Taurin a dlouhověkost

Je zde nová studie z roku 2023. A zdá se, že málo taurinu zkracuje život.

Co to je taurin a nějaké jeho benefity jsem už popsal zde. Teď už jen ve zkratce pro vás lenochy, kteří si to nechcete přečíst. Je to jedna z aminokyselin, to znamená stavební jednotka bílkovin. Není esenciální, je podmíněně esenciální. To znamená, že naše tělo si umí taurin samo syntetizovat, ale často ne v dostatečném množství.

Bohaté zdroje taurinu
Taurin v lidském těle

Je to jedna z nejvíce zastoupených aminokyselin v našem těle a zlepšuje funkci mitochondrií (zásadní organely našich buněk, zdroj energie v našem tělě, řídí různé procesy jako třeba dělení buněk).

Nedostatek taurinu během vývoje poškozuje svaly, oči a nervovou soustavu. Jak stárneme, hladinu taurinu klesá.

Studie

Autoři změřili hladiny taurinu v různém věku u myší, opic a lidí. Potvrdili stabilní úbytek taurinu vzhledem k věku.

Myši

Zkusili dávat taurin myším. Zjistili, že myši na stravě doplněné o taurin se déle dožívají. Zhruba o 10 -12 %. Obě skupiny myší měli neomezený přístup ke stejné stravě, jen jedna skupina dostávala taurin navíc.

Ukázalo se, že skupina s taurinem méně tloustla s věkem a lépe si držela váhu. Také měla větší hustotu kostí a větší sílu. Další rozdíl byl, že myši s taurinem se chovaly méně depresivně (je to neurotransmiter důležitý pro mozek a nervy) a méně úzkostlivě. Také ukázaly větší zvědavost v bludišti. Dále měly takové myši lepší inzulínovou senzitivitu. To je hlavní problém diabetes a spousty jiných moderních nemocí. Příliš sacharidů příliš stimuluje inzulín. O tomhle najdete na těchto stránkách spoustu informací v jiných článcích, pro teď to nechám být.

Opice

Podobné výsledky jako u myší. Méně tloustly na stáří atd. Otázka zní, je celý úspěch taurinu čistě v tom, že méně tloustnou s věkem? To se zatím neví, ale evidentně to funguje. Podávání taurinu zlepšilo všemožné zdravotní ukazatele.

Jako pokračování tohoto výzkumu by se hodily nějaké studie dívající se na suplementaci taurinem u lidí. Máme už k dispozici nějaké takové studie?

Je tu jedna ukazující zlepšení krevního tlaku, ale žádné zlepšení hladiny krevního cukru. Studie dívající se na sportovní výkon došla k závěru, že nejde vyvodit jasný závěr :). Na čem se věda shodne je bezpečnost. Není třeba se suplementace taurinem obávat.

Strava nebo doplněk

Podle mě by strava měla být plnohodnotná a žádné doplňky by dlouhodobě neměly být potřeba. Krátkodobě to ale má smysl. Něktěří lidé potřebují doplňky na podporu trávení, protože ani z tak výživné stravy jako je carnivore diet nezískají ze začátku dost. Ale tyto doplňky po čase přestanou být nutné.

Taurin v mase a mořských plodech

Přirozeně se taurin vyskytuje v mase. Nejvíce v mořských plodech a rybách. V rostlinách se nevyskytuje vůbec.

Takže pokud jíte hodně masa, máte přirozeně ve stravě hodně taurinu. Pokud nejíte hodně masa, doplněk stravy s taurinem určitě doporučuji. Aspoň na zkoušku na pár měsíců a pečlivě pozorovat, jestli uvidíte nějakou změnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *