Potravinový kompas podle Tufts: Je to horší, než jste si mysleli

https://unsettledscience.substack.com/p/tufts-food-compassits-worse-than

Nový systém hodnocení potravin, který dával vysoké známky Lucky Charms a Cocoa Puffs při zlehčování vajec, se nedávno dostal pod palbu. Fox News se toho chopila v několika segmentech (v jednom se mnou) a Joe Rogan uvedl, že hodnocení bylo „kompletní, nepopiratelné, neobhajitelné kecy.“ To zní drsně a hlavní autor z Tufts University se bránil tím, že jeho systém byl ve skutečnosti „ucelenější“ než většina takových žebříčků. Podívala jsem se tedy znovu a zjistila jsem toto: Food Compass je ještě horší, než jsem si myslela původně. A Tufts je financováno několika stejnými společnostmi, jejichž ultrazpracované potraviny jsou oceněny nejvyššími hodnoceními.

Podle žebříčku je tohle zdravější než vejce.
A nějakou náhodou firmy vyrábějící tyhle věci sponzorovaly vytvoření tohoto potravinového kompasu. Junk food zdravější než skutečné jídlo?

Z dat jsem udělala nové grafy. Například:

Systém hodnocení potravin, kde tovární zpracované snídaňové cereálie a tyčinky jsou lepší než vejce, čedar nebo hovězí…
Něco z historie

The Tufts Food Compass se svými 8 032 potravinovými položkami publikoval magazín Nature Food v říjnu 2021 a nezískal moc pozornosti. Pak ale skupina vědců o několik měsíců později napsala kritiku, doplněnou o „pyramidový“ graf, který se stal světoznámý. (Článek vyšel jako předtisk a téměř rok nemohl najít vydavatele. Ale možná kvůli nedávné publicitě Journal of Nutrition článěk nakonec minulý týden publikoval.)

Příspěvek, který jsem napsala na předtisk loni v červenci, si přečetlo asi 70 000 lidí a následně si ho vyzvedl Justin Mares, který na toto téma napsal příspěvek pro Piratewires.com. Brzy se ozvala Fox News.

Jedna věc nebyla úplně přesná. Tabulka ve skutečnosti nebyla vládní „novou potravinovou pyramidou“. National Institutes of Health sice částečně financovalo studii, ale její závěry nebyly přijaty jako národní politika.

Dariush Mozaffarian

Přesto má hlavní autor Dariush Mozaffarian, děkan Friedmanovy školy výživy a politiky Tufts (v současné době má volno, aby se mohl naplno věnovat politice), zjevně blízko k vládě. V roce 2018 pomohl založit skupinu „Food As Medicine“ na Capitol Hill pod vedením kongresmana Jima McGoverna. Tito dva od té doby spolupracují. Mozaffarian byl hlavním svědkem, který vypovídal v roce 2021 na slyšení o výživě, které vedl Cory Booker v Senátu. Byl prezentován jako strůjce přelomové konference Bílého domu o hladu, výživě a zdraví loni na podzim. Ta přinesla 8 miliard dolarů soukromých a veřejných investic do potravinového prostoru.

Bývalí senátoři, sekretáři USDA a další vysoce postavení vládní úředníci tvoří několik pracovních skupin, kterým Mozaffarian spolupředsedá. (Navíc se zdá, že byl jedním z mála nutričních vědců, kteří vystoupili minulý měsíc v Davosu, a spolu s generálními řediteli společností Unilever a PepsiCo byl spolupředsedou summitu WEF o potravinovém systému v roce 2020.) [1]

Mozaffarian a Tufts

Vzhledem k rozsahu vlivu Mozaffariana stojí za to prozkoumat jeho práci na Food Compass. Tufts v této tiskové zprávě objasňuje svou ambici pro tento produkt. Má být použit pro spotřebitelská rozhodnutí, změny v odvětví, rozhodnutí investorů, vládní politiky, programy, a také „marketing pro děti“.

Mozaffarian dále v tomto dokumentu tvrdí, že „nazrál čas“, aby byl potravinový kompas použit pro řízení investic ESG (environmentální, sociální a správa) v potravinářském sektoru. A to jako „páka“ pro „sladění finančních zájmů s přínosy pro společnost a planetu.“[2] Slyšela jsem, že o propagaci Food Compass vážně uvažovala také Rockefellerova nadace, která v minulosti financovala mnoho výzkumných a politických snah Mozaffariana.

Jaktože odborníci přijali takový nesmysl?

Záhadou je, jaktože Mozaffariánovi kolegové z oblasti výživy Food Compass přijali. Přitom pro každého s trochou selského rozumu je to zjevný nesmysl. Co se opozice týče, existuje pouze jeden, výše zmíněný obtížně publikovatelný článe. Plus jeden další článek, který se zdá být hlavně zaujatý obhajobou nadřazenosti svého vlastního systému profilování živin. [3]

Místo toho, aby Food Compass čelil kritice za označení Cheerios za jednu z nejzdravějších potravin na planetě, byl evidentně považován za dokonale důvěryhodný.

Věda o výživě?

Jak jsem se řečnicky zeptala ve svém dřívějším příspěvku na toto téma: Do jakého dystopického světa vstoupila „věda o výživě“, kdy univerzita, recenzovaný časopis a jeden z nejvlivnějších vůdců v oboru legitimizují rady, které říkají veřejnosti, aby jedli více sladkých tyčinek a méně vajec?

Podle mého názoru je vysvětlením, že se svět výživy natolik propletl s firemními zájmy, že si odborníci ani neuvědomují, že jejich „odborné názory“ jsou nebezpečně blízko průmyslové propagandě. Rostoucí zásahy vlivu korporací v této oblasti probíhaly přinejmenším od roku 1941, kdy General Foods, Quaker Oats, Heinz, Corn Products Refining Corporation a další tehdy vznikající společnosti na zpracování potravin založily „Nutrition Foundation“. To jim umožnilo rozdělovat peníze na univerzity pro výzkum výživy.[4]

Autority mají vazby na potravinářský průmysl

Nyní je praxe potravinářských a farmaceutických korporací ovlivňujících vědu, profesní organizace a konference zcela normalizována. Například:

 • Podle článku, jehož jsem spoluautorem, mělo 95 % posledního poradního výboru pro americkou nejvyšší výživovou politiku, US Dietary Guidelines, alespoň jednu vazbu s potravinářskou nebo farmaceutickou společností. Více než polovina výboru měla 30 nebo více takových vazeb a jeden člen měl 151 vazeb. Je divné, že se komise rozhodla ignorovat celou vědeckou literaturu o hubnutí?
 • Jiný dokument, v Public Health Nutrition z loňského roku, dospěl k závěru, že Akademie výživy a dietetiky, největší světová organizace odborníků na jídlo a výživu, se stala obětí „zájmu korporací“. Tato akademie nejen vlastní akcie ve společnostech PepsiCo., Nestle S.A. a Pfizer Inc., ale také bere miliony od Hershey Co., Coca Cola Co., PepsiCo Inc., Unilever Best Foods, Kellogg USA, General Mills Inc. „Osobně mám rád Pepsico a nemám žádné problémy s tím, že ho vlastníme… Osobně by mi nevadilo, kdybychom vlastnili akcie Coca Coly!“ napsal dlouholetý vedoucí Akademie v e-mailu z roku 2014.
Mozaffarianovy vazby na potravinový průmysl

Mozaffarianovi zjevně není cizí úzká spolupráce s potravinovými giganty. V letech 2021–2022 byl hlavním řečníkem řady celostátních konferencí „Food As Medicine“ spolu s vedoucími pracovníky PepsiCo, Nestle, Unilever a Danone. To jsou čtyři největší potravinářské společnosti na světě. Několik let sloužil ve vědeckém poradním výboru společnosti Unilever a předsedal konsorciu „FORCE“ Tufts. To publikuje studie příznivé pro rostlinné oleje ze semen, s „neomezeným grantem“ od společnosti Unilever. Ta je dlouhodobě hlavním výrobcem těchto olejů. V Tufts Mozaffarian evidentně uvítal partnerství s potravinářskými společnostmi, jako je projekt s General Mills na „vyvinutí strategií pro efektivnější komunikaci s mileniály“. A má seznam společností, s nimiž hlásí osobní vazby, včetně Bunge, Tiny Organics, Beren Therapeutics, Brightseed, Calibrate, Elysium Health, Filtricine, Foodome, HumanCo, January Inc., Perfect Day, Season a Barilla Pasta.

Mohla tak velká znalost aktérů potravinářského průmyslu ovlivnit Food Compass? Tip od čtenáře (děkuji, Coley Hudgins) mě nasměroval na Institut Food & Nutrition Innovation Institute Tufts Friedman School of Nutrition. Tento institut získává finanční prostředky od asi 60 společností, včetně několika z těch, jejichž produkty jsou na předních místech v kompasu. Patří sem Kellogg’s, Tufts Institute „Gold Member“, který zahrnul 40 svých produktů do Food Compass (viz graf výše).

Kromě Kellogg’s jsou zde (v tomto příspěvku 3 další pyramidové grafy):

 • PepsiCo, „platinový člen“, s následujícími značkami v kompasu: Quaker, značka PepsiCo, uvedena 17krát
  Muscle Milk, partner PepsiCo, uveden 2krát
  Fritos, uvedený dvakrát
  Doritos, uvedený třikrát.
 • General Mills, „stříbrný člen“, s 53 svými značkovými cereáliemi
 • Clif Bars, „stříbrný člen“, se dvěma tyčinkami
Stále stejná písnička. Slazené vysoce zpracované cereálie plné cukru zdravější než vejce s máslem, čedar a hovězí.
Kolik tisíc dolarů ročně stojí „zlaté členství“?

Mám kopii smlouvy „Gold Member“, která udává cenu 75 000 $ ročně. Ale nevím, zda je tato částka standardní nebo jaký je poplatek za jiné úrovně členství. Smlouva také říká, že „žádné aktivity Rady pro potraviny a inovace neumožňují jakýkoli vliv na výsledky výzkumu na univerzitě Tufts…“. To jasně zakazuje jekékoli ovlivňování a skutečně neexistuje žádný důkaz, že tyto společnosti zaplatily za to, aby byly zahrnuty. Přesto, bez ohledu na to, jak se tyto položky dostaly do Food Compass, bylo odpovědností autorů (a odborných recenzentů) rozpoznat, že je něco vážně špatně.

Na obranu Mozaffariana, podle jeho kompasu má většina čerstvého ovoce a zeleniny skóre 100. Kapusta, pampelišky, řeřicha a něco, co se nazývá charmenul, jsou podle tohoto žebříčku nanejvýš zdravé. Přesto existuje zvláštní preference zpracovaných potravin před skutečnými, přičemž například mražený koncentrát pomerančového džusu (s přidaným vápníkem) má o 11 bodů vyšší skóre než čerstvě vymačkaný. Také většinu ovocných šťáv je třeba „podporovat“, i když jsou nyní široce považovány za jistou cestu k rychle rostoucímu krevnímu cukru.

Jasně preferuje ultrazpracované potraviny

Preference ultrazpracovaných potravin lze vidět v žebříčku Compass. Například lehce osolené, „rekonstituované“ bramborové lupínky jsou téměř stejně vysoko jako běžné brambory.

Toto je hlavní bod zájmu potravinářského průmyslu, protože pravdou je, že zisk pochází ze zpracování. Zatímco marže na obyčejných bramborách je téměř nulová, pokud brambory oloupete, nakrájíte, orestujete, osolíte, rekonstituujete a zabalíte jako hranolky do luxusního sáčku, marže stoupnou. A to výrazně.

Zdálo se, že sám Mozaffarian rozpoznal problém nadhodnocování ultrazpracovaných potravin ve svém Food Compass. V reakci na nedávnou kritiku řekl: „Hledáme způsoby, jak zjistit, zda můžeme skóre zlepšit. Počítáme se zpracováním, ale možná bychom s ním měli počítat ještě více.“

Přesto se nemluvilo o opravě nebo stažení Potravinového kompasu a Mozaffarianovo opravování přichází až poté, co jeho tým loni na podzim „ověřil“ kompas. „Potvrdili“, že mandle v čokoládě znamenají lepší zdraví…

Tufts tvrdí, že čokoládové mandlové mléko (neslazené) je nejzdravější mléčný výrobek číslo jedna, který si můžete koupit.

Mandlové čokoládové neslazené mléko: skóre 95
Opravdové mléko, tak jak ho dá kráva: skóre 49
Náražka sýru zdravější než sýr, sojové mléko zdravější než mléko

Zde můžete vidět hodnoty kompasu falešný sýr nad skutečným sýrem. Sójové mléko nad skutečným mlékem. Bezmasá náhražka kuřete, dokonce i obalovaná a smažená lepší než skutečné kuře. A tak dále.

Ráda bych věřila, že většina lidí se stále dívá skepticky na náhražky jídla. Pokud ne, možná je to proto, že nás přesvědčili odborníci, jako jsou ti z univerzity Tufts. Zde je další graf, který vám pomůže vrátit se k tomuto bodu:

Popcorn nemáslový: 70
čipsy: 59
lentilky: 35
hovězí: 26

Lentilky a plněné čokoládové dortíky jsou zdravější než mleté ​​hovězí? Kromě mnoha živin a kompletních bílkovin, které hovězí maso poskytuje, je tu také skutečnost, že maso (a vejce a sýr) neobsahují žádnou glukózu. Proto nezvyšují hladinu cukru v krvi, což je primární faktor diabetu a také jediný zdravotní faktor nejsilněji spojený se špatným průběhem Covidu. Lidé chápou, že cukr je zdraví škodlivý. Mnoho lidí také chápe, že obiloviny, které se po jídle přeměňují na cukr, mohou být škodlivé. Proč to odborníci nechápou?

Jak se uplácelo v minulosti

Možná si vzpomínáte na příběh z roku 2016 v New York Times o tom, jak v 50. letech „cukrářský průmysl hodil vinu na tuk“. Tehdy to byl špičkový harvardský vědec, kterého cukrovarnický průmysl zaplatil, aby zavrhl sladké věci jako možnou příčinu srdečních onemocnění a místo toho svalil vinu na tuk. Nějaká verze tohoto příběhu se zjevně odehrává již desítky let a je financována takovými společnostmi. Jak jinak by mohly cereálie Lucky Charms, plné obilí a cukru, zvítězit nad vejci vařenými na másle?

Popření posledních několika desetiletí ve vědě

Vina se stále přesouvá na tuky (nasycené) a cholesterol, což vysvětluje, proč ve Food Compass žádná položka v kategoriích maso, drůbež nebo vejce nedosáhla skóre vyšší než 73. To znamená, že žádná z těchto potravin není doporučena. Hanobení živočišných potravin není jedinečné pro experty z Tuftsovy univerzity. Ale protože tvrdí, že jejich kompas je založen na „špičkové vědě“, proč nezahrnuje poslední desetiletí vědeckých poznatků, včetně upuštění od limitů na cholesterol. Jak American Heart Association, tak U.S. Dietary Guidelines a více než 20 přehledových dokumentů došlo k závěru, že nasycené tuky nemají žádný vliv na koronární nebo celkovou úmrtnost. To vše je zdokumentováno v článku, jehož jsem spoluautorem, v časopise Národní akademie věd. Potravinový kompas přesto neuznává tuto novou vědu a dokonce ani spornost tohot tématu. Výsledkem je, že „přehání rizika spojená s potravinami živočišného původu,“ uvádí časopis Journal of Nutrition.

Konečným propadákem ve Food Compass je jednoznačně hovězí maso. Podle Food Compass by jste na tom byli lépe, když by jste jedli pštrosa, bobra, vačice nebo dokonce medvěda než hovězí steak.

Dostanou peníze na vývoj náhražky masa a pak očerňí opravdové maso

Shodou okolností jsou Beyond Meat a PlantPower Ventures (výrobci náhražek masa) oba stříbrnými členy Tufts a v roce 2021 univerzita obdržela grant ve výši 10 milionů dolarů Ministerstva zemědělství na vývoj „kultivovaného masa.“ Tufts má také podnikatelský stipendijní program, jehož cílem je „odstranit zvířata z globálního potravinového systému“.

Myslím, že většina lidí si neuvědomuje, že „rostlinná“ strava propagovaná tak vytrvale našimi elitními výživovými školami znamená více ovoce a zeleniny, ano, ale také nahrazení přirozených potravin ultrazpracovanými falešnými potravinami a obilovinami. Kompas tohle dokonale demonstruje.

Nedávno si Mozaffarian posteskl, že „přehnaná kontroverze“ ohledně kompasu je „děsivá“. Taky se obává, že „to může být zneužito potravinářským průmyslem“. V minulosti také mluvil o „rostoucí epidemii falešných zpráv o výživě“. Ale tady vidíme naše nejuznávanější odborníky, kteří evidentně šíří falešné zprávy vhodné pro průmysl.

Nechci říkat, že řešením je, aby lidé nevěřili odborníkům, ale když doporučují Frosted Mini-Wheats a Chocolate Cheerios, je na čase, aby rozumní lidé začali hledat rady ohledně zdravého stravování jinde.

Doporučené zdroje

Moje kniha (The Big Fat Surprise), Gary Taubes (Why We Get Fat), Dr. David Ludwig (Vždy hlad?) a Dr. Ben Bickman (Proč jsme nemocní). Také, pokud jíte hodně ovoce a zeleniny, podívejte se na překvapivou knihu Toxické superpotraviny od Sally Nortonové.