Vláknina, zácpa a kardiovaskulární onemocnění

Nová studie ukazuje spojitost mezi vlákninou a rizikem kardiovaskulárního onemocnění. Lidé, kteří jí více celulózy mají větší šanci na kardiovaskulární onemocnění. V průmyslových výrobcích se často vyskytují emulgátory. Emulgátory slouží jako pojivo. Pokud výrobek obsahuje složky, které se spolu dobře nemísí, emulgátor tomu dodá jednotnou konzistenci. No a celolóza je vláknina a používá se jako emulgátor.

Dopadne takhle člověk s chronickou zácpou, který úplně vynechá vlákninu?
Kritika studie

Zastánci vlákniny můžou říct, že je to pouhá spojitost. Že to neznamená, že vláknina je příčinou kardiovaskulárních onemocnění. Jde o pouhou spojitost.

To je naprosto oprávněná kritika. Lidé, kteří jí více vlákniny dělají typicky i jiné věci. A jakákoliv z těchto dalších věcí (nebo jejich kombinace) může být onen faktor způsobující větší výskyt kardiovaskulárních onemocnění. A to je právě ta pointa. Tohle totiž platí pro všechny studie ukazující prospěšné účinky vlákniny. Všechny studie ukazující na prospěšnost vlákniny jsou zatížené matoucími proměnnými. Taková studie se dívá na rozdíl ve zdraví mezi dvěma skupinami lidí, kdy jedna skupina jí více vlákniny. Jenže mezi skupinami jsou i další rozdíly, které studie neberu v úvahu.

Více se o tomto dočtete zde.

V uvedené studii lidé sice jedli více celulózy, ale z průmyslových potravin. V podstatě v této studii míra konzumace celulózy sloužila jako ukazatel míry konzumace průmyslových potravin. Samozřejmě, že takoví lidé mají větší výskyt kardiovaskulárních onemocnění. Průmyslové výrobky by nikdo neměl jíst. Více kardiovaskulárních onemocnění je jen jeden z mnoha problémů způsobených přílišnou konzumací průmyslových potravin.

Studie kontrolující matoucí proměnné

Máme ale k dispozici jednu zajímavou studii. Účastnilo se jí 63 lidí s chronickou zácpou. Tito lidé byli požádáni, aby na dva týdny vynechali vlákninu, poté aby jedli jen malé množství vlákniny. Vědci u účastníků studie sledovali, kolik jí vlákniny, symptomy zácpy, jak naročně se jim kaká, krev ve stolici, míru nadmutí a trávicí bolesti. Podívali se na to po jednom měsíci a po šesti měsících.

A vykakali se lidé bez vlákniny?

Po šesti měsících zůstalo 41 lidí u stravy bez vlákniny, 16 lidí omezovalo vlákninu, 6 se vrátilo na původní stravu bez jakéhokoliv omezení vlákniny. U pacientů bez vlákniny nebo s omezením vlákniny, došlo k významnému zlepšení symptomů, zatímco u pacientů, kteří se vrátili ke stravě s vysokým obsahem vlákniny, nedošlo k žádné změně.

U těch, kteří jedli pořád stejné množství vlákniny se nic nezměnilo, kakali jednou za týden.

Pro lidi s omezením vlákniny se frekvence kakání změnila z jednou za 4 dny (4,19 dne) na jednou za dva dny.

U těch bez vlákniny se frekvence stolice změnila z jednou za necelé 4 dny (3,75 dne) na jednou denně.

A další symptomy zácpy?

U lidí, kteří jedli vlákninu bez omezení žádná změna.

Lidem, kteří vlákninu omezili symptomy klesly na 31,3 %.

A ti, kteří vlákninu vynechali úplně? Těm symptomy klesly hodně. Klesly tak, že už to více nejde. Na 0 %. U všech.

Zácpa je asi nejčastější argument pro vlákninu. Je to taková všeobecná moudrost o zdraví, kterou zná každý. Ale kde jsou nějaké argumenty pro to? Pokud vynechám studie s matoucími proměnnými, tak je k nalezení jen jedna uvedená studie dívající se na zácpu a míru konzumace vlákniny a ta ukazuje opak. Bez vlákniny je trávení lepší.

Neznamená to, že když někdo dnes jí vlákninu a zítra si nedá žádnou, že bude všechno v pohodě. Velká změna ze dne na den samozřejmě je pro tělo složitá. Když to ale udělá postupně, může zjistit, že vláknina opravdu není nezbytná.

Vláknina je člověkem nestravitelná rostlinná hmota. Přidává na objemu stolice. Nejde strávit, po snězení se tedy musí dostat ven. Když má někdo zácpu, opravdu mu pomůže zvětšovat objem stolice?

Sacharidy a vláknina

Vláknina sama patří mezi sacharidy a vyskytuje se v přírodě se sacharidy. Například ovoce. Nerozmačkané, neodštavené, tak jak roste v přírodě. Vláknina zpomaluje vstřebávání sacharidů do krve a to je případ, kdy je užitečná. Když ale nejím sacharidy, moje hladina krevního cukru je vyrovnaná a stabilní a nepotřebuji ničím brzdit její prudký nárust.

Proto pokud jíte sacharidy, radím jíst je (pokud možno) ve formě v jaké se vyskytují v přírodě a ne zpracované. Obecně je dobré jíst sacharidů málo a tedy i vlákniny spíš míň. Pro zažívání i pro hladinu krevního cukru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *