Deprese

Jak strava ovlivňuje depresi? Deprese je relativně rozšířená. Slyšel jsem už spousty lidí, kterým carnivore diet pomohla s depresí. Já deprese neměl. Stejně ale od té doby, co jím carnivore diet, mi všechny problémy přijdou méně závažné. Nějak vidím všechno víc optimističtěji a víc v klidu. Jak říkám, není to jen moje zkušenost, ale i mnoha jiných lidí. A to včetně klinické těžké deprese.

Jaký je mechanismus tohoto zlepšení?

Čím to může být? Jak může spousta masa pomoci mozku vyrábět dostatek potřebných neurotransmiterů, hormonů a dalších látek?

5 nutrientů, které můžou pomoct s depresí

Vitamín B12

Nedostatek vitamínu B12 je spojen s depresí a dalšími mentálními poruchami. Nedostatek vitamínu B12 vede ke zvýšené hladině látky homocystein. Příliš homocysteinu vede k poškození mitochondrií a vyššímu oxidativnímu stresu. Mitochondrie jsou organely v buňkách, které jsou naprosto zásadní pro fungování buňky. Produkce veškeré energie v těle je jen jedna z věcí, kterou mitochondire zajišťují. Díky energii z mitochondrií se můžeme hýbat, mluvit, myslet, dýchat, tepe nám srdce atd.

Když se mitochondrie poškodí, může to skončit smrtí buňky.

Zdroje vitamínu B12
Zinek

Minerál, který hraje zásadní roli v prevenci deprese. Najdete i rostlinné zdroje zinku. To teoreticky vypadá jako dobrý zdroj zinku, ale zinek nevstřebáte kvůli antinutrientům v rostlinách. Ty blokují vstřebání minerálů. Zde jsem přeložil článek, který s tímhle souvisí. Je v něm graf ze studie ukazující, jak fazole a kukuřice zablokovaly vstřebání zinku.

Zdroje zinku
Kreatin

Kreatin zlepšuje výrobu energie v mitochondriích. Hodně ho používají sportovci. Ale dodá energii také buňkám v mozku. Tělo si ho samo vytváří, ale ne v dostatečném množství. Ze stravy ho lze pouze z živočišných zdrojů.

Literatura ukazuje, že kreatin pomáhá při léčbě a prevenci deprese.

Zdroje kreatinu
Karnitine

Další látka, kterou si lidské tělo umí samo vyrobit, ale ne v dostatečném množství. Ze stravy lze karnitine získat pouze z živočišných zdrojů.

Lidé s nízkou hladinou karnitinu mají významně větší šanci dostat klinickou depresi.

O karnitinu jsem přeložil jeden článek.

Srovnání živočišných (vlevo) a rostlinných (vpravo) zdrojů karnitinu
Omega 3

EPA a DHA jsou ty dvě omega 3 mastné kyseliny, které naše tělo umí použít. DHA tvoří více než 90 % omega 3 mastných kyselin v mozku a 10 –20 % jeho celkových lipidů. Lidské tělo umí rostlinnou formu omega 3 ALA přeměnit na EPA a tu dále na DHA. Ale strašně neefektivně. Někdy se dokonce udává, že vůbec.

Vysoká hladina omega 3 mastných kyselin významně snižuje šance na klinickou depresi.

Zdroje DHA omega 3 mastné kyseliny
A podtrhnutí na závěr

Systematický přehled ukázal, že málo masa ve stravě je spojeno s větší mírou deprese, úzkosti a podobných stavů. Tahle věta to shrnuje dobře: Většina studií, a zejména ty kvalitnější, ukázala, že ti, kteří se vyhýbali konzumaci masa, měli výrazně vyšší míru nebo riziko deprese, úzkosti a/nebo sebepoškozujícího chování.

V jiné studii autoři porovnali vegetariány a převážně vegetariány s klasickými všežravci. Výsledek? Čím méně masa lidé jedli, tím spíš měli depresi.

Shrnutí

Když poslouchám lidi, kterým carnivore diet zlepšila nebo úplně vyléčila různé psychické nemoci, tak si říkám, jestli náhodou nevidím jeden z faktorů nárustu těchto onemocnění. Neříkám, že je to jenom o mase. Ale roli to hraje…

B12 a zinek: jakékoliv maso
Kreatin a karnitine: hlavně maso přežvýkavců (například hovězí)
Omega 3 ve formě použitelné naším tělem: ryby a mořské plody

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *