Zubní kazy

Zubní kaz je nejběžnější chronický zdravotní problém na světě. 3,5 miliardy lidí po celém světě má problémy se zubními kazy.

Našel jsem pár statistik pro Nový Zéland. Tam má 43% pětiletých dětí zubní kaz. Víc jak 7000 dětí ročně si projde operací odstranění zubů. Ročně utratí 509 miliard korun na operacích zubů, kterým se dá předejít.

Cukr

Cukr snižuje pH v puse. Když pH v ústech klesne pod 5,5, kyselost začne rozpouštět prospěšné minerály a ničit zubní sklovinu.

Glykace (nalepení glukózy na nějaký protein) zesiluje při dlouhodobě zvýšeném krevním cukru,
AGE je zkratka pro pokročilé produkty této glykace,
zvýšené ROS znamená příliš oxidativního poškození

Když to zjednoduším, tak je to prostě příliš cukru, co způsobuje zubní kazy. Na stravě bez sacharidů je zubních kazů mnohem míň.

Spojení mezi cukrem a zubním kazem je dobře známo

Zde je přkeklad abstraktu systematického přehledu dostupných důkazů.

Vztah mezi vysokým příjmem cukru a zubním kazem je dobře prokázán. Zpracované cukry a škroby jsou v retrospektivních studiích spojovány s větším výskytem zubního kazu. Cílem tohoto systematického přehledu bylo zjistit vztah mezi konzumací zpracovaných potravin obsahujících cukr a škrob, frekvencí konzumace těchto potravin a zubním kazem.

Na toto téma jsme našli prospektivní studie z let 1970 – 2020. Získali jsme dokumenty zkoumající souvislosti mezi konzumací potravin obsahujících cukr a škrob a zubním kazem. Všechny studie probíhaly na lidech. Identifikovali jsme pět kohortních studií, z nichž všechny hodnotily riziko vzniku zubního kazu u malých dětí nebo preadolescentů. Bylo zjištěno, že konzumace zpracovaných potravin obsahujících cukr a škrob je spojena s větším výskytem zubního kazu. Došlo ke smíšeným zjištěním o celkové spotřebě zpracovaných potravin obsahujících cukr a škrob, a to kvůli řadě matoucích faktorů. Například současná konzumace potravin chránících před zubním kazem. Ačkoli neexistuje dostatek výzkumů dietetických účinků časté konzumace zpracovaných potravin obsahujících cukr a škrob na zubní kaz, existují určité důkazy o pravděpodobných souvislostech mezi tímto dietním chováním a zubním kazem. Budoucí výzkum by měl prozkoumat účinnost intervencí ke změně dietního chování při vysokofrekvenční konzumaci zpracovaných potravin obsahujících cukr a škrob, aby se snížilo riziko zubního kazu.

Zdá se, že problém silně souvisí s častou konzumací cukru. Ohledně celkové konzumace cukru jsou výsledky smíšené.

Nutrienty pro zdravé zuby

Mléčné produkty jsou dlouhodobě spojeny s ochranou zubů před zubními kazy. Zvedají pH v puse na víc než 5,5. To je kritická hodnota. Zároveň ale mléčné výrobky obsahují tělu dostupné nutrienty potřebné pro zdravé zuby. Vitamíny A, D, K2.

Vitamín D

Dodává kostem, svalům a zubům vápník. Nedostatek vede k narušení zubní skloviny a zubním kazům. Děti narozené matkám, které měly málo vitamínu D mají větší výskyt zubních kazů a narušený vývoj zubní skloviny.

Zub obsahuje buňky odontoblasty. Ty eliminují mikroby, které se dostanou skrz zubní sklovinu. Odontoblasty také opravují dentin. Tyto buňky vyžadují vitamín D.

Potraviny bohaté na vitamín D
Vitamín K2 a vápníkový paradox

Doplňovat samotný vápník nefunguje. Vápník si tělo hodně hlídá a udržuje si přesnou hladinu. Pokud si někdo myslí, že má málo vápníku, skoro vždy je to nedostatkem hořčíku a/nebo vitamínu D. Plus ještě vitamínu K2 (všimněte si, že v přírodě se vápník vyskytuje společně s vitamínem K). Kdo dodává samotný vápník, zvyšuje si šanci vápenatění tepen. Doporučuji tento článek v češtině.

Vitamín K2 způsobí, že vápník skončí v těle tam kde má. To znamená v kostech a zubech. A ne ve stěnách cév.

Prostě pro zdravé kosti a zuby chcete mít hodně kolagenu (základ, do kterého se vápník ukládá), vitamínu D3, vitamínu K2 a hořčíku.

Potraviny bohaté na vitamín K.

V rostlinách najdete vitamín K1, v živočišných potravinách najdete vitamín K2. Tělo si umí přeměnit K1 na K2, ale v praxi a ve studiích se ukázalo, že dost neefektivně. K2 je bližší lidskému tělu a získáte ho jen z živočišných potravin.

Vyšší konzumace mléčných výrobků a masa je spojena s menším výskytem zubních kazů.

Vyšší a častější konzumace sacharidů je spojena s větším výskytem zubních kazů.

Nevěřte mi, nastudujte si to sami

Určitě se podívejte na práci zubaře jménem Weston A. Price. Podívejte se, co udělal a k čemu došel. Je o tom super knížka.

Dále doporučuji zubaře jménem Kevin Stock. Toto je jeho stránka a zde se můžete podívat na jeho videa. Nebo si třeba poslechnout nějaký rozhovor se Sarah Hancock.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *