Strava pro vyšší testosteron

Nasycené tuky ze stravy zvyšují cholesterol. Z cholesterolu vzniká testosteron.

Tady je zajímavá meta-analýza, která se podívala na ketogenní stravu a testosteron. Zahrnuje 8 studií (Randomized Control Trial neboli silné důkazy), celkově je to 230 lidí.

Závěr meta-analýzy

Ketogenní strava zlepšila hladiny testosteronu v závislosti jak na věku pacientů, tak na úbytku hmotnosti.

Nízkotučná strava s velkým množstvím vlákniny snižuje testosteron

A tady je jiná studie. Jde o Randomized Control Trial, silný vědecký důkaz. Tato pro změnu ukazuje, že lidem na nízkotučné stravě s velkým množstvím vlákniny klesá testosteron.

Překlad abstraktu

Koncentrace celkového a volného testosteronu v séru byly studovány u 30 zdravých mužů středního věku během dietního intervenčního programu. Experimentální strava obsahovala méně tuku s vyšším poměrem polynenasycených/nasycených mastných kyselin a více vlákniny. Po přechodu ze své obvyklé stravy na experimentální stravu došlo k významnému poklesu koncentrací celkového testosteronu v séru (22,7 +/- 1,2 vs 19,3 +/- 1,1 nmol/l SEM, P menší než 0,001). Kromě toho volný, nevázaný testosteron v séru klesl z 0,23 +/- 0,01 na 0,20 +/- 0,01 nmol/l SEM (P méně než 0,01). Tyto hormonální změny šlo zvrátit stravou. Toto pozorování naznačuje, že aktivita testosteronu v plazmě jde alespoň částečně změnit stravou.

Testosteron

Reguluje množství tuku na těle, množství svalů, hustotu kostí, imunitu, produkci červených krvinek. Potřebují ho nejen muži, ale i ženy. Je potřebný pro libido a chuť tvořit nový život. Nízký testosteron vede k malému sebevědomí a nedostatku motivace.

Je extra důležitý pro dospívající kluky. Zejména u nich bych nedoporučoval nízkotučnou stravu plnou sacharidů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *