biblickou dietu rajské zahrady.

Tuto biblickou dietu má John Kelly ve svých diapozitivech, které byly v American College of Lifestyle Medicine až do roku 2008. Diapozitivy ukazují, že Adam a Eva byli součástí medicíny životního stylu. Lifestylová medicína byla Genesis. Bylo to v době, kdy Adam a Eva měli svůj krásný domov v rajské zahradě, kde jim byla dána veganská strava, protože ovoce, obiloviny, ořechy a semena byly rajskou stravou.

Nevěří na evoluci nebo předky, pouze boží strava

Oni nevěří, že by zde hrála nějakou roli evoluce nebo strava předků, protože jsme začínali s Boží stravou, kterou bylo ovoce, ořechy a semena.

Až po pádu člověka jsme dostali povolení jíst zeleninu. Jedná se tedy o skutečně specifickou stravu a víru, kterou věda uvádí do souladu s Biblí. Všude v oblasti medicíny životního stylu se setkáváte s tím, že je založena na důkazech. Ale tyto důkazy musí být v souladu s Biblí a Božími přírodními zákony. Takže ve stravě nehrají žádnou roli živočišné bílkoviny a tuky.

A Ellen G. Whiteová přijela do Austrálie v roce 1889 a byla zde až do roku 1900, takže zde byla téměř 11 let. Založila církev, školy, nakladatelství, nemocnici a byla odhodlaná. John Harvey Kellogg pracoval pro Církev adventistů sedmého dne, oddaný adventista sedmého dne.

John Harvey Kellogg, vynálezce corn flakes na potlačení masturbace

Ellen a její manžel, mu zaplatili studium medicíny. Bylo mu pouhých 12 let, když začal přepisovat její kázání o tom, že maso způsobuje masturbaci. O tom, abyste před své dítě nepředkládali maso, protože to nebyli jen muži, ale i ženy a děti, kteří byli postiženi hříchem masturbace. Odkazovali na ni. A podle nich to způsobovalo všechno možné. A stále slýcháme, masturbace způsobuje slepotu.

To všechno tvrdila. A opět to byla součást hnutí za střídmost v 19. století. Ale ona říkala, že jí Bůh ukázal, že všechny tyto věci jsou pravdivé. A tak když přijela do Austrálie, chtěla tam založit stejný model jako John Harvey Kellogg a jeho bratr. Obilné cereálie místo masa na potlačení chuti masturbovat.

Náš potravinářský průmysl to bylo Sanitarium, a její prohlášení v době, kdy to bylo založeno, znělo: „Podnikání v oblasti zdravé výživy má lidem dodávat potraviny, které nahradí maso, mléko a máslo.“ A tak se stalo.

Značka Health Food

RE: Wow. To je ale poslání. To nás přivádí ke značce Health Food. Zajímalo by mě, zda slovo „rostlinná“, které se stalo velmi populární, bude pro 21. století tím, čím byly zpracované potraviny pro 20. století.

BF: Ano, značka Health Food.

T. Colin Campbell napsal Čínskou studii, kterou rozebrala Denise Mingerová a mnoho dalších lidí. Tu studii dělal s člověkem jménem Junshi Chen, který byl jedním z prvních lidí, kteří se v Číně setkali s Alexem Malaspinou, jenž založil International Life Sciences Institute. Takže v ILSI, což je světová potravinářská a farmaceutická a tabáková záštita, se Junshi Chen setkal s Alexem Malaspinou, než odešel s T. Collin Campbellem dělat Čínskou studii.

To je také zajímavá informace. T. Colin Campbell tvrdí, že koncem osmdesátých nebo začátkem devadesátých let minulého století vymyslel termín „plnohodnotná rostlinná strava“ jako eufemismus pro veganskou stravu. Ale on tvrdí, že tento termín vymyslel jako eufemismus. A tak skupina veganů nadále prosazuje Plant-based diet, protože to zní dobře.

Belinda Fettke jí rostliny i živočichy

Já jím rostliny a stravuji se plnohodnotně. Jím také živočišné bílkoviny a tuky. Můj talíř ale často vypadá, jako by byl rostlinný. Takže bych řekla, že použití lákavého termínu bylo záměrné a T. Colin Campbell má sám článek, kde se píše o tom, jak to udělal a proč to udělal.

RE: A čínská studie? Vyšla další studie nazvaná The Lancet Report, která z ní vycházela. Byla to, chci říct, co –

EAT-Lancet: na živiny chudá strava

BF: Nevím, jestli je na tom úplně založena, ale EAT-Lancet Planetary Health Diet je napsána elitou a potravinářským a farmaceutickým biotechnologickým průmyslem. Tato dieta, která má zachránit nás a planetu, je ve skutečnosti chudá na živiny. Člověk jménem Marty Kendall udělal fantastický rozpis všech živin. A jeho žena má cukrovku prvního typu. Seznámili jsme se prostřednictvím skupiny Low Carb Down Under.

Býval inženýr. Věřili byste, a on o tom předtím nemluvil, že býval adventistou sedmého dne? Někdy diskutujeme i církev. Je fascinující vidět, odkud tato sdělení přicházejí.

Jediný odborník je zaujatý pro plant-based diet

V průběhu let jsem uznala, že Walter Willett byl hlavním autorem a jediným odborníkem na výživu v tomto dokumentu. O EAT-Lancet jsem napsala článek: EAT-Lancet: únos našeho zdraví? A Marty Kendall také udělal fantastickou práci. V tom svém jsem shrnula celou řadu názorů a článků různých lidí. Takže je ideální, pokud ji chcete použít jako zdroj informací, protože se kolem ní můžete vrhnout do spousty dalších diskusí.

Co jsem za ta léta zjistila, je, že až do čtyřicátých let minulého století, kdy se Univerzita Loma Linda jmenovala Vysoká škola lékařských evangelistů, tam byl člověk, který se velmi snažil dokázat vize Ellen G. Whiteové. Rozhodl se, že půjde psát doktorskou disertační práci pod vedením Fredericka Staira na Harvardovu univerzitu. A podle mého názoru se jedná o spolupráci. Harvardská škola veřejného zdraví byla založena potravinářským průmyslem a financována potravinářským průmyslem.

Fredrick J. Stare, placený cukrovarnickým průmyslem

Takže tam jsou jeho přátelé a Christy Kearnsová provedla úžasný výzkum, aby zjistila, kolik finančních prostředků Fred Stare vlastně dostal od cukrovarnického průmyslu. Ale byl to zkorumpovaný člověk placený za to, aby démonizoval živočišné bílkoviny a tuky.

A do toho přichází chlápek z lékařské evangelické fakulty, aby vypracoval svou doktorskou práci. Představte si to. Ten může říct nemám žádné finanční zájmy. Spolu provedli tyto studie a to bylo publikováno v roce 1954. Tedy se mohli setkat s americkou vládou a byli schopni ovlivnit McGovernovu zprávu. A tak to pokračuje dál.

Takže se podívejte na náboženství a jejich zájmy, a mluvím o potravinářství, farmacii, biotechnologiích, všech těchto skupinách. Určitě i chemickém průmyslu a všech těch ostatních. Pokud se spolu sladí, protože mají stejné sdělení nebo stejný cíl, o který usilují, jsou to opravdu mocní spojenci.

Kvůli náboženství nemusí přiznávat finanční zájmy

Protože tito lidé mohou říci, nemám žádný finanční střet zájmů. A mohou říci, my chceme vaše informace, protože pak můžeme vydat výzkum, který vypadá ověřeně o škodlivosti živočišných bílkovin a tuků a nulové škodlivosti obilovin a sóji.

Církev adventistů sedmého dne. Jeden z nich, jistý Harry Miller, odjel do Číny a založil tam, 16 různých Sanatorií v nemocnicích a připojených školách. S potravinářským průmyslem pak vyvinul úplně první sójovou kojeneckou výživu.

A trvalo mu 10 let, než se mu podařilo prosadit, aby to bylo uznáno Americkou lékařskou asociací jako bezpečné. Ale lobboval deset let, protože musel najít něco, co v sobě nemá živočišné bílkoviny ani tuky, aby to pak mohli propagovat a dávat svým dětem. Nemluvím tu o fermentované sóji z Asie, která je tu už po staletí. Mluvím o vysoce zpracované upravené sóji, která byla do USA a do naší stravy zavedena díky propagaci Církve adventistů sedmého dne.

Kellogg opustil církev, ale pokračoval v propagaci

John Harvey Kellogg myslím, že roku 1911 opustil církev. Ale stále věřil v jejich přístupy k výživě. A vlastně až do své smrti stále zbožňoval Ellen G. Whiteovou. Začal mluvit s americkou Asociací pro sójové boby, která obhajovala sójové boby pro lidskou výživu. Byl zastáncem toho všeho. Takže všechny zprávy o zpracované sóji a sójovém mléku a všech těch dalších věcech pocházely z prostředí adventistů sedmého dne.

RE: A samozřejmě vládní dotace na sóju a kukuřici v Americe jsou prostě neuvěřitelné. Myslím opravdu mimořádné. A také je zajímavé, že se život vrací ke skupině Lifestyle Medicine.

Jak víte, v letech 2019 a 2020 jsem byl prezidentem Australasian College of Nutritional Environmental Medicine. A byl jsem členem po mnoho let, ale měl jsem spojení se skupinou Lifestyle Medicine Group a vím, že se vyhýbají jakékoli kontroverzi. Čemukoli, co je trochu mimo, zejména když EAT-Lancet, The China Study, The Food Pyramids, to vše posiluje.

Lifestyle medicine

Lifestyle medicine je skvělý termín a jistě vás bude zajímat, že jiným hostem, kterého jsem měl na konci loňského roku, byl Australan roku James Muecke.

James je příkladem toho, co se musí dít v desítkách tisíc lékařských ordinací v Austrálii, a výjimečný oční chirurg, který se stejně jako Gary, ortopedický chirurg potýkající se s ničivou cukrovkou a velmi zaneprázdněný profesionál, zajímá o to, co považuje za australské směrnice o zdravé výživě. To je po 35 letech praxe a ocenění Australan roku.

Říká: „Panebože. Opravdu se to děje?“ Tato skupina životního stylu, medicíny a nechtějí být kontroverzní? A jak s vámi mluvím a jeden příběh vede k druhému, je to příběh, ze kterého jde hlava kolem.

Weston A. Price a jeho studium domorodých kultur

BF: Ano. A myslím, že když se nad tím zamyslíte. Že jde o inkluzi. Je to o respektu a je to o uznání, že existují skupiny předků. Jako třeba Weston A. Price se podíval na domorodé skupiny po celém světě.

Weston A. Price přijel do Austrálie, prošel všechna místa a viděl, že lidé, kteří měli nejlepší zdraví, byli lidé, kteří jedli čerstvé, sezónní, místní potraviny, a u většiny skupin to zahrnovalo vepřové sádlo. Je to fascinující, když se podíváme na domorodé kultury a na to, co jedli.

A když si vezmete, že Církev adventistů sedmého dne prostřednictvím své skupiny Lifestyle Medicine, South Pacific Society of Lifestyle Medicine a takzvaného Chip programu, to je Complete Health Improvement Programme, na který Sanitarium koupilo práva v roce 2012, ovlivňuje dietní doporučení po celém světě.

Sanatorium ovlivňuje směrnice po celém světě

A tento kompletní program pro zlepšení zdraví navrhl a vytvořil v 70. letech minulého století Hans Diehl, který je oddaným adventistou na univerzitě v Loma Lindě. Spolupracoval s Nathanem Pritikinem. Teď už možná ani ne, ale dříve lidé o Pritikinově dietě slyšeli.

Nathan Pritikin byl na Loma Linda University a četl dílo Ellen G. Whiteové, když byl na vojně. Věřil tomu, nemyslím si, že se skutečně stal adventistou sedmého dne, ale velmi věřil tomu, co učila. Věřil natolik, že nakonec vyučoval na univerzitě. A potkal Hanse Diehla a pracovali spolu v Centru dlouhověkosti.

Nathan a Hans Diehl proto vytvořili program zaměřený na komunitu, který by nestál tolik. Když ho v roce 1988 navrhli, jmenoval se Program zlepšování koronárního zdraví. A Sanitarium ho koupilo v roce 2012.

Tvrdí, že to není o rostlinné stravě

Hodně na něm pracoval muž jménem Darren Morton. Tento program Chipu, když se podíváte na jeho webové stránky, říká, že to není mandát pro veganství nebo vegetariánství. Ale když se podíváte, získáte příručku pro propagaci, kterou mám a dávám ji na spoustu míst. Takže vaši diváci by ji měli někde vidět.

Průvodce pro facilitátory skutečně ukazuje, že maso, mléčné výrobky a vejce jsou na vrcholu seznamu, který zahrnuje alkohol a tabák a zpracované potraviny jako nejhorší možné zdravotní následky. Takže to docela jasně ukazuje, jaké jsou jejich představy, i když tvrdí, není to mandát pro veganství/vegetariánství. A Hans přesto řekl, že je stoprocentní vegan a jeho program v Chipu byl úplně veganský.

Ron Ehrlich narazil na Pritkinovu dietu

RE: Víte, je zajímavé, že jste mi řekla něco o Nathanu Pritikinovi, protože já se výživou zabývám téměř od doby, kdy jsem vystudoval, tedy od roku 1980, kdy jsem absolvoval svůj první kurz výživy. A během své cesty jsem zkoumal mnoho různých diet. A jednou z nich byla Pritikinova dieta. Na začátku 80. let, jsem na ní byl asi šest měsíců a měl jsem z toho správný pocit.

Jíst standardní stravu podle potravinové pyramidy, řídit se radami, zbavit se másla. Zbavili jsme se všech tuků. A já jsem byl na velmi nízkotučné, velmi čisté stravě. A pravděpodobně jsem se detoxikoval, cítil jsem se dobře, ale nemohl jsem na ní vydržet dlouho. Nicméně prvních šest měsíců bylo super.

BF: Myslím, že to se stává u mnoha diet.

RE: Ano, a zejména pokud se zaměřujete na celistvé potraviny a nízký obsah zpracovaných potravin a pravděpodobně snížíte i obsah alkoholu.

BF: Přesně.

Ze začátku se cítíte super

RE: Budete se cítit fantasticky. Ale chci se na chvíli zaměřit na nízký obsah sacharidů, protože si myslím, že je to něco opravdu pozitivního, co si lidé mohou odnést. Myslím, že lidé, kteří to poslouchají, si řeknou: Panebože, musím být trochu otevřenější tomu, odkud všechna doporučení přichází.

Něco pozitivního

Mluvme teď o pozitivních věcech, protože jedna z věcí, která mě na nízkosacharidových potravinách zaráží, je, a opět se vracíme k vědě, že mnoho vědců tvrdí, že neexistuje žádný důkaz o účinosti. A když se podíváte na to, co se myslí nízkým obsahem sacharidů, tak je to vlastně něco jako 250 g nebo 200 g sacharidů denně, protože doporučené dávky jsou 310 g nebo tak nějak.

Ve skutečnosti, když teď půjdete na stránky USDA a zadáte všechny parametry, což jsem udělal zrovna minulý týden, víte, můj věk, výšku, úroveň aktivity, a tohle je 2021. USDA doporučuje, aby se můj příjem sacharidů pohyboval mezi 375-420 g sacharidů denně. Měl bych zůstat na nízkém obsahu tuku a vyhýbat se všem potravinám s cholesterolem. 2021. Správně. Takže to, co lidé myslí nízkým obsahem sacharidů, se divoce mění i v rámci různých studií. Řekněte nám něco o nízkosacharidové stravě.

Historie nízkosacharidové stravy

BF: Je zajímavé vidět, že jsem se na to pravděpodobně dívala spíše z pohledu diabetika 2. typu. Joy Kiddieová je dietoložka v Kanadě. Loni napsala článek, ve kterém mluví o člověku jménem Dr. Richard Wylder. A ten v roce 1922 publikoval práci s názvem A Primer for Diabetics. A tento článek pojednává o tom, jak v roce 1922 a vlastně už v roce 1916 pochopil, že cukrovka je onemocnění způsobené nesnášenlivostí sacharidů.

Takže to není nic nového. 1916 (neuvěřitelné), kdy používal nízkosacharidovou ketogenní dietu a pracoval s terapeutickou dávkou sacharidů 60 g maximum, aby skutečně léčila cukrovku. Takže na to přišel dříve, než se začala používat nízkosacharidová ketogenní dieta u epilepsie. Když se stal populárním inzulín, už to nějakou dobu fungovalo. Ale jakmile jste měli inzulín, lidé mohli žít normální život a jíst to, co všichni ostatní. Akorát potřebovali inzulín.

Ti, kteří patentovali inzulín, prodali ten patent za dolar. Chtěli, aby byl inzulín dostupný pro každého.

Farmaceutický průmysl vydělává na inzulínu

Ale farmaceutický průmysl na inzulínu vydělává hromadu peněz. Nyní je pro mnoho lidí nedostupný. Takže už v roce 1922 omezování sacharidů bylo uznáno. Pokud jíte méně sacharidů, potřebujete méně inzulínu. Je to tak jednoduché. Když se podíváte na biochemii, když odstraníte emoce. Prostě se jen podíváte na biochemii, snížení sacharidů snižuje potřebu inzulínu.

Nízký obsah sacharidů znamená méně zpracovaných potravin, méně cukru. Je to opět o tom, jak to individualizovat? Jak vytvoříte sdělení pro lidi? To je srozumitelné sdělení. Gary, který se snaží kontrolovat a udržet rakovinu v remisi, je v podstatě pod 20 g sacharidů denně.

Zpracované potraviny obsahují skoro vždy sacharidy

Naše děti a vnoučata jsou mnohem blíže než my dožití 100-120 let, pokud jí plnohodnotné potraviny. Pokud budou pokračovat v konzumaci těchto plnohodnotných potravin. Což si myslím je to, proč při pohledu na některé adventistické zdravotní studie se někteří lidé zdají být zdraví a žijí déle a nazývají to biblickou rajskou stravou.

Když se podíváte na Adventistickou zdravotní studii a skutečně si vytáhnete jejich markery a to, co považují za veganství, zjistíte, že jste vegan, pokud jíte maso nebo mléčné výrobky méně než jednou za měsíc. Vegan podle těchto studií.

Takže poselství ze studie je jiné, než dávají normální populaci. A většina mladých lidí, kteří se chtějí stát vegany, se do toho pustí naplno. Neřeknou si, jednou za měsíc musím mít ve stravě dostatek vitaminu B12.

Cukr a oblininy opravdu nejsou potřeba

Začněme uvažovat o tom, že nepotřebujeme všechen ten cukr, nepotřebujeme všechny ty zpracované sacharidy a že snídaně opravdu není nejdůležitějším jídlem dne.

Víte, snažím se to zjednodušit, i když je to velmi složité. A nízký obsah sacharidů není to, co doporučují výživová doporučení. Takže obecně: jděte na nižší hodnoty. Cokoli nižšího bude lepší.

Co je dnes největší výzva při cestě ke zdraví?

RE: Ale když odhlédneme od vašeho výzkumu a od toho, že jsme všichni v tomto moderním světě na cestě za zdravím, co je podle vás největší výzvou pro jednotlivce na této cestě? Myslím tím, že jste zmínila mnoho těchto výzev, ale co byste někomu řekla? Co je pro nás na této cestě největší výzvou?

BF: Mojí největší výzvou je, že se chystáme založit firmu s názvem Nutrition For Life. Předali jsme ji našemu týmu, aby pokračoval tady v Launcestonu. Podporuje odpovědnost a motivaci. A to jsou ty největší věci, které nás posouvají kupředu.

Chceme pomoct s přechodem na nižší množství sacharidů. Je velmi těžké s tímto začít, pokud jste se rozhodli změnit svůj jídelníček a chcete přejít na nižší obsah sacharidů, na zdravou a tučnou stravu.

Podpora okolí je zásadní pro úspěch

Jsou to všechny ty zprávy, které dostáváme. A tak si myslím, že najít někoho, kdo vás podpoří, ať už je to člen rodiny, nebo lékařský odborník nebo skupina, podpora, cokoli co pro vás funguje je důležité. Podpora odpovědnosti a motivace, to je potřeba.

RE: Je to dechberoucí. Je to úchvatné. Jiným slovem to popsat nelze, a to je problém, který si dobře uvědomuji už nejméně posledních 25 let. To, že náš současný systém zdravotní péče je ve skutečnosti systémem pouhého řízení chronických onemocnění, a to je skvělý ekonomický model pro chemický, potravinářský a farmaceutický průmysl.

Problém je v tom, že pokud se můžeme řídit důkazy, není to příliš dobrý model pro zdraví. Jak jsem myslím zmínil na začátku, covid a denní úmrtnost. V prvním roce pandemie zemřelo na covid něco přes 2 miliony lidí. Dva a půl milionu, což představuje 7000 lidí denně. Takže si toto číslo na chvíli podržte v hlavě, protože jsme se také seznámili s problematikou komorbidit.

50000 lidí denně umře na nemoc, které se snadno předejít

A komorbiditám se dříve říkalo chronická onemocnění. A tak mnoho chronických onemocnění jsou chronická onemocnění, kterým lze předcházet. Například kardiovaskulární onemocnění. Denně na ně umírá asi 50000 lidí, umírají rok co rok, nejen v roce 2020. Rok co rok umírá 50000 lidí denně na kardiovaskulární onemocnění. Na rakovinu denně umírá přibližně 27 000 lidí.

Diabetes, velký a rostoucí problém, končí tím, že na něj denně umírá kolem čtyř až pěti tisíc lidí. Chci tím říci, že tato chronická degenerativní onemocnění, kterým lze z velké části předcházet, se opírají o poselství veřejného zdraví. Zaneprázdnění lékaři s rukou na srdci s nejlepšími úmysly přistupují na vládní nařízení, poselství veřejného zdraví, australské směrnice o zdravé výživě, které jsou ovlivněné, jak nastínila Belinda. A najednou je tu mnohem větší příběh. Je tu tolik detailů a vzájemných souvislostí.

Korporacím a průmyslu jde o peníze, ne o zdraví veřejnosti

Ale stačí říct, že poselství o veřejném zdraví jsou ovlivňována velkými společnostmi a v tomto případě vlastně náboženským zápalem, což je ještě zajímavější. A podívejte, já vůbec nejsem proti náboženství.

Víte, ať už lidé věří čemukoli, mají na to právo. Ale když lidé a náboženská víra ovlivňují zdraví celého světa na základě víry, která se objevila na konci 60. let a s náboženským fanatismem, který udržuje a stává se velmi dobře podporovaným velkými korporacemi a společnostmi, to je hodně čpatné. Tyto pak ovlivňují univerzity, které pak ovlivňují výzkum, který pak ovlivňuje to, co se skutečně děje, když sedíte naproti svému lékaři a pak se s nejlepšími úmysly řídíte radami, které jste dostali. To je velký problém se smrtícími důsledky.