Zase ten cholesterol

Všichni jsme někdy slyšeli, že LDL cholesterol nás zabíjí. Ale výzkum ukazuje, že nás nejenže nezabíjí, ale dokonce nám pomáhá déle žít.

Cholesterol je hodně diskutovaný v souvislosti s carnivore diet. Třeba tady a tady si o tom můžete něco přečíst.

Je to opravdu LDL cholesterol, kdo způsobuje kornatění tepen?
Paradox?

Je tu takový zdánlivý paradox. Lidé na keto stravě nebo carnivore stravě se obecně cítí lépe, šťastnější, léčí si cukrovku, vysoký krevní tlak, autoimunitní onemocnění, mentální onemocnění, alergie a kde co dalšího. Přitom ale mají zvýšený LDL cholesterol. Kardiolog Nadir Ali to vysvětluje. LDL cholesterol je součást imunitního systému. Pomáhá v boji s bakteriemi, reguluje záněty v těle. LDL je opravná molekula vytvářená naším tělem. Z naprosté většiny je cholesterol naměřený v krvi vyroben naším tělem, pouze malá část je ze stravy.

Takže to není žádný paradox typu: když se mi lepší zdraví, zvyšuje se mi hladina látky, která mi ubližuje. Ve skutečnosti se mi při lepším zdraví zvyšuje hladina látky, která mi pomáhá. Což dává smysl.

Poznámka

Existují lidé s genetickou poruchou, jejichž tělo vytváří astronomické množství cholesterolu a to je problém.

Studie

Zde je nová studie z června 2023. Účastnilo se jí 1479 lidí od roku 1987 do roku 2012.

Ve studii se ukázalo, že nižší cholesterol není spojen s delší délkou života. A naopak vyšší cholesterol s ní spojen je.

Věta ze závěru studie: tato studie ukázala, že vyšší celkový cholesterol a LDL cholesterol byly nezávisle a paradoxně spojeny s nižším rizikem úmrtí z jakékoliv příčiny a delší dobou dožití.

Selský rozum

Někdo tvrdí, že látka, kterou moje tělo vyrábí ve velkém už miliony let mě zabíjí. Přesto se člověk vyvinul a je na vrcholu evolučního žebříčku. Tak použiju selský rozum. Takový druh by samozřejmě zanikl. Takovou hloupost evoluce nedopustí. Evoluce nedělá nic zbytečně, tělo to vyrábí z nějakého důvodu. Těch důvodů je víc, jeden z nich je, že tělo potřebuje LDL pro imunitní systém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *