Střet zájmů u potravinových doporučení

Jsem přihlášen k odběru newsletteru Nutrition with Judy. Judy Chow je Američanka, která si prošla vlastními zdravotními problémy. Carnivore strava byla hlavní faktor pro její uzdravení. Dnes má různé certifikace, léčí lidi pomocí carnivore diet a je v tom velice úspěšná. Problematice stravy a zdraví rozumí jako málokdo jiný a je perfektní zdroj informací.

Její newsletter doporučuji. Teď vám přeložím malou ochutnávku z posledního článku tohoto newsletteru.

Překlad newsletteru Judy Chow

Tento týden vyšel článek odhalující střet zájmů: „Střet zájmů profese výživy v USA: případ Akademie výživy a dietetiky“. (Zdroj)

Než si projdeme střetem zájmů a korupcí, povíme si něco málo o Akademii výživy a dietetiky.

Akademie výživy a dietetiky zastupuje více než 112 000 certifikovaných odborníků na výživu a dietetiku. Je to největší světová organizace odborníků na potraviny a výživu.

Akademie je odhodlána zlepšovat národní zdraví a rozvíjet profesi dietetiky prostřednictvím výzkumu, vzdělávání a advokacie. (Zdroj)

Cíle akademie výživy a dietetiky

Cílem této organizace je zlepšení nutričního blahobytu veřejnosti a zároveň prezentovat akademické znalosti jejich členů a podporovat veřejnost vědecky podloženými znalostmi.

Vize

Svět, kde se všem lidem daří díky transformační síle jídla a výživy.

Mise

Urychlit zlepšování globálního zdraví a blahobytu prostřednictvím potravin a výživy.

Principy
  • Zvýšit přínos a hodnotu různých odborníků na výživu a dietetiku pro veřejnost
  • Ustanovit registrované dietologické odborníky na výživu jako odborníky na potraviny a výživu
  • Rozšířit poptávku po pracovní síle a kapacitu
  • Zapojit výzkum, profesionální rozvoj, technologii a praxi k podpoře inovací
  • Spolupracovat s klíčovými zainteresovanými stranami na řešení největších výzev v oblasti potravin a výživy
  • Zaměřit se na dosažení celosystémového dopadu napříč sektory potravin, blahobytu a zdravotní péče
  • Mít globální dopad na odstranění všech forem podvýživy.

Dokument vydaný v říjnu 2022 sdílel analýzu jednání Akademie výživy a dietetiky s potravinářskými, farmaceutickými a zemědělskými společnostmi v letech 2014 až 2020.

Americká organizace Right to Know (USRTK), investigativní skupina pro veřejné zdraví, získala interní dokumenty a sdělení prostřednictvím žádostí o svobodu informací (FOI).

Ukázka z oficiálního dokumentu Akademie výživy a dietetiky
Dvě hlavní věci v tomto dokumentu podložené nevyvratitelnými důkazy

1) Akademie výživy a dietetiky získává finance od výrobců potravin. (Jen v roce 2016 nadace General Mills darovala více než 1 milion dolarů.) General Mills má mnoho produktů, ale jsou známí svými snídaňovými cereáliemi.

Jak může někdo čekat, že dietologové a jejich mateřská organizace, která obdržela takové peníze, budou ve svých doporučeních ohledně potravin spravedliví? Jaký má konzumace obilovin globální dopad na odstranění všech forem podvýživy?

Víme, že Cheerios (snídaňové cereálie) od General Mills obsahují těžké kovy a glyfosát. Možná je to proto, že Monsanto, tvůrce glyfosátových produktů, jako je RoundUp, také přispívá Akademii. (V roce 2016 společnost Monsanto věnovala 175 000 dolarů Akademii výživy a dietetiky). (Zdroj)

Všechny sponzorské dary a veškeré detaily se můžete přečíst zde.

2) Akademie výživy a dietetiky investuje a vlastní akcie v těchto společnostech.

Zde je kompletní dokument, který ukazuje alokaci aktiv Akademie výživy a dietetiky.

Jeden souhrnný výsledek uvádí, že Investiční fond Akademie výživy a dietetiky vydělal 2,6 % za prvních osm měsíců fiskálního roku (2014–2015), po 13,3% výnosu za fiskální rok 2014.

V akciovém portfoliu Akademie vlastní akcie společností Marsh & Mclennan Companies, Nestle a Pepsico. To jsou některé z nich. Vlastní také společnost Johnson and Johnson (J&J), která je nechvalně známá svými problémy s vakcínou COVID-19 a soudními spory o dětský zásyp. V roce 2021 společnost J&J vyčlenila 3,9 miliardy dolarů na soudní spory o dětský zásyp.

Přesto Akademie výživy a dietetiky, která stojí za „odhodláním zlepšovat národní zdraví a rozvíjet profesi dietetiky prostřednictvím výzkumu, vzdělávání a advokacie“, investuje do společností, jako je Johnson and Johnson. (Zdroj)

Na rovinu

Někdy mě frustruje, že se lidé neprobudí a nevidí lži těchto akademií a vládních agentur. Přitom jsou prošpikovány střety zájmů a finanční chamtivostí.

Naše zdraví není v jejich finančním zájmu.

Když vidím organizace, jako je Akademie výživy a dietetiky, a poslání, které vychvalují, chápu, proč jsou lidé tak zmatení. Těmto organizacím, které si nárokují autoritu a odbornost, je snadné důvěřovat.

Ne každý má čas zkoumat korupce a střety zájmů. Doufám, že mnozí, kteří to už znají, budou tyto informace sdílet s lidmi, kteří potřebují přesvědčivé důkazy.

Jsem nutriční terapeut a ne registrovaný dietolog (RD) a už mnohokrát jsem slyšela, že nejsem legitimní. Během svého působení v oblasti poruch příjmu potravy jsem také pracovala s mnoha RD. Mám silné výhrady vůči jejich špatným doporučením. A i když nejsem RD, rozhodně mě nefinancuje žádná společnost, ani nemám žádný střet zájmů.

Pro záznam, nikdy jsem nedostala peníze nebo maso zdarma od masného průmyslu nebo společností. To, co dělám, dělám ze své vášně sloužit druhým. Lidé mají právo znát pravdu a být zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *