Taurin

Taurin je aminokyselina. Aminokyseliny jsou stavební bloky bílkovin. Lidské tělo používá 21 různých aminokyselin, z toho 9 je esenciálních, ty musíme přijmout ze stravy. Zbývajících 12 si umíme vyvořit sami z 9 esenciálních. Existují také nebílkovinné aminokyseliny, je jich spousta a lidské tělo je nepotřebuje. Taurin není esenciální, nicméně funguje zde pro lidské tělo typický princip. Sice to umíme vytvořit, ale pokud si pomůžeme stravou, má to užitek.

Tento princip platí také například pro kreatin nebo cholesterol.

Taurin je jedna z nejvíce zastoupených aminokyselin v mozku, míše, v leukocytech (buňky imunitního systému), srdci a jiných svalech, v sítnici oka a celkově i v dalších tkáních.

K čemu vede málo taurinu?

Kardiomyopatie, chronické onemocnění ledvin, porucha funkce β-buněk slinivky (buňky produkující inzulín), a ztráta světelné citlivosti sítnice. To jsou jen některé příklady.

Existují důkazy, že málo taurinu hraje roli ve vývoji cukrovky prvního i druhého typu.

Zdroje taurinu

Taurin získáte jedině z živočichů. Maso, mořské plody a mléko. Pokud se ptáte, zda je v lidském mléce, tak ano. A to v koncentraci 30krát vyšší než v kravském mléce. Evidentně je to látka důležitá pro vyvíjejícího se člověka. V některých rostlinách se vyskytuje taky, ale jde o velmi malé množství.

Taurin se částečně ztrácí tepelnou úpravou. Při pečení na sucho je ztráta menší než při vaření ve vodě.

Někdy je taurin považován za podmíněně esenciální aminokyselinu. To znamená, že v případech rychlého růstu je nutné ho dodávat stravou. Například u malých dětí nebo při regeneraci po zranění/nemoci.

Účinky

Formování žluči

Taurin je potřeba pro výrobu žluči. Ta je potřeba k trávení tuků a v tucích rozpustných vitamínů A, D, E, K. To znamená je nezbytný pro život.

Udržování koncentrace vápníku

Taurin reguluje hladinu vápníku v neuronech. Pokud není hladina vápníku regulována, vede to k programované buněčné smrti. Ta nastane při příliš vysoké koncentraci vápníku v mitochondrii. V jiném článku jsem zmínil, že mitochondrie rozhodují, zda je potřeba buňku zničit. To je v některých případech správná reakce organismu na poškození buňky. Teď už víte konkrétněji, jak se to stane. Jde o koncentraci vápníku v mitochondrii.

Horší regulace vápníku a tedy zánik buněk? Tohle asi pro buňky svých nervů a mozku nechcete.

Ochrana ledvin u cukrovky

Taurin zlepšuje diabetickou nefropatii tím, že snižuje hromadění konečných produktů pokročilé glykace v ledvinách. Vím, zní to strašně, popíšu to jednoduše: cukr se v těle lepí na bílkoviny. Jakékoliv bílkoviny, se kterými je v kontaktu. Ty pak nezvládají plnit svou funkci. Můžou to být červené krvinky (takhle se měří cukrovka, jde o test hbA1C) nebo třeba kolagen v kloubech.

Pomáhá při epilepsii

Jedna z věcí, které vápník v těle dělá, je, že stimuluje akci. Dá se na něj dívat jako na protiklad hořčíku, který je naopak uklidňující. Taurin, jak už víme, reguluje hladinu vápníku. Při epileptickém záchvatu dochází k přílišné stimulaci buněk v mozku. Taurin regulací vápníku pomáhá při epilepsii.

Nezbytný pro fungování očí

Taurin je hojně zastoupen v podstatě ve všech částech oka. Je potřeba pro správnou citlivost na světlo.

Nezbytný pro vývoj

Bez taurinu dochází v vývojovým poruchám, zejména vady ve vývoji srdce a svalstva. Také hraje důležitou roli při vývoji mozku.

Antioxidant

Tohle je veliké téma laickou veřejností ne úplně dobře pochopené. Možná se o tom někdy pořádně rozepíšu. Naše tělo má vlastní vnitřní mechanismy, jak se bránit oxidačnímu poškození. Tyto mechanismy jsou mnohem účinnější než látky, které znáte z doplňků stravy jako třeba resveratrol.

Navíc oxidativní stres je v určité míře potřeba, slouží jako signál z mitochondrií zbytku buňky. Tělo má dokonalé mechanismy jak toto zvládat a vyrovnávat. A na to potřebuje taurin. Jde o rovnováhu a tělo si ji udržuje samo, jen mu k tomu musíme dát dostatek prostředků (třeba taurin) a nesnažit se ho přechytračit.

Imunita

Zde zjednoduším tuto studii.

Zdá se, že útlum apoptózy (řízená destrukce buněk) a antioxidační účinky jsou klíčové i pro imunitu. Taurin se nejvíce náchází ve tkáních vystavených zvýšenému oxidačnímu stresu, např. zánětlivé buňky. V místě zánětu taurin reaguje a detoxikuje kyselinu chlornou. Tato reakce má za následek vznik méně toxického taurin chloraminu TauCl a taurin bromidu TauBr. Vzniklé produkty vykazují antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Na rozdíl od dobře zdokumentované regulační role taurinu a taurinhaloaminů (TauCl, TauBr) v akutním zánětu, není jejich role ve vzniku zánětlivých onemocnění jasná. Studie se dívá zejména na nejlépe prostudovaný příklad revmatoidní artritidy.

Působením taurinu vznikají méně toxické mírnější oxidanty, které si zachovávají antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti.

Taurin a taurin haloaminy jsou součástí přirozené imunity.

Další studování taurinu

Zde jsem našel stránku v češtině o taurinu. Popisuje některé účinky, které sám neznám. Taurin je veliké téma, které by samo stačilo na knížku. Doporučuji všechno si ověřovat, dále to studovat a udělat si vlastní závěr.

Shrnutí

Taurin je dost zásadní látka, které není věnována dostatečná pozornost. Tělo si ji dokáže vyrobit a tak se o ní nemluví tolik jako o vitamínech a minerálech. Není dostatečně prozkoumaná. Některé účinky jsou známé, nicméně konkrétní mechanismy objasněné nejsou. Ze stravy lze taurin získat jen z masa a mléčných výrobků. Množství taurinu v rostlinách je zanedbatelné.

Existují další látky, o kterých se moc nemluví, jsou zásadní pro naše fungování a ve stravě je lze najít jen v živočišných potravinách. Například kreatin, karnitin, karnosin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *