Jód

Jód je nedoceněný prvek. Z krve nejde přesně změřit a tak se o jeho nedostatku moc nemluví. Nicméně je to šestý nejrozšířenější nutriční nedostatek. Jestli si chcete nechat změřit nedostatek jódu, zahrnuje to vypití jistého množství jódu, poté 24 hodin sbírání veškeré moči a poté poslání vzorku z nasbírané moči do laboratoře. To je přesná a spolehlivá metoda, ostatní jsou nepřesné. To se ale nikomu nechce podstupovat. Proto je podle mě nedostatek jódu mnohem rozšířenější, než se udává. To říkají i odborníci, kteří se na jód zaměřují.

Co jód ovlivňuje

Kratší by byl seznam věcí, co neovlivňuje. Pokud má někdo nedostatek jódu, může se to projevit v podstatě jakkoliv. Skoro jakákoliv část těla, nálada, únava, imunita, atd.

Jak moc je ho potřeba
RDA hodnoty, doporučená minima

Dá se skoro s jistotou říct, že každý má méně jódu, než je optimální hodnota. Tabulka ukazuje doporučená minima pro jednotlivé skupiny. Nejvíce ho potřebují těhotné a kojící ženy. Štítná žláza potřebuje hodně jódu, vaječníky, prsa, vyvíjející se plod. Jód je naprosto nezbytný pro zdravý vývoj dítěte. Pokud těhotná žena nemá dost jódu, poškození mozku dítěte je nevratné. Nedostatek jódu je spojen s nižším IQ dítěte.

Kretenismus

Nadávka kretén vznikla z lékařského pojmu pro člověka se zaostalým mozkem, protože jeho matka měla nedostatek jódu v těhotenství. Už lehký nedostatek jódu může způsobit snížení IQ o 5 stupňů.

Jodizovaná sůl

Před lety se rozmohl problém zbytnělé štítné žlázy způsobený nedostatkem jódu ve stravě. Tehdy to chytří lidé vyřešili přidáním jódu do soli. Naprosto umělá a nepřirozená záležitost, která je podle mě dobře a v pořádku. Je to výjimka.

Malá filozofická odbočka

Podle mého názoru umí příroda všechno nejlíp. Když si člověk myslí, že něco zvládne líp a „hraje si na boha“, dopadne to špatně. Například špatným hospodařením se vyčerpala půda. Lidská chamtivost vedla k vysátí živin z půdy. Dříve se používal trojpolní systém, který nechal půdu odpočinout. Dnes se jede na výnos. Půda je vyčerpaná a je to velký problém, o kterém se moc nemluví.

Když necháme přírodu být, půda se sama obnoví. Lidé zkoušeli všelicos na podporu půdy, různá umělá hnojiva a nefunguje to. Obsah minerálů v půdě se stále zhoršoval. Příroda to umí sama, jen ji nesmíme překážet. Jak nejlépe obnovit půdu? Prohnat tam stádo zvířat. Doporučuji nastudovat neuvěřitelnou práci tohoto člověka. Nejúrodnější půda je tam, kde se volně pase dobytek. Příroda to prostě umí. Podporovat chov dobytka na volné pastvě je způsob, jak podpořit zdraví planety. Vegani prominou, ale chov zvířat je nutný. Jen je potřeba to dělat správně a ne zavřít krávy do betonového baráku.

Zdroje jódu

I podle harvardu jsou jediné rozumné zdroje z živočišné říše. Hlavně z moře. Mořské plody, ryby, mořské řasy (ty technicky nejsou ani rostliny ani živočichové), mléčné výrobky, vejce. Doporučuji se podívat na tento příspěvek. Zjistíte, že nejvýživnější jídla na této planetě jsou vnitřnosti a mořské plody.

Jód je jeden z důvodů, proč jsou Japonci tak zdraví. Respektive dnes už to tak úplně není pravda, rozmohl se tam McDonald a jiné fastfoody a pouliční jídlo. Nebo třeba v Korejské kultuře je polévka z mořských řas typická pro ženy po porodu.

Imunita

Asi už je vám jasné, jak nezbytný jód je pro lidské zdraví. Nicméně vyzdvihnu zde ještě imunitu. Zde je studie ukazující působení jódu na imunitu. Tady je studie ukazující, jak pomáhá při boji imunity proti virovým onemocněním včetně covidu. Všechny sliznice (vstupní brány do těla) potřebují jód pro boj s patogeny.

Shrnutí

Doporučuji hodně ryb a mořských plodů. Opravdu hodně. Dále dost vajec, mléčné výrobky jsou také dobrým zdrojem jódu. Bez obav používejte jodizovanou sůl. I jakékoliv jiné maso je dobrým zdrojem jódu. Možná stojí za to pouvažovat, jestli doplněk stravy s jódem nedává smysl. Obecně myslím, že je lepší získat vše ze stravy bez doplňků. Nicméně zrovna u jódu bych zvážil, zda neudělat výjimku.

Dřív jsem si myslel, že ještě hořčík stojí za zvážení suplementovat. A to hlavně kvůli vyčerpané půdě, jak jsem zmiňoval výše. Když jsem se na to podíval pořádněji, zjistil jsem, že na carnivore diet člověk získá hořčíku dostatek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *