Průmyslové potraviny

Na začátek zajímavá statistika. Před 50 až 60 lety bylo průměrné BMI dospěláka v USA 21-22. To je zdravá váha. Dnes je to 29-30. To je obezita. V roce 1960 obezita byla zhruba 14%. Dnes je to 42% a stoupá.

Co se taky změnilo během této doby? Spotřeba červeného masa klesla o 50%. A víte, spotřeba které potraviny stoupla nejvíce co se denního přijmu kalorií týče? Rostlinných olejů, jako třeba řepkový, slunečnicový a sojový.

Samo o sobě to moc neznamená

Je to jen korelace, jakou získáte z epidemiologické studie. Tohle samo o sobě neznamená, že červené maso pomáhá udržet zdravou váhu nebo rostlinné oleje přispívají k obezitě. Ale je to jeden dílek skládačky. A jak se skládačka dává dohromady, vidíme, že rostlinné oleje a cukr (v jakékoliv formě) jsou viníci. Obezita je jen ukazatel zdraví, respektive jeho nedostatku. Příliš cukru a rostlinné oleje jsou velmi nezdravé věci při dlouhodobé spotřebě.

Je jedno jestli je cukr přirozeně se vyskytující nebo přidaný, tělo to nepozná. Tělo když dostane glukózu nebo fruktózu nebo galaktózu, tak se neptá, jestli byla v jídle přirozeně nebo uměle přidaná. Pečivo, rýže, brambory, ovoce, med, těstoviny, jakékoliv obiloviny, agávový sirup, datlová pasta. Celozrné, bio, non-GMO nebo posvěcené papežem. Naprosto všechno se do krve vstřebá jako molekula glukózy, fruktózy nebo galaktózy. Všechno. Když je cukr z rýže, tak se vstřebá pomaleji do krve než stolní cukr. To je všechno.

Do pusy jde spousta různých a často ne sladkých věcí. Do krve jde vždycky cukr.
Cukr plus rostlinné oleje

Hodně brojím proti průmyslovým potravinám, ty typicky obsahují kombinaci cukru a rostlinného oleje. Slané čipsy a krekry, pomazánky, dochucovadla, sladkosti.

Vyrobené potraviny jsou speciálně navržené, aby byly návykové. Aby se jich lidé co nejvíc přejídali.

Onehdá žena koupila rozinky. Ve složení automaticky čekala jen sušené hrozny. Byl tam řepkový olej.

Nejdůležitější je nejíst průmyslové potraviny

Není nutné pro každého jíst jenom maso a vejce. Ale nejíst průmyslové potraviny je podle mě nutné pro každého. Dřív nebo později na to podle mě doplatí každý a třeba ne nějak extra moc a třeba si to dotyčný ani nespojí nebo nechce spojit. Ale kdyby jste si měli jednu věc odnést, tak prosím nejezte průmyslové potraviny.

Tohle jsem někde slyšel a je to tak: „Lidé jsou jediný druh dost chytrý na to, aby si vyráběl vlastní jídlo. Taky dost hloupý na to, aby ho pak jedl.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *