Maso a rakovina tlustého střeva

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je kolorektalni_karcinom.png.
Tlusté střevo

Harvard

V roce 2004 udělali na Harvardu velikou studii zkoumající souvislost konzumace masa a tuku s rakovinou tlustého střeva. Zde si můžete přečíst pouze abstrakt. Na Harvardu se totiž rozhodli tuto studii nezveřejnit. Proč? Proč prestižní instituce investuje obrovské peníze a úsilí do projektu a pak ani neukáže výsledek? Harvardu neseděla do příběhu, který se snaží vykreslit.

Šlo o metaanalýzu. Ta se podívá na soubor jednotlivých studií a vyvodí souhrný výsledek. Vědecky je to silný důkaz. Analýza vzala v úvahu 14 studií, celkově zahrnovala 725 milionů lidí sledovaných od 5 do 20 roků. 7743 z těchto lidí mělo rakovinu tlustého střeva.

Výsledek? Nulová souvislost mezi nezpracovaným červeným masem a rakovinou. Nulová souvislost mezi tukem a rakovinou, ať je to tuk nasycený, mononenasycený nebo polynenasycený.

Ale co je zajímavé, zvýšená konzumace drůbeže a mořských plodů souvisí se sníženým výskytem rakoviny tlustého střeva.

Jiná rozsáhlá analýza

Další podobná meta-analýza (tentokrát celá zveřejněná) z roku 2018 ukázala to stejné. Tato se dívala na 18 dalších studií. Výsledek? Množství snězeného tuku nesouvisí s rakovinou tlustého střeva. Ať je to jakýkoliv tuk, klidně nasycený.

Co jsem si z tohoto odnesl?
  • Harvard nezklamal
  • tuků se nebojím, ani nasycených
  • jíst hodně drůbeže a mořských plodů je pravděpodobně dobrý nápad

Listopad 14, 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *