TMAO, choline a rakovina

Vyšší hladina TMAO je argument proti carnivore diet někdy použivaný vegany. TMAO je látka vyskytující se v lidském těle. Pokud je jí hodně, je spojena s různými zdravotními problémy, například rakovinou.

Zde upozorňuji na formulaci je spojena. To znamená, že nikdo neprokázal příčinnou souvislost, ale pouze souvislost. Pokud jste klikli na odkaz na začátku na wikipedii o TMAO, tak je tam napsáno:
„V současné době není zatím známo, zda TMAO přispívá ke vzniku a rozvoji těchto nemocí či je pouze doprovází.“

Hladina TMAO v těle člověka na carnivore diet je přirozeně vyšší. Choline je prekurzor TMAO a choline je velmi důležitý nutrient nejen pro mozek a nervy, ale jak dále ukážu, i pro imunitu. Nejbohatší zdroje jsou živočišné, proto je na carnivore stravě hladina TMAO vyšší.

Kvalitní studie

Zde je jedna kvalitní studie, která není pouhá epidemiologie. Vyšla ve velmi kvalitním žurnálu cell metabolism. Tam běžně odmítají studie jako nekvalitní. Zaměřují se na dobré studie popisující mechanismy.

Zdá se, že TMAO pomáhá umřít nádorovým buňkám. Jeden z hlavních znaků rakoviny je, že poškozené buňky (vymkly se kontrole a příliš se množí) neumírají na programovanou buněčnou smrt. Když je buňka nefunkční, tělo ji samo zničí a zrecykluje. Tohle nefunguje u rakoviny.

Podle uvedené studie TMAO pomáhá navrátit nádorovým buňkám toto chování. Jednalo se o triple negativní rakovinu prsu TNBC. To je agresivní forma rakoviny se špatnými výhlídkami.

Ještě zde je článek podrobněji ukazující, co je potřeba, aby rakovinná buňka podlehla programované buněčné smrti (pyroptóza).

To hlavní ze studie
 • Mikrobiální metabolit TMAO koreluje se zlepšenou účinností imunoterapie u TNBC (triple negativní rakovina prsu).
 • TMAO omezuje růst nádoru aktivací protinádorové imunity zprostředkované CD8+ T buňkami imunitního systému.
 • TMAO aktivuje protinádorovou imunitu indukcí pyroptózy nádorových buněk.
 • Prekurzor TMAO choline zvyšuje reakci na imunoterapii u TNBC.
Choline

Choline je velmi důležitý mikronutrient. Je potřeba pro paměť a fungování mozku a nervů. Jeho funkce v lidském těle by zasloužily samostatný článek, tady uvedu jen, že je zásadní pro fungování mozku. Plus tady je odkaz na článek, který jsem přeložil. Vidíme, že je taky prekurzor pro TMAO, které pomáhá umřít rakovinným buňkám.

Denně potřebujeme zhruba 550mg cholinu.

10 nejlepších zdrojů cholinu
 1. Vejce. Na 100g 294mg cholinu.
 2. Krevety. Na 100g 136mg cholinu.
 3. Kuřecí prsa. Na 100 g 117mg cholinu.
 4. Ryby. Například losos má na 100g 113mg cholinu.
 5. Vepřové kotlety. Na 100g 90mg cholinu.
 6. Hovězí. Na 100g 78mg cholinu.
 7. Fazole. Na 100g 45mg cholinu.
 8. Brokolice. Na 100g 40mg cholinu.
 9. Hrášek. Na 100g 30 mg cholinu.
 10. Odtučněné mléko. Na 100g 18mg cholinu.

Nic neporazí vejce. Hned za ním jsou mořské plody. Fazole, jako nejsilnější rostlinný zdroj, jsou skoro 8krát slabší než vejce.

Uvedená čísla jsem čerpal z této stránky. Tady je jiná stránka neudávající konkrétní čísla, ale je tam tato věta: „Cholin se nachází v různých potravinách. Nejbohatšími zdroji jsou maso, ryby, drůbež, mléčné výrobky a vejce.“

Podívejte se sami a udělejte si vlastní průzkum. K čemu choline je, jeho důležitost a jak ho získat ze stravy nejvíc.

Shrnutí

Epidemiologie je věda ukazující souvislosti. Už jsem ukazoval, proč takové studie mají velmi slabou důkazní sílu. Všechno co najdete o TMAO a rakovině je epidemiologie. Když najdete studii o TMAO a rakovině, která není epidemiologie, tak to ukazuje naopak na příznivý účinek TMAO v boji proti rakovině.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *