Potravinová pyramida

Jak vznikla potravinová pyramida? Doporučení, které je vlastně vzhůru nohama.

Potravinová pyramida podle Lékové agentury spojených států

Za vznikem této pyramidy je určitě řádná věda. Vždyť potravinovou pyramidou se řídí státní instituce. Nebo je to politika a ne věda?

Situace před vznikem pyramidy

Po 2. světové válce masivně rostla popularita kouření. Výsledkem bylo, že srdeční onemocnění se stala nejčastější příčinou úmrtí. V roce 1955 dostal infarkt prezident USA Dwight D. Eisenhower. Začal hon na viníka. Kde se vzala tato nová nemoc, která se během pár let tak rozmohla? Eisenhower vykouřil 3 až 4 krabičky denně. Viníkem u srdečně-cévních onemocnění jsou kouření, cukr (sacharidy) a stres. Tehdy byl ale viníkem prohlášen nasycený tuk.

Většina doktorů kouří Camelky, 1951.

Ruský vědec Nikolai Anichkov přišel s první teorií. Ukázal, že krmením králíků sádlem, vaječnými žloutky a roztokem cholesterolu ve slunečnicovém oleji zvýšil hladinu cholesterolu v krvi králíků. Po čase se u králíků objevily v tepnách podobné útvary, ale ne stejné, jako u lidí s kardiovaskulárním onemocněním.

Tady by někoho možná napadlo, jestli je pro králíky v pořádku jíst sádlo, žloutky a slunečnicový olej s cholesterolem. Možná to není jejich přirozená strava a není vhodná pro králičí tělo. Možná to není až tak divné, že králíkům nedělá sádlo dobře…

Ancel Keys

Tenhle člověk má lví podíl na tom, proč je dnes cholesterol obecně pořád ještě považovaný za viníka infarktů.

Ancel Keys to dotáhl na obálku magazínu Time.

Jak k tomu vlastně došel? Zemřel roku 2004, byl známý některými svými povahovými rysy. Byl dogmatický, agresivní, uhádal každého k smrti, vědeckou diskusi obrátil v osobní útoky na osobu, která mu oponovala, nesnesl odpor. Choval se velice politicky a v popisu jeho osobnosti možná poznáte i některé naše politiky.

Často je popisován prostě jako tyran. Dva roky před infarktem prezidenta Eisenhowera Keys publikoval graf srovnávající konzumaci tuku a míru infarktů v šesti zemích. K dispozici měl data pro 22 zemí, ale 16 jich v grafu pominul. Díky výběru dat, tak jak se mu to hodilo, a díky své povaze a vystupování, protlačil tuto teorii u veřejnosti.

Pokud se do grafu zanesou všechna data, jsou to více méně jen náhodné tečky v prostoru.

Poté dohromady s American Heart Association začal velkou studii na sedmi zemích – Seven Countries. American Heart Association má taky prohnilou historii. A nejen historii, dodnes tahle asociace příjímá peníze například od Coca-Coly. Přitom cukr zhoršuje zdraví srdce a společně s kouřením je právě on tím problémem.

V té době byla tato asociace sponzorována taky výrobci rostlinných olejů Proctor & Gamble. Těm se samozřejmě hodilo, že oficiální instituce doporučuje používání jejich olejů. V roce 1961 Ancel Keys v článku v magazínu Time úplně očernil nasycený tuk a řekl, že kouření hraje malou roli v srdečně-cévních onemocněních.

Zpátky k masivní studii Seven Countries rozjeté Ancelem Keysem a American Heart Association. V roce 1968 jeho vlastní studie došla k závěru, že srdečně-cévní onemocnění souvisí hlavně s kouřením. To je v rozporu s jeho výrokem v článku v magazínu Time. Závěry studie ale nebyly zveřejněny až do roku 1980. Proč asi?

Chabá věda?

Ale všechno je to jen epidemiologie. Výzkum s velice chabou silou, co se týče ukazování příčin. Na to je třeba RCT (Randomized Control Trial). Doporučuji odbočku k tomuto článku pro lepší pochopení.

Minnesota Coronary Experiment

Tohle je klíčová studie. Tato studie je RCT, je dobře navržená a provedená, nemá žádné zásadní problémy. Tuto studii vedl sám Ancel Keys jako jeden ze dvou hlavních autorů. Měla to být rána pro všechny jeho kritiky, která je umlčí jednou pro vždy a ukáže, že má pravdu.

Sledovala vliv snížení příjmu nasyceného tuku na srdeční onemocnění. Výsledek? Nasycený tuk není zdraví škodlivý. To možná vysvětluje, proč první výsledky nebyly zveřejněny až do roku 1989. Studie ale skončila 1978. Bylo to zklamání pro autory. A když byl výsledek studie zveřejněn, jméno Ancela Keyse bylo vynecháno. Jeden ze dvou hlavních autorů se pod to nechtěl podepsat…

Druhý hlavní autor studie později v rozhovoru odpověděl na otázku, proč studii nezveřejněnili. Prostě proto, že se jim nelíbil výsledek. To je věda co? Nelíbí se mi, jak to dopadlo, tak to zamlčím.

Tím to nekončí, je to ještě horší

Ale ani u toho nekončí manipulace s veřejností. I výsledky z roku 1989 schovávaly určitá data. Christopher Ramsden později došel k závěru, že původní data stále existují a našel je. Kontaktoval syna původního autora studie a ve sklepě našli původní data. Christopher Ramsden po ověření pravosti dat a jejich analýze zveřejnil tentokrát všechno a objektivně.

Nejen, že to neškodí, ono to dokonce pomáhá

Ukázalo se, že pacienti s velkým množstvím nasyceného tuku na tom nejenže nebyli hůř, oni na tom nebyli ani stejně. Oni na tom byli líp. Pacienti, kteří jedli málo nasyceného tuku umírali statisticky významně dřív. Takže až v roce 2016 došlo konečně ke zveřejnění kompletní studie bez nějakého zakrývání pravdy. 48 let po dokončení studie.

Ano snížení nasyceného tuku vedlo ke snížení cholesterolu. Ale za cenu zvýšené úmrtnosti.

V roce 1974 by první potravinová pyramida samozřejmě nemohla nikdy vzniknout, kdyby veřejnost znala tento výsledek.

McGovernova komise

Senátor George McGovern předsedal komisi, která měla přijít s dietními doporučeními na prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Navzdory nedostatku důkazů přišla tato komise v roce 1977 s doporučeními očerňujícími nasycený tuk.

Odborníci to nepřijali a nepovažovali tato doporučení za ospravedlněná. I American Medical Association varovala, že doporučení jsou možná škodlivá. Varování nebylo vyslyšeno a opět vstoupila do hry politika.

V té době se Americká vláda zavázala prodat obří množství obilí Sovětskému svazu. Bohužel, ale byla špatná úroda a nebylo dost obilí. Ministerstvo zemědělství zavedlo opatření na zvýšení produkce obilí. To fungovalo a zanedlouho měly USA masivní nadbytek obilí.

V té době už vznikala potravinová pyramida. A tak se naskytlo krásné řešení nadbytku obilí. Doporučíme lidem jíst 3 až 4 porce obilnin denně. Tohle doporučení pak prošlo další skupinkou úředníků a změnilo se na 6 až 11 porcí.

Výskyt cukrovky
Prevalence cukrovky v USA

Zhruba od roku 1980 jsou v platnosti doporučení z McGovernovy komise. Od té doby je cukrovka na vzestupu. V roce 2016 bylo pouhých 12 % lidí v USA metabolicky zdravých. Dnes je to ještě míň. U nás je to o trošku lepší, ale o moc ne.

Tak nevím, jestli doporučení jezte hodně obilí náhodou nepřispívá k výskytu cukrovky…

Základní princip, když nic jiného, zapamatujte si aspoň tohle

Všechny obilniny se nakonec přemění na glukózu. Ono je jedno jestli do pusy dávám 100 gramů sacharidů z celozrnného kváskového bio pečiva nebo 100 gramů sacharidů ze zákusků a sladkostí. Porce cukru, kterou moje tělo musí vyřešit je pokaždé stejná. Všechny sacharidy, které sním, se nakonec rozloží na glukózu, fruktózu nebo galaktózu. Je jedno, z čeho pochází. Pak teprve vstoupí do krve a to je ten okamžik, kdy je to technicky uvnitř mého těla. Pak se s tím tělo musí nějak vypořádat.

Že je to všechno průser se vědělo, ale politika prostě pokaždé zvítězila nad vědou. Viz například tady. Více než 70 studií typu Randomised Controlled Trial. To je hromada důkazů, ukazujících, že očerňování nasyceného tuku nebylo oprávěno.

K čemu jsou důkazy, když je politici a úředníci ignorují? Jak to můžou ignorovat? Například v Austrálii znělo vyjádření takto: není zde dostatek důkazů, abychom se důkazy zabývali. Jak špatný vtip.

A jaký je dopad?

Tímhle se řídí všechny oficiální instituce. Školy, dětské domovy, věznice, nemocnice, domovy pro seniory. I vojáci mají stravu postavenou na těchto doporučeních. Tohle se běžně opakuje v různých dietologických institucích.

Opravdu může jídlo, které jíme miliony let za moderní nemoci z posledních pár desítek let?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *