Pšenice a jiné obiloviny

Předchozí článek jsem psal o lepku. Ale on to jediný problém pšenice a dalších obilovin. Problémů je více, dnes se na jeden z nich podíváme. Jde mi o to, že obiloviny obsahují fytáty.

Typické rostliny s velkým obsahem fytátů
Fytáty

Kyselina fytová blokuje vstřebávání minerálů. Hořčík, zinek, železo, vápník… Například železo je jeden z nejrozšířenějších nutričních nedostatků. Zvláště u žen a zvláště u menstruujících žen. Ztráta krve znamená ztrátu železa.

Železo má v našem těle mnoho funkcí a ovlivňuje celé tělo. Železo a jód jsou asi dva poslední prvky, kterých bych chtěl mít nedostatek. Tohle samozřejmě nejde takhle říct, ale víte, co tím myslím. Tyhle dva jsou dost podceňované a pokud jich máte málo, může to způsobit v podstatě jakýkoliv zdravotní problém. I takový, kde by vás to nenapadlo.

Rozvoz kyslíku

Železo je potřeba v krvi. Červené krvinky slouží k rozvozu kyslíku po celém těle. Každá buňka potřebuje kyslík. Proto máme plíce a červenou krev, protože takovou barvu má hemoglobin. Ten na sebe váže kyslík.

K jeho syntéze je potřeba železo a to železo hemové. Existuje i železo nehemové. V živočišných produktech najdete zhruba půl na půl železo hemové a nehemové. V rostlinných jen nehemové. Na syntézu hemoglobinu potřebujete železo hemové. Rostliny vám tady nepomůžou. Pokud máte málo železa, znamená to typicky málo energie (buňky nedostávají dost kyslíku) a například větší zima. Studené ruce a nohy. Všimli jste si, jak často tímto trpí ženy? A to jí většinou „zdravé“ saláty. Steak je typicky spíš chlapská záležitost bohužel. A ženy přitom potřebují více železa. A třeba kojící žena? Ta potřebuje opravdu hodně železa, jinak bude unavená a vyčerpaná. Protože mléko se tvoří z krve.

Takže řešení je červené maso. Ani kuře vás tady nevytrhne. Chce to hověží.

Jak s tím souvisí fytáty?

A tady přichází do hry fytáty z obilí. Když si dáte samotné hovězí, dostanete velkou porci železa. Když si ho dáte s chlebem, tak ne. Nejenže vám fytáty z chleba zabrání získat minerály v samotném chlebu obsažené (i když technicky vzato v chlebu jsou, vaše tělo je nezíská), zabrání vám získat i minerály z dalších potravin snězených s chlebem. Třeba z hovězího. A tohle se netýká jen železa, ale i dalších minerálů.

Ukázka se zinkem

Tady je studie ilustrující sílu antinutrientů, kyseliny fytové v tomto případě. Lidé snědli ústřice (jeden z nejlepších zdrojů zinku), pak snědli stejné množství ústřic s fazolema, pak stejné množství ústřic s kukuřicí.

Hladina zinku po snězení ústřic, ústřic s fazolema a ústřic s kukuřicí.

Na svislé ose je zvýšení hladiny zinku v krvi účastníků. Na vodorovné ose je čas po hodinách.

Když někdo sní samotné ústřice, stoupne mu výrazně hladina zinku v krvi (protože se z ústřic vstřebá). To je horní křivka.

Pokud někdo sní ústřice s fazolema, stoupne hladina zinku míň než na polovinu (většina se nevstřebá). Prostřední křivka.

A když někdo sní ústřice s kukuřicí (obilovina), hladina zinku prakticky nestoupne. Dolní křivka.

Jak to řešit?

Nejlepší řešení je samozřejmě to nejíst. Navíc se vyhnete postřikům z těchto obilovin, lepku a dalším antinutrientům.

Nicméně můžete obsah antinutrientů v obilí snížit. Stačí se podívat, jak pracovali s potravinami naši předci. Obilí je dobré namáčet a přidat do vody pár kapek něčeho kyselého. Stačí jen troška jablečného octa nebo citronové šťávy. Nechat namočené aspoň pár hodin. A pak ještě povařit. Nebo u pečiva péct z kvásku a ne z kvasnic.

Co jste četli doteď můžete zapomenout, stačí si pamatovat pouze následující 🙂

Pokud chci pro mé tělo více železa, zinku, hořčíku, vápníku, co udělám? Aspoň občas si dám samotné maso nebo vejce. Když už jím obilné produkty, tak si to chystám doma a obilí namočím na pár hodin do vody s pár kapkama kyselého.

Nemusíte nutně přidávat doplňky stravy, stačí získat víc ze stravy, kterou už jíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *