Pestrá strava

Často člověk slyší obecné moudrosti o stravě. Například, že strava má být vyvážená, rozmanitá nebo pestrá. Zní to na první pohled rozumně. Když budu jíst rozmanitou stravu, zajistím, že mi žádný nutrient nebude chybět.

Pestrá strava. Jsme jediný druh, který potřebuje pestrou stravu?

To není samozřejmě pravda. Když budu jíst všechno kromě jedné skupiny potravin, tak můžu mít nedostatek nějakého nutrientu. To v případě, že se daný nutrient v jiných skupinách potravin nevyskytuje. Nebo se tam vyskytuje, ale v malém množství nebo těžko vstřebatelný.

Když jím jenom maso, něco mi určitě musí chybět

Na druhou stranu znamená jednotvárná strava bez jakékoliv pestrosti automaticky nedostatek nějakého nutrientu? Ne, pokud je taková strava úplná a obsahuje všechny nutrienty v dostatečném množství a dobře vstřebatelné formě. A to maso je. Neexistuje žádný nutrient, který je nezbytný pro člověka a v mase není.

Někoho možná napadne vitamín C a někoho možná vláknina. O obojím jsem už toho dost napsal nebo aspoň přeložil dost a doporučuji si to přečíst a pak to dál studovat v odborné literatuře.

Vitamín C teď jen v krátkosti

Nedostatek vitamínu C vede k nemoci jménem kurděje. Tato nemoc se rozvine v řádu několika měsíců a je velice nepříjemná a bolestivá. Na světě ale existují celé populace lidí, kteří jí jenom maso od narození do smrti a kurděje neznají. Například Eskymáci nebo členové kmene Masai v Africe.

Vláknina teď jen v krátkosti

O vláknině se uvádí, že je prospěšná z několika důvodů.

První je, že zpomaluje vstřebávání sacharidů. Když nejím sacharidy, tak tohle určitě není důvod, proč ji potřebuji.

Pomáhá vyprazdňování. Tohle evidentně nepotřebuji, viz Eskymáci a Masai. Nebo kojenci. V mateřském mléce žádná vláknina není a do plinky sází jako šampioni.

Lehounce snižuje krevní tlak. Chcete vědět, co pořádně sníží vysoký krevní tlak? Doporučuji přečíst tohle. Kdo jí carnivore diet, vysokým krevním tlakem rozhodně trpět nebude.

Dává rozmanitá strava smysl evolučně?

A zpátky k rozmanitosti stravy. Nakonec se stačí zamyslet selským rozumem. Je to normální v přírodě, že živočišný druh jí pestrou stravu? Potřebuje snad kráva jednou za čas vyměnit trávu za čočku? Nebo potřebuje lev jednou za čas brambory a banány? Dá si komár místo krve mléko?

Zvířata v přírodě jí stravu, kterou jedla po celou dobu evoluce. Po miliony let a je to pro ně optimální strava. Jistě pes může jíst chleba a brambory. Stejně jako člověk. Ale optimální to není. Pes je vlk. A když budete vašeho psa krmit masem, bude nejzdravější. Granule, ani jiné člověkem vyrobené potraviny, nejsou optimální.

A s námi je to stejné. Lidé také mají optimální stravu, na které se vyvinuli. Myslíte, že před 10 000 lety jsme jedli brokolici, květák a jablka? Brokolice a květák tehdy ještě neexistovaly a jablka byla malá, zelená a kyselá pár týdnů v roce. A co před 50 000 lety? Nebo v době ledové?

Zvířata ve volné přírodě netrpí moderními nemocemi. Jsou zdravá, štíhlá a jí jednotvárnou stravu. V zajetí můžou dostat lidskou stravu a jejich zdraví tomu odpovídá.

Pak jsou tu zvířata ve volné „přírodě“, která jí lidské potraviny. Například krysy v New Yorku. Většina krys v New Yorku má cukrovku.

Závěrem

Lepší než na rozmanitost stravy je dívat se na vhodnost stravy pro daný druh.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *